Středa 08. ledna 2025 18:59
reklama
Swissquote Bank
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
RebelsFunding

Čínská data přiživila strach ze zpřísnění měnové politiky, riziko je mimo hru

21.01.2011 11:06  Autor: Saxo Bank  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk
Andrew Robinson, FX Analyst, Saxo Capital Markets, www.saxobank.cz
Dnešní seznam dat téměř zeje prázdnotou a tak Asie vykročila do dne, kdy se trh vypořádává s dopadem snížené chuti riskovat poté, co solidní data z Číny znovu oživila hrozbu dalšího růstu sazeb.
Měny se držely po celou dobu seance převážně uvnitř úzkého pásma s mírným příklonem k zotavení z některých včerejších ztrát, když se čínským akciím podařilo z větší části napravit včerejší -2,9% debakl. Realitní subindex se rozžhavil do běla po zprávách o dnešní plánované tiskové konferenci, na níž by měl starosta Šanghaje oznámit podrobnosti nového plánu na zdanění nemovitostí. Celkově se v průběhu tohoto mírného posunu v chuti riskovat pohyboval dolar o něco níže.
Obavy z toho, že by včerejší silná data z Číny mohla způsobit přehřátí a ráznou reakci státních institucí, držely riziko zpátky a umožnily dolaru vymanit se z dvouměsíčních minim. Ceny komodit následně poklesly a komoditní měny držely krok, takže rovněž oslabily, ačkoli CAD se mohl částečně opřít o silné velkoobchodní tržby (meziměsíční nárůst o 1,2 % oproti očekávaným +0,4 %) a solidní předstihové ukazatele. GBP vykázala horší vývoj po zklamání z celkových zakázek CBI. Se silnými výnosy v USA (viz dále) znovu posílil i pár USDJPY a prolomil hranici 83,0. Úředníci SNB hovořili o rizicích posilování CHF pro export a celkový růst, ale guvernér Hildenbrand oznámil, že ekonomika Švýcarska je stále v dobré kondici.
Co se týče amerických makrodat, počet žádosti o podporu v nezaměstnanosti poklesl prudce zpět na 400 tis. a dá se předpokládat, že vzestup na 411 tis. z minulého týdne byl jednorázovou záležitostí. Prodeje existujících domů překonaly očekávání, což ostře kontrastuje s údaji o započaté výstavbě, která před několika dny zklamala. Prodeje existujících domů stouply meziměsíčně o 12,3 % na 5,28 mil. jednotek. Rostly také předstihové ukazatele - zatímco index filadelfského Fedu byl mírně nižší, než se očekávalo, detaily vyvolávají určitý optimismus - nové objednávky jsou mnohem vyšší, nejsilnější od září 2004. Značně posílil také prvek práce, jedná se o největší meziměsíční růst za posledních 7 let. V reakci na silná makrodata začal výprodej amerických dluhopisů, který podpořil celkový trend silnějšího dolaru. Wall Street makrodata ignorovala a druhý den v řadě klesala, čímž ohrozila probíhající sedmidenní růst.
Během evropské seance bude zveřejněných dat o něco více - peněžní zásoba a index cen nemovitostí ve Švýcarsku, průzkumy IFO v Německu a maloobchodní tržby ve Velké Británii. Z USA dnes neočekáváme žádná data, ale ke konci seance budou zveřejněny údaje o maloobchodních tržbách v Kanadě.
Přeji hezký víkend.
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Čínská centrální banka stupňuje válku se spekulanty. Pouze si tak ale kupuje více času
    Čínská centrální banka (PBOC) dnes otevřela zcela novou frontu boje proti spekulantům s čínským juanem. Dnes ráno toti...
  • Čínská centrální banka varuje před bublinami na trhu
    Čínské akcie jsou dnes pod výrazným prodejním tlakem, který způsobila Čínská lidová banka (PBoC). Čínský regulátor totiž jako první z oficiálních entit vyjádřil své obavy ohledně nadprůměrné likvidity v mezibankovním systému, která by mohla nafukovat ceny některých tříd aktiv. Ve stejnou chvíli se nad aktuálním oceněním pozastavuje také řada dalších předních investorů.
  • Čínská Dagong ,,ponižuje" rating USA, emise nových dluhů ke splacení starých prý problém neřeší. Ukázala i na Polsko
    Zatímco dvě ze tří hlavních ratingových agentur světa americký rating ,,AAA" podržely a čeká se na ,,přímočařejší" S...
  • Čínská data dalším varováním. Evropské akcie pod tlakem
    Americké trhy si začaly více všímat rizika recese stejně jako malého prostoru pro pomoc ze strany Fedu. Evropské akcie zůstávají relativně odolné, ale zdejší trhy se také už začaly sunout níž. Dnes zatím vidíme největší ztráty na nizozemském AEXu (-0,6 pct).
  • Čínská data konečně značí oživení
    Čínský index nákupních manažerů v listopadu vzrostl na 13-ti měsíční maximum a stal se tak dal&scaro...
  • Čínská data nepotěšila, ale náladu na trzích nezkazila
    Údaje o čínském zahraničním obchodě na první pohled vypadají dobře: Přebytek nečekaně prudce narostl na 33 mld. USD. Stojí za ním silný odraz vývozu, jenže také další propad dovozu v řadě. Zatímco dobrá vývozní dynamika může být určitým vyhlazením vývoje po předchozím strmém poklesu, čtvrtý po sobě následující propad dovozu je podle nás varováním o vytrácející se síle čínské domácí poptávky. Trhy se čínského zpomalení přestaly bát po příslibech podpory ze strany hospodářské politiky a po jednom trochu lepším PMI. Dnešní data ale ukazují, že vyhráno není.
  • Čínská data nezaujala, trhy se budou snažit odpoutat od inflace
    Týden začíná pro hlavní evropské trhy celkem nevýrazně. Horší data o čínském maloobchodu na sentiment zásadní dopad nemají. Čínský průmysl svým dubnovým výkonem očekávání splnil. V případě Bitcoinu se dál řeší, jestli ho Muskova Tesla bude prodávat, či nikoli, ale tradiční aktiva impulsy postrádají.
  • Čínská data novou vlnu optimismu nespustila, evropské obchodování nemá jasné téma
    Čínská ekonomika v 1Q udržela meziroční tempo z předchozího kvartálu, čímž mírně překonala očekávání. Vzhůru ji táhla investiční aktivita, což koresponduje i s překvapivě vysokým růstem čínského průmyslu v březnu. Spolu s tím pak vyšla také data o čínském maloobchodu, jenž mírně překonal očekávání. Dohromady tedy jistě povzbudivé zprávy, které se však na trzích setkávají s poměrně vlažnou odezvou. Čínským akciím se dnes vzhůru moc nechtělo.
  • Čínská data podruhé už nepotěšila. Z lehce negativní tržní nálady profituje japonský jen
    Čínské indexy nákupních manažerů minulý měsíc pozitivně překvapily a naladily trhy tím, že se dostaly nad 50 bodů, tedy do oblasti expanze. Za duben stále zůstávají nad danou hranicí, ale k dalšímu předpokládanému vylepšení nedošlo - naopak tu máme náznak zpomalení, což není na začátku nového kvartálu dobrá zpráva. Efekt na finanční trhy je vidět v Asii, ale není to nic extrémního. Čínská data pak možná nahlodala i kondici evropských trhů při začátku úterního obchodování.
  • Čínská data pozitivně překvapují
    Růst HDP Číny v prvním čtvrtletí zpomalil na meziroční tempo 6,4 % z předchozího tempa 6,6 %. Nicméně trh čekal růst o desetinku pomalejší tedy 6,3 % a jedná se tak o mírně pozitivní zprávu. Abychom trochu tlumili nadšení, je třeba říci, že v mezikvartálním vyjádření růst zpomalil plně v souladu s očekáváním na 1,4 % z předchozího tempa 1,5 %.
  • Čínská devalvace, co přesně znamená pro trhy?
    Čínská centrální banka (PBoC) dnes nad ránem překvapila finanční trhy svým rozhodnutím devalvovat měnu. Ta oslabila na...
  • Čínská ekonomika dál zpomaluje, indexy ráno mírně klesají
    Z Číny dnes ráno přišlo nové makro, které opět upozornilo na to, že situace v druhé největší světové ekonomice zůstává i nadále napjatá. Tamní statistický úřad zveřejnil výsledky investic, průmyslové produkce a maloobchodních tržeb. Všechny tři reporty si oproti minulému měsíci pohoršily a ještě navíc podstřelily většinový konsenzus. Investice do fixních aktiv rostly meziročně v říjnu o 5,2 % vs. konsenzus 5,4 %, zatímco v září rostly o 5,4 %. Průmyslová produkce v říjnu zpomalila z 5,8 % na 4,8 % vs. konsenzus 5,4 % a maloobchodní tržby zpomalily ze 7,8 % na 7,2 % vs. konsenzus 7,8 %. Čínský HDP V 2Q rostl meziročně o 6 % a poslední čísla naznačují, že nás v 3Q může čekat jeho další zpomalení.
  • Čínská ekonomika dál ztrácí růstové momentum
    Čínská ekonomika v 3Q rostla meziročně o 6 %, což bylo desetinu pod většinovým tržním konsenzem. Jedná se tak o další zpomalení růstu, když v předchozím čtvrtletí rostla o 6,2 %, a o nejpomalejší tempo růstu za posledních 30 let. Růst je však stále dostatečný na to, aby se vešel do cíle čínské vlády, která si jej na tento rok stanovila v pásmu od 6 do 6,5 procenta. Co se detailů výsledků týká, největší brzdou růstu byly investice, jejichž růst zpomalil z 25,9 % na 19,9 %, zatímco růst naopak držela spotřeba, které pomáhaly vládní balíčky na snížení daní.
  • Čínska ekonomika expanduje, akcie klesajú
    Dnes je v US jeden z najväčších sviatkov, Deň vďakyvzdania. Akciový trh v US je zatvorený a likvidita bude nižšia na všetkých trhoch, nakoľko sa US traderi vrátia zajtra na parkety búrz len počas skrátenej seansy. Deň pred týmto sviatkom býva historicky pre akcie pozitívny a index SP500 zaznamenal od roku 1950 rast v tento deň v 77% prípadov. Včerajší predsviatočný akciový kokteil: Dow Jones +0,38%, SP500 +0,23%, Nasdaq Composite +0,34%.
  • Čínská ekonomika kvůli koronaviru totálně „klekla“. Nejvýraznější propad tamní ekonomické aktivity v historii měření může citelně navýšit schodek českého rozpočtu
    Celková ekonomická aktivita v Číně se v únoru propadla nevíce v historii měření. Dokonce ani během vrcholné fáze světové finanční krize před jedenácti lety nebyl propad tak citelný. Důvodem je to, že podstatná část čínských továren a závodů byla kvůli obavě z šíření koronavirové nákazy zavřená nebo nejela na plný provoz.
  • Čínská ekonomika roste nad očekávání. V USA se zhoršuje nálada
    Čína opět roste. HDP Číny v Q2 letošního roku vrostlo meziročně o 3,2 %. Trh očekával pouze 0,8 %. Po propadu 6,8 % v Q1 se tak ekonomika navrátila k růstu. Hlavní podíl na změně měly pravděpodobně vládní výdaje, soukromá spotřeba naopak stále zůstává utlumená – za loňským rokem zaostává o 11,4 %. Domácnosti tíží kromě viru i na Čínu vysoká nezaměstnanost na hodnotě 5,8 %.
  • Čínská ekonomika roste nejpomaleji minimálně od roku 1992. Dolehne to i Česko, ostatně taková Škoda Auto to již nepříznivě
    Čínská ekonomika ve druhém letošním čtvrtletí rostla nejpomalejším tempem minimálně od roku 1992, kdy tamní statistici se čtvrtletním sledováním národohospodářského výkonu začali. V souladu s očekáváním trhu si polepšila meziročně o 6,2 procenta. Zvolnila tedy tempo růstu z prvního čtvrtletí, kdy stoupla meziročně o 6,4 procenta.
  • Čínská ekonomika roste rekordním růstem o 18,3 %. Inflace v USA i EU začíná růst nad stanovené cíle
    Čínská ekonomika v první čtvrtletí dosáhla rekordního meziročního růstu na úrovni 18,3 %. Ekonomové však varují, že jsou čísla zkreslená, jelikož se porovnávají s obdobím, kdy tamní ekonomika zaznamenala obrovský propad. Čína byla v minulém roce jedinou velkou ekonomiku, která nezaznamenala v celoročním vyjádření pokles ekonomiky.
  • Čínská ekonomika rostla nejpomaleji za 27 let
    „Přestože čínská ekonomika zpomaluje, stále by v letošním roce měla růst dvakrát rychleji než ekonomika Spojených států, a dokonce čtyřikrát rychleji než ekonomika Evropské unie. Čína tak i nadále bude hospodářsky dohánět euroamerickou civilizaci,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Čínská ekonomika rostla o 6,9 % ve 3Q, věřte nebo ne
    V pondělí byla zveřejněna data vývoje čínské ekonomiky, která ve třetím kvartálu rostla meziročně o 6,9 %. Číslo deset...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new