Pondělí 20. ledna 2025 22:52
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
RebelsFunding
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Akciové trhy ukázaly svoji zranitelnost. V dobách, kdy byly nakažlivé nemoci a předčasná úmrtí běžnou součástí života, byly burzy mnohem odolnější

30.03.2020 10:38  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

· Akciové trhy se v souvislosti s Covid-19 propadly více, než by odpovídalo skutečným hrozbám, jež pandemie přináší.

· Důvodem je mimo jiné strach živený rychlostí zpravodajství a šířením zpráv na sociálních sítích. Akcie navíc byly před příchodem krize nadhodnocené o cca 17%

· Jedinou cestou, jak teď ochránit investice, je podle předsedy správní rady fondu Quant inteligentně diverzifikované portfolio a nejméně tříletý investiční horizont.

· Zkušenosti z vývoje po předchozích pandemiích ovšem dávají investorům velkou naději na rychlé ozdravení trhů po eliminaci šíření nákazy.

Reakce trhů na stávající pandemii nového koronaviru je přecitlivělá. Přední americký akciový index S&P 500 se propadl za jediný měsíc o třetinu, podobně významný Dow Jones ztratil ještě více. Historická data z období předchozích pandemií ale ukazují, že tak prudký propad není opodstatněný. A to i přesto, že v tuto chvíli ještě není jasné, do jaké míry se tato pandemie rozšíří a jaký bude její celkový ekonomický dopad. Dokonce i v důsledku Španělské chřipky, která si vyžádala více než 50 milionů životů, se ale S&P 500 v roce 1918 propadl jen o necelou čtvrtinu. Už o rok později se ale vrátil k růstu. 

Vysokou zranitelnost Wall Street vůči pandemii Covid-19 způsobilo hned několik faktorů, které při podobných situacích v historii buď sehrály menší roli, nebo nebyly přítomné vůbec. „Jde například o neustále se zkracující zpravodajský cyklus, silný vliv sociálních sítí nebo intenzivní propojení globálních dodavatelských řetězců,“ uvádí předseda správní rady investičního fondu Quant Lukáš Foral. Svou roli sehrálo podle Forala i to, že americké akciové trhy byly krátce před vypuknutím pandemie nadhodnocené až o 17 %.

Historie dává naději

Další vlna poklesu by přitom mohla ještě přijít. Dosavadní propad je podle Forala způsobený především panikou, kterou pandemie vyvolala a strachem z jejích zdravotních následků. „Otřesy na trhy mohou přijít ale i v souvislosti s ekonomickými dopady v důsledku vládních opatření po celém světě,“ uvádí předseda správní rady fondu Quant. Nejméně jeden důvod k optimismu ale investoři přesto mají. Údaje z období předchozích pandemií totiž ukazují, že se akcie po eliminaci šíření nákazy takřka vždy vrátily k rychlému růstu. Stávající mimořádně prudký pokles tak může znamenat dokonce i příležitost, jak cenné papíry nakoupit za příznivou cenu.

Výkonnost indexu S&P 500 po 6 a 12 měsících od eliminace šíření nákazy při předchozích pandemiích

Název onemocnění

eliminace šíření nákazy

6 měsíců poté (změna v %)

 

12 měsíců poté

(změna v %)

Pneumonický mor

září 1994

8,2

26,3

SARS

duben 2003

14,6

20,8

Ptačí chřipka

červen 2006

11,7

18,4

Horečka dengue

září 2006

6,4

14,3

Prasečí chřipka

duben 2009

18,7

36,0

Cholera

listopad 2010

14,0

5,6

MERS

květen 2013

10,8

18,0

Ebola

březen 2014

5,3

10,4

Spalničky

prosinec 2014

0,2

-0,73

Zika

leden 2016

12,03

17,45

Spalničky

červen 2019

9,82

N/A

Zdroj: Dow Jones Market Data

Pandemie jsou pro ekonomiku jednou z velkých nepříznivých věcí, jako jsou také války, konce měnových systémů, stoleté povodně či sucho. Pro podobné neočekávatelné šoky, které náhle srazí trhy i ekonomiky dolů se vžil pojem černá labuť. Jde o název odkazující na stejnojmennou knihu Nassima Nicholase Taleba, jež tento fenomén analyzuje. Není sporu, že jedna ukázková černá labuť právě na trhy dorazila. „Existuje jen jedna cesta, jak v takové situaci ochránit investice. Mít diverzifikované portfolio a minimálně tříletý investiční horizont. Musí však jít o inteligentní diverzifikaci napříč geografickými polohami, třídami aktiv i měnami,“ popisuje Foral.

Řada investorů si nyní klade otázku, zda v současné době ponechat na akciových trzích peníze, nebo zda dokonce cenné papíry nepřikoupit. Uprostřed šíření Covid-19 ovšem podle Forala není příliš moudré činit jakékoli závěry o příští výkonnosti akciových trhů. Ty reagují velmi rychle na nejistoty a ceny se okamžitě přizpůsobují novým datům. Události jako je pandemie koronaviru by tedy neměly být zkoumány izolovaně, ale měly by být posuzovány společně s ostatními převládajícími tržními podmínkami až s odstupem času.

Faktem zůstává, že pandemie přišla v nepříznivém období pro čínskou ekonomiku. Už loni růst čínského HDP zpomalil na 6,1 %, což je byla nejnižší hodnota za téměř 30 let. Co stávající situaci odlišuje od jiných významných propadů trhů, jako byla například krize z let 2008 a 2009, je rovněž její jiný charakter. „Tehdy se téměř zastavil pohyb peněz, dnes naopak ustrnul přeshraniční pohyb lidí,“ vysvětluje Foral.

Zůstat v klidu a mít oči otevřené

Akciové trhy se po krizi obvykle odrazí zpět, jako se to stalo i u dřívějších pandemií. Třeba prasečí chřipka z let 2009 a 2010 způsobila podle Světové zdravotnické organizace po celém světě 18 500 úmrtí, údaj však zahrnuje jen oběti, u nichž nákazu prokázaly testy. Některé studie naznačují, že úmrtí ve spojitosti s virem H1N1 mohlo být ve skutečnosti 10-15x více. I přes takto rozsáhlé následky index S&P 500 během šesti měsíců po eliminaci šíření nákazy zhodnotil o 18,7 % a během jednoho roku přidal dokonce 36 %.

Pokud se Covid-19 bude i nadále šířit podobně jako jiné virové pandemie, počet potvrzených případů prudce poroste po dobu dalších osmi až deseti týdnů. Pak se počet nově infikovaných pravděpodobně začne snižovat až do přelomu jarních a letních měsíců. Postupně se obnoví cestovní ruch, restartují spotřebitelské výdaje a už ve třetím čtvrtletí by mohlo přijít ekonomické oživení.

I proto by teď investoři neměli stahovat peníze ze svých pozic. Klíčové je zůstat v klidu, nespěchat, držet dlouhodobý investiční horizont a věřit diverzifikaci. „Obnovení akciového portfolia z dramatických poklesů nicméně může chvíli trvat. Nedoporučuji sledovat trhy každý den, pokud to není vaše práce. Určitě se ale vyplatí mít oči otevřené i pro nové investiční příležitosti, jež se s výprodeji na trzích zpravidla pojí, uzavírá Foral.

Investiční fond Quant založili ekonomové Pavel Kohout a Aleš Michl. Jde o nejvýnosnější český indexový algoritmický fond. Jeho investiční strategie je založena na algoritmu, který je na rozdíl od lidí imunní vůči chybám v důsledku emocí. Algoritmus doporučuje rozložení investic mezi ETF na americké akciové indexy S&P 500 a DJIA a termínované vklady. Díky tomu, že fond nezaměstnává analytiky ani portfoliové manažery, vykazuje velmi nízkou nákladovost. Quant vznikl v září 2016 a od svého otevření za tři roky dosáhl zhodnocení 16,38 %.  Za samotný rok 2019 činilo zhodnocení 6,24 %. Minulé výnosy sice nejsou zárukou budoucí výkonnosti, nicméně na základě zpětných testů řídícího algoritmu, sahajících až do roku 1959, fond cílí na dlouhodobý průměrný výnos na úrovni 5 % ročně. Většinovým majitelem fondu Quant je společnost Duck Sauce Petra Stuchlíka zbylý podíl drží svěřenský fond MMXXV Aleše Michla.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Akciové trhy surfují na vysoké vlně optimismu
    Světové akciové trhy dnes silně posilují. Tsunami optimismu vznikla na základě několika skutečností. Za prvé je to podpora trhů v Americe, kdy Fed podpoří trh nákupem korporátních dluhopisů v objemu 750 mld. USD a pumpuje tak do trhu další likviditu. Za druhé pak lepší makro data, a to jak v Německu (lepší index aktivity ZEW), tak i v USA, kdy maloobchodní tržby za květen jsou podstatně lepší než se čekalo. Výsledkem je, že evropské akciové trhy posilují krátce před koncem dnešního obchodování až o 4 %. Podobná reakce je vidět v za mořem. Hlavní americké indexy otevřely silnější o 2,5 – 3,0 %.
  • Akciové trhy: Světové burzy rostou, ČEZ představil výsledky nad všemi odhady
    Pražská burza roste i v úterý, druhý den po sobě. Index PX dnes přidal +1,51 % (1 344,60 b.). Až na jednu výjimku všechny akcie obchodované v Praze vzrostly.
  • Akciové trhy s výnosy po krátkém nadechnutí opět klesají
    Optimismus na evropských akciových trzích neměl dnes dlouhého trvání a podobný vývoj sledujeme i na Wall Street. Všechny tři hlavní akciové indexy otevřely v plusu, zájem o riziko ale do hodiny po otevření Wall Street opadl.
  • Akciové trhy tento týden investory moc nepotěší
    Obchodování tento týden ovlivňovalo několik řekl bych všem dobře známých skutečností. Samozřejmě to jsou zprávy týkající se vývoje další vlny nákazy covid-19. Neméně důležité, možná bych řekl, že v tomto týdnu důležitější, bylo vyjednávání US zákonodárců ohledně fiskálního balíčku na pomoc ekonomice. A neposlední řadě pak samozřejmě korporátní zprávy, které se týkají výsledkové sezóny za 3Q20, která je za mořem v plném proudu. Své výsledky reportovalo několik významných / velkých společností. Jak už to tak bývá, některé firmy pozitivně překvapily (Intel, P&G, Tesla , jiné spíše za předpoklady zaostaly (IBM, Netflix, American Express). Podle statistik reportují firmy lepší výsledky ve srovnání s odhady trhu. Nicméně je důležité připomenout, že v meziročním srovnání se jedná o pokles. Popravdě nevím co je důležitější? Lepší výsledky ve srovnání s odhady? nebo fakt, že jsou čísla horší než vloni. Co se týká fiskálního balíčku, je to jako na houpačce. Jeden den jsme blízko dohodě a hned další je vše jinak a bude potřeba dalších jednání a kompromisů. U covidu jsou informace dvojího druhu, i) jaká nová restriktivní opatření začala kde platit(což jsou informace veskrze negativní) a ii) jak postupuje hledání nové vakcíny (kdo je v jaké fázi testování, kdo testování zastavil, …).
  • Akciové trhy tento týden nedávají žádný důvod k radosti, spíše naopak
    Obchodování na světových akciových trzích bylo ovlivněno zejména prudkým nárůstem případů onemocnění nákazou covid-19. Vypadá to tak, že vir se zcela nekontrolovaně šíří a zatím se úplně nedaří tuto vlnu zastavit. Na to samozřejmě reagují příslušná místa a zavádějí tvrdá omezující opatření. A to samozřejmě trhům nepomůže. Světlo ve formě vakcíny je zatím bohužel v nedohlednu.
  • Akciové trhy: Tři ze tří
    Hlavní index pražské burzy PX (+0,48 %, 1 567,22 b.) dnes roste potřetí ze tří dnů tohoto týdne. Likvidita zůstává prázdninová, tedy pod dlouhodobým průměrem.
  • Akciové trhy: Týdenní souhrn
    Většina obchodních seancí tento týden skončila v Evropě skončila v červeném. Výjimkou nebyl ani pátek, kdy akciové trhy napříč kontinenty padaly. Přesto Evropa, měřená indexem STOXX Europe 600, končí týden (krátce před koncem pátečního obchodování) více jak procento v plusu.
  • Akciové trhy: Týden pokračuje na pozitivní vlně
    Index PX (+0,41 %, 1 528,06 b.) dnes rostl stejně jako včera. Rostla ale i většina ostatních evropských burz. Dnes byla v Praze nízká likvidita, zobchodované objemy činily asi jen čtyřicet procent dlouhodobého průměru.
  • Akciové trhy: Týden pokračuje v pozitivní náladě
    Hlavní index pražské burzy PX (+0,08 %, 1 351,70 b.) dnes podobně jako ostatní, nebo drtivá většina evropských trhů rostl, ale výrazně pomalejším tempem. Objem ale zůstává prázdninový na zhruba 45 % dlouhodobého průměru.
  • Akciové trhy: Týden začal pro akcie pozitivně
    Index PX (+0,33 %, 1 536,64 b.) zahájil nový týden růstem o +0,33 %.
  • Akciové trhy USA zpomalují. Rozhodnutí ECB oslabilo Euro
    Minulý obchodní týden byl na amerických akciových trzích zahájen mírnou  korekcí. Námi sledovaný futures na i...
  • Akciové trhy uzavřely poklesem z důvodu nepokojů v Číně
    Akciové trhy začaly tento týden poklesem, protože investoři se obávají, že Čína možná bude muset dále zpřísnit svá proticovidová opatření, což vedlo k protestům v klíčových městech. To by mohlo podkopat vyhlídky globálního hospodářského růstu.
  • Akciové trhy v Asii vykazují převážně růst
    Akciové trhy v Asii vykazují převážně růst, a to v návaznosti na hlavní indikátory v USA. Čínský Shanghai Composite si připsal 3 %, zatímco Shenzhen Composite ztratil 0,34 %. Indikátor Hongkongské burzy stabilně rostl o 6,81 %. Indikátor korejské burzy KOSPI si připsal 0,88 %, indikátor tokijské burzy Nikkei 225 1,83 % a australský S&P / ASX 200 1,07 %.
  • Akciové trhy: Včera ČEZ, dnes Moneta
    Hlavní index pražské burzy PX opět rostl. Roste od začátku týdne, jen dnes se jeho hodnota zvýšila o +0,48 % (1 647,69 b.).
  • Akciové trhy: Včera růst, dnes korekce
    Většina evropských akciových trhů dnes roste. Bohužel na domácí burze to tak veselé nebylo. Začátek amerického obchodováni a konec evropského mohla ovlivnit spotřebitelská důvěra, která dopadla lépe, než se čekalo.
  • Akciové trhy v další korekci, dnes výsledky inflace ve Velké Británii
    Akciové trhy jsou začátkem týdne nervózní a prošly si další korekcí. Především byly pod tlakem americké akcie a to kvůli technologickému sektoru, kde nejvíce ztrácel Facebook. Nepříznivá situace se projevila i na ostatních akciových trzích, které uzavřely včerejší seanci v červených číslech. O zvýšené nervozitě hovoří i zvýšené hodnoty indexu VIX. Ten se dostal během včerejší seance až na úrovně 22 bodů, dnes se zatím pohybuje kolem 19 bodů. Akciové trhy tedy pokračují v korekci z minulého týdne. Nedařilo se ani americkému dolaru, který pomohl k ziskům ostatním měnovým párům. Nejvýrazněji posilovalo euro a britská libra. Britské libře pomohla i zpráva, kterou zveřejnil v pondělí týdeník Focus. Mělo by se jednat o zlom ve vyjednávání mezi EU a VB, kdy by se měli podle týdeníku obě strany již dohodnout na finančním vyrovnání, právech občanů a také podobě přechodného období. Obě strany se dohodly na 21 měsíčním přechodném období poté, co Spojené království opustí EU. Ještě však zbývá mnoho práce, ale větší část by měla být dohodnuta. Dohoda musí být uzavřena do konce října. Z včerejších fundamentů neměl žádný výraznější dopad na vývoj finančních trhů a trhy zůstávají tedy ve vyčkávajícím režimu na středeční zasedání americké centrální banky FED.
  • Akciové trhy: Většina dnes klesala, Praha nebyla výjimkou
    Otevření evropských trhů ovlivnila slabá čínská makrodata (průmysl, malooobchod a fixní investice). Pozitivní dopad z otevření čínské ekonomiky zrušení nulové tolerance vůči covidu se zatím nekoná v takové míře, jakou očekává trh. Nepotěšil, lépe řečeno přímo zklamal, ani ZEW index. Naopak americký průmysl a maloobchodní tržby dopadly lépe ve srovnání s konsensem.
  • Akciové trhy: Většina evropských a zámořských burz roste, Praha ale klesla
    Hlavní index pražské burzy PX (-0,91 %, 1 345,20 b.) sice dnes otevřel výše, ale prakticky okamžitě sestoupil o několik pater níže a po zbytek dne se obchodoval v záporném pásmu. Nakonec uzavřel slabší o necelé procento na denním minimu. Aktivita investorů byla podobně jako v předchozích dnech velmi nízká. Dnes proběhla trhem asi jen třetina dlouhodobého průměru.
  • Akciové trhy: V Evropě i USA nová maxima, pražskou burzu torpedoval ČEZ
    Na rozdíl od naprosté většiny trhů, které rostly na nová historická maxima, pražská burza dnes klesla. Lví podíl na tom má ČEZ a pokles jeho akcií po ranním oznámení hospodářských výsledků. Index PX odepsal dnes 0,82 % (1 483,08 b.).
  • Akciové trhy: V Evropě i USA nová maxima, pražskou burzu torpedoval ČEZ
    Na rozdíl od naprosté většiny trhů, které rostly na nová historická maxima, pražská burza dnes klesla. Lví podíl na tom má ČEZ a pokles jeho akcií po ranním oznámení hospodářských výsledků. Index PX odepsal dnes 0,82 % (1 483,08 b.).
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding