Pondělí 23. prosince 2024 15:48
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding

Tři trhy, které stojí za to v tomto týdnu sledovat (8.3.2021)

08.03.2021 16:18  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Situace na finančních trzích zůstává i nadále opatrně optimistická, i když všeobecnou rally už máme pravděpodobně za sebou. V USA by již v úterý mohl být prezidentem Joe Bidenem podepsán stimul ve výši $1,9 bilionu, i když trhy již tuto obří injekci započetli do současných cen. Investoři si více vybírají, do čeho ještě vloží peníze a co už je za hranou. Dobrým příkladem jsou technologické akcie, které nemají v posledních týdnech na růžích ustláno. Mnoho technologických vítězů pandemie se nyní sklání před cyklickými tituly. Vzestup výnosů však sebral část růstového momenta i zde. Naopak pomohl americkému dolaru, který na hlavních měnových párech v poslední době posiluje. Od počátku března nejvíce na NZD, CHF a JPY. Hlavním tématem tohoto týdne by však mohla být ropa. Překročení 70 dolarové úrovně na Brentu je na současnou dobu hodně ambiciózní. Co na to těžaři z břidlic v USA?

NASDAQ (US100)

Americký technologický index NASDAQ v posledních 3 týdnech klesá a předvádí horší výkony, než šířeji zaměřené indexy S&P 500 nebo Dow Jones. Drawdown z únorových maxim už dosáhl na desetinu. Index v minulém týdnu padl pod 12 400 bodů a nachází se nejníže od prosince 2020. Nejvíce se ho dotkl růst výnosů ve Spojených státech a svůj vliv mají také sázky na  rychlý návrat ekonomiky do normálu, což v současné době přináší zajímavější příležitosti na růstových cyklických akciích. Poslední velká korekce na US100 se udála v září 2020 a trvala přibližně 3 týdny. Přinesla pokles o 15 %. Na 3 týdnech korekce jsme i nyní a je otázkou, zda neuzrál čas pro vstup do long pozic.

EURUSD

Růst výnosů z amerických dluhopisů podporuje v poslední době americký dolar. Přece jen 1,6 % výnos z desetiletých dluhopisů jen tak nějaká země nenabízí, natož pak největší světová ekonomika. EURUSD tak klesl na tříměsíční minimum. Dnes se dostal už pod úroveň 1,1875. Výnosy z evropských dluhopisů zastavily vzestup v minulém týdnu poté, co se někteří členové bankovní rady ECB vyjádřili proti jejich růstu. Více bychom se mohli dozvědět na čtvrtečním zasedání ECB. Ve 13:45 se dozvíme rozhodnutí o sazbách a v 14:30 začíná pravidelná tisková konference guvernérky Lagardové. Chystá se banka zvýšit nákupy dluhopisů prostřednictvím krizového programu PEPP, nebo zatím budou proti růstu výnosů stačit slovní intervence? Pokud zůstane úrokový diferenciál vysoký, tak se bude euru jen velmi těžce dobývat ztracené pozice.

Ropa

Je tomu už rok, co se cena ropy otřásla v základech. V průběhu března a dubna 2020 jsme byli svědky masivního poklesu, který vyvrcholil nevídaným propadem do negativního teritoria. Cena Brentu i WTI tak byla na první pohled nižší, než by odpovídalo fundamentům. Nyní se zdá, že se nacházíme v opačné situaci (i když ne tak extrémní). Globální ekonomika se bude z krize vzpamatovávat roky, ale cena ropy se nachází výše, než byla před pandemií. V pondělí přesáhla cena Brentu $70/bbl. Organizaci OPEC+ se podařilo kvótami stabilizovat nabídku, kterou se ani na schůzce v minulém týdnu rozhodla nenavyšovat, nehledě na optimismus ohledně dalšího růstu globální ekonomiky. Vysoká cena jistě aktivuje břidličně těžaře v USA. Tato země aktuálně těží přibližně 3 mbpd (-24 %) pod svými maximy z března 2020. Ale navyšování tempa produkce má své limity (časové i objemové). A země OPEC+ zatím mohou sanovat své pandemií postižené rozpočty.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Tři trhy, které stojí za to v tomto týdnu sledovat (17.5.2021)
    Akciovým trhům se v minulém týdnu nedařilo. Studenou sprchou bylo úterní zveřejnění americké inflace v USA, která meziročně zrychlila na 4,2 %. Index S&P 500 ztrácel ze svých maxim až 5 %, nicméně v závěru týdne se mu podařilo většinu ztrát zlikvidovat. Pondělní seance zatím ukazuje červená čísla. Trhy spekulují, zda je růst inflace vyšší, než Fed očekával. Pokud by tomu tak bylo a začaly by růst výnosy, tak akcie by mohly mít to nejlepší na nějakou dobu za sebou. Situace se nevyvíjela pozitivně ani na kryptoměnách a komoditách, kde jsme byli svědky nejvyšších propadů na zrninách a některých průmyslových kovech.
  • Tři trhy, které stojí za to v tomto týdnu sledovat (18.1.2021)
    Začíná důležitý týden pro Spojené státy a důvodem není pondělní státní svátek, který v tento den omezí obchodování na trzích. Ve středu proběhne inaugurace Joe Bidena, který se stane 46. prezidentem Spojených států. Bezpečnostní služba je ve střehu s cílem zamezit podobnému chaosu, jakého jsme byli svědky 6. ledna při útoku na Kapitol. V tomto týdnu nebude zveřejněno velké množství důležitých fundamentů. Větší pozornosti investorů by se mohlo dostat výsledkové sezóně v USA a důležité by měly být také novinové titulky v souvislosti s předáváním moci nové americké administrativě.
  • Tři trhy, které stojí za to v tomto týdnu sledovat (22.2.2021)
    Růst amerických výnosů zůstává událostí, na kterou se na finančních trzích soustředí největší pozornost. Existují pochyby, zda může v době prudkého růstu úroků pokračovat akciová rally. Je pravdou, že se akciové indexy za poslední týden příliš nepohnuly, ale není právě tato stagnace vyjádřením „novodobé“ korekce?
  • Tři trhy, které stojí za to v tomto týdnu sledovat (22.3.2021)
    Finanční trhy se sžívají s vyššími výnosy, ale neděje se tak bez obětí. Americký index S&P 500 v minulém týdnu klesl a stejně na tom byly také další hlavní indexy na Wall Street. Výnosy z desetiletých amerických dluhopisů se v minulém týdnu dostaly až čtrnáctiměsíční maximum na 1,75 %. Nejhůře je snášení technologické akcie, které během pandemie výrazně vzrostly.
  • Tři trhy, které stojí za to v tomto týdnu sledovat (26.4.2021)
    Situace na finančních trzích zůstává stabilizovaná a akcie manévrují na vysokých úrovních. Denní změny byly v minulém týdnu malé a stejně na tom byla také volatilita. Určitou hrozbou pokračujícího růstu jsou podprůměrné objemy. Vyšší ceny už nemají takovou podporu obchodníků. Na druhou stranu se však obtížně hledají důvody pro výraznější tržní korekci. Hlavní sentiment se nemění a obchodníci spíše vyčkávají na „buy the dip“ příležitost, než že by trhy při korekci ve strachu opouštěli.
  • Tři trhy, které stojí za to v tomto týdnu sledovat (29.3.2021)
    Obchodní týden bude tentokrát o něco kratší, protože většina rozvinutých trhů bude v pátek zavřená, a to včetně USA, Německa či Austrálie. Přesto by se obchodníci nudit neměli. Na počátku týdne se řeší výprodej aktiv fondu Archegos Capital Management, který v pátek nuceně prodal čínské a americké akcie za 20 mld. dolarů. Krach společnosti a výprodej aktiv způsobil otřesy v investičních bankách jako Credit Suisse a Nomura, které Archegosu poskytovaly brokerské služby. A letošní zisk těchto bank může být výrazně negativně ovlivněn. Trh zároveň doufá, že výprodeje nespustí lavinu problémů dalších hedgeových (často napákovaným) fondů.
  • Tři trhy, které stojí za to v tomto týdnu sledovat (31.5.2021)
    Máme za sebou klidný týden. Akciové indexy mírně rostly v čele s technologiemi. Také na komoditách převážily růsty. Naopak výnosy mírně klesaly. Výnosy z amerických desetiletých dluhopisů klesly pod 1,6 %. O dobré náladě na trhu svědčí i pokles rizikových přirážek. Index volatility VIX se dostal pod 17. A v neposlední řadě opět roste zájem o „meme“ akcie typu AMC nebo GameStop, kam se přesunula část spekulantů z nejistého trhu s kryptoměnami. Z makrodat byl zajímavý trh s bydlením v USA, kde se snižují prodeje nových domů kvůli nedostatečné nabídce na trhu. Naopak medián ceny nového domu vzrostl meziročně o 19,1 %! Boom na trhu s bydlením v USA však začíná alespoň v některých ohledech slábnout. Ceny dřeva klesly ze svého historického maxima dosaženého před 3 týdny už o více než pětinu.
  • Tři trhy, které stojí za to v tomto týdnu sledovat (3.5.2021)
    Obchodování na finančních trzích v poslední době znejistělo. Wall Street dokázala v minulém týdnu růst, ale německý akciový index DAX 30 ztrácel už druhý týden v řadě. Zajímavý byl vývoj na technologickém indexu NASDAQ. Přestože v posledních dnech zveřejnilo své hospodářské výsledky 5 technologických gigantů (Apple, Microsoft, Facebook, Amazon, Alphabet) a ve všech pěti případech se jednalo o excelentní reporty, tak index nakonec ztratil 0,4 %. A dobré hospodářské výsledky hlásí také další firmy. V aktuální výsledkové sezóně už reportovala většina společností indexu S&P 500 (305 z 500). Očekávání na poli tržeb překonalo 71 % společností a 87 % společností vykázalo vyšší než očekávaný zisk. Reakce na trzích však vypadá na to, že trh už s velmi dobrými výsledky počítal.
  • Tři trhy, které stojí za to v tomto týdnu sledovat (7.6.2021)
    Máme za sebou opět úspěšný týden s pozitivními výsledky na finančních trzích. Páteční data z amerického trhu práce mírně zklamala, když bylo vytvořeno pouze 559 tisíc pracovních míst při tržním konsenzu ve výši 650 tisíc. Trh však reagoval pozitivně. Zlepšení na trhu práce ukázalo, že americká ekonomika pokračuje v růstovém trendu, který však zatím není tak rychlý, aby změnil holubičí rétoriku Fedu. Zastavení přílivu likvidity tak v brzké době nehrozí a „všichni jsou spokojeni“.
  • Tři trhy, které stojí za to v tomto týdnu sledovat (8.2.2021)
    Akciové trhy se v minulém týdnu vzpamatovaly z lehké korekce a opět úspěšně sahaly po rekordech. Obchodníci spoléhají na schválení rekordního stimulačního balíčku v USA. Kromě prezidenta Joe Bidena se za jeho schválení staví také ministryně financí Janet Yellenová. A nesmělým podporovatelem vyšších fiskálních výdajů je také guvernér Fedu Jerome Powell. Zatím vše směřuje ke schválení balíčku, i když to vypadá, že pro jeho podporu budou v Kongresu hlasovat pouze demokraté.
  • Tři trhy, které tento týden sledovat
    DE30 minulý měsíc začal ztrácet v reakci na velmi slabé výsledky PMI z Německa, ale i tak se dokázal udržet v silném rostoucím trendu poté, co pomohlo nové lepší makro z Číny a holubičí komentáře centrálních bankéřů. Tento týden budou výsledky německého PMI pro tento trh znovu klíčové, jelikož by bylo opravdu složité sloučit silný růst akcií s dalším signálem o možné recesi v Německu.
  • Tři trhy na které se tento týden zaměřit
    Ceny zlata jsou poslední dobou pod tlakem kvůli silnému dolaru a nebyly tak schopny těžit z pádu dluhopisových výnosů. Zdá se proto pravděpodobné, že s jeho cenami mohou zamávat jak data z trhu práce (ADP a NFP report), tak středeční zasedání Fedu.
  • Tři trhy na tento týden
    Po překvapivém krachu v jednání mezi USA a Čínou se z tohoto tématu stává klíčový fundament, který bude rozhodovat potenciálně o dalším směřování světové ekonomiky. I když nás tento týden čeká několik zajímavých fundamentů, politická rizika budou pro další dění na trzích rozhodující.
  • Tři věci, které nelze dlouho skrývat: Slunce, Měsíc a pravda
    Co se bude dít dál? Konsenzuální předpovědi vývoje trhu se zřejmě brzy zhroutí. Hlavní ekonom a investiční ředitel Sax...
  • Tři způsoby, jak může Fialova vláda zlevnit lidem elektřinu
    1) Fialova vláda by mohla vyjednat zastropování cen emisních povolenek. Může tak učinit v tandemu se Španělskem, které už o zastropování cen Brusel žádá. Dokonce by šlo obchodování s povolenkami zcela pozastavit. To proto, že roli povolenek nyní převzala válka, která zdražuje fosilní energie, zatímco relativně zvýhodňuje jadernou a zelenou energii. V jejich případě totiž EU není závislá na Rusku, na rozdíl od fosilní energie, vyráběné z plynu, uhlí či ropného produktu mazutu. V tuto chvíli povolenky nemají žádný svébytný smysl, pouze ještě zvyšují již také extrémně drahé ceny energií. A mimochodem tím pádem také zvyšují ziskovost ČEZ. Pozastavení obchodování s povolenkami by dlouhodobě snížilo cenu velkoobchodní elektřiny až o dvacet procent.
  • Tři způsoby, jak obchodovat automatické obchodní strategie
    Tento článek o tvorbě AOS pro Vás připravil Martin Jakubec, který si jako „programátor amatér“ sám programuje strategie, především pro...
  • Tsipras (SYRIZA): Ne šílenému plánu EU a MMF nesmí znamenat vyhození Řecka z eurozóny. Je cestou k recesi a drachmě
    Případné hlasování Řeků pro levici a odmítnutí pro Řecko a jeho ekonomiku napros...
  • Tsipras uprednostnil anti-európsku koalíciu pred väčšou stabilitou
    Víkendové grécke voľby priniesli prekvapenie. A to v podobe jednoznačného víťazstva Syrizy, ktorá získala 35,5 % hlasov. Prieskumy verejnej...
  • 💲TSMC guidance a výsledky za 2. čtvrtletí silnější, tažené poptávkou po AI 📈
    Akcie Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSM.US) včera klesly téměř o 8 % poté, co trh snížil neuspokojivá očekávání ve zprávě ASML (ASML.NL) a vyhlídky na těsnější transfer technologií mezi Čínou a USA. Přeprodané akcie z polovodičového sektoru tlačily na Nasdaq 100, který včera zaznamenal nejslabší seanci od prosince 2022. Dnes po zprávě TSMC za 2. čtvrtletí však vidíme určité oživení před uvedením na trh. Kvůli obavám ze zpřísnění exportu amerických technologií do Asie vymazala TSMC v posledních dnech více než 50 miliard dolarů tržní kapitalizace.
  • TSMC překonává očekávání trhu, poptávka po čipech s umělou inteligencí zůstává vysoká 🤖
    Společnost Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSM.US) oznámila dobré finanční výsledky za první čtvrtletí roku 2024, kdy konsolidované tržby dosáhly 592,64 miliardy tchajwanských dolarů, což představuje meziroční nárůst o 16,5 %, ačkoli oproti čtvrtému čtvrtletí roku 2023 došlo k poklesu o 5,3 %. Čistý zisk za toto čtvrtletí vzrostl meziročně o 8,9 % na 225,49 miliardy NT$ a překonal průměrné odhady analytiků. Společnost zaznamenala růst především díky silné poptávce po čipech umělé inteligence, kterou podpořily aplikace, jako jsou rozsáhlé jazykové modely, a pokračující potřeby v sektoru vysoce výkonných počítačů (HPC).
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Investingfox Nastroje