Úterý 21. ledna 2025 02:22
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
Swissquote Bank
reklama
eightcap zlato
reklama
Dukascopy new

Trhy čekají na výsledky prosincového zasedání Fedu

15.12.2021 10:54  Autor: InstaForex  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Chuť k riziku zůstává nízká, což na trh vnáší další nervozitu před zasedáním Fedu, které je naplánováno na tento týden. Mnozí očekávají, že během zasedání centrální banka oznámí urychlení snižování úrokových sazeb, ale to nebude hlavní bod summitu. Nejdůležitějším tématem je, zda Fed přehodnotí své plány ohledně úrokových sazeb, které budou v roce 2022 určitě zvýšeny. Dřívější zvýšení sice trochu ochladí inflační tlaky, ale mohlo by poškodit akciový a dluhopisový trh.

Fed také oznámí svůj plán proti rostoucí inflaci, poté zveřejní své čtvrtletní prognózy. S největší pravděpodobností okolo 18 představitelů předpoví v příštím roce dvě zvýšení sazeb.

analytics61b96ae4ec31d.jpg

Byl to předseda Fedu Jerome Powell, který řekl, že by se mělo urychlit snižování objemu měnové politiky a její zpřísňování. V současné době se na trhu futures předpokládá, že úrokové sazby na konci příštího roku vzrostou o 66 bazických b., zatímco nákupy dluhopisů budou sníženy na 30 mld. USD měsíčně. To znamená, že ekonomické stimuly skončí v březnu 2022. Důvodem pro takové rozhodnutí je nedávné zlepšení na trhu práce a inflace.

Proto je na rok 2022 naplánováno několik zvýšení úrokových sazeb, na rok 2023 tři a na rok 2024 další dvě. Za této situace dosáhnou sazby úrovně 1,9 %, což představuje o něco strmější trajektorii, než jakou FOMC předpokládal v září.

Jak bylo uvedeno výše, změna Powellova výhledu byla způsobena přetrvávajícím nárůstem inflace. Nedávné údaje ukázaly, že spotřebitelské ceny v říjnu vzrostly o 6,2 % a v listopadu o 6,8 %, což je nejrychlejší růst od roku 1982.

Pokud jde o výhled na rok 2022, FOMC pravděpodobně svou prognózu upraví na 2,5 %. Míra nezaměstnanosti by mezitím měla do konce roku 2022 dosáhnout 3,7 %, což bude pod dlouhodobou prognózou 4 %. Ekonomové rovněž očekávají, že Fed dodrží svůj slib, že nebude zvyšovat úrokové sazby, dokud nebude v USA dosaženo "vrcholu zaměstnanosti".

Většina představitelů Fedu se však domnívá, že na stanovení ekonomického dopadu nového kmene koronaviru je ještě příliš brzy, neboť existuje vysoká pravděpodobnost, že v důsledku tohoto kmene dojde ke zpomalení.

Nicméně zatím ceny výrobců ve Spojených státech vzrostly o 9,6 % meziročně a 0/8 % meziměsíčně, což je největší růst od roku 2010. K výraznému růstu zřejmě došlo u zboží a služeb.

analytics61b9ad3f2dcc9.jpg

Jádrový index cen výrobců, který nezahrnuje ceny potravin a energií, vzrostl rovněž o 0,7 %, resp. 7,7 %. Prudký nárůst cen přímo souvisí s problémy dodavatelských řetězců, které se zvýšily v důsledku problémů s logistikou. Mnoho podniků však tyto dodatečné náklady přeneslo na své zákazníky prostřednictvím vyšších cen, což se jistě projeví na spotřebitelské inflaci v nadcházejících měsících.

Proto ceny zboží v listopadu vzrostly o 1,2 %, zatímco ceny služeb vyskočily o 0,7 %. Náklady na zboží v meziproduktové poptávce se meziměsíčně rovněž zvýšily o 1,5 % a meziročně vzrostly o 26,5 %.

Pokud jde o EUR/USD, hodně záleží na úrovni 1,1265, protože její prolomení povede k dalšímu poklesu k 1,1230 a 1,1190. Mezitím jisté prolomení úrovně 1,1380 vyvolá růst nad 1,1315.

GBP

Libra využila dobrých údajů z trhu práce a pokusila se prolomit týdenní maxima, což se jí však nepodařilo. Zpráva naznačila, že podniky ve Spojeném království v listopadu rekordním tempem rozšiřovaly počet pracovních míst, což vedlo k poklesu míry nezaměstnanosti. To je na jedné straně dobré, na druhé straně však tato čísla podněcují obavy Bank of England z nestabilního růstu inflačních tlaků.

Zpráva také uvádí, že naprostá většina propuštěných pracovníků si po ukončení podpory našla práci, což bylo hlavním cílem centrální banky.

analytics61b9ad427d992.jpg

Přesněji řečeno, v listopadu se počet pracovních míst zvýšil o 257 278, což je nejvyšší zaznamenaný počet v historii. Míra nezaměstnanosti mezitím klesla na 4,2 %. A i když růst mezd zpomalil na 4,9 %, dalo se to očekávat, protože konjunktura na trhu práce postupně vrcholí.

Nyní mnozí očekávají čtvrteční zasedání Bank of England, na kterém budou přijata politická rozhodnutí. Většina investorů sází na to, že nedojde ke změnám úrokových sazeb, a to především kvůli hrozbě, kterou představuje varianta omikron.

Pokud jde o GBP/USD, hodně záleží na úrovni 1,3185, protože její prolomení povede k dalšímu poklesu páru. Mezitím růst nad 1,3255 vyvolá skok k 1,3290 a 1,3320.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Trhy čekají na projev Jerome Powella
    Po uzavření trhu ve Spojených státech, s mírným nárůstem indexu Dow Jones o 0.09% a poklesem SP500 a Nasdaq o 0.77, resp. 2.46%, trhy dychtivě očekávají projev Jerome Powella během dnešního a zítřejšího zasedání.
  • Trhy čekají na rozhodnutí Bank of England. Přehled páru GBP/USD
    Ve čtvrtek 21. března se uskuteční měnověpolitické zasedání Bank of England. Sazba má být podle očekávání ponechána na úrovni 5,25 %, přičemž pro její zachování bude hlasovat nejspíš 7 z 9 členů výboru. Stojí za zmínku, že známý jestřáb Mann bude hlasovat pro zvýšení sazby, zatímco holubice Dhingrová bude hlasovat pro její snížení. Jakákoli odchylka od tohoto scénáře by mohla narušit klid a podpořit růst volatility.
  • Trhy čekají na rozhodnutí ECB o úrokových sazbách
    Evropská centrální banka dnes oznámí své rozhodnutí o opatřeních proti inflaci. Údaje zveřejněné ve středu, kdy začalo dvoudenní zasedání Rady guvernérů, ukázaly, že spotřebitelské ceny v lednu nečekaně vzrostly o 5,1 %. To je více než dvojnásobek 2% inflačního cíle, který v posledních dvou desetiletích překonal očekávání analytiků.
  • Trhy čekají na rozhodnutí Fedu o měnové politice
    Trhy čekají, jak se Fed vypořádá s vysokou inflací a současnou krizí bankovního sektoru. Většinou se domnívají, že předseda Fedu Jerome Powell se pokusí obě záležitosti vybalancovat, což ale půjde poměrně těžce.
  • 💲 Trhy čekají na tiskovou konferenci Powella
    Federální rezervní systém zvýšil úrokové sazby o 25 bazických bodů. Ačkoli se jednalo o druhé zpomalení cyklu zvyšování sazeb v řadě, reakce trhu ukazuje, že bylo vnímáno jako jestřábí. Nebyly totiž zmíněny ani naznačeny žádné náznaky možného ukončení cyklu zvyšování sazeb ve Spojených státech. Fed ve svém prohlášení zopakoval, že pokračující zvyšování sazeb je přiměřené, a nesignalizoval, že by v dohledné době plánoval se zvyšováním přestat. Trh nadále počítá s tím, že po dnešku dojde už jen k jednomu zvýšení sazeb o 25 bazických bodů, a pokud je to pravda, nějaké náznaky ze strany Fedu by byly více než vítané. Po těchto slovech se pozornost obrací k tiskové konferenci předsedy Fedu, která začne v 19:30 SEČ, přičemž novináři budou pravděpodobně tlačit na Powella, zda přijde další zvyšování sazeb. Přímý přenos Powellovy tiskové konference bude k dispozici v sekci "Zprávy" na platformě xStation.
  • Trhy čekají na Trumpův projev ke snižování daní, komoditní měny opět ztrácí
    Středeční seance je opět bez významných fundamentů a vzhledem ke kolapsu rizikových přirážek, kterého jsme se dočkali začátkem tohoto týdne, i bez výraznější volatility. Většina akciových indexů si tak své pozice drží a osciluje na průměrných objemech v úzkém bočním trendu. Pro evropské indexy to znamená, že dál zůstávají na úrovni historického maxima z roku 2015 a čekají na nové podněty, které by je dokázaly znovu rozpohybovat.
  • Trhy čekají na údaje o inflaci v USA. Přehled vývoje USD, CAD a JPY
    Trhy při čekání na zveřejnění údajů o inflaci v USA za leden stály na místě. Výnosy nadále zpomalují svůj růst a tlačí investory k nákupu rizikových aktiv. Pokud bude prognóza (+7,3 % pro celkovou inflaci a +5,9 % pro jádrovou inflaci) správná, bude to dále omezovat variabilitu akcí Fedu a trhy ji budou považovat za jasný jestřábí signál.
  • Trhy čekají na večerní Fed
    Evropské akcie po propadech v úvodních dvou seancích tohoto týdne korigují svoje ztráty. Index Stoxx 600 si připisuje zhruba třetinu procenta, a to za podpory všech sektorů s výjimkou maloobchodních řetězců. Nejvíce se daří utilitám (+1,2 %) a komunikacím (+1,1 %). Americký index S&P 500 na začátku obchodování roste o 0,8 %. I zde se prozatím daří většině sektorů, pouze utility a realitní developeři přešlapují na místě.
  • Trhy čekají na výsledek zasedání Fedu
    Americký dolar se vůči euru dnes obchodoval v pásmu 1,372-1,378 EUR/USD bez výraznějšího trendu. Trhy vyčkávají na zítřejší zasedání Fedu...
  • Trhy čekají na výsledkovou sezonu
    Akcie v zámoří se zmítaly kolem nuly téměř celou včerejší obchodní seanci. Důvodem tohoto přešlapování bylo vyčkávání na výsledkovou sezonu, která pravděpodobně ukáže další směr vývoje na finančních trzích. Zatím převládá obava, že cenový růst bude tenčit zisky firem a zároveň se bude pomalu ustupovat ze stimulů ekonomiky. Zisky firem z indexu S&P vzrostou o 28 % na 49 USD na akcii.
  • Trhy čekají na výstup z G20, akcie i dolar přešlapují na místě
    Páteční seance zatím na trzích probíhá opatrně a na podprůměrných objemech. Důvod je zřejmý, a to vyčkávání na schůzku amerického a čínského prezidenta, kteří by měli řešit na summitu G20 vzájemnou obchodní politiku. Podle posledních zpráv by se měla schůzka mezi oběma muži uskutečnit až zítra, takže zatím vše nasvědčuje tomu, že nás čeká klidný pátek a velmi zajímavý začátek pondělní seance. Indexy v Evropě dnes mírně ztrácí a přibližně čtvrt procentní korekci signalizují v pre-marketu také indexy v USA.
  • Trhy čekají na zápis z Fedu. Wall Street je opatrná, zlato skóruje
    Za dnešní oddechovou pauzu může eurodolar poděkovat mimo jiné čekání na zápis z minulého zasedání Fedu. Úleva to je hlavně pro euro, která má tento měsíc za sebou zatím docela těžké časy, způsobené mimo jiné pokračujícími obavami o kondici ekonomiky eurozóny. Z ní dnes žádná zásadní data nepřišla a kurz osciloval kolem předešlého závěru 1,1340 EURUSD.
  • Trhy čekají na zasedání FOMC
    Federální rezervní systém zakončí zářijové zasedání FOMC novým politickým prohlášením a rozhodnutím o úrokových sazbách, protože nástroj FedWatch CME zjevně předpokládá 99% šanci, že centrální banka ponechá sazby beze změny. Investoři také nahlédnou do myšlení členů Fedu.
  • 🔝Trhy čekají na zprávu o NFP
    Zpráva NFP se skládá z několika údajů, z nichž tři nejdůležitější jsou: změna zaměstnanosti (očekává se +200 tis.), míra nezaměstnanosti (3,7 %) a růst mezd (5 %). Poslední ukazatele naznačují silný trh práce, když ADP vykazuje +235 tis. pracovních míst v soukromém sektoru, ISM poukazuje na nejsilnější náborové podmínky ve výrobě od srpna a týdenní údaje neukazují žádné známky zvyšujícího se počtu nezaměstnaných. Přesto bývá zpráva NFP strůjcem volatility.
  • Trhy čekají na zprávy o inflaci v USA a Velké Británii
    Tento týden se bude mluvit především o inflaci, HDP a maloobchodních tržbách, protože investoři a obchodníci budou moci pečlivě prozkoumat množství datových souborů. Zprávy o inflaci v USA a Velké Británii ukáží, zda politika zpřísňování měnové politiky snížila inflační tlaky.
  • Trhy čekají na zprávy o inflaci v USA a Velké Británii
    Tento týden se bude mluvit především o inflaci, HDP a maloobchodních tržbách, protože investoři a obchodníci budou moc...
  • Trhy čekaly na projev předsedy Fedu Powella před Sněmovnou reprezentantů USA. Výprodej rizikových aktiv. Přehled USD, NZD, AUD
    Americký dolar se již čtvrtou seanci v řadě obchoduje výše, ale jeho síla je omezená. Celkově trhy šlapou vodu v očekávání projevu předsedy Fedu Jerome Powella před Sněmovnou reprezentantů USA, Dokud nebude jasný důvod tohoto spěchu, je výrazný pohyb nepravděpodobný.
  • Trhy čeká nervózní vyčkávání na čínskou reakci. Sázky na novou obchodní válku zatím nepropukly naplno
    Finančním trhům, které se stále do značné míry vezly na vlně optimismu, se o nepříjemný vstup do nového týdne postaral Donald Trump. Jeho tweety o vyšších, respektive nových clech na čínské zboží, tvrdě dolehly na asijské trhy a negativní reakce se nevyhnula ani Evropě. Zde je však relativně umírněná a hlavní akciové indexy klesají zhruba o dvě procenta.
  • Trhy čelí novým zprávám a nenacházejí jasný směr. Eurodolar zůstává slabší kvůli obchodu
    Začátkem nového týdne hlavní trhy nenacházejí jednoznačný směr. Po poklesu Asie se evropské akcie obchodují většinou lehce v zeleném. Výkonnostně jim utíká jen Londýn podpořený slabší librou. Výnosy bezpečných dluhopisů nepatrně rostou, zatímco u dluhopisů na periferii sledujeme pokles.
  • Trhy čelí problémům z několika směrů, negativní nálada se úvodem týdne drží
    Finanční trhy dál trápí hned několik věcí a podle toho to v pondělí dopoledne vypadá. Fed jednoznačně míří k rychlejšímu utahování měnové politiky a nemá důvod sejít z této cesty. Vedle toho přibývají rizika pro čínský růst, spojená zejména s tamním nesmiřitelným bojem proti covidu. Data o čínském zahraničním obchodu ukázala jeho výrazné dubnové zpomalení a čínský premiér dokonce varoval před dopadem lockdownů na zaměstnanost. A společně s tvrdší měnovou politikou i čínskými vlivy se pak vezou obavy z horšího ekonomického vývoje na Západě. Začátkem týdne mířila pozornost i k ruským oslavám vítězství v Druhé světové válce, ale tam zatím nezaznělo nic zásadního.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding