Sobota 02. listopadu 2024 19:19
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Investingfox Partner
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new

Hlavním sponzorem Ruska během jeho války na Ukrajině je Evropská unie, spočetl finský institut. EU platí Rusku během války 14 miliard korun denně za fosilní paliva, i když třeba Francie mohla příslušné dodávky „utnout“

13.06.2022 13:43  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Rusko za svůj export fosilních paliv utržilo během prvních sto dnů války na Ukrajině celkem 93 miliard eur. To odpovídá zhruba 2300 miliardám korun. Částku uvádí studie finského Centra pro výzkum energie a čistého ovzduší, kterou tento institut zveřejnil dnes. Cituje z ní například agentura AFP.

Podle studie se EU stála během prvních sto dnů války odběratelem celkem 61 procent celkového ruského vývozu fosilních paliv, tedy zejména zemního plynu a ropy. Země EU pořídily v Rusku během ukrajinské války fosilní paliva za zhruba 57 miliard eur, což odpovídá přibližně 1400 miliardám korun. Znamená to tedy, že během války platí EU Rusku za fosilní energie průměrně zhruba 14 miliard korun denně. 

Vývoz fosilní energií do EU tak nyní představuje hlavní zdroj příjmů ruské státní kasy. Z důvodu sankcí o hrozícího státního bankrotu si totiž může Rusko jen obtížně, pokud vůbec, půjčovat na dluhopisových trzích.

Stěžejními dovozci ruských energií jsou během války země patřící k největším ekonomikám EU, Německo a Itálie, a pak také Čína.

Rusku k historicky rekordně vysokému objemu příjmů z vývozu značně dopomáhají vysoké ceny energií na světovém trhu. Průměrné ceny ruského vývozu jsou podle zmíněného finského institutu o přibližně 60 procent výše než ve stejnou dobu loňského roku, což Rusku umožňuje zcela potlačit nepříznivý dopad západních sankcí právě v oblasti obchodu s fosilními palivy.

Některé země navíc dokonce v době války navýšily svůj odbyt ruských fosilních paliv i hlediska ryze množstevního. Více tun, barelů či megawatthodin ruských paliv tak nyní nakupuje nejen Čína, Indie nebo Spojené arabské emiráty, ale také Francie, uvádí Centrum pro výzkum energie a čistého ovzduší.

V případě Francie jde podle finského institutu o vědomé rozhodnutí odebírat ruskou energii i v době války, neboť odběr Francie se většinově uskutečňuje na základě krátkodobých, nikoli dlouhodobých kontraktů. Krátkodobé kontrakty jsou takové, které se často nasmlouvaly už během války a pokud by Francie chtěla, mohla od nich také po invazi Ruska na Ukrajinu odstoupit.

Lukáš Kovanda, Ph.D., Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Hlavní indexy na Wall Street hledaly směr
    Americké akciové trhy včera prošly další nevýraznou obchodní seancí, když investoři nadále vyčkávali na nové impulzy. Všechny tři hlavní indexy na Wall Street nakonec zavřely poblíž svých pondělních konečných hodnot. Výsledkovou sezonu odstartovaly již na konci minulého týdne banky a včera k nim přidaly svá čísla i Bank of America a Goldman Sachs. Akcie Bank of America posílily za poslední tři dny o více než 6 %, a navzdory silným číslům jen stěží hledaly další nákupní zájem. Výsledky investiční banky Goldman Sachs naopak moc radosti investorům nepřinesly, když banka zklamala mimo jiné i nízkými výnosy z obchodování. Akcie Goldman Sachs nakonec odepsaly přes 1 %.
  • Hlavní indexy na Wall Street stagnovaly
    Americké akciové trhy se ani v závěru druhého týdne v novém roce nedokázaly vyhnout vysoké volatilitě. Index S&P 500 nakonec v pátek dokázal odvrátit ztráty a zavřel bez větších změn, zatímco DJIA ztratil 0,56 % a Nasdaq přidal 0,59 %.
  • Hlavní indexy včera bez větších změn
    Hlavní zámořské indexy včera otevřely se silnou volatilitou, kdy indexy hledaly směr, jakým se vydat. Akcie Nvidie (NVDA) včera opět posilovaly a přidaly přes 3,5 %. To akcie posunulo před Microsoft a Apple, a tak se Nvidie stala nejhodnotnější společností na světě s hodnotou 3,3 bil. USD. Aktuálně je tak žebříček 10 největších společností dle tržní kapitalizace následující: Nvidia, Microsoft, Apple, Alphabet, Amazon, Saudi Aramco, Meta, TSMC, Berkshire a Broadcom. Hlavní akciové indexy uzavřely včerejší den následovně: S&P 500 +0,25 %, Nasdaq 100 +0,03 % a Dow Jones +0,15 %.
  • Hlavní indexy včera drobně posilovaly
    Hlavní zámořské indexy včera dokázaly i přes slabší úvod drobně posílit. V růstu pokračovaly i ostře sledované čínské akcie. Už se ale nejedná o drastický pohyb směrem vzhůru z úvodu týdne: JD.com (JD): +4,3 %, Alibaba (BABA): +2,2 % nebo Nio (NIO): +2,7 %. Více než 3 % včera odepsaly akcie Tesly (TSLA). Další zajímavé korporátní zprávy přinesl provozovatel kasin Caesars Entertainment (CZR), jehož akcie přidaly přes 5 %. Rostly také akcie společnosti Enovix Corp. (ENVX), které přidaly přes 20 %. Hlavní akciové indexy uzavřely včerejší den následovně: S&P 500 +0,01 %, Nasdaq 100 +0,15 % a Dow Jones +0,09 %.
  • Hlavní indikátory asijsko-pacifického regionu vykazují růst
    Hlavní indikátory asijsko-pacifického regionu vykazují během dnešního obchodování růst. Hongkongský index Hang Seng tak získal 1,37 %, ostatní indexy o něco méně: index japonské burzy Nikkei 225 vzrostl o 0,06 %, korejský KOSPI o 0,31 % a australský S&P/ASX 200 o 0,35 %. Čínské burzy dnes mají svátek.
  • Hlavní IPO v 2019
    188 IPO, které proběhly v roce 2018, se od poloviny prosince zvýšilo o více než 45 miliard dolarů, což je o 20% více než ve srovnání se společnostmi, které byly upsány ve stejném období v roce 2017 (Renaissance Capital).
  • Hlavní kryptoměny klesají, na trhu totiž chybí letní jiskra
    Hlavní kryptoaktiva minulý týden pokračovala v poklesu, protože na trhu chyběla jiskra, která by oživila převážně slabou letní výkonnost, a to i přes pozitivní pohyby v červnu.
  • Hlavní měnové páry nemají jasný směr, trhy jsou rozpačité. Závěr týdne mohou ovlivnit bankéři
    Současný vývoj hlavních finančních trhů lze popsat jako poněkud rozpačitý. Předchozí téma, kterým byl růst pravděpodobnosti tvrdšího přístupu Fedu, se krátkodobě vyčerpalo a jiné impulsy nepřicházejí.
  • Hlavní měny i koruna zůstávají v klidu, zatímco evropské akcie vracejí včerejší zisky
    Po včerejším nádechu se dnes nálada na trzích opět zhoršuje. Už akciová Asie na to nebyla příliš dobře a v Evropě pak sledujeme pokles hlavních indexů skoro o procento. Ani tentokrát tedy růst dlouho nevydržel. Bezpečné dluhopisy v Evropě se opatrně kupují, zatímco periferní spíše klesají, ale pohyb to není velký.
  • Hlavní měny jsou vedle turbulentních akcií a dluhopisů překvapivě klidné
    Včerejšek sice začal dobře, ale skončil dalším výrazným výprodejem akcií a přesunem peněz na méně rizikový dluhopisový trh. Tentokrát se impulsem nestal strach z obchodních válek či nový Trumpův atak vůči Číně, ale množící se problémy technologických firem v zámoří.
  • Hlavním trhům se dnes daří i přes známky napětí s Čínou, Německem i Íránem
    Donald Trump v posledních dnech mimo jiné prohlásil, že není ochoten s Čínou dál jednat, dokud nepřistoupí na čtyři až pět jeho zásadních požadavků. Dnes přišla reakce z druhé strany, když čínský ministr obchodu řekl, že se země nepodvolí žádnému tlaku USA a Čína neprovede ústupky v principiálních záležitostech.
  • Hlavním zájmem eura a amerického dolaru je dosáhnout nových maxim
    Cenová maxima, kterých euro dosáhlo minulý pátek, pro něj nejsou hranicí. Jeho cílem je překonat nové překážky. Zároveň je podobně nastaven i americký dolar, který čeká na pomoc Fedu.
  • Hlavním zdrojem ruského plynu Evropě je poprvé v historii černomořské potrubí Turk Stream. Po vypnutí Nord Streamu 1 se jeho dominantní postavení ještě upevní
    Pokud by došlo k trvalejšímu odstavení dodávek ruského plynu do Evropy plynovodem Nord Stream 1, ještě dále se zvýrazní postavení jiného potrubí, Turk Streamu, jakožto hlavní přepravní cesty ruského plynu na starý kontinent.
  • Hlavní obětí amerických jestřábů je japonský jen
    Dolar vlivem očekávaných agresivnějších sazeb Fedu dál roste. Rétorika jestřábů posiluje jeho pozici vůči jenu, sužovaného měkkou politikou Japonské centrální banky.
  • Hlavní politické, ekonomické a kulturní události v ČR v roce 2020
    Výběr hlavních, dosud známých politických, ekonomických a kulturních očekávaných událostí v České republice v roce 2020:
  • Hlavní příčiny vysokých cen energií
    Cenový dopad energií pociťují všichni – spotřebitelé, zaměstnanci, firmy či investoři. „Zpolitizování celého tématu ale bohužel vede ke zjednodušování. Zavádějícím způsobem je celá vina kladena pouze na bedra zelené energetické transformace. Nebudeme si nalhávat, že na tom nemá svůj obří podíl. Současně by ale ani nebylo korektní hledat jednoho obětního beránka, který je příčinou všeho zla,“ řekl Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select. Kde jsou kořeny současných problémů? A jaký je dopad na české domácnosti? Odpověď hledá Fincentrum & Swiss Life Select ve svém komentáři.
  • Hlavní spouštěč krize
    Investora jménem Michael Burry znáte z filmu The Big Short neboli Sázka na nejistotu. Ten popisuje, jak vydělat na finanční krizi. V rozhovoru pro agenturu Bloomberg uvedl, že investice do indexů a dalších forem pasivního investování je dalším možným spouštěčem finanční krize. Je to velmi podobné, jako u hypotečních a jiných derivátů na startu globální ekonomické krize, která proběhla 10 let zpátky.
  • Hlavní světové akciové trhy před víkendem ztrácejí
    Americké akciové burzy zahájily dnešní obchodování v červených číslech. Průmyslový Dow Jones klesá o 0,7 %, S&P 500 ztrácí 0,9 % a technologický Nasdaq odepisuje 1,5 % ze své hodnoty. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejhůře vede zpracovatelům komodit (-1,9 %) a technologickým firmám (-1,6 %). Protipólem jim jsou především výrobci nezbytného zboží se ziskem 0,5 %.
  • Hlavní světové burzy se zelenaly
    Akcie v zámoří se včera pohybovaly v blízkosti historických maxim. Index S&P 500 se pohyboval v blízkosti hodnoty 5 590 (+0,3 %). Nasdaq 100 přidal 0,4 %, zatímco Dow Jones byl takřka beze změny. Nvidia Corp. a Tesla Inc. stály v čele zisků blue-chips. Advanced Micro Devices Inc. se dohodla na koupi společnosti Silo AI za 665 milionů USD v hotovosti, aby mohla lépe konkurovat Nvidii. Společnosti Microsoft Corp. a Apple Inc. se vzdaly plánů na přijetí rolí v představenstvu OpenAI, což je překvapivé rozhodnutí, které podtrhuje rostoucí regulační dohled nad vlivem velkých technologických společností na oblast vývoje umělé inteligence.
  • Hlavní světové burzy v závodu za zisky dnes předběhly Prahu, která klopýtla hned po otevření trhů
    Trhy v Evropě se v závěru týdne vzpamatovaly a zamířily vzhůru. Index Euro Stoxx 600 si připisuje 0,5 % a uzavírá tak na podobných hodnotách jako minulý pátek. Dařilo se všem segmentům. Nejlépe na tom byly nemovitosti (+1,1 %), následované výrobci luxusního zboží (+1 %) a zdravotní péčí (+0,9 %).
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
AxiTrader
eToro
Fintokei
reklama
Swissquote Bank