Sobota 21. prosince 2024 18:58
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
RebelsFunding
reklama
eightcap zlato
reklama
Fintokei StartTrader

USD: Inflace v USA zrychluje

13.01.2022 17:42  Autor: InstaForex  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Index DXY ve středu prudce klesl po proražení spodní hranice obchodního rozpětí na 95,54. Index dosáhl na konci včerejšího obchodování swingového minima 94,89. DXY futures od dnešního zahájení obchodování opět klesají a v době zveřejnění tohoto článku dosáhly 94,75, což odpovídá úrovním ze září 2020. Ukazuje se, že americký dolar nebyl schopen vyvinout vzestupný trend, navzdory tomu, že představitelé Fedu byli nakloněni rychlému ukončení programu stimulů a kvantitativního uvolňování a podle očekávání začít v březnu zvyšovat úrokové sazby. Fed o tom rozhodl na prosincovém zasedání. Po tomto setkání se DXY obchodoval v rozmezí mezi 96,94 a 95,54. Včera index prolomil toto pásmo, ale ne směrem nahoru, jak mnozí očekávali, ale směrem dolů. DXY včera prudce klesl a nyní klesá. Přiměla obchodníky nová data, která ukázala další zrychlení inflace, uzavřít své dlouhé pozice?

analytics61dff7b583775.jpg

Americké ministerstvo práce včera oznámilo, že spotřebitelské ceny v prosinci meziročně vzrostly o 7,0 % a dosáhly nejvyšší úrovně od června 1982 (meziroční nárůst cen v listopadu činil 6,8 %). Zdá se, že to investory varovalo. Jejich negativní reakce na zrychlení inflace v USA na nejvyšší úroveň od roku 1982 znamená, že trh již zahrnul pravděpodobnou trajektorii úrokových sazeb Federálního rezervního systému do cen USD, ale pokud bude inflace nadále růst stejným tempem, Fed nemusí držet krok a zvýší sazby, což vytvoří hrozbu hyperinflace, která přímo ovlivňuje hodnotu amerického dolaru.

Podle CME Group obchodníci počítají s prvním zvýšením sazeb v březnu a letos očekávají tři až čtyři zvýšení. Bezprostředně po zveřejnění inflačních dat klesl výnos 10letých amerických státních dluhopisů mírně pod 1,72 %, což naznačuje rostoucí obavy ze zrychlující se inflace. Zatímco výnosy 10letých dluhopisů včera poklesly, dnes se pohybují blízko středu rozmezí mezi nedávným swingovým maximem 1,808 % a včerejším swingovým minimem 1,711 %. Obchodníci stále čekají, až Fed po zvýšení úrokových sazeb začne snižovat svou bilanci (bilance Fedu nyní odhaduje na 8,8 bilionu dolarů). Současné zrychlené omezování nákupů aktiv ze strany Fedu a očekávání zvýšení úrokových sazeb od března již tlačí výnosy amerických vládních dluhopisů nahoru. Pokud však Fed přistoupí ke snížení své bilance, může to způsobit ještě větší pokles dluhopisů a tím i růst výnosů, což pravděpodobně posílí americký dolar.

Prezidentka Federální rezervní banky v Clevelandu (a hlasující členka FOMC) Loretta Mesterová včera řekla, že by ráda viděla, aby Fed začal snižovat svou rozvahu "co nejdříve". Mester poznamenal, že je třeba přijmout opatření k zajištění poklesu inflace. "Pokud by věci vypadaly jako dnes v březnu, podpořila bych zvýšení," řekla a dodala, že Fed zvýší sazby v roce 2022 třikrát. James Bullard, další člen vlády a šéf Fedu St. Louis Fed ve středu řekl, že úrokové sazby bude nutné zvýšit čtyřikrát, aby se udržela vysoká inflace pod kontrolou. "Chceme dostat inflaci pod kontrolu způsobem, který nenaruší reálnou ekonomiku, ale jsme také pevní v našem přání, aby se inflace ve střednědobém horizontu vrátila na 2 %," řekl Bullard.

Investoři vyhodnocují vysokou míru inflace v USA a pravděpodobnost, že Fed bude muset letos zvýšit sazby agresivněji, aby omezil růst cen. Hrozba vyšší inflace zatím může oslabit americký dolar.

Je možné, že dolar může ještě chvíli oslabovat, dokud nepřijdou agresivnější signály z Fedu o tempu a objemech, o které budou v krátké době Fedu zvyšovat úrokové sazby.

Americký dolar v tomto roce uvádí zvýšení úrokových sazeb faktoru 3 (0,25 %) a pokud bude zrychlení inflace v USA pokračovat stejným tempem, s vysokou pravděpodobností dojde k oslabení amerického dolaru.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • USDIDX se snaží vymazat ztráty i přes nevýrazné čtení chicagského Fedu
    Navzdory nižším než očekávaným hodnotám USDIDX předčasně snižuje ztráty a odrazí se ze 103 úrovní na 103,2 během 15 minut.
  • USDIDX testuje klíčový support
    Dolarový index se po včerejších holubičích komentářích Powella propadl na 15týdenní minimum 105,30. Předseda Fedu uvedl, že "zpomalení v tuto chvíli je dobrým způsobem, jak vyvážit rizika", a že centrální banka by mohla zmírnit velikost zvyšování sazeb již v prosinci, což oslabilo americký dolar. Index testuje klíčovou podporu na úrovni 105,30, která je vyznačena předchozími cenovými reakcemi, 200 SMA (červená linie) a 23,6% Fibonacciho retracementem vzestupné vlny zahájené v květnu 2021. Pokud dojde k prolomení níže, může být ohrožena lokální podpora na úrovni 103,40. Na druhou stranu, pokud se býkům podaří pokles zastavit, pak může být zahájen další růstový impuls směrem k rezistenci na úrovni 109,00.
  • USDIDX testuje podporu 103,35
    Americký dolar je dnes jednou z nejslabších hlavních měn a klesá vůči všem měnám skupiny G10 s výjimkou japonského jenu. Americký dolar obnovuje pokles po krátké korekci směrem vzhůru na začátku tohoto týdne. Dnešní pokles je zajímavý, protože přichází navzdory silnému nárůstu amerických výnosů. Výnosy desetiletých amerických státních dluhopisů dnes vzrostly o téměř 8 bazických bodů a jsou na cestě zapsat největší jednodenní skok od 15. listopadu 2023. USD index (USDIDX) směřuje k druhému týdennímu poklesu v řadě.
  • 💲 USDIDX získává 0,6 %
    Americký dolar je v době zveřejnění nejvýkonnější měnou skupiny G10. Index amerického dolaru (USDIDX) se dnes zvýšil o 0,6 %. Zisky na trhu USD přicházejí díky tomu, že výnosy smazávají předchozí pokles. Desetileté americké výnosy se nyní obchodují poblíž 4,86 %, což je přibližně o 6 bazických bodů více než denní minima dosažená během evropské seance. Posílení USD a nárůst výnosů vytváří tlak na drahé kovy, přičemž ZLATO se dnes obchoduje o 0,2 % níže a STŘÍBRO klesá o 1,3 %.
  • USDIDX ztrácí po zveřejnění výhledu MMF
    Americký dolar oslabil po zprávě Mezinárodního měnového fondu (MMF) o výhledu světové ekonomiky a k současné situaci v USA se na summitu ve Washingtonu vyjádřila i americká ministryně financí Janet Yellenová. Obsah komentáře byl v souladu s tím, co dnes přinesla analýza Axios, a finanční trhy nepřekvapil. Yellenová zdůraznila odolnost a sílu americké ekonomiky a stabilitu bankovního sektoru, ale dolarovému indexu (USDIDX) tento komentář nepomohl.
  • USDIDX ztrácí 0,2 %. Goolsbee naznačuje riziko "měkkého přistání" USA
    Nálada na trhu je dnes opět slabá, a to i přes poměrně silný odraz rizikových aktiv a hlavních měnových ukazatelů (jako je EURUSD nebo Bitcoin), protože Írán na izraelský útok přímo nereagoval. Prozatím Nasdaq100 (US100) ztrácí více než 1 % a EURUSD maže předchozí zisky, ale zůstává výše, protože index amerického dolaru ztratil sam momentum. Austan Goolsbee z chicagského Fedu se vyjádřil, že měkké přistání může být obtížnější, protože přetrvávající vysoká inflace v oblasti bydlení tlačí na vyšší sazby Fedu a pokrok ve snižování inflace "se zastavil".
  • USDIDX ztrácí 0,5 % 💵 Fed Goolsbee komentuje scénář "měkkého přistání
    Předseda Federálního rezervního systému v Chicagu Austan Goolsbee se dnes vyjádřil k situaci v americké ekonomice. Americký dolar dnes patří mezi slabší měny, dolarový index (USDIDX) ztrácí téměř 0,5 %. Goolsbee byl ohledně vyhlídek na měkké přistání ekonomiky optimistický a zdůraznil, že současná situace se výrazně liší od historických scénářů zpřísňování politiky Fedu. Goolsbeeho komentáře mohou být vnímány jako holubičí a předseda chicagského Fedu uvedl, že se zatím nerozhodl o listopadovém zvýšení sazeb (což je podle trhů nejpravděpodobnější scénář).
  • USDILS vyskočí na 3týdenní maximum, protože napětí na Blízkém východě roste
    Izraelský šekel zahájil obchodování nového týdne na slabších základech po víkendovém vývoji na Blízkém východě. Izraelské síly zahájily letecké útoky na pozice Hizballáhu v Libanonu po raketovém útoku na Golanských výšinách, který měl za následek řadu izraelských civilních obětí.
  • USDILS – změna sil
    Od posledního a zároveň nejhlubšího dna, kterého kurz dosáhl v polovině října, nastoupil odraz směřující k Fibonacciho...
  • USDILS – změna sil
    Od posledního a zároveň nejhlubšího dna, kterého kurz dosáhl v polovině října, nastoupil odraz směřující k Fibonacciho hladině 38.2 procenta, tedy 3.6311 ILS. Jedná se o odpor, nad který se kurz nedostal již několik měsíců.
  • USD i přes jestřábí ECB stoupá
    Po agresivním začátku začaly akcie minulý týden a zejména ve středu ztrácet po zveřejnění slabších údajů o prodeji domů a výprodeji akcií technologických společností. Politické otázky v Evropě stahovaly jednotnou měnu směrem dolů, zatímco čínské trhy zůstaly i přes zpomalení ekonomického výhledu pevné. Rozhodnutí MPC Kanadské banky minulou středu je prvním krokem k dalšímu zpřísnění. Když se nyní chýlí ke konci obchodní napětí s USA, může se tato kanadská finanční instituce konečně nadechnout. Na druhé straně Atlantického oceánu plánuje ECB na konci roku ukončit program kvantitativního uvolňování.
  • USD i přes jestřábí komentáře Collinse a Barkina z FEDu dále oslabuje
    Dnešní smíšené údaje z amerického trhu práce a spekulace, že čínské úřady možná uvolní přísnou politiku nulového krytí, vyvolaly mezi investory euforii, která zároveň vedla k oslabení dolaru. Ani jestřábí komentáře dvou členů Federálního rezervního systému nezkazily optimistickou náladu na akciovém trhu.
  • USD/IRN
    Během uplynulého měsíce došlo ke konsolidaci USD / INR na úrovni zhruba 64,8, což je pod hodnotou trhu v září, která byla na 65,90. Dvojice se od počátku roku 2017 znehodnotila asi o 4 procenta. Nicméně stále existuje spousta důvodů, proč očekávat pokles rupi, uvedla Lloyds Bank ve výzkumné zprávě. Za prvé, indická ekonomika je silně závislá na dovozu ropy. Vyšší ceny ropy by proto zvýšily poptávku Indie po amerických dolarech. Za druhé, reformy se snaží stimulovat hospodářskou činnost, která je klíčovým faktorem při podpoře přílivu měn, zpomalily před parlamentními volbami v roce 2019. To spolu se skutečností, že indické banky a firmy se i nadále potýkají se slabými bilancemi, by mohlo podkopat investice. Ve druhém čtvrtletí se ekonomický růst Indie snížil na 5,7 procenta (y/y) oproti prvnímu čtvrtletí, kdy byl 6,1 procenta. “Některé ukazatele poukazují na mírnější růst ve třetím čtvrtletí, i když pravděpodobně kvůli zavedení jednorázové vnitrostátní daně z prodeje.
  • USD je nejvýše od poloviny září a stále v divergenci
    Americký dolar se odpoutává od dosavadního HIGH na linii 81,25, dosahuje na indexu I.USDX na kurs 81,45 a...
  • USD je neželaný
    Rusko pokračuje vo výraznom znižovaní dev&...
  • USD je po komentářích Harkera z Fedu v útlumu
    Patrick Harker, prezident filadelfského Fedu, dnes večer přednesl několik poznámek k měnové politice. Zdá se, že se Harker snažil vyslat vyvážené poselství. Uvedl sice, že práce na kontrole inflace ještě není hotová, ale Fed už nebude muset zvyšovat sazby. Na druhou stranu uvedl, že ani americká centrální banka nebude muset hned snižovat sazby. Peněžní trhy v současnosti vidí první snížení sazeb ve Spojených státech již na březnovém zasedání v roce 2024.
  • USD/JPY
    USD/JPY klesl o 26 pipů na 93,70 po zveřejnění zápisu z měsíčního zasedání Bank of Japan. Prezident Barrack...
  • USD/JPY
    Pár USD/JPY v pátek oslabil, když investoři opět zohledňovali měny s menší rizikovou přirážkou, ve světle pokračující nejistoty ohledně schopnosti Bílého domu prosadit svou ekonomickou agendu.
  • USD/JPY
    USD/JPY klesl o 9 pipů na 93,20, zůstává tak ve svém několikatýdenním rozpětí, ale pohybuje se spíše směrem...
  • USD/JPY
    Pár USD/JPY je podporován kolem 112,62 a v páteční americké seanci uzavřel na úrovni 113,386. Intraday maximum bylo na 113,588 a minimální úroveň na 113,08. Americký dolar v pátek posiloval proti japonskému jenu pátý den za sebou poté, co data prokázala silný nárůst počtu pracovních míst v USA.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook obchodování ropy