Pondělí 20. ledna 2025 23:26
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025
reklama
Dukascopy new
reklama
InstaForex
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Nejobchodovanější akcie Saxo Bank v 1. čtvrtletí: S Teslou si investoři užili pořádnou jízdu

15.04.2020 12:27  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Po pomalém lednovém vzestupu přišla pandemie viru COVID-19, která během pár týdnů spláchla všechny zisky do kanálu. To bylo nejlépe vidět na akciích Tesly, které si v 1. kvartále užily divokou jízdu. Začalo to uzavíráním krátkých pozic, které přineslo růstovou špičku a nárůst ceny o 50 %, a skončilo karanténou, kterou doprovázel pád zpět na hladinu odpovídající začátku roku.

Rok 2019 byl přímo fantastický, ale od prvních měsíců roku 2020 se trh řítí do propasti. Výsledkem je propad S&P 500 o 24 %.

„V posledním roce jsme se museli neustále ptát sami sebe: může tohle vydržet? Už v 1. čtvrtletí se ukázalo, že nemůže. Nikdo však neočekával, že by mohlo něco tak nepravděpodobného jako pandemie způsobit takový nabídkový i poptávkový šok,“ říká vedoucí kapitálové strategie společnosti Saxo Bank Peter Garnry.

Ještě před pár měsíci by globální karanténní opatření všem připadala jako čirá fabulace, ale jak se stávají realitou, je důležité si uvědomit, co bude následovat.

„Naposledy se svět utápěl v takové nejistotě a byl takto vyveden z rovnováhy v roce 2008. Ceny akcií odrážejí očekávaný růst a vyhlídky do budoucna jsou v současné krizi velice citlivé. Poslední měsíce daly investorům ochutnat, co nás v nejbližší době čeká. Jednotlivé státy zavádějí karanténní opatření, nemocnice jsou přetížené a poptávka po určitých produktech a službách rychle mizí,“ pokračuje Garnry.

Nejobchodovanější akcie Saxo Bank v 1. čtvrtletí:

  1. Tesla
  2. Apple
  3. Microsoft Corp
  4. Danske Bank
  5. Amazon

Text pokračuje komentářem Petera Garnryho, vedoucího kapitálové strategie, k TOP 5 obchodovaným akciovým titulům mezi klienty Saxo Bank:

Tesla

První kvartál byl skutečně ve znamení Tesly a horská dráha, na kterou vzal Elon Musk své investory, byla skutečně velkolepá. Během pouhých čtyř týdnů se výrobce elektromobilů po neuvěřitelné růstové špičce nejprve dotkl hvězd, jen aby nakonec znovu skončil v prachu cest. Jeho vyhlídky v současnosti závisejí na tom, kdy se začne vzpamatovávat čínská výroba, která by mohla Tesle znovu pomoci na výsluní. Na druhou stranu však může Musk zůstat trčet v bahně recese.

Apple

Po rekordním roce 2019 potřeboval generální ředitel Tim Cook udržet tempo na trhu s telefony a elektronickými doplňky. Ale do dodavatelského řetězce Applu, stejně jako do dodavatelských řetězců většiny světových firem, se promítla asijská karanténní opatření zavedená v rámci boje s koronavirem. To firmu donutilo již v polovině února oznámit, že nesplní očekávání pro toto čtvrtletí. Jelikož opatření přijatá proti šíření koronaviru trvají i nadále, lze jen těžko odhadnout, zda bude tento trend pokračovat také ve 2. čtvrtletí.   

Microsoft

V loňském roce dokázala divize Microsoftu zaměřená na cloudové technologie zvýšit své výnosy o působivých 59 %. Tento růst může nadále pokračovat, protože většina světa nyní pracuje z domova. Místo toho, aby musel Microsoft přemlouvat firmy, ať začnou jeho cloudové technologie používat, se do nich firmy vrhají po hlavě, aby mohly vůbec pokračovat v každodenním provozu.

Danske Bank

Po letech nestability, která následovala po obrovském skandálu s praním špinavých peněz, měl být rok 2020 pro největší dánskou banku obdobím konsolidace. Ale tak jako u zbytku bankovního sektoru, i zde zaúřadoval COVID-19 a prozatím zcela zhatil veškerá očekávání. Chris Vogelzang má před sebou ještě spoustu práce a jedním z jeho úkolů je znovu získat důvěru zákazníků.

Amazon      

Bezosův obchod, kde seženete cokoli, byl v 1. čtvrtletí proti pandemii koronaviru evidentně imunní. Zatímco percentuální propad zbytku trhu lze vyjádřit dvoucifernými čísly, Amazon ukončil 1. kvartál roku 2020 ve stejné formě, v jaké do něj vstoupil. I v době krize se firma se sídlem v Seattlu dokonce rozhodla přijmout dalších 100 000 zaměstnanců, aby dokázala zpracovat záplavu objednávek od zákazníků z celého světa zavřených v karanténě.

Akcie/umístění

1.

2.

3.

4.

5.

Česko

Tesla

CEZ

Deutsche Bank

Apple

 

MONETA Money Bank

Slovensko

Tesla

 

Apple

 

Microsoft

 

Uber Technologies

 

NMC Health

Polsko

Tesla

 

Apple

 

Amazon

 

 

Boeing Co.

 

American Airlines Group

 

Velká Británie

Tesla

 

Apple

 

Anglo American

 

Microsoft

 

Lloyds Banking Group

 

Francie

Total

 

Renault

 

Societe Generale

 

Air France-KLM

 

NOVACYT

 

Rusko

Apple

Tesla

 

Roku

 

Microsoft

 

Fox

 

Švýcarsko

Tesla

USB Group

Boeing

Credit Suisse Group AG

LafargeHolcim

Všechny trhy

Tesla

 

Apple

Microsoft Corp

Danske Bank

Amazon

 

Jak jsou na tom české akcie?

„Představenstvo  ČEZ, a.s. na svém zasedání schválilo návrh na výplatu hrubé dividendy ze zisku roku 2019 ve výši 34 korun na jednu akcii. To odpovídá celkové hodnotě 18,3 mld. Kč (vypočteno z celkového počtu vydaných akcií) a představuje 97 % konsolidovaného čistého zisku očištěného o mimořádné vlivy. V minulém roce přitom ČEZ vyplatil dividendu ve výši 24 Kč na akcii a odhady pro letošní rok hovořily o 32 korunách na akcii. Zprávu tak hodnotíme pozitivně a očekáváme příznivou reakci i ze strany trhu.

Česká republika plánuje do roku 2036 v elektrárně Dukovany postavit nový jaderný blok v hodnotě několika miliard eur. Daniel Beneš, generální ředitel a předseda ČEZ, uvedl, že očekává novou nabídku na novou jednotku, která bude stát odhadem 140–160 miliard korun (5,5–6,2 miliard EUR, 6–6,9 miliard USD). Ambicí ČEZ je přitom podle slov jeho vedení energetický sektor bez emisí. Do roku 2050 by měl dosáhnout 80 %.

ČEZ je zkrátka energetický gigant s velkým potenciálem nejen růstu, ale i skvělý dividendový titul. Firma se řadí k předním společnostem, které dosahují rekordní objemy obchodování na pražské burze. A i to přes to, že cílová cena na akcii byla z důvodu současné situace snížena analytiky z 520 Kč na 445 Kč za akcii,“ doplňuje Martin Sklenář, analytik pražské Saxo Bank.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Nejmocnější muž Hollywoodu opouští Walt Disney. Akcie společnosti ztrácejí na hodnotě
    Světem otřásla informace, že Robert Iger odstupuje z funkce výkonného ředitele společnosti Walt Disney, a to s okamžitou platností. Iger je přitom podle BBC považován za nejmocnějšího muže Hollywoodu, protože pod jeho vedením společnost probrala několik konkurentů a posílila tak svou pozici na trhu. Akcie firmy na zprávu reagovaly poklesem.
  • Nejmocnější polský politik hrozí vetem podpůrného balíku EU
    Polský vicepremiér Jaroslaw Kaczyński, který je považován za nejmocnějšího politika ve své zemi, pohrozil, že Varšava vetuje konečné schválení finančního balíku EU na pomoc ekonomikám a dlouhodobý unijní rozpočet. V rozhovoru pro pravicový list Gazeta Polska Codziennie řekl, že to udělá, pokud EU nepřestane Polsko vydírat kvůli jeho snaze hájit svou kulturní identitu.
  • 🛢Nejnižší cena ropy od ledna 2022⬇
    Ceny ropy v úterý pokračovaly v prudkém poklesu a dostaly se na úroveň, která nebyla zaznamenána od začátku roku, protože rostoucí obavy z poptávky zastínily dopad cenového stropu EU na ruskou ropu. Slabé údaje z čínského sektoru služeb, oslabující výrobní aktivita v EU a USA, očekávání dalšího zvyšování úrokových sazeb ze strany hlavních centrálních bank a oživující dolar vyvíjely tlak na ceny ropy. Zpráva, že Rusko zvažuje zavedení spodní hranice cen ropy, poskytla býkům jen krátký oddech, když cena v pozdním odpoledni obnovila pohyb směrem dolů. Je třeba si uvědomit, že pokud cena klesne pod 70,0 USD za barel, může si to vynutit reakci OPEC.
  • Nejnižší inflaci mají z významných světových ekonomik nyní Čína, Rusko a Saúdská Arábie. Česká inflace převyšuje tu ruskou nejvíce v tomto miléniu, zcela nebývale
    Z dvaceti nejvýznamnějších/největších ekonomik světa (G20) mají momentálně nejnižší meziroční inflaci Čína, Rusko a Saúdská Arábie, ukazují data Bloombergu. Pořadí je následující. První je Čína s meziroční inflací 0,1 procenta, druhé Rusko s inflací 2,3 procenta a třetí Saúdská Arábie s inflací 2,7 procenta. Například USA vykazují inflaci 4,9 procenta, a eurozóna dokonce 6,1 procenta (viz tabulka agentury Bloomberg níže).
  • Nejnižší výroba automobilů za posledních 11 let
    Na předběžné výsledky české ekonomiky za poslední kvartál loňského roku si ještě musíme dva týdny počkat, nicméně pomalu a jistě se její obrázek začíná skládat. Kompletní data za jednotlivá odvětví sice budou k dispozici až po zveřejnění bleskového odhadu HDP, avšak už nyní máme možnost podívat se, jak se v závěru roku dařilo největšímu tuzemskému průmyslu – výrobě osobních automobilů. Toto odvětví se už od jara (nejenom u nás) stále více potýkalo s nedostatkem čipů, který vedl k výraznému omezování výroby a nárůstu zásob projevujícím se zejména ve třetím čtvrtletí.
  • Nejnovější PMI ukazují zmírnění rizika recese, ale Velká Británie se vymyká
    „Výhledové lednové indexy nákupních manažerů v Evropě, Japonsku a Austrálii vykreslily obraz stabilizujícího se hospodářského růstu, kterému napomohly nižší ceny energií a opětovné otevření čínské ekonomiky. To pomáhá podpořit nedávný růst akciových trhů, protože se snižuje riziko recese, nicméně Velká Británie zůstává významnou výjimkou, protože její obavy z recese dále rostou.
  • Nejnovější postoj Fedu zvyšuje optimismus na trzích
    Federální rezervní systém zvýšil úrokové sazby o 25 bazických bodů a rozšířil tak rozpětí na 0,25–0,50 %. Plánoval také snížit zůstatek nákupů dluhopisů navzdory rostoucí geopolitické nejistotě.
  • Nejnovější sankce ze strany USA zvýšily poptávku po kryptoměnách
    Digitální aktiva získávají podporu díky sankcím, které nedávno zavedly USA. Také přetrvávající růst inflace podnítil zvýšenou poptávku po kryptoměnách, takže za poslední dva dny vzrostla o celých 20 %.
  • Nejnovější trendy, know-how z oblasti mezinárodních investičních nemovitostí i projekty z celého světa, do Prahy přichází veletrh Inter-Ree
    Již 12. a 13. dubna v hotelu Grandior přivítá Praha tuzemské i světové špičky realitního oboru na veletrhu International Real Estate Expo (zkr. Inter-Ree). První ročník události, kde se setkají developeři, realitní makléři, odborníci na investice do nemovitostí i samotní investoři z celého světa, nabídne více než 100 mezinárodních vystavovatelů, poradí, na co si dát při nákupu či správě zahraniční nemovitosti pozor a představí odborný program s přednáškami významných osobností domácí i zahraniční realitní scény.
  • Nejnovější výzkum ukázal, že kryptoměny již zaujaly i ženy
    Podle výzkumníků BTC Markets je mezi novými zájemci o investování stále více žen, které se nyní stejně jako muži o tuto činnost zajímají více, než dřív.
  • Nejobchodovanější akcie Saxo Bank v 2. čtvrtlet: Navzdory obavám z COVIDu-19 vystřelily akcie prudce vzhůru
    Po výrazné březnové korekci začali investoři ve 2. čtvrtletí víceméně bez rozmyslu nakupovat. Tím hnali trh zpět tam, kde se nacházel, než udeřil COVID-19. A díky tomu zažil index S&P500 svůj nejlepší kvartál od roku 1998. Tento trend se zřetelně odráží i u pěti nejobchodovanějších akciových titulů mezi klienty Saxo Bank.
  • Nejoblíbenější akcií českých investorů zůstává Tesla. Coca-cola si ale získala největší nárůst nových příznivců
    Podle nejnovějších čtvrtletních údajů o akciích ze sociální platformy pro obchodování a investování eToro drobní investoři z celého světa v prvním čtvrtletí nakupovali akcie bank.
  • Nejoblíbenější bankovní inovací je platba QR kódem, mladí Češi uvažují o víceměnových účtech
    Platba mobilem, přihlášení do bankovnictví otiskem prstu nebo úhrada jídla v restauraci naskenováním kódu. Bankovní inovace usnadňují manipulaci s penězi, QR kódy používá na placení skoro polovina (44 %) Čechů. Víceměnové účty vlastní 15 % zákazníků, z těch, kteří jej nemají, láká jejich založení především mladé dospělé mezi 18 a 24 lety. Data vyplynula z reprezentativního průzkumu NMS Market Research pro Raiffeisenbank.
  • Nejoblíbenější formou hazardu jsou stírací losy, za výhru se nakupují nemovitosti. Do práce by přestalo chodit 1 % Čechů
    Nějakou formu hazardní hry již vyzkoušelo 85 % Čechů. Nejoblíbenější jsou stírací losy a loterie. O výhru by se podělilo 86 % z nich, zbývajících 14 % by se nerozdělilo a ani by se s výhrou nikomu nesvěřilo. Za peníze z hazardu by si dotazovaní nejčastěji koupili nemovitost nebo by část peněz investovali, 5 % respondentů by věnovalo menší obnos na dobročinné účely. Data vyplynula z reprezentativního průzkumu NMS Market Research pro Raiffeisenbank.
  • Nejpomalejší čtvrtletní růst od roku 2016, ale Microsoft sází na AI
    „Zisky Microsoftu překonaly očekávání, ale tržby nedosáhly nejpomalejšího čtvrtletního růstu od roku 2016, který činil pouhá 2 % oproti předchozímu roku.
  • Nejprve čínská rána, pak snaha o zotavení. Dolaru nesvědčí averze k riziku
    Už v dopoledních hodinách začaly z Číny chodit informace o plánovaných odvetných clech, a to po konkrétních skupinách výrobků - letadla, auta, sója... Spolu s tím se akcie příslušných amerických výrobců začaly připravovat na propad se začátkem obchodování. Evropa mezitím navyšovala své ztráty v duchu celkově negativní nálady a v obavách z dalších omezení pro zahraniční obchod.
  • Nejrychlejší růst HDP od roku 1947. USA zaznamenalo za třetí kvartál skok o 33,1 %
    Světová obchodní organizace v pondělí rozhodla, že Evropská unie může uvalit cla na dovoz zboží ze Spojených států ve výši čtyř miliard dolarů ročně kvůli subvencím americké vlády, které poskytovala americkému výrobci letadel Boeing. Analytici však neočekávají, že Evropská unie zavede cla dříve, než bude znám nový americký prezident. Americký delegát vyzval Evropskou unii, aby cla nezaváděla, jelikož Washington již upustil od nelegálních subvencí a dále pohrozil, že v případě zavedení budou Spojené státy reagovat protiopatřeními.
  • Nejrychlejší růst zahraničního dluhu ČR od konce 90. let se loni zastavil a dluh zůstává stabilizovaný i letos
    Zahraniční dluh České republiky loni přestal dramaticky růst a relativně stabilizovaný je i letos. Vyplývá to z předběžných údajů za druhé letošní čtvrtletí, které dnes zveřejnila Česká národní banka.
  • Nejrychlejší zavedení nové technologie v historii. Téměř polovina českých firem už pracuje nebo experimentuje s AI
    Rychlý nástup využívání generativní umělé inteligence (GenAI) je nepopiratelným trendem v českém podnikatelském sektoru. Tři pětiny firem považují tuto technologii za klíčovou pro své obchodní strategie a 42 % s ní aktivně pracuje nebo experimentuje. Vyplývá to z průzkumu poradenské a technologické společnosti Deloitte mezi finančními řediteli českých společností. Téměř polovina z nich očekává jako hlavní přínos zavedení GenAI snížení nákladů.
  • „Nejsem knihomol, vše musím vyzkoušet,“ říká náctiletý podnikatel
    V Česku přibývá středoškoláků, kteří posilují dovednosti pro pracovní trh v rozvojových programech. Školní výuka odtržena od praxe jim nestačí. Mají chuť podnikat, podílet se na společensky prospěšných projektech a zkušenosti sbírají od odborníků z firem.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new