Čtvrtek 21. listopadu 2024 11:45
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Fintokei StartTrader

Ropa zdražuje nad 90 dolarů za barel, poprvé od roku 2014. Svět se totiž bojí ruské invaze na Ukrajinu; v případě války hrozí zdražení pohonných hmot v Česku nad 45 korun za litr

26.01.2022 17:31  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Cena ropy Brent dnes odpoledne středoevropského času poprvé od poloviny října 2014 zdražila nad psychologickou úroveň 90 dolarů za barel, vyplývá z dat Bloombergu (viz obrázek níže). Bezprostředním důvodem je zejména obava z dopadů stále pravděpodobnější ruské invaze na Ukrajinu.

Trvaleji za růstem cen ropy stojí těžební politika největších tradičních těžařů, zejména Saúdské Arábie a Ruska, kteří omezují svoji produkci ropy, čímž dosahují vyšších tržeb z daného prodaného množství. Látají tak pandemické díry ve svých státních rozpočtech. Zároveň tím profitují z podinvestování ropného byznysu, k němuž v uplynulých letech došlo v souvislosti s prosazováním zelené agendy a souvisejícím přeorientováváním se firem i investorů na segment obnovitelných zdrojů. V neposlední řadě přispívá k růstu cen ropy opadání obav z ekonomických dopadů šíření omikronu a sílící víra v letošní citelné obnovení globální dopravy, přepravy i cestovního ruchu – vše z toho samozřejmě poptávku po ropě umocňuje.

Hned tři přední americké banky navíc nově prognózují, že cena ropy letos zhruba do poloviny roku tak jako tak dosáhne úrovně 100 dolarů za barel.

Bank of America prognózuje zdražení barelu ropy typu Brent, jež je určující pro ceny pohonných hmot v ČR, na 120 dolarů za barel v polovině letošního roku. Morgan Stanley a Goldman Sachs pak míní, že ropa dosáhne úrovně 100 dolarů za barel nejpozději letos ve třetím čtvrtletí, tedy nejspíše v létě.

Navíc největší americká banka, JP Morgan, minulý týden zveřejnila „válečnickou“ prognózu, která propočítává dopad závažného vzplanutí doutnajícího rusko-ukrajinského konfliktu. Cena ropy by se ještě do března letošního roku vyhoupla v takovém případě až na 150 dolarů za barel.

Co to znamená pro české řidiče? Pokud by například letos v půli roku stál barel Brentu trvaleji nějakých 105 dolarů, a byl by tedy ještě o zhruba 15 dolarů dražší, než je právě teď, pohonné hmoty samozřejmě dále citelně zdraží. Jejich zdražování se v polovině ledna po zhruba dvouměsíčním poklesu definitivně obnovilo. V uplynulých sedmi dnech podle dat CCS zdražil jak benzín, tak nafta o patnáct haléřů na litr, na 36,16, resp. 35,12 koruny za litr. Jedná se o takřka měsíční maxima.

Podle konsensu mezinárodních analytiků devizových trhů, jak jej uvádí agentura Bloomberg, by měla koruna do poloviny letošního roku vůči dolaru oslabit, a sice z nynějšího kursu zhruba 21,72 na 22,00 za dolar. Takové oslabení koruny samozřejmě pohonné hmoty dále prodraží, neboť ropa se na světovém trhu obchoduje v dolarech.

Pokud by tedy v polovině roku vyšel barel Brentu na oněch 105 dolarů a jeden dolar by současně stál uvedených 22 korun, v české měně pak barel Brentu vyjde na 2310 korun. To je zhruba o 18 procent více, než na kolik v české měně vyjde nyní – zhruba na 1950 korun.

V tomto přibližně 18procentním zvýšení korunové ceny ropy je tedy zahrnuto jak očekávané zvýšení její dolarové ceny, tak rovněž očekávané oslabení koruny vůči dolaru.

V celé dosavadní historii stál barel Brentu více než 2300 korun prakticky jen v roce 2012 a pak krátce, po několik dní, v roce 2014. Následně se však na světovém trhu s ropou projevila takzvaná břidličná revoluce, při níž navýšily svoji těžbu významně zejména Spojené státy, takže světové ceny ropy na řadu let poklesly pod sto dolarů za barel. To se však letos podle všeho změní.

Pokud se korunová cena barelu Brentu trvaleji přiblíží k úrovni 2300 korun, je poměrně pravděpodobné, že cena benzínu Natural 95 vystoupá v průměru v ČR až na 39 korun. V Praze by pak převyšovala úroveň 40 korun za litr. V roce 2012 se cena benzínu dostala celorepublikově maximálně do blízkosti úrovně 38,50 koruny za litr. Je však třeba počítat také s obecnou inflací, jež od té doby, a zvláště rapidně v posledních měsících, navyšuje cenu také za další vstupy, jako jsou ceny energií typu elektřiny nebo mzdové náklady – s tím vším se celý řetězec zpracování ropy, rafinace, distribuce či samotného prodeje musí potýkat.

Cena nafty by při růstu ceny benzínu na 39 korun stoupla pravděpodobně k úrovni 38 korun za litr, zejména díky loňskému snížení spotřební daně z ní.

Oba dva základní druhy pohonných hmot tak do poloviny letošního roku zdraží v průměru o přibližně tři koruny na litr.

Jestliže by koruna v důsledku ruské invaze na Ukrajinu oslabila na 24,75 za dolar, kde se pohybovala po zhruba dva měsíce na jaře 2020, v době první vlny pandemie covidu, pohonné hmoty samozřejmě dále zdraží, vysoko nad 40 korun za litr. Při ceně ropy až 150 dolarů za barel, jak ji v případě invaze prognózuje JP Morgan, by korunová cena Brentu činila 3450 korun. Byla by tak o zhruba 83 procent vyšší než nyní. Tento nárůst by po přechodnou dobu dostal cenu pohonných hmot v ČR na úrovně nad 45 korunami za litr.

V případě vyostření konfliktu na Ukrajině by cena benzínu atakovala úroveň 47 korun za litr a 46 korun v případě nafty. Po propuknutí války by totiž také oslabila koruna a zároveň ještě více zpevnil dolar.

Takový scénář je samozřejmě extrémní. Jeho pravděpodobnost není vyšší než 10 až 15 procent, nicméně opírá se o běžně využívané prognostické modely využívané u nás i v zahraničí.

Nejpravděpodobnějším scénářem zůstává zmíněné zdražení pohonných hmot v průměru tři koruny na litr do letošního léta. Ani to však pochopitelně není málo. Navíc nebudou zdražovat pouze pohonné hmoty, ale také třeba bydlení, energie nebo potraviny či služby, neboť inflace vykáže celoročně průměrné tempo minimálně kolem osmi procent.



Lukáš Kovanda, Ph.D., Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ropa zaznamenala oživenie - Rusko chce predĺžiť obmedzenie produkcie
    Ropa dnes zaznamenala oživenie, a to aj napriek tomu, že počas ázijského obchodovania cena klesla dokonca o 6%. Súvisí to s vyjadreniami Ruska, ktoré uviedlo, že z dôvodu ďalších problémov s dopytom sa môže zníženie ťažby na úrovni 7,7 milióna barelov denne predĺžiť až do polovice budúceho roka. Rusko tak reaguje aj na rastúcu produkciu v Lýbii. Napriek tomu sa tieto kroky nemusia páčiť iným krajinám, napríklad Iraku, takže je možné, že v budúcnosti budeme pozorovať porušovanie výrobných limitov.
  • 🛢Ropa zaznamenala pokles❗
    Na trhoch s ropou možno v utorok pozorovať predajný tlak, pričom futures na Brent aj WTI stratili viac ako 4 %, keďže správy, že časť ruských jednotiek začala opúšťať ukrajinskú hranicu a Putinove komentáre poukazujúce na deeskaláciu viedli k vyberaniu ziskov z nedávneho rastu. Na druhej strane sa objavujú niektoré správy o ostreľovaní v Luhanskej/Doneckej oblasti. V súčasnosti po telefóne hovoria americkí a ruskí diplomati Blinken a Lavrov. Výsledok tohto rozhovoru by mohol opäť vyvolať volatilitu na trhoch.
  • Ropa zaznamenala pokles vďaka zmierneniu geopolitického napätia a jadrovým rozhovorom
    Ceny ropy Brent (OIL) aj WTI (OIL.WTI) dnes zaznamenávajú prudký pokles o viac ako 2 %. Ceny ropy sú pod tlakom pozitívnych komentárov o stave rokovaní o iránskom jadrovom programe, ako aj pozitívneho geopolitického vývoja.
  • Ropa zažila volatilní týden. SNB ponechala sazby beze změny a v případě potřeb je připravena intervenovat.
    V neděli oznámil americký prezident Donald Trump, že pozastaví cla na dovoz mexického zboží do USA. Mexiko se totiž zavázalo, že zvýší svůj boj s ilegální imigrací a pašeráky. Do akce má být nasazena i národní garda.
  • Ropa za 100 dolarů
    Když Rusko oznámilo plány na březnové snížení těžby ropy o 500 000 barelů denně, ceny ropy stouply. Podle místopředsedy vlády Alexandra Novaka byly tyto plány odpovědí na cenové restrikce Západu.
  • Ropa za 100 dolarů za barel?
    S příchodem roku 2020 začaly v Česku citelněji zdražovat pohonné hmoty. Benzín i nafta se tak nyní prodávají o zhruba 40 haléřů na litr dráže než na Silvestra 2019. Prodejci pohonných hmot s obvyklým zpožděním reagují na růst cen ropy. K tomu docházelo i během loňského prosince.
  • Ropa za 100 USD za barel: Za jak dlouho?
    Přehrada se protrhla – a živel už nejde zastavit. Poté, co se ropa Brent vymanila z konsolidačního pásma 75–84 USD za barel, roste jako z vody. Od začátku roku si severomořská odrůda připsala díky rostoucí poptávce na pozadí snižování nabídky již 14 %. Spekulanti nadále budují na ropě dlouhé pozice. V důsledku toho dosáhly čisté dlouhé pozice nejvyšší úrovně od března loňského roku.
  • Ropa zdražila o 25 %, přiživí to inflaci a zpomalí ekonomický růst
    „Rostoucí cena ropy přiživuje obavy ohledně obnovy růstu inflace a zpomalení západních ekonomik. Čím déle zůstane cena vysoko, tím horší budou implikace,“ říká analytik BHS Timur Barotov.
  • Ropa zdražuje, i kvůli hurikánu Laura. Čeští řidiči to teprve pocítí, pohonné hmoty přestanou zlevňovat
    Pohonné hmoty v ČR v uplynulém týdnu pokračovaly ve svém zlevňování. Navázaly tak na pokles cen z předchozích dvou týdnů, který ukončil takřka tříměsíční etapu zdražování. Zlevňování je však nadále jen poměrně mírné. Ceny se tak výrazněji nemění už poslední zhruba půldruhý měsíc. Od poloviny července se cena jak benzínu, tak nafty pohybuje ve stabilizovaném pásmu s rozpětím necelých třiceti haléřů. Průměrná cena benzínu Natural 95 v uplynulých sedmi dnech zmírnila svůj pokles na dva haléře na litr a činí nyní 27,94 koruny za litr. Nafta rovněž ve svém zlevňování ubrala a je nyní levnější o pět haléřů v porovnání se situací před týdnem. Litr stojí 27,39 koruny.
  • Ropa zdražuje kvůli vakcínám, čeští řidiči si do kapsy sáhnou hlouběji. Sílící koruna pomůže jen částečně, pomoci ovšem může možný krach jednání kartelu OPEC
    Cena ropy na světových trzích se drží stále poměrně vysoko. Dojde proto k dalšímu zdražení pohonných hmot v ČR. Ty zdražovaly v uplynulých sedmi dnech i o týden dříve. V uplynulých sedmi dnech zdražil jak benzín, tak nafta, i když opět jen mírně. Průměrná cena benzínu Natural 95 se oproti situaci před týdnem zvýšila o dva haléře na litr a činí 27,79 koruny za litr. Nafta nyní stojí 27,09 haléře za litr, tedy o haléř více než před týdnem.
  • Ropa zdražuje na jedenáctiměsíční maxima, čeští řidiči se musí připravit na dražší benzín i naftu. Útok Trumpových příznivců na Kapitol investoři „poměřují“ s demokratickým ovládnutím Senátu
    Ropa Brent dnes ráno zdražila na své jedenáctiměsíční maximum, když se nyní jeden její barel prodává za bezmála 55 dolarů. Tak drahá nebyla nikdy od propuknutí pandemie onemocnění covid-19. Čeští řidiči se tak musí v příštích týdnech připravit na zdražení pohonných hmot. Ty v uplynulém týdnu zlevnily. Benzín Natural 95 je levnější o 12 haléřů než před týdnem, když jeden jeho litr vyjde na 27,92 koruny, zatímco cena nafty se snížila o 17 haléřů a činí nyní 27,32 koruny.
  • Ropa zdražuje. Pohonné hmoty zlevňují. Trend se začíná obracet
    V uplynulém týdnu ceny pohonných hmot zlevňovaly jen velmi mírně a postupně přechází do stagnace. Aktuálně se průměrná cena benzínu pohybuje na úrovni 33,00 koruny za litr. Nafta je průměrně o 93 haléřů za litr levnější. Přesně před rokem stál litr benzínu v průměru 33,43 koruny a nafta byla v průměru o 85 haléřů za litr levnější. V následujícím týdnu lze očekávat, že se ceny pohonných hmot budou měnit jen mírně a v dalších týdnech přijde zdražování. Ceny pohonných hmot se tak postupně budou přibližovat loňským úrovním.
  • Ropa zdražuje po útocích v Bagdádu. První fáze obchodní dohody s Čínou bude uzavřena 15. ledna
    PBoC snížila RRR (povinná míra rezerv bank) o 50 bazických bodů, čímž chce vytvořit úvěrový impuls pro ekonomiku, a tím nakopnout hospodářský růst. Podle čínského vládního listu Global Times má Čínská lidová banka dostatek prostoru pro další snižování RRR.
  • Ropa získává svůj šestý týdenní růst, přičemž OPEC+ investory zklamal
    Ropa vzrostla na šestitýdenní růst poté, co očekávané zasedání OPEC+ přineslo jen mírné zvýšení produkce, které nedokázalo rozptýlit obavy z rostoucího deficitu nabídky.
  • Ropa získává 2 % s rostoucím napětím na Blízkém východě
    Ropa dnes vzrostla téměř o 2 % a dnešní aktivitu kupujících můžeme spojit s rostoucím napětím v regionu Středního východu. Na druhou stranu celkový obraz poptávky na trhu s ropou zůstává nejistý.
  • Ropa získává 3 % díky přerušení exportu 📈
    O jedné z nejdůležitějších námořních tras světa se znovu rozkřiklo. Největší světové lodě jako Maersk Tankers, Moller-Maersk, Hapag Lloyd, MSC a CMA CGM naznačují, že jejich lodě se budou vyhýbat kanálu kvůli nedávným zvýšeným útokům pirátů a zvýšeným útokům v Jemenu. O změnách v lodní dopravě hovořily i BP nebo Equinor. Nedávné bouře navíc vedly ke snížení počtu lodí přepravujících ruskou uralskou ropu.
  • Ropa, zlato a měď na trzích, jak se komoditám daří?
    Ceny ropy zůstávají stabilní, přičemž cena Brent se obchoduje kolem 86 USD za barel a West Texas Intermediate (WTI) pod 81 USD za barel. Ropa si udržuje vysokou úroveň v reakci na rostoucí geopolitické riziko, včetně intenzifikace konfliktu v Jemenu a napětí mezi Ruskem a USA kvůli Krymu. Implikovaná volatilita ropy Brent roste, což signalizuje obavy investorů ohledně budoucnosti cen.
  • ROPA, ZLATO A STŘÍBRO STOUPAJÍ NA CENĚ
    Západní váleční štváči se v úterý zasloužili o prudké cenové navýšení v ropě, zlatě a stříbře. USA a jeho spojenci adr...
  • ROPA, ZLATO A STŘÍBRO STOUPAJÍ NA CENĚ
    Západní váleční štváči se v úterý zasloužili o prudké cenové navýšení v ropě, zlatě a stříbře. USA a jeho spojenci adr...
  • Ropa, zlato i akcie zbrojařů míří vzhůru, česká koruna oslabuje. Toť důsledek íránského útoku na Izrael, který navíc nezůstane bez odplaty
    V důsledku včerejšího masivního raketového útoku Íránu na Izrael stoupá cena ropy nebo zlata. Zdražují také akcie zbrojařských firem. Česká koruna ovšem oslabuje. Mezinárodní investoři totiž v obavě z rozhořené velké blízkovýchodní války přesunují peníze z rizikovějších aktiv, jako je právě koruna, do těch vůbec nejbezpečnějších, za jaké se obecně považují právě zlato nebo dolar či dluhopisy americké vlády.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani