Čtvrtek 21. listopadu 2024 13:25
reklama
CapXmaster
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Fintokei StartTrader

Bankovní sektor v čele s Monetou (MONET.CZ) se dnes urval ze řetězu, Wall Street na rekordech

16.11.2020 17:34  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Globální akciové trhy si dnes procházejí výraznou expanzí. Růstu se nevyhnula ani pražská burza v čele s bankovním sektorem. Index PX přidal 2,55 % na 934,75 bodů. Obchodovaný objem dnes dosáhl na nadprůměrných 760 mil. korun. Nejvyšší růst předvedla Moneta Money Bank (MONET.CZ), která přidala 6,6 % na 63 Kč. Následovala Este Bank (RBAG.CZ) s růstem o 4,3 % 611,20 Kč a Komerční banka (KOMB.CZ) s růstem o 3,97 % na 576 Kč. Růstu však nebyly ušetřeny ani další tituly. Například akcie společnosti O2 (TELEC.CZ) vzrostly o 4,42 % na 236 Kč. Jednalo se o nejvyšší jednodenní nárůst v tomto roce.

Trhy dnes pozitivně reagovaly na optimismus ohledně nové experimentální vakcínou společnosti Moderna, která vykázala ještě vyšší účinnost proti koronaviru, než před týdnem oznámená vakcína společnosti Pfizer/BioNTech. Navíc nová vakcína navíc zůstane stabilní po 30 dní oproti původně očekávaným 7 dnům. Investoři také ocenili víkendovou asijskou dohodu o volném obchodu zemí ASEAN. Celkem 15 zemí včetně Číny, Austrálie, Nového Zélandu, Japonska a Jižní Koreje se domluvilo na těsnější obchodní spolupráci. Vrásky na čele naopak dělá nárůst počtu případů nákaz koronavirem v USA. Celkový počet infekcí v této zemi překonal včera 1 milion. Trhu však zhoršující se situace očividně příliš nevadí. Wall Street po otevření opět prudce roste. Index S&P 500 přidává 1,5 % na úroveň 3 625 bodů. Jedná se o nový historický rekord!Akcie Moneta Money Bank (MONET.CZ) dnes vystoupaly na nejvyšší úrovně od poloviny března, kdy propadaly v souvislosti s šířením koronaviru. Zdroj: xStation5

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Bankovní rada snižuje úrokové sazby o 25bb dle očekávání
    Bankovní rada ČNB právě rozhodla o snížení referenčních úrokových sazeb o 25bb. Základní dvoutýdenní repo sazba tak bude nově činit 4,25 %, diskontní sazba 3,25 % a lombardní sazba 5,25 %. Bezprostřední reakce finančního trhu je omezená, když koruna zůstává poblíž úrovně 25,10 EUR/CZK, kde se nacházela už před zasedáním.
  • Bankovní rada snižuje úrokové sazby o 25 bb, potvrzuje očekávání trhu
    Bankovní rada ČNB dle očekávání právě rozhodla o snížení referenčních úrokových sazeb o 25bb. Základní dvoutýdenní repo sazba tak bude nově činit 4,00 %, diskontní sazba 3,00 % a lombardní sazba 5,00 %. Bezprostřední reakce finančního trhu vyvolala mírné oslabení koruny, která však zatím zůstává pod úrovní 25,30 EUR/CZK, kde se nacházela i dnes ráno.
  • Bankovní rada vidí novou prognózu ČNB jako moc optimistickou
    Bankovní rada České národní banky rozhodla minulý čtvrtek o ponechání úrokových sazeb na současné nízké úrovni. Výsledek samotného jednání tak naplnil očekávání analytiků, výrazně však překvapila nová prognóza centrální banky, která ukazuje až na trojí zvýšení sazeb v příštím roce. Guvernér Rusnok nicméně na následné tiskové konferenci uvedl, že podle bankovní rady zůstanou úrokové sazby na současné úrovni delší dobu.
  • Bankovní rada vidí šanci na vyšší sazby, vnímá ale i riziko předčasného utažení měnové politiky
    Podle dnes zveřejněného záznamu z posledního jednání bankovní rady ČNB vyplývá, že velká část diskuze byla věnována fiskální politice. Ta by díky daňovým změnám měla působit proinflačně. Převládal však názor, že efekt plánovaných opatření nebude velký, protože značná část lidí získané peníze uspoří. Tomáš Holub navíc upozornil, že by daňové změny mohly vést k nižší investiční aktivitě municipalit. Většina bankovní rady také považuje druhou vlnu pandemie za méně nebezpečnou pro ekonomiku, s tím jak si subjekty zvykají na vládní opatření. Podle Tomáše Nidetzkého stojí za pozornost dvourychlostní vývoj, a to nejen mezi průmyslem a službami, ale i v rámci průmyslu samotného. Marek Mora v této souvislosti varoval, že oživení ekonomiky po druhé vlně pandemie může být pomalejší, než jsme viděli v letních měsících. Značná část diskuze byla také věnována kurzu koruny, oproti prognóze ČNB tuzemská měna významně posílila. Většina bankovní rady to však nepovažuje za významné riziko pro prognózu centrální banky. Tomáš Holub však upozornil, že koruna může být silnější po delší dobu a navíc se zvyšují i úrokové sazby na finančních trzích, k čemuž podle něj přispěla samotná komunikace ČNB. To z hlediska vývoje ekonomiky a inflace považuje za předčasné zpřísňování měnových podmínek, které není žádoucí.
  • Bankovní rada volí trpělivost v době nejistoty
    Podle očekávání bankovní rada ČNB dnes rozhodla ponechat své úrokové sazby beze změny. Tuzemská ekonomika v posledních měsících pozitivně překvapuje, nicméně zahraniční prostředí hraje v její neprospěch. I když se hospodářský růst nevyrovná těm nejlepším letům současného cyklu (2015 a 2017) udržuje si slušnou dynamiku v blízkosti svého růstového potenciálu. Využití kapacit v ekonomice je stále nad svým dlouhodobým průměrem a situace na trhu práce se uklidňuje jen velmi opatrně. Tlaky na růst cen tak přetrvávají, což vytahuje spotřebitelskou inflaci vysoko k horní hranici tolerančního pásma dvouprocentního inflačního cíle. To je i hlavním důvodem proč očekáváme, že prognóza a vyznění následné tiskové konference bude spíše ve směru zvyšování úrokových sazeb. Nicméně centrální banka se obává zahraničního vývoje.
  • Bankovní rada zůstává opatrná a se zvýšením sazeb nespěchá
    Podle záznamu z posledního jednání bankovní rady většina jejích členů preferuje nižší úrokové sazby oproti listopadové prognóze banky, tj. jejich stabilitu. Nicméně shodně jako v listopadu hlasoval Vojtěch Benda a Tomáš Holub ve prospěch zvyšování úrokových sazeb. Podle rady se nejistoty ze zahraničního vývoje mírně snížily, na druhou stranu je viditelnější vliv zpomalení Německa na tuzemskou ekonomiku. Proto je část členů rady opatrná s předčasným optimismem ze zahraničního vývoje. Zároveň bankovní rada také potvrdila, že krátkodobé překročení tolerančního pásma inflačního cíle nebude znamenat automatické zvyšování úrokových sazeb. Jádrová inflace zůstává mírně nad dvěma procenty a inflační očekávání zůstávají ukotvená. Jeden z členů bankovní rady však na druhou stranu zmiňoval riziko dlouhodobého odpoutání inflace od jejího cíle v případě absence reakce centrální banky. Nově byly vysloveny obavy, že zvyšování úrokových sazeb by mohlo prodražit budoucí investice v průmyslu a mohlo by prohloubit ekonomické zpomalení.
  • Bankovní rada zůstává oproti prognóze ČNB opatrná s prvním zvyšováním úrokových sazeb
    Podle dnes zveřejněného záznamu z posledního jednání ČNB ze začátku února se bankovní rada shodovala, že největším rizikem pro ekonomiku zůstává vývoj pandemie. Na druhou stranu alternativní scénář nové prognózy centrální banky, který počítá s delším uzavřením ekonomiky, většina rady vyhodnotila jako příliš pesimistický. Pro některé centrální bankéře je však hlavní otázkou spotřeba domácností, resp. její nerealizovaná část, která se může projevit po otevření ekonomiky. Podle T. Holuba se největší protiinflační poptávkové dopady teprve projeví a podle jeho některých kolegů k nižší inflaci přispěje i silnější kurz koruny.
  • Bankovní sektor je podle zátěžových testů ČNB nadále odolný
    Bankovní sektor si udržel vysokou odolnost vůči možným nepříznivým šokům a do krize způsobené šířením koronaviru vstoupil v dobré kondici. V základním scénáři ekonomického vývoje, který odpovídá květnové prognóze ČNB, by podle zátěžových testů neměla problémy většina bank. Pouze tři banky se mohou dostat do situace, kdy by neměly dostatek kapitálu. Nicméně u žádné z nich by nemělo nastat prolomení osmiprocentní hranice regulatorního kapitálového minima. Na tiskové konferenci ke zprávě o finanční stabilitě to uvedl ředitel sekce finanční stability České národní banky Jan Frait. V ČR je v současnosti 49 bank a poboček zahraničních bank.
  • Bankovní sektor napravuje svou pošramocenou pověst
    Dne 14. září 2008 v New Yorku oznámila bankrot americká banka Lehman Brothers. Tento pozdní letní den znamenal konec vnímání bankovnictví tak, jak jsme ho znali doposud, a spustil globální finanční krizi, která mnohé srazila do kolen.
  • Bankovní sektorová daň může ochromit českou ekonomiku. Německá zkušenost varuje
    Vládní politici resuscitují návrh zvláštní bankovní daně. Navíc chtějí podobnou daň i pro mobilní operátory. Věcí se bude zabývat premiér. Sociální demokraté říkají, že by bankovní daň mohla vynést jedenáct miliard korun. Nezapočítávají ale náklady.
  • Bankovní statistika - březen 2023
    Celková suma aktiv bankovního sektoru se v březnu zvýšila o 0,6 % meziměsíčně na konečných 9 789 mld. Kč. Stejnou měrou zhruba 29 mld. Kč přispěly k růstu úvěry u centrálních bank a úvěry klientské, dalších 34 mld. Kč přidaly dluhové cenné papíry v držení bank. Meziroční tempo růstu bilanční sumy lehce zrychlilo na 2,5 %.
  • Bankovní statistika - červenec 2022
    Celková suma aktiv bankovního sektoru v průběhu července poklesla o 2,0 % meziměsíčně na konečných 9 468 mld. Kč. Veškerý pokles jde na vrub mezibankovním aktivitám – Vklady a úvěry u centrálních bank (-6,4 % meziměsíčně) a Vklady a úvěry u ostatních úvěrových institucí (-12,8 % meziměsíčně). Pozitivně naopak působily úvěry a ostatní pohledávky za klienty s růstem o 1,3 % meziměsíčně. V meziročním srovnání tempo růstu bilanční sumy prudce zpomalilo na 4,6 %.
  • Bankovní statistika - červenec 2024
    Celková aktiva bankovního sektoru se během července zvýšila o 0,5 % na konečných 10 685 mld. Kč. V meziročním srovnání tempo růstu bilanční sumy mírně zrychlilo na 6,2 %. Největší zásluhu na červencovém růstu mají úvěry a ostatní pohledávky za klienty (+ 29 mld. Kč m/m) a dluhové cenné papíry v držení bank (+32 mld. Kč m/m). Obě tyto položky jsou spolu s vklady a úvěry u centrálních bank hlavními tahouny růstu i v meziročním srovnání.
  • Bankovní statistika - červen 2023
    Bilanční suma českého bankovního sektoru ke konci června poprvé přesáhla magickou hodnotu 10 bilionů Kč. Konečná suma 10 030 mld. Kč je o 1,3 % vyšší než na konci května a o 3,8 % vyšší při meziročním srovnání. Na červnovém růstu se z naprosté většiny podílely vklady a úvěry u úvěrových institucí (+66 mld. Kč m/m) a u centrálních bank (+37 mld. Kč m/m).
  • Bankovní statistika - červen 2024
    Bilanční suma českého bankovního sektoru vzrostla v průběhu června o 0,9 % a uzavřela první pololetí na hodnotě 10 631 mld. Kč, což je o 6 % více než v červnu minulého roku. Hlavním tahounem růstu byly aktivity na mezibankovním trhu, když vklady a úvěry u centrálních bank a jiných úvěrových institucí přidaly více než 56 mld. Kč m/m. Vzrostl i objem dluhových cenných papírů v držení bank, a to o 31 mld. Kč m/m.
  • Bankovní statistika - duben 2022
    Bilanční suma bankovního sektoru v průběhu dubna vzrostla o 0,9 % meziměsíčně na konečných 9 637 mld. Kč. Hlavním důvodem byl nárůst objemu úvěrů a vkladů u centrálních bank, kam se vrátilo v březnu odčerpaných 72 mld. Kč. Objem dluhových cenných papírů v držení bank, který byl po řadu měsíců tahounem růstu celkových aktiv, zpomalil tempo růstu z březnových 2,7 % na aktuálních 0,6 %. Růst aktiv také korigoval objem klientských úvěrů, který poklesl o 0,8 % meziměsíčně.
  • Bankovní statistika - duben 2023
    Celková bilanční suma bankovního sektoru dosáhla ke konci dubna 9 831 mld. Kč, což je hodnota ve srovnání s březnem vyšší o 0,4 % a v meziročním srovnání o 2,0 % vyšší. K dubnovému nárůstu nejvíce přispěly klientské úvěrové obchody (+1,3 % m/m), naopak brzdou byl pokles objemu dluhových cenných papírů v držení bank (-1,8 % m/m).
  • Bankovní statistika - květen 2022
    Celková suma aktiv se v květnu zvýšila o 0,4 % meziměsíčně na konečných 9 677 mld. Kč. Po dubnových propadech vzrostl jak objem vkladů a úvěrů u ostatních měnových institucí (+4,4 % meziměsíčně), tak úvěry za klienty (+0,5 % meziměsíčně). Na obvyklou úroveň se vrátil i růst objemu dluhových cenných papírů v držení bank (+2,7 % meziměsíčně). V meziročním srovnání je bilanční suma bankovního sektoru vyšší o 7,3 %.
  • Bankovní statistika - květen 2023
    Celková aktiva bankovního sektoru vzrostla v průběhu května o 0,7 % m/m na konečných 9 903 mld. Kč. Hlavním tahounem růstu byly dluhové cenné papíry v držení bank (+57 mld. Kč m/m). Přispěly i úvěrové obchody, a to jak na mezibankovním trhu (+19,5 mld. Kč m/m), tak klientské (+17,5 mld. Kč m/m). Meziroční tempo růstu bilanční sumy pak dosáhlo hodnoty 2,3 %.
  • Bankovní statistika - leden 2022
    Celková aktiva bankovního sektoru v lednu vzrostla o 9,3 % meziměsíčně na konečných 9 404,6 mld. Kč. Vklady a úvěry u centrálních bank i u jiných úvěrových institucí plně vyrovnaly odliv z předcházejícího měsíce a jako obvykle přidaly i něco navíc. V meziročním srovnání je bilanční suma vyšší o 8,6 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Dukascopy
FX Global
FXDD
reklama
SAB Finance