Sobota 21. prosince 2024 19:23
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Swissquote Bank
reklama
eightcap trade smarter

Burzy ve světě jsou zaskočeny, jaké slabé sankce Západ zatím uplatňuje vůči Rusku. Jenže Západ sám je na Rusku závislý, hlavně energeticky

23.02.2022 13:08  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Pro akciové investory je to nepochybně dobrá zpráva. Zda je to dobrá zpráva i z hlediska geopolitického, toť otázka jiná. Každopádně sankce, které zatím Západ vůči Rusku uplatnil v reakci na uznání svou povstaleckých republik na Ukrajině, jsou slabé. Jsou o tom přesvědčeny miliony investorů všude po světě. Akcie v Evropě nebo Americe totiž rostou. Jde spíše než o růst z úlevy o růst z rozčarování. Rozčarování z toho, že Západ zatím vůči Rusku postupuje jen měkce. 

Pokud by Západ situaci více vyhrotil, akciové trhy by se nepochybně propadaly. A ropa už by se nyní prodávala za více než 100 dolarů za barel. Takhle se ale rychle vrací atmosféra „business as usual“. Ne snad, že by si kdokoli soudný přál eskalaci geopolitického napětí, a dokonce potenciální válku, ale stav, kdy de facto zabrání části cizího území komukoli projde tak snadno, není zdravý. Protože tak umírněný postup, jak učí i historie, předznamenává nárůst dobyvatelských choutek. A Rusko podle všeho s dobýváním nekončí. 

Americký prezident Joe Biden označuje ruské kroky z posledních dvou dní jako invazi. Nicméně sankce tomu neodpovídají. Zatím totiž cílí jen na prodej ruského dluhu v zahraničí, na několik příslušníků ruských elit a na pár ruských bank. Taková opatření nemohou mít sebemenší odstrašující efekt. Vlastně působí spíše jako gesto pro veřejnost na Západě, že Západ vůbec něco dělá. Přitom ještě minulý týden Západ nešetřil silnými slovy. Biden sám tehdy opakoval, že ruský prezident Vladimir Putin za případnou invazi zaplatí vysokou cenu. 

S odstupem několika dní se slova lídrů Západu jeví už ne ani tak jako silná, ale jen silácká. Objevuje se kritika ve vlastních řadách. Například eurokomisařka Věra Jourová považuje za chybu, že sankce necílí přímo na Putina. Nejen že Putin sám neplatí za své kroky vysokou cenu, jak sliboval Biden. On zatím neplatí žádnou cenu. 

Jedním z objektivních důvodů „appeasementu“ lídrů Západu je inflace. Běžného Američana – Bidenova voliče – mnohem více než další osud Ukrajiny, o níž ani pořádně neví, kde leží, tíží to, že teď platí tak moc za pohon svého čtyřkolého miláčka. Biden tuší, že vyhrocení konfliktu s Ruskem by cenu ropy třeba i dramaticky zvýšilo. Takže by citelně poklesla jeho šance na znovuzvolení.  

Zatímco Bidenovy sankce zatím tedy odstrašující nejsou, jeho samotného odstrašuje osud některých předchůdců v Bílém domě. Například George Bush starší kdysi sice triumfoval během války v Zálivu, jenže v roce 1992 jej i tak v prezidentském klání porazil Bill Clinton. Americký volič totiž ve svém rozhodování zohlednil spíše ekonomickou situaci u sebe doma než Bushovo vítězné válčení v dalekém Iráku.

A Biden je na tom ještě daleko hůř. Ten totiž nemůže o žádném vítězném tažení na daleké Ukrajině hovořit ani omylem.  

A podobně jsou na tom také evropští lídři. Ti v rámci zelené transformace EU a německé Energiewende prohloubili energetickou závislost svých zemí na Rusku. I kdyby takové prohloubení bylo jen přechodné, Putinovi nyní hraje do karet. A to, že Německo pozastavuje proces schvalování Nord Streamu 2, ještě nelze vnímat jako kdovíjak silnou sankci. O tom, zda plynovod vůbec bude zprovozněn, se spekuluje už dlouho. Kancléř Olaf Scholz situace využívá vnitropoliticky, neboť tak tmelí vládní koalici. Němečtí Zelení, jak známo, proti zprovoznění Nord Streamu 2 tak jako tak vystupují dlouhodobě. Tímto si je Scholz nakloní. A zřejmě s nimi ještě i něco vnitropoliticky vyhandluje. Navíc si tím i Spojené státy, jimž plynovod dlouhodobě vadí také. Ruský plyn bude do Německa proudit dále, jen prostě zrovna ne tímto konkrétním plynovodem. 

To, že stupňování geopolitického napětí na Ukrajině je inflační i v ČR, v dnešním rozhlasovém vystoupení potvrdil i guvernér České národní banky Jiří Rusnok. Přes silná slova řady českých politiků a jejich příkré odsudky Putinových kroků nelze ani z jejich strany čekat kdovíjak razantní tlak na tvrdší postup vůči Rusku.  

I tak snad nynější situace bude mít své pozitivum. Západ by si totiž konečně mohl uvědomit, že pokud chce vyvážet své hodnoty do zemí typu Ruska či Číny, těžko tak může činit, když je na těch samých zemích tak ekonomicky závislý.

Lukáš Kovanda, Ph.D., Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Burzu dnes táhly dolů finanční tituly a akcie operátora O2
    Pražská burza dnes po dvou dnech růstu zpomalila. Index PX klesl o 0,14 procenta na 826,17 bodu. Kromě většiny finančních titulů se na poklesu podepsaly akcie operátora O2. Opačným směrem na index působily například akcie společnosti ČEZ či mediální skupiny CME. Vyplývá to z údajů burzovního webu.
  • Burzu stáhl do minusu hlavně pokles cen akcií Monety
    Pražská burza dnes druhý den v řadě ztrácela, index PX klesl o 0,39 procenta na 1025,87 bodu. Dolů ho táhly především akcie Monety. Naopak dařilo se likérce Stock. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.
  • Burzu stáhl do minusu hlavně Unipetrol a finanční tituly
    Pražská burza dnes pátý den v řadě ztrácela. Index PX odepsal 0,34 procenta na 864,48 bodu. Dolů ho táhly hlavně Unipetrol a některé finanční tituly. Opačným směrem působil například operátor O2. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.
  • Burzy celého světa včera měly jeden z nejhorších dnů dějin. Investory děsí, kolik dalších „Itálií“ se na Západě v nejbližší době objeví, pochopili, že politici už také jen bezradně čekají
    Trhy po celém světě včera prožily katastrofální den. Klíčový ukazatel výkonu amerických akcií, index Standard & Poor’s 500, se propadl nejvýrazněji od burzovního krachu roku 1987, o 9,5 procenta. Ústřední evropský akciový index, Euro Stoxx 600, ztratil 11,5 procenta, tedy nejvíce ve své historii. Hlavní index kanadských akcií měl svůj nejhorší den od roku 1940. Takzvaný „index strachu“ vykázal včera svoji nejvyšší hodnotu od 28. října 2008, kdy – měsíc po pádu investiční banky Lehman Brothers – vrcholila kritická fáze světové finanční krize.
  • Burzy kolabují, Wall Street je v chaosu. Světové trhy zažívají kvůli koronaviru nejhorší hodiny od roku 2011
    Americké akciové trhy se včera propadly o 4,4 procenta, nejvýrazněji od roku 2011. Pamětníci mezi akciovými obchodníky říkají, že něco tak příšerného ve své kariéře dosud nezažili. Tyto hodiny jsou dost možná horší než burzovní krach roku 1987 nebo finanční krize z doby před dvanácti lety, říká jeden z nich, Scott Minerd, šéf investic u Guggenheim Partners.
  • Burzy padají kvůli Applu, který však sází na "plán B". Ten je varováním i pro českou ekonomiku
    Americké burzy zažily včera další hořký den. Na jejich propad dnes navázal pokles asijských trhů. Klíčovým viníkem amerického výprodeje je společnost Apple. Její akcie odepsaly pět procent (od svého vrcholu na začátku října ztratily již šestnáct procent), neboť trh se v rostoucí míře obává snížení tržeb.
  • Burzy po celém světě si připsaly tučné zisky
    „Investoři přestali naslouchat ekonomům, kteří mluvili o možném příchodu recese. Místo toho reagovali na uvolňování měnové politiky ze strany centrálních bank a začali investovat do rizikovějších aktiv jako jsou akcie. Výsledkem byl výrazný růst burzovních indexů po celém světě,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Burzy se boji ruské invaze na Ukrajinu jako nikdy, uklidnit je může jen dnešní telefonát Bidena a Putinem. Barel ropy stojí poprvé od roku 2014 přes 2000 korun, rekordně zdražuje hliník
    Akcie padají, ropa zdražuje k úrovni 100 dolarů za barel. Burzy totiž straší možný vývoj, před kterým stále naléhavěji varují Spojené státy. Podle nich už v úterý příští týden může Rusko provést invazi na Ukrajinu. Stalo by se tak tedy ještě před ukončením olympijských her v Pekingu. Ač mnozí spekulovali, že Rusko během nich útok neprovede, aby neriskovalo zhoršení vztahů s Čínou.
  • Burzy se v únoru otřásly v základech
    Index světových akcií společnosti MSCI v únoru zaznamenal první pokles od října 2016. Propad byl nejvýraznější od ledna 2016, kdy na trzích vládly obavy zejména ze zhoršení stavu hospodářství v Číně. Podle analytiků a investičních stratégů budou letos další podobné výkyvy. Loni ceny akcií příliš nekolísaly a byl výjimečný.
  • Burzy už nevěří, že bude válka. Minulý týden nejvíce posílil rubl
    Světové burzy ani v uplynulých dnech nepropadly žádné panice z možné rusko-ukrajinské války. Tím pádem nyní, když se rýsuje vrcholný summit Biden-Putin, jsou rychle ochotny jít i do rizikovějších investic. Ostatně v minulém týdnu to byla ruská měna, rubl, která mezi všemi měnami rozvíjejících se ekonomik zpevnila vůči dolaru nejvýrazněji, o 1,73 procenta, jak vyplývá z dat Bloombergu (viz tabulka níže). Rubl vůči dolaru posílil více než třeba česká koruna, která zpevnila o 1,13 procenta.
  • Burzy v Evropě uvažují o zkrácení pracovní doby
    Banky a manažeři fondů navrhují zkrácení obchodního dne na evropských burzách. Zkrácení o 90 minut by dle nich zlepšilo tržní efektivitu a zlepšilo pracovní podmínky zaměstnanců. Makléři jsou z důvodu dlouhého obchodního dne vystaveni napětí, které ovlivňuje jejich mentální zdraví a pohodu na pracovišti.
  • Burzy V4: Praha s Bratislavou se rychle zotavily, Varšava a Budapešť stále hluboko pod před-krizovou úrovní
    Půl roku od pádu v důsledku korona krize se většina ekonomik celého světa zotavuje z největší poválečné krize v historii. Země, kterých ekonomika byla navázaná na cyklická odvětví jako automobilový nebo letecký sektor zaznamenávají pomalé a těžké zotavování, stejně jako vysoko proexportně směřované ekonomiky, které jsou navázané na odběratelské země. ProfitLevel se ve své analýze zaměřil na srovnání zotavování středoevropských akciových trhů.
  • Burzy zahájily týden růstem
    Americké akciové trhy zahájily týden růstem. Index S&P 500 posiluje o 0,4 % a Nasdaq o 0,3 %. Pouze Dow Jones se pohybuje na úrovni pátečních zavíracích cen, kde hlavní brzdou v růstu jsou akcie Boeingu. Ty prozatím odepisují přes 2 %. Společnost Apple dnes představila své nové dva produkty (iPad Air a iPad mini), na což reaguje cena akcií mírným růstem o více jak 1 %. Růstu cen akciových indexů napomáhá také dnešní vyjádření ministra zemědělství Spojených států. Ten prohlásil, že jednání jsou stále „velmi dynamická“ a že Čína udělala „velmi atraktivní nabídku“. Nicméně dle ministra jsou poslední brzdou v uzavření dohody necelní bariéry, které je nutno ještě vyřešit. V rámci indexu S&P 500 se nejlépe daří finančnímu sektoru, který posiluje o jedno procento. Protipólem jsou telekomunikační společnosti se ztrátou 0,8 %.
  • Burzy zahájily týden v zeleném
    Evropské trhy zakončují první obchodní den týdne v zelených číslech. Hlavní index Stoxx 600 posiluje o 0,4 %. Nejlépe jsou na tom zpracovatelé komodit (+1,2 %) a technologické firmy (+1,1 %). Menší ztráty zaznamenávají hlavně výrobci nezbytného zboží, a to necelé tři desetiny procenta.
  • Buterin: Terra by měla chránit malomocné, ne velryby 
    Vitalik Buterin vyzval k úlevě průměrného malého držitele UST, který se nechal nalákat přísliby vysokého výnosu stabilních mincí od kryptoinfluencerů.
  • Butterfly: spekulativní opční strategie
    Představte si situaci, kdy chcete spekulovat na to, že cena podkladu se pohne pouze nepatrně a trh zůstane uzavřený v určitém pásmu.
  • Buttonwood: Banky jako závisláci a ECB v roli streetworkera
    Když přijde na drogy, je snazší si závislost vypěstovat, než se jí zbavit. Stejn...
  • Buybacky ako zdroj rastov ziskov
    Po krátkej zástavke sa index Dow Jones vrátil naspäť k novým rekordom. V raste pomohli hlavne dáta spotrebiteľskej dôvery podľa Conference Board, ktorá vzrástla na najvyššiu úroveň od roku 2008 ako aj výborné výsledky z realitného sektora. Podľa Case-Shillerovho indexu cien domov zaznamenala hodnota nehnuteľností v US rast už štrnásty mesiac v rade za sebou. Tieto výsledky ale na druhú stranu zvýšili pravdepodobnosť toho, že Fed nakoniec pristúpi k obmedzeniu tempa nákupov aktív v programe QE a nakoniec akcie približne polovicu ziskov vymazali. Najvýraznejšia reakcia nastala na US dlhopisoch. Výnos na 10-ročných dlhopisoch vzrástol na najvyššie úrovne od apríla 2012. S rastom výnosov na US dlhopisoch súvisí aj spevnenie amerického doláru, ktorý sa stáva lepšie úročenou a teda aj atraktívnejšou menou.
  • Býci DAX30 jsou skeptičtí po projevu Powella v Jackson Hole - 13 000 bodů v centru pozornosti
    Vezměte prosím na vědomí, že zisk z předchozího období není spolehlivý indikátor budoucích zisků nebo pohybů ceny. V roce 2015 se hodnota CFD DAX30 zvýšila o 9.56%, v roce 2016 se zvýšila o 6.87%, v roce 2017 se zvýšila o 12.51%, v roce 2018 se snížila o 18.26%, v roce 2019 se zvýšila o 26.44%, což znamená, že po pěti letech se hodnota zvýšila o 34.2%.
  • Býci DAX30 jsou skeptičtí po projevu Powella v Jackson Hole - 13 000 bodů v centru pozornosti
    Zdroj: Ekonomický kalendář 31. srpna 2020 - Admiral Markets Forex Kalendář Vzhledem k tomu, že předseda FEDu J...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook obchodování ropy