Sobota 23. listopadu 2024 10:57
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Investingfox 16 let
reklama
Investingfox Nastroje

V průmyslu se zdražuje nejrychleji od roku 1993. Růst cen se naplno rozjel i ve stavebnictví a zemědělství

18.10.2021 11:39  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

„Zdražování stále nabírá na obrátkách. Je tak zřejmé, že rozhodnutí České národní banky o zvýšení úrokových sazeb bylo správné a v následujících měsících zřejmě dojde k jejich dalšímu růstu. V případě, že bychom rázně nezakročili proti inflaci, rekordně vysoké úspory Čechů vzniklé v pandemii by byly spáleny na popel,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

V září došlo k meziročnímu růstu cen průmyslových výrobců o 9,9 procenta. Nic podobného nepamatujeme od března 1993, kdy docházelo k zásadní transformaci českého průmyslu. Doslova šokový růst cen o desítky procent zasáhl hned několik odvětví. Patří mezi ně odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů, obecných kovů a kovodělných výrobků či chemických látek a výrobků.

Dramatický růst cen byl evidován u stavebních prací, které podražily o 6,8 procenta. To navíc bylo doprovázeno zvyšujícími se cenami materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví o 16,5 procenta. Kombinace zdražujících stavebních prací a stavebních materiálů povede k dalšímu růstu cen nemovitostí. Opět se tak zhorší dostupnost vlastnického bydlení.

V neposlední řadě výrazně vzrostly ceny u zemědělských výrobců o 8,4 procenta. Přitom se zvýšily ceny obilovin o 18,8 procenta, mléka o 8,6 procenta a skotu o 6,8 procenta. Růst cen zemědělských výrobců povede ke zdražování v supermarketech i restauracích. Je rovněž možné, že se na trhu zvýší počet méně kvalitních potravin a náhražek, které se budou snažit lákat zákazníky na relativně nízké ceny.

Ing. Štěpán Křeček, MBA,BH Securities a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • V Praze se uskuteční velká konference věnovaná kryptoměnám a blockchainu
    19. května v hlavním městě České republiky se bude konat Blockchain & Bitcoin Conference Prague, událost věnovaná rozvoji kryptoměn a technologii blockchain. Účastníci konference se setkají s příznivci decentralizované ekonomiky, úspěšnými blochckain vývojáři a podnikateli a dostanou možnost navštívit výstavu průmyslového zařízení.
  • V Praze vládla Erste (RBAG.CZ), na americké burze sledujeme Pfizer (PFE.US)
    Akciové trhy se v průběhu pondělní seance obchodují s vysokým ziskem. Hlavním důvodem je oznámení o úspěšném vývoji experimentální vakcíny proti koronaviru společnostmi Pfizer (PFE.US) a BioNTech. Český akciový index PX vzrostl na počátku nového týdne o 2,88 % na 890,18 bodů. Výrazně se dařilo bankovnímu sektoru. Erste Bank (RBAG.CZ) přidala 8,93 % na 527,20 Kč, Komerční banka (KOMB.CZ) vzrostla o 6,33 % na 499,00 Kč a Moneta (MONET.CZ) přidala 5,38 % na 58,80 Kč. Dařilo se také energetickému Čezu (CEZ1.CZ) nebo pojišťovací skupině VIG (VIG.CZ).Celkově obchodovaný objem dosáhl na nadprůměrných 711,2 mil. Kč.
  • V produkci masa jsme zcela nesoběstační
    „Češi jedí málo hovězího masa, protože je oproti vepřovému a drůbežímu masu cenově hůře dostupné. Stále přitom platí, že kdybychom maso přestali dovážet ze zahraničí, stála by se na něj fronta jako za minulého režimu,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • V produkci masa nejsme soběstační. Bez dovozu bychom stáli fronty jako za minulého režimu
    „Česká republika není soběstačná ve výrobě masa. Bez dovozu ze zahraničí by tuzemské masny vypadaly jako před rokem 1989. Na maso bychom stáli dlouhé fronty a museli bychom omezit jeho konzumaci,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • V prosinci byly doposud spáleny tokeny LUNA v hodnotě až 2,7 miliardy dolarů, jelikož poptávka UST vzrostla
    Podle Terra Analytics byly zatím v prosinci spáleny tokeny LUNA v hodnotě téměř 2,7 miliardy dolarů, neboli 27 milionů, protože poptávka v UST prudce vzrostla.
  • V prosinci hypotéky dál mírně rostly
    Prosincové výsledky Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů potvrdily další mírný růst úrokových sazeb. Poslední měsíc v roce dokonce u hypoték přispěl k překročení šestiprocentní hranice. Hodnota indexu se zastavila na 6,17 procenta, což je o 0,2 procentního bodu více než v listopadu. Celkově tak šlo o rekordní hodnotu od počátku indexového měření. Hypoteční experti předpokládají, že bude následovat stagnace sazeb.
  • V prosinci vzrostla průměrná cena povinného ručení o 114 korun
    Monitorovaná hodnota Broker Consulting POVIndexu za prosinec stoupla oproti předchozímu měsíci o 114 korun. V posledním měsíci roku 2023 byla tedy průměrná cena povinného ručení 7 137 korun. Dlouhodobý trend pozvolného růstu tedy i nadále pokračuje. I přesto ale částka nedosahuje na vstupní prosincovou hodnotu POV indexu z roku 2019, která je nejvyšší za celou dobu sledování. Vývoj cen povinného ručení v Praze vykazuje stejný průběh, v malých městech jako je Benešov u Prahy je situace lehce odlišná. Pro řidiče se v roce 2024 zavedou nová pravidla v povinném ručení, které přinese novela zákona o pojištění odpovědnosti u provozu vozidla.
  • V průmyslu ceny výrobců stagnují, v zemědělství klesají již jedenáctý měsíc po sobě
    „Ceny průmyslových výrobců se v březnu v meziročním srovnání nezměnily. Po únorovém a lednovém poklesu se tak snižování cen zastavilo, nicméně před tím více než tři roky rostly. Meziměsíčně se ceny průmyslových výrobců snížily o 0,1 %. Není tedy důvod obávat se trvalejší změny trendu ve vývoji cen průmyslových výrobců a případného vzedmutí spotřebitelské inflace,“ uvádí Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
  • V průmyslu nadále pokračuje utlumený cenový vývoj
    Tuzemské ceny průmyslových výrobců byly v říjnu meziměsíčně nižší v průměru o 0,1 % po předchozích dvou měsících mírného růstu podpořeného vyššími cenami surové ropy. V meziročním srovnání byly ceny v průmyslu v říjnu vyšší o 0,2 %, zatímco tržní konsensus počítal s růstem o 0,6 %.
  • V průmyslu se blýská na lepší časy, ale jen pomalu
    Průmyslová výroba v České republice v srpnu konečně zaznamenala zlepšení, když v reálném vyjádření meziročně vzrostla o 1,5 % (+1,8 % m/m). Takto vysoký růst překonal i naši prognózu, která byla přitom v rámci analytické obce nejblíže. Hlavním faktorem za takto dobrým výsledkem byla meziročně vyšší výroba v automobilovém průmyslu, kde většina závodů letos vyhlásila dovolené již na červenec. V ostatních odvětvích spíše pokračovaly dlouhodobé trendy, a tak s optimismem je zatím třeba šetřit. Bez očištění o vliv počtu kalendářních dní průmysl poklesl o 1,5 %.
  • V předvečer voleb
    Americké burzy se v očekávání prezidentských voleb potýkají s letošními nejnižšími objemy zrealizova...
  • V přetahované o celospolečenské bohatství loni lační manažeři firem deklasovali zaměstnance. Ti by si nyní měli část těch peněz vzít zpět, musí se přestat bát
    Chamtivost a strach. Tyto dvě emoce od nepaměti hýbou každou ekonomikou. Není to nic zavrženíhodného, je to motor lidského pokroku a celospolečenského vzestupu, ať se nám to líbí, nebo ne. Kdo se v Česku nyní strachuje, okrádá sám sebe. Kdo odhodí strach, utlumí chamtivost firem a jejich manažerů, která způsobila maržovou inflaci.
  • V případě války na Ukrajině hrozí zdražení pohonných hmoty v Česku nad 45 korun za litr, vyplývá z prognóz amerických bank. I bez války ale mohou jejich ceny vzrůst až ke 40 korunám ze litr
    Hned tři přední americké banky nyní prognózují, že cena ropy letos zhruba do poloviny roku dosáhne úrovně 100 dolarů za barel.
  • V případě, že Čína napadne Taiwan, dojde ke globální krizi většího rozměru než v roce 2008
    V posledním týdnech reportovala svoje hospodářské výsledky společnost TSMC, která je klíčovým hráčem v oboru polovodičů. TSMC je totiž nejpokročilejším výrobcem logických čipů, které se používají v chytrých telefonech, počítačích, autech nebo domácnostech. Tedy každý jeden z nás čipy denně potřebuje v mnoha svých zařízeních (klíčovým zákazníkem je mimo jiné Apple se svými Ipady, Macy nebo Iphony). Poslední vojenské manévry Číny pak znovu naznačily, jak se mohou geopolitická rizika dále ve světě vyvíjet.
  • V příštích měsících lze očekávat paritu EURUSD
    Dohoda o finanční pomoci Řecku by měla rozpoutat novou vlnu prodeje EURUSD. Zatím poslední epizoda řeckého dramatu s sebou přinesla opatrné uzavírání krátkých pozic v eurech, nyní však můžeme znovu čekat nadšený prodej eura a díky neustálým injekcím likvidity od velmi vstřícné ECB se bude pozornost přesouvat zpět na rozpory v politice centrální banky a těžkopádnou cestu amerického Fedu k prvnímu zvýšení sazeb. Pokud mezitím americká ekonomika pojede dostatečným tempem, lze očekávat zvýšení sazeb na prosincovém, či snad již na říjnovém zasedání FOMC. Pro americký dolar může být potenciálním přínosem také dohoda politických stran o zdanění zahraničních zisků amerických korporací, která přinese návrat finančních toků ze zahraničí. Kombinace slabého eura a ožívajícího amerického dolaru může v následujících čtyřech až šesti měsících postupně způsobit dosažení parity EURUSD a další zvyšování kurzu dolaru.
  • V příštím roce se očekává zpomalení světové ekonomiky
    Rok 2017 byl pro investory velmi pozitivní. Očekávání silného celosvětového ekonomického růstu vytlačila akciové trhy na historická maxima. Akcie navíc rostly synchronně a volatilita byla rekordně nízká.
  • V příštím týdnu pohonné hmoty zdraží, navzdory poměrně silné koruně. Ve většině okolních zemí jsou však dražší
    Pohonné hmoty v ČR v uplynulém týdnu navázaly na svoji stagnaci z týdne předešlého. Jejich cena přitom až právě do doby před zhruba čtrnácti soustavně rostla od první poloviny května. Průměrná cena benzínu Natural 95 je stejná jako před týdnem a jako před čtrnácti dny, činí 28,10 koruny za litr. Litr nafty je nyní levnější o haléř v porovnání se situací před týdnem a stejně drahý jako přes čtrnácti dny. Stojí 27,58 koruny.
  • Vrací se čínský jüan zpět do hry?
    Události uplynulého víkendu naznačují, že rozhovory týkající se obchodní dohody mezi Spojenými státy a Čínou nečeká snadná cesta.
  • Vrací se důvěra v eurozónu, zatímco japonský obchodní deficit nadále roste
    Kromě zveřejnění řady jak neuspokojivých, tak povzbudivých klíčových ekonomických ukazatelů nepřišly minulý...
  • Vrací se ekonomika do normálu?
    Po prvotní panice kolem koronaviru se jako mávnutím kouzelného proutku přestalo mluvit o vývoji dění v Číně, aby se nešířila ještě větší panika. Návrat do zdánlivého normálu je tak trochu zavádějící. Část čínských továren zřejmě o své aktivitě vykazuje falešná data a výstup je zkreslený.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FxNet
CMC Markets
ACM
reklama
Purple ebook obchodování ropy