Čtvrtek 21. listopadu 2024 12:16
reklama
CapXmaster
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Swissquote Bank
reklama
SAB Finance

Překotný odklon od jádra a uhlí v EU je jedním z klíčových zdrojů současné rapidní inflace v ČR. Energetická krize v otázkách a odpovědích

12.11.2021 09:26  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Soubor otázek a odpovědí k energetické krizi v ČR.

1) Dělalo se něco v rámci prevence, když měl stát už několik let detekováno, kde hrozí nástrahy v souvislosti s cenami energií?

Ne, nedělalo. Pro politiky i úředníky je současný růst cen energií studenou sprchou. Budíčkem. A nejen v ČR. Celoevropsky se ukazuje, že nejsme absolutně připraveni na to provozovat naši ekonomiku a domácnosti s citelně menším zastoupením fosilních zdrojů energie. Nejsme zkrátka se zelenými zdroji tak daleko, abychom se mohli na ně více spolehnout. Výsledkem překotného odvracení se od neobnovitelných zdrojů, včetně jádra, je právě současná situace. Za dramatickým růstem cen elektřiny či plynu stojí jistě i jiné příčiny, nicméně pokud bychom v uplynulém desetiletí postupovali s odklonem od uhelné, a zejména jaderné energetiky celoevropsky uvážlivěji, dnes bychom situaci zvládali mnohem lépe, s daleko slabším neblahým dopadem na peněženky zejména těch sociálně nejzranitelnějších. Je to výstraha. Pokud se nepoučíme, přijdou další, a závažnější energetické, a potažmo sociální krize a otřesy.

2) Lze říci, o kolik letos vyrostly náklady na energie v porovnání s příjmy domácností? A jakou roli v celkovém mixu hraje růst jiných nákladů než těch na energie?

Ceny energií rostou některým domácnostem velmi výrazně už letos, jiným ale porostou spíše až od příštího roku. Proto je třeba brát v potaz oba ty roky. Letos i příští rok by mzdy měly růst nominálně pětiprocentním tempem. V příštím roce podle České národní banky poroste inflace tempem 5,6 procenta a podle ministerstva financí pak tempem dokonce zhruba šestiprocentním. To znamená, že i přes pětiprocentní růst mezd lidé reálně zchudnou. Kupní síla jejich výdělků se totiž i přes jejích nárůst sníží. Nárůst výdělků nebude totiž stačit na to, aby pokryl inflaci. Stěžejním způsobem budou inflaci pohánět právě rapidně rostoucí ceny energií. Třeba ČEZ zdraží svým odběratelům cenu elektřiny o zhruba třetinu a ceny plynu o zhruba dvě třetiny. Ceny energií tedy porostou průměrně zhruba desetinásobně rychleji než příjmy domácností. Klíčovým zdrojem současné inflace v ČR je prostě příliš překotný odklon EU do uhelné, a zejména jaderné energetiky.

3) Roztahuje se ohrožení energetickou chudobou i na relativně movité domácnosti, minimálně v několika příštích měsících?

Energetickou chudobou jsou v Česku v důsledku Green Dealu EU ohroženy zhruba čtyři miliony lidí. Tyto miliony jsou ohroženy tedy právě i v důsledku již léta trvajícího celoevropského odvracení se od uhelné a jaderné energetiky, které není kompenzováno dostatečným rozvojem energetiky zelené. Jedná-li se o čtyři miliony lidí, je jasné, že fatálně budou drahými energiemi zasaženy i domácnosti ze středních vrstev. Ty také budou navíc muset ze svých daní platit energie chudým domácnostem, a to skrze „vládní pomoc sociálně zranitelným“. Vláda totiž sama žádné peníze nevydělává. Vše, co má, jsou daně a dluh, přičemž dluh jsou jen budoucí daně. Neblahý dopad na střední vrstvy se však převážně teprve dostaví, nebude záležitostí už této topné sezony.
 
4) Lze se nazdát, že se po Novém roce situace zklidní a narovná?

Částečně se situace uklidní. A zejména s příchodem jara. Výrazně navýšené však mohou ceny energií zůstat i po celý rok 2022 a částečně i v roce 2023. Ale ani po tom se situace nemusí nijak zásadně zlepšit. Právě proto, že energie místo dopadu pandemie budou v ještě vyšší míře než dnes zdražovat opatření prosazovaná v rámci zelené agendy EU, tedy v rámci Green Dealu.

5) Jaká opatření by pomohla krátkodobě?

Vláda je částečně činí. Jde třeba o zastropování záloh pro platby dodavatelům poslední instance, odpuštění DPH na energie nebo poplatku za obnovitelné zdroje. Daň a poplatky by ale v příštím roce neměly být odpouštěny již plošně jako ještě letos, ale cíleně. Cíleně by měly pomáhat sociálně zranitelným, nikoli plošně všem. Stejně tak výnos z prodeje povolenek by měl být částečně rozdělený mezi sociálně zranitelné. Zároveň si ale musí střední vrstvy a bohatí být vědomi toho, že to není žádná pomoc politiků, ale prostě přesun bohatství od středních vrstev a od bohatých právě k chudším. Střední vrstvy a bohatí zaplatí za zboží či služby vyšší cenu, právě i proto, že v ceně zaplatí emisní povolenku, přičemž část z takto navýšené ceny poputuje skrze vládu jako příspěvek na energie chudým.

6) Co je potřeba udělat v dlouhodobém horizontu?

Zejména revidovat Green Deal tak, aby nebyl tak překotný, aby vyhovoval specifikům české ekonomiky, jež je tradičně silně průmyslově orientovaná. Také je třeba prosadit na úrovni EU jadernou energii jako bezemisní zdroj a začít rychle stavět nové jaderné bloky.

7) Vedle domácností, může, má a bude mít situace dopad i na byznys a průmysl? Jaký?

Ano, bohužel. I z důvodu drahých energií bude letos ekonomický růst ČR výrazně pomalejší, než se čekalo, jen zhruba dvouprocentní. A v příštím roce zrychlí jen do pásma tří až čtyř procent. Nic moc.

Lukáš Kovanda, Ph.D., Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Přejde americko-čínské obchodní příměří v mír? Pochybnosti doléhají na trhy
    Velmi pozitivní vstup finančních trhů do nového týdne střídají pochybnosti. Příslib ze setkání čínského a amerického prezidenta na G20 je sice velmi pěkný, ale pozornost se stáčí k reálné implementaci v podobě konkrétní dohody. Jednak se objevují pochybnosti o tom, zda lze dohodu vůbec stihnout za tři měsíce, když do tohoto období spadají Vánoce, respektive čínský Nový rok. Nejistota panuje i kolem konkrétních závazků, které se nakonec dostanou na papír. Dokáží situaci opravdu zlepšit? A spokojí se s nimi Donald Trump?
  • Překážky na cestě k masovému rozšíření bitcoinu
    Výzkumná zpráva JPMorgan uvádí, že největším problémem bitcoinu je jeho volatilita a cykly boom-and-bust (střídání období vysoké a nízké aktivity), které brání dalšímu přijetí ze strany institucí.
  • Překážky pro drahé kovy
    Největší makro překážkou pro drahé kovy v roce 2022 bylo historické zpřísnění ze strany Federálního rezervního systému, který zavedl nejrychlejší zvýšení sazeb od počátku 80. let. Celkově se sazby za rok zvýšily o 425 bazických bodů a vzrostly na rozpětí 4,25 % až 4,5 %.
  • Překlopí se pokles cen zemědělské produkce na pulty obchodů?
    „Ceny zemědělských výrobců klesly meziročně o 14,3 %. Jde o třetí výrazný pokles v řadě a současně o významnou změnu trendu ve vývoji cen zemědělských komodit, neboť minulý rok v létě dosahoval růst těchto cen až 40 %. Teprve letos v květnu došlo poprvé po více než dvou letech nepřetržitého meziročního růstu k poklesu indexu cen zemědělských výrobců. Ceny výrobců se „propisují“ do cen v obchodech se zpožděním a ovlivňují je i další faktory, nicméně první signály, že ušetří i spotřebitelé, se již objevují. V červenci totiž zbrzdil růst cen potravin, když spotřebitelské ceny meziměsíčně poklesly o 0,8 %. Právě to je jeden z faktorů, který přispívá k pozvolnému krocení inflace u nás,“ komentuje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
  • Překonají digitální měny centrálních bank popularitu a růst Bitcoinu?
    V rozvíjejícím se prostředí digitálních financí upoutaly pozornost celého světa kryptoměny, zejména Bitcoin, které zpochybňují tradiční pojetí peněz a finančních systémů. S tím, jak kryptoměnové šílenství stále nabírá na obrátkách, se však objevil další koncept digitálních měn a to jsou digitální měny centrálních bank (CBDC).
  • Překoná Monero cenovou hranici 200 dolarů? 
    Monero (XRM) a další kryptoměny v posledních týdnech zaznamenaly úlevu, díky čemuž tržní kapitalizace kryptoměn vypadala dobře pro kryptoměny v celém odvětví, přičemž mnohá přinesla dvouciferné zisky.
  • Překoná růst americké ekonomiky odhady? Makrodata na 24.-28.11
    Ještě než Američani nakrojí krocana ve čtvrtek na Den díkůvzdání, čeká nás nabitý makroekonomický týden. V úterý bude ...
  • Překoná S&P500 cenu 4156?
    Od začátku dubna se S&P500 moc zásadně neprojevilo. Dostali jsme se na rezistenci, která byla zásadní v únoru. Z grafu je vidět, že trh se snažil tuto úroveň pokořit, ale místo toho začal pokles až do poloviny března. Zmiňovaná rezistence 4156, kde se nyní nacházíme, bude zásadní pro další vývoj trhu. V případě protnutí této hranice, by se mohl trh podívat na další rezistenci až na hodnotě 4306. V opačném případě, že se trhu nepodaří pokořit úroveň, tak se můžeme vrátit zpátky pod hranici 4000.
  • Překoná Tesla již po sedmé za sebou očekávání Wall Street? 🚗
    Americký výrobce elektromobilů Tesla (TSLA.US) v čele s Elonem Muskem dnes představí své finanční výsledky za třetí čtvrtletí roku. Akcie Tesly od letošního roku zatím ztrácejí 36 %, ale před otevřením se obchodují o 2 % výše:
  • Překoná Unity Software konečně trh? 🎮
    Akcie Unity Software (U.US) vzrostly při otevření amerického akciového trhu o téměř 8 % poté, co Morgan Stanley zvýšil svůj postoj ke společnosti z Equal Weight na Overweight s cílovou cenou 22 USD (aktuálně: 17,22 USD, +5,3 %). Akcie se na Wall Street pohybují v podprůměru (80 % za indexem S&P500) a vzhledem k tomu, že výsledky za 2. čtvrtletí 2024 jsou již nějakým způsobem hořkosladké, analytici sázejí na to, že je zde velký prostor pro oživení.
  • Překročení hranice 1,1000 EUR/USD může být těžce dosažitelné
    RALLY: Šest měsíců je na devizových trzích dlouhá doba. Kurz EUR/USD se propadl pod paritu v polovině roku 2022 a koncem třetího čtvrtletí se propadl na 0,9500, když v Evropě rostla rizika recese a úrokový diferenciál v USA dosáhl 2 % (viz graf). Rally od té doby byla poháněna více jestřábím postojem ECB, protože rizika růstu vymizela a inflace zůstala na stejné úrovni, což bylo způsobeno malými náznaky nedávné bankovní nákazy.
  • Překročí japonský jen červenou linii?
    Po svižné jízdě na horské dráze v prvních dvou dekádách března pár USD/JPY zamrzl v konsolidaci. Síla americké ekonomiky a dolaru spolu s očekáváním extrémně pomalé normalizace měnové politiky Bank of Japan dávají investorům důvod k dalším nákupům tohoto páru. Když ale oficiální Tokio a velké hedgeové fondy stojí na druhé straně barikády, měli bychom si každý krok třikrát rozmyslet.§
  • PŘEKVAPENÍ: Index dallaského Fedu překonal očekávání
    Dnes v 16:30 byl zveřejněn výrobní index dallaského Fedu za únor. Očekává se, že zpráva ukáže zlepšení indexu z lednových -27,4 na -14,0 v únoru. Skutečná zpráva se však ukázala jako pozitivní překvapení, když index dosáhl hodnoty -11,3. I když se však ve srovnání s lednem jedná o velké zlepšení, stále je nižší než -9,3 vykázaných za prosinec 2023. USD zaznamenal na zveřejnění jen malou reakci.
  • PŘEKVAPENÍ: Konečná španělská a francouzská inflace mírně vyšší, než se očekávalo
    Francouzský index spotřebitelských cen za červen dosáhl 2,2 % oproti 2,1 % očekávaným a 2,1 % předchozím (0,1 % exp. m/m oproti 0,1 % očekávaným a 0,1 % předchozím).
  • Překvapení. Lednová inflace v Česku nejspíše byla nižší než na Slovensku, v Rakousku, v Polsku i Maďarsku, a možná dokonce i než v Německu
    Jaká byla lednová inflace? Oficiální číslo se dozvíme ve čtvrtek příští týden. Jde bezesporu o jedno z nejdůležitějších makroekonomických čísel letošního roku.
  • Překvapením lídr nizozemských Zelených. Nizozemské volby ŽIVĚ na Patria.cz!
    Barometr nálad proti imigrantům a establishmentu. Právě tak jsou vnímány nizozemské volby, které začaly dnes v 7:30. Volební místnosti se uzavřou ve 21:00 SEČ. Poté nizozemské televize zveřejní první odhady výsledků. Oficiální výsledky budou k dispozici průběžně během noci. Nizozemské volby pokrýváme online přenosem na Patria.cz.
  • Překvapení od ČNB pod stromeček nečekejme
    Úrokové sazby centrální banky zůstanou pravděpodobně po prosincovém jednání beze změny. Výkon ekonomiky byl sice ve třetím čtvrtletí lepší, než ČNB čekala, další vývoj pandemie je však i nadále nejistý. Zvýšení úrokových sazeb z důvodu vyšší inflace by mohlo narušit již tak zkoušenou finanční stabilitu. Důvodem pro jejich nárůst není podle ČNB ani plánované snížení daní. Úrokové sazby tak podle našeho základního scénáře setrvají na současné úrovni až do konce příštího roku. Rizikem vyšších sazeb v druhé půli roku 2021 je zejména možná vyšší odolnost průmyslového sektoru, či rychlé proočkování populace.
  • Překvapení. Řecká burza je nejvýnosnějším akciovým trhem letošního roku
    Globální žebříček burz, které letos nejlépe zhodnocují peníze investorů, má nečekaného vítěze. Athénskou burzu. Její klíčový burzovní ukazatel, index Athex Composite, dnes krátce před polednem zhodnocoval oproti situaci na Nový rok o 26 procent (viz graf níže). Žádný jiný z hlavních indexů světových burz letos neposkytuje investorům takové zhodnocení.
  • Překvapení se nekonalo, Trump oficiálně zvolen prezidentem
    Zástupci jednotlivých států USA podle očekávání oficiálně zvolili za amerického prezidenta realitního magnáta a republikána Donalda Trumpa. Právě o hlasy volitelů jednotlivých států v prezidentském klání Trump a jeho protikandidátka Hillary Clintonová soupeřili.
  • Překvapí akcie US bank výsledky za Q3?
    V pátek trhy protnuly klíčovou úroveň supportu na indexu S&P 500 a zavřely poprvé od listopadu 2012 pod úrovní 200-denního průměru. Minulý týden byl ve znamení korekce, přestože výsledková sezona začala pozitivními výsledky Alcoa (AA) a ve čtvrtek také pozitivně překvapila Pepsi (PEP). Tento týden se výsledková sezona rozjíždí naplno a uvidíme, zda medvědi budou zahnáni silnými výsledky firem. Dnes před otevřením trhu odstartují tento maraton akcie US bank Citigroup (C), JP Morgan (JPM) a Wells Fargo (WFC).
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Investingfox Nastroje