Neděle 22. prosince 2024 02:09
reklama
Swissquote Bank
reklama
RebelsFunding
reklama
Investingfox Partner
reklama
RebelsFunding

Otázky a odpovede: Je ESG budúcnosť investovania?

17.06.2022 10:08  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V rámci práce v XTB naši analytici často odpovedajú aj na otázky novinárov. Tentokrát sme odpovedali na otázky pre TREND ohľadom problematiky v oblasti ESG investovania.

Ako by sa mal investor pri výbere ESG fondov orientovať, aby sa vyhol investovaniu do spoločností, ktoré ESG princípy len propagujú, resp. fungujú na princípoch greenwashingu? Dá sa to vôbec?

Termín ESG existuje vo svete prakticky už skoro 20 rokov, do roku 2018 však firmy tento pojem skoro vôbec nepoužívali, dnes je však prítomný v oveľa väčšej miere. Momentálne je ESG investovanie najrýchlejšie rastúcim segmentov v oblasti správy aktív, keďže veľa investorov chce investovať s ohľadom na lepšiu budúcnosť. Len pre zaujímavosť, objem aktív vzrástol v ESG fondoch medziročne o vyše 50 % na približne 3 bilióny USD, viď.obrázok.

Zdroj: Morningstar, Financial Times

Nie je teda veľkým prekvapením, že sa na tomto trende chce priživiť veľké množstvo firiem či správcov aktív, ktorí prezentujú ako ESG aj investície, ktoré reálne ESG nie sú. Zneužívanie tohto trendu sa v zahraničí začína už riešiť, v poslednej dobe vykonali štátne úrady v mnohých krajinách viacero razií a začali viacero vyšetrovaní. Problémov s konceptom ESG je ale hneď niekoľko. Niektorí odborníci poukazujú na to, že niekedy jedna jeho časť vylučuje druhú – napríklad teraz môže ESG znamenať, že v rámci etického prístupu nebudú firmy odoberať ruský plyn, aby sa nepodieľali na financovaní vojny, avšak budú ho musieť kompenzovať napríklad uhlím, čím zase porušia tú environmentálnu stránku konceptu. Ďalší problém môže byť ten, že pre každého môže ESG znamenať niečo úplne iné. Pre jedného investora môže ísť o to, že nebude kupovať fondy zahŕňajúce firmy, ktoré znečisťujú ovzdušie (napríklad ropné firmy), avšak nemusí mať problém s tabakovými či zbrojárskymi firmami – tie zase boli pár rokov dozadu úplne neprípustné, teraz veľa veľkých inštitúcií otáča a klasifikuje zbrojárske firmy ako ESG. Pre niekoho zase môžu byť technologické firmy v súlade s ESG, keďže niektoré majú blízko k uhlíkovej neutralite a zamestnanci majú dobré pracovné podmienky, pre niekoho zase práve tieto firmy môžu byť neetické, keďže zbierajú množstvo údajov, na základe ktorých napríklad cielia reklamu a „vykrádajú“ konkurenciu. Rovnako tiež môžu mať ľudia diametrálne odlišné názory z hľadiska ESG na jadrovú energetiku, alebo napríklad na farmaceutické spoločnosti. Taktiež je pre niekoho neprijateľné investovať napríklad do čínskych firiem kvôli tamojšiemu režimu, niekto iný by s tým zase problém nemal. Práve preto, že je celý tento koncept v praxi uchopiteľný pre každého inak tak je podľa mňa dôležité, aby si každý investor stanovil svoje ESG kritériá a postupoval podľa nich. Následne by som si vybral firmy, ktoré podľa mňa tieto princípy spĺňajú, preveril si ich konkrétne aktivity v tejto oblasti (väčšinou sa firmy takýmito vecami chvália na svojich weboch, nie je teda ťažké dohľadať, čo v tejto oblasti robia – stačí napríklad napísať do vyhľadávača Apple ESG a hneď na prvej stránke firma podrobne rozpisuje, čo a ako robí + k tomu vydáva aj dlhý pdf. report) a investoval napríklad do nich.

Čo v prípade ak investor takúto skutočnosť zistí? Čo môže v danej situácií robiť?

Nerobil by som si ilúzie, že nejaký malý investor s týmto trendom môže niečo robiť. Teoreticky investor môže správcov žalovať, avšak nemyslím si, že by to v praxi nejaký bežný človek urobil, aj keď sa výnimky určite nájdu. Investor môže podľa mňa tak maximálne investíciu odpredať, prípadne podať podnet na preverenie na nejaký regulačný orgán. Ako som však už v úvode spomínal, tlaky na nejakú konkrétnejšiu legislatívu v tejto oblasti prichádzajú zo strany vlád a regulátorov. USA a Veľká Británia plánujú sprísniť pravidlá pre ratingové agentúry, americký SEC pred časom tiež pokutoval americkú BNY Mellon za údaje, ktoré boli nepravdivé – banka sa tvárila, že investície do niektorých fondov boli v súlade s ESG, aj keď to tak nie vždy bolo. Banka dostala pokutu 1,5 milióna USD. Nejde o veľkú sumu, avšak môže ísť, hlavne v USA, o určitý precedens podľa ktorého sa bude postupovať aj v budúcnosti. Niečo podobné sa udialo pred časom aj v Nemecku, kde desiatky policajtov vtrhli ku správcovi aktív DWS kvôli greewashingu, vo Francúzsku či Holandsku tiež úrady podnikajú kroky, aby bol ESG koncept transparentnejší. Myslím si teda, že sa v dohľadnej dobe celý tento koncept upresní, prípadne sa rozdelí na viacero častí (sociálna stránka, enviro, etická, atď.) a podľa nejakej schémy od regulátorov sa možno budú bodovať jednotlivé oblasti.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ostravská huť Liberty šetří. Odstavila vysokou pec.
    Ostravská huť Liberty ve snaze ušetřit odstavila jednu vysokou pec. Mezi odboráři a vedením společnosti Liberty Ostrava probíhaly velké spory. Jednalo se o tom, zda má firma kvůli úsporám odstavit vysokou pec.
  • Ostravské hutě byly prodány, výroba oceli má pokračovat
    Prodej ostravské hutě je již dokončen. Společnost Liberty Steel slíbila, že bude výroba oceli pokračovat. Název se změní na.
  • Osud eura je dnes v rukách ECB
    Po včerajšom výpredaji v dôsledku zníže...
  • Osud eura spečatený
    Keď je ekonomický boom, všetko vyzerá úžasne. Ekonomický optimizmus a produkcia nových peňazí pomáha udržiavať pri živote aj neefektívne a nekonkurencieschopné podniky. Avšak, keď boom skončí a objaví sa realita, vzniká asymetrický šok. Ten sa prejavil v celej sile v eurozóne po kríze v roku 2009.
  • Osud eurozóny možná rozhodnou dva Italové: Šašek ve vládě a technokrat v ECB
    „Jsem premiérem jen ve volném čase,“ svěřil se před časem v odposlouchávaném hov...
  • Osud kvantitavního uvolňování v USA je nejistý
    Americká centrální banka (FED) dnes v 15:00 zveřejnila svůj zápis z jednání bankovní rady FOMC. Ze zápisu vyplynu...
  • Osud Spojených států a Eurozóny leží v rukách jejich představitelů
    Pro Centrální banky Spojených států a Eurozóny jsou již karty rozdány. Tím mám na mysli, že osud obou...
  • O taktických jaderných zbraních,...
    Akciový mág americké finanční televize CNBC Jim Cramer se nedávno nechal slyšet, že použití nukleárních zbraní ze strany Ruska je velmi nepravděpodobné. Bohužel Cramerova schopnost předpovídat je notoricky tak mizerná, že někteří doporučují zaujmout vždy přesně opačnou investiční pozici (hrát tzv. “inverzního” Cramera). Aneb říká-li Cramer, že Putin taktické jaderné zbraně na Ukrajině nepoužije, pak bychom možná měli být na pozoru, neboť opačný scénář může být ve skutečnosti pravděpodobnější.
  • Otázky a odpovede: Čo prinieslo posledné zasadnutie FEDu?
    Posledné zasadnutie neprinieslo prakticky nič neočakávané. FED v podstate oznámil dve veci, s ktorými sa počítalo. Prvou z nich je rýchlejšie obmedzovanie nákupu aktív zo strany tejto centrálnej banky, tappering bude po novom teda na úrovni 30 miliárd USD, zatiaľ čo doteraz to bolo 15 miliárd mesačne. Zo súčasných 30 miliárd – z toho 20 miliárd predstavujú dlhopisy a 10 miliárd cenné papiere kryté hypotékami MBS. Od nového roka teda bude FED nakupovať mesačne cenné papiere už len za 60 miliárd USD, čo predstavuje zníženie o polovicu v porovnaní s pôvodnými hodnotami. Ak bude teda súčasné tempo zachované, tak by centrálna banka mala s nákupom aktív prestať už v priebehu marca budúceho roka.
  • Otázky a odpovede: Investovanie do ESG a obnoviteľných zdrojov
    V poslednej dobe najmä banky propagujú investície do spoločensky zodpovedných firiem a firiem, ktoré sú zamerané na obnoviteľné zdroje. Na otázky k tejto téme odpovedal náš kolega Tomáš Vranka pre aktuality.sk
  • Otazník nad šokem pro Západ, budoucností rublu i reakcí Fedu
    Sentiment na globálních finančních trzích se neustále proměňuje, a to dnes směrem k horšímu. V hlavní roli předpokládáme nejistotu o dopadech sankcí na západní subjekty, ale také na inflaci a ekonomiku. Dodávky komodit z Ruska i Ukrajiny se komplikují i bez sankcí přímo namířených na tuto oblast. Jde o problémy s dopravou, vypořádáním obchodů, ale také omezením kapacit. To se projeví se zpožděním, poté co nyní Rusko přichází o zahraniční technologie a investice. Navíc se dál vynořují případy narušení dodavatelských řetězců.
  • Otazníky kolem ECB
    Na svém pravidelném zasedání k měnové politice se dnes ve Frankfurtu sejde nejvyšší vedení Evropské centrální banky. Očekávání (nejenom)...
  • Otazníky následujících týdnů
    Dvě největší centrální banky světa se rozhodly pro extra silný peněžní doping svým ekonomikám, o...
  • OTC obchodování – příležitosti a rizika Over-The-Counter trhů
    Over-the-counter obchodování, také známé jako OTC obchodování, se týká transakcí, které nejsou prováděny na oficiální burze. Co přesně znamená OTC obchodování a jaké jsou jeho výhody a nevýhody? V následujícím článku se dozvíte vše, co potřebujete vědět o OTC obchodování.
  • Otců nízké inflace je v Česku víc, úplně pravý ani jeden
    Lednová inflace v Česku byla nečekaně nízká. Žádný z tuzemských analytiků, ani sama Česká národní banka, nečekal, že bude činit meziročně jen 2,3 procenta. Většinově se expertní odhady pohybovaly kolem úrovně tří procent. Nízká lednová inflace představuje pozitivní signál pro celý letošní rok. Průměrná celoroční inflace, kterou ta lednová celkem výrazně spoluurčuje, by tak letos měla vykázat pouze úroveň 2,4 procenta, což je takřka pětkrát nižší hodnota než ta loňská, čítající 10,7 procenta.
  • Otevírání ekonomik drží trhy v dobré náladě. Těží z toho akcie, euro i koruna
    Ekonomiky se dál otevírají a centrální banky ujišťují o další pomoci v případě potřeby. To je asi hlavní zdroj dobré nálady na akciových trzích, který přetrval z úvodu týdne. Na své západní protějšky navázali klíčoví centrální bankéři z Asie, když guvernér PBoC přislíbil další stlačení úrokových sazeb úvěrů a šéf BoJ i po nedávno oznámených opatřeních na dodávky peněz firmám ujistil, že banka může dál navýšit úvěrové programy, snížit sazby či zvětšit nákupy ETF.
  • Otevírání obchodů se blíží, Češi v nich v nákupním boomu utratí až 200 miliard. Dosud své nákupy musely odkládat, tržby proto citelně klesají hlavně kamenným prodejcům, částečně nevratně
    Únorový propad maloobchodních tržeb v ČR byl nižší, než se čekalo. Meziročně se tržby propadly o 5,8 procenta neočištěně, po očištění dokonce jenom o rovná tři procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů počítali s osmiprocentním poklesem neočištěných tržeb.
  • Otevřené pozice na eurodolaru: euro dále posílí
    Poměr otevřených ,,long" k ,,short" pozicím na EUR/USD dosáhl hodnoty -1,12 což znamená, že témě...
  • Otevřené pozice na eurodolaru - měl by přijít další růst eura
    Poměr dlouhých ke krátkým pozicím je dnes na EURUSD na hodnotě -1,59, když téměř 61 % všech obc...
  • Otevřené pozice na EURUSD indikují další posilování eura!
    Poměr dlouhých ke krátkým pozicím je dnes na EUR/USD na hodnotě -1,57, když téměř 61 % všech obchodníků už...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new