Čtvrtek 21. listopadu 2024 12:21
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
SAB Finance

Australské požáry jsou nepříznivým znamením pro HDP, důvěru spotřebitelů i vládu

14.01.2020 10:55  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Autor: Eleanor Creagh, analytička Saxo Bank

Podle klimatologů přinese během nadcházejícího desetiletí oteplení přesahující 1,5 stupně Celsia zvýšené riziko sucha, lesních požárů, hurikánů a epidemií zemědělských škůdců. Zvýšené množství skleníkových plynů v atmosféře snižuje kvalitu potravin a navíc bude mít za následek i nižší produktivitu zemědělství, problémy se zásobováním a bezprecedentní zvyšování globálních cen potravin, což se projeví nejen na rozpočtech domácností, ale i na zdraví populace. Kromě nižší zemědělské produktivity a vyšších cen potravin pak bude lidem po celém světě hrozit, že kvůli přírodním katastrofám přijdou o domov či živobytí. A můžeme očekávat kaskádové efekty, jako je klimatem způsobená migrace, nerovnost, nezaměstnanost a společenské nepokoje.

Aby se předešlo kaskádovým efektům způsobeným zhoršeným zásobováním, následným růstem cen potravin, obavami o bezpečnost vodních zdrojů a dalšími závažnými problémy vyprovokovaným častějším výskytem extrémního počasí, bude potřeba hodnověrná klimatická politika.

„Miluji sluncem spálenou zemi, zemi rozlehlých plání, rozeklaných horských hřbetů, zemi sucha i přívalových dešťů.“

Dorothea Mackellar


Požáry přinesou ztráty i dlouhodobé hospodářské riziko

Nejsušší obydlený kontinent světa a domov křehkých ekosystémů, jako je například Velký bariérový útes, je dnes epicentrem klimatické změny a jak se planeta otepluje, je Austrálie extrémně zranitelná. Zdejší klima se od roku 1910 oteplilo o více než 1 stupeň Celsia, což způsobilo zvýšený výskyt extrémních veder, sucha a požárů. Podle australského Meteorologického úřadu byl rok 2019 tím nejteplejším a nejsušším v zaznamenané historii, tedy od roku 1910.

V krátkodobém výhledu znamená současná krize spojená s požáry v australské buši překážku pro růst HDP v posledním kvartále roku 2019 i prvním kvartále roku 2020, neboť se k již tak opatrným spotřebitelům přidá významné narušení cestovního ruchu, regionálního obchodu, stavebních aktivit, zemědělské produktivity a maloobchodu i veřejného stravování. Konečné dopady lze v tomto okamžiku odhadovat jen obtížně, ale australská ekonomika přijde o miliardy dolarů.

Kromě toho však představují stále častější události související s extrémním počasím také dlouhodobé hospodářské riziko. Už teď na tom není ekonomika nijak zvlášť dobře a důvěra spotřebitelů je nahlodána. Kvůli stagnujícím mzdám, obavám z ekonomických vyhlídek, strachu o pracovní místa a vysokému zadlužení australských domácností zůstává spotřeba pod značným tlakem, protože lidé omezují své volné výdaje a ve snaze oddlužit se více spoří. Průměrná výše úvěrů australských domácností dosahuje téměř dvojnásobku jejich průměrných příjmů, a patří tak k nejvyšším na světě. I s trhem práce to půjde v nadcházejícím roce pravděpodobně z kopce, což se znovu odrazí v očekávané spotřebě.

Zničující požáry mají značné dopady i na spotřebitelskou důvěru, která byla už dříve spíše nižší, a to se na očekávané spotřebě bezpochyby také podepíše. Týdenní index spotřebitelské důvěry ANZ Roy Morgan se propadl na nejnižší úroveň za poslední 4 roky. Austrálii totiž pohltil oheň a hustý dým, kvůli kterým je kvalita ovzduší horší než v Dillí, Bombaji nebo Pekingu. Poslední dílčí index ekonomické perspektivy přinesl zatím nejslabší vyhlídky od globální finanční krize a výhledy do budoucnosti jsou nejhorší od roku 1994.

Nezaměstnanost poroste

Několik čtvrtletí, kdy je ekonomický růst pod úrovní globálních trendů, spolu s nízkými spotřebitelskými výdaji, špatnými podmínkami pro podnikání a soukromým sektorem v recesi znamená špatnou prognózu pro trh práce a růst nezaměstnanosti. Také další výhledově orientované ukazatele stavu trhu práce, jako jsou pracovní inzerce a volná pracovní místa v ANZ, napovídají, že lze očekávat oslabený trh práce a sníženou poptávku po pracovních silách.

V prosinci inzerovaná pracovní místa v ANZ poklesla meziměsíčně o 6,7 % a meziročně o 18,8 %, což naznačuje, že byl listopadový průzkum ekonomicky aktivního obyvatelstva, který přinesl nečekaný pokles míry nezaměstnanosti, pouhým výstřelkem a můžeme naopak očekávat, že budou firmy v nadcházejícím období přijímat méně zaměstnanců a nezaměstnanost znovu poroste. Míra nezaměstnanosti přitom zůstává na 5,2 %, což je vysoko nad odhadovanou úrovní 4,5, kde se mají podle RBA začít projevovat tlaky na růst mezd, ovšem která, pokud můžeme soudit podle zahraničních příkladů (jako jsou USA, Velká Británie či Nový Zéland), leží pravděpodobně ještě níž. I když tedy na okamžik odhlédneme od zničujících požárů a jejich důsledků, zůstane nezaměstnanost v roce 2020 patrně vysoká a podmínky na trhu práce se budou dál zhoršovat.

Premiér musí přijít s komplexním řešením

Australská ekonomika bude potřebovat další stimul, aby RBA pokročila na cestě za stanovenými cíli v oblasti zaměstnanosti a inflace, zejména když se vláda dál zdráhá otevřít pokladnu a zvyšovat fiskální výdaje. Už předtím než růst HDP a ekonomickou aktivitu negativně ovlivnily rozsáhlé požáry, jsme ovšem očekávali, že RBA v únoru přikročí k dalšímu uvolňování a později v roce 2020 znovu. Současné problémy jen posilují odhodlání bankovní rady provést v únoru další snížení sazeb o 25 bazických bodů, zejména když se vláda nadále zdráhá zvyšovat fiskální výdaje a nechává skutečnou práci na centrální bance. To znamená, že domácí výhledy budou i nadále tlačit měnu i výnosy z dluhopisů dolů. Australské 10leté dluhopisy měly v posledním měsíci horší výnosy než americké pokladniční poukázky, ale s tím, jak roste pravděpodobnost snížení úrokových sazeb ze strany RBA, by se to mělo změnit.

Pravděpodobnost a motivace ke zvyšování fiskálních výdajů i nad rámec pomoci obětem požárů bezpochyby vzrostly a budou růst i nadále s tím, jak se australské ohnivé peklo podepisuje na již tak strádající ekonomice.

Scott Morrison potřebuje sjednotit zemi a obnovit víru ve své vůdčí schopnosti, která je nyní v troskách. Pokud nemá být jeho odkazem, že se jen nečinně díval, jak Austrálie hoří, zatímco byli prostí lidé zděšeni jeho zapíráním a nedostatkem empatie, musí se vzmužit, přijít s hodnověrnou klimatickou politikou, přestat za každou cenu prosazovat přebytkový rozpočet a představit fiskální balíček, který přinese víc než jen pomoc při zotavení z katastrofy a který se bude snažit znovu nastartovat podnikání, důvěru spotřebitelů a udržitelnou obnovu hospodářského růstu.

Nečinnost může vyjít draho

Rychle se blížíme k bodu obratu, kde budou náklady spojené s nečinností tváří v tvář klimatické změně vyšší než náklady, které by si vyžádal aktivní zásah. Je to smutné a přímo katastrofické, ale Austrálie už tohoto obratníkového bodu patrně dosáhla a tato krize formuje novou generaci mladých Australanů, kteří se mobilizují, aby dokázali čelit výzvám, zabezpečit si budoucnost, která není obtěžkána břemenem klimatické změny, a zajistit prosperitu příštích generací. Lze očekávat, že pokud Morrisonova vláda nepřehodnotí svůj postoj, budou politické a ekonomické náklady spojené s extrémním počasím příčinou jejího pádu. A kaskádové efekty způsobené zhoršeným zásobováním, vyššími cenami potravin, obavami o bezpečnost vodních zdrojů a dalšími vážnými problémy způsobenými častějšími extrémní výkyvy počasí rozvíří mezi politiky z celého světa debatu o věrohodné klimatické politice a přinesou kroky, jimiž se budeme snažit minimalizovat klimatická rizika. Ceny potravin (UN FAO) již meziročně vzrostly o +10 % a nepříznivé počasí je požene ještě výš, což vyvolá společenské nepokoje, jež budou mít přímé dopady na veřejnou politiku.

Vzhledem k tomu, v jaké fázi cyklu se nacházíme a že se o spotřebu opírá většina velkých ekonomik, může být zvýšení cen potravin a následující šok agregátní poptávky obzvláště nebezpečné, pokud půjde o dlouhodobější zvýšení, které se stane pro spotřebitele bodem obratu. Průměrná americká domácnost utratí za potraviny asi 13 % svého rozpočtu, ale v rozvojových zemích to může být i více než 50 %. Pokud se ceny potravin zvýší, je třeba utratit za jídlo větší část rodinného rozpočtu a zbývá méně peněz, které lze utratit jinde. To může být katastrofou zejména pro chudší rozvojové země a je to rizikový faktor pro rozvojové trhy.


Zdroj: Bloomberg a Saxo

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Australská firma EMH má povolení zahájit průzkumné vrty kvůli těžbě lithia. Báňský úřad není informován.
    Australská společnost European Metals Holdings – EMH učinila značný pokrok v rozvoji svého projektu těžby lithia a cínu u Cínovce.
  • Australská inflace zrychlila, Čínské PMI znovu nepřesvědčilo
    Australský dolar dnes ráno mírně roste poté, co byly zveřejněny výsledky australské inflace za 2Q, které překonaly většinový konsenzus. AUD přidává na páru s USD téměř 0,4 %. CPI rostl o 0,6 %, což bylo výrazně více než v předchozím čtvrtletí kdy stagnoval. Konsenzus přitom počítal s růstem o 0,5 %. Meziročně pak zrychlil ze 1,3 % na 1,6 %, zatímco konsenzus počítal s růstem o 1,5 %.
  • Austrálska inflácia sklamala. AUD vyzerá byť čím ďalej tým viac predražený
    Dnes ráno dorazili kvartálne inflačné dáta z Austrálie, ktoré sú jedným z hlavných vstupov centrálnej banky RBA pre nastavovanie úrokových sadzieb. A nedopadli dobre. Medzikvartálne rástli v Austrálii ceny o 0,2%, čakal sa pritom dvojnásobný rast. Medziročná inflácia klesla na úroveň 1,9% (čakal sa rast na 2,2%), čiže je opäť pod dvojpercentným cieľom. Jadrová inflácia, ku ktorej by sa mala v najbližších mesiacoch celková inflácia priblížiť, ostáva už tretí kvartál na úrovni 1,5%, čo predstavuje najnižšiu úroveň v tomto tisícročí.
  • Australská nezaměstnanost vyskočila na 5,4 %, jde ale zřejmě jenom o jednorázový efekt
    Měnové trhy si včera prošly další rozkolísanou seancí a dolar opět uzavíral v mírně poptávkovém tónu. EUR s...
  • Australská senátorka prohlásila, že BTC bude mainstreamovou technologií
    Australská senátorka hovořila o tom, že BTC není jen trendem doby. Je přesvědčena, že kryptoměny se brzy stanou mainstreamovými technologiemi.
  • Australská zaměstnanost a včerejší uzávěrka americké seance podporují růst
    Poté, co včera ke konci dne S&P 500 slavil návrat a uzavřel nad úrovní rekordu z 5. listopad...
  • Australské akcie korigují ztráty z minulého týdne
    Australské akcie v pondělí připisují téměř procento taženy převážně těžařskými a ropnými společnostm...
  • Australské akcie si připsaly vysoké zisky
    Americké akcie po vlažném vstupu do nového týdne nakonec zamířily nahoru. Index S&P 500 si polepšil o 0,7 % a vyšplhal se tak za podprůměrné aktivity na své dvouměsíční maximum. Podobný zisk si připsal i průmyslový Dow Jones, zatímco technologický Nasdaq přidal 1,2 %. Ten by však mohl být během dnešního obchodování pod tlakem, když po uzavření trhu reportoval hospodářské výsledky Alphabet, avšak jimi příliš trhy nepotěšil. V rozšířeném obchodování akcie ztrácely 3,5 %.
  • Australské CPI se nečekaně propadlo, šance že RBA příští týden sníží sazby výrazně stoupla
    Příští úterý bude o úrokových sazbách rozhodovat australská centrální banka (RBA) a co ještě včera vypadalo jako docel...
  • Australské odbory odvolávají stávku v závodech Chevronu na LNG
    Australské odbory odvolávají stávku zaměstnanců ve dvou závodech společnosti Chevron na zkapalněný zemní plyn (LNG). Odborová organizace Offshore Alliance přijala návrhy zprostředkovatele na ukončení dlouhotrvajících sporů o mzdové a pracovní podmínky. Rozepře otřásala světovými trhy s plynem v obavách, že stávky naruší produkci závodů Gorgon a Wheatstone LNG společnosti Chevron, které produkují přibližně sedm procent světových dodávek LNG. Informovala o tom dnes agentura Reuters.
  • Australské údaje o zaměstnanosti vypadají dobře – detaily už však tolik nadšení nebudí
    Zpráva o zaměstnanosti v Austrálii byla hlavní událostí pro dnešní asi...
  • Australský a kanadský dolar sílí proti USD, analýza AUD/USD, EUR/AUD, GBP/AUD
    Americká ekonomika rostla ve třetím kvartále zdravějším tempem, než uváděl výsledek prvního měření. Hrubý domácí produkt v období od července do září stoupl o 2,1 procenta proti 1,5 procenta dle předběžného odhadu z minulého měsíce. Lepším výsledkům pomohl rychlejší růst zásob, který by naopak mohl zchladit...
  • Australský akciový index během pár hodin zlikvidoval masivní ztráty ze včerejší seance
    Australský akciový index S&P/ASX200 dnes ráno vzrostl během čtyř hodin o přibližně 13 %. Po prvotním kolapsu, kdy v jednu chvílí ztrácel přes 8 %, následně zakončil seanci po mohutném rally na úrovni +4,4 %. Jedná se o největší intradenní růst od roku 2000, kdy byl index vytvořen. Index tak během pár hodin kompletně zlikvidoval své ztráty ze včerejší seance.
  • Australský dolar: jeden krok vpřed, dva kroky vzad
    Australský dolar po zasedání australské centrální banky (RBA) tento týden klesl ze svých maxim. Australské měně se nepodařilo konsolidovat své zisky, ačkoli se může brzy zotavit.
  • Australský dolar je na dobré cestě k posílení
    Měsíční ukazatel inflace, který překonal očekávání, má na prognózy pro australský dolar nadále výrazný býčí vliv. Výpočty ukazují, že očištěná průměrná míra inflace ve druhém čtvrtletí bude činit 1 % mezičtvrtletně, což je výrazně více než květnová prognóza Reserve Bank of Australia ve výši 0,8 %.
  • Australský dolar je stále v tlaku proti USD
    Asijské trhy zůstaly stagnující s omezenými změnami, protože byly zveřejněny minuty RBA a čínská data. RBA vyjádřila své odhodlání bojovat s inflací, ale také zmínila možnost pozastavení nebo zvýšení sazeb o 25 základních bodů v květnu. Tento holubičí postoj utlumil zájem o AUD/USD, zejména po neuspokojivých údajích o čínské průmyslové výrobě a maloobchodních tržbách.
  • Australský dolar má převahu nad japonským jenem
    AUD/JPY se po konstruktivním týdnu silných zisků vrátil k červnovému vrcholu 97,65. RSI a stochastický oscilátor varují, že poslední rychlý vzestup nemusí být trvalý, jelikož ukazatele již testují své překoupené úrovně. Cena se v posledních dnech neustále uzavírá nad horním Bollingerovým pásmem.
  • Australský dolar může posílit
    Tento týden byl pro australský dolar poměrně bohatý na informace. HDP ve čtvrtém čtvrtletí vzrostl o 0,2 %, domácí poptávka zůstává slabá a je z velké části podporována veřejným sektorem. Spotřeba domácností vzrostla v průběhu roku 2023 pouze o 0,1 %, což je nejpomalejší meziroční růst za posledních téměř 40 let, pokud nepočítáme období covidu a krizi v roce 2008.
  • Australský dolar navyšuje ztráty po zveřejnění zápisu z posledního zasedání RBA
    Australský dolar navyšuje ztráty z počátku týdne. Hlavním důvodem je ranní vydání zápisu z posledního zasedání australské centrální banky RBA. Všimněme si, že měna protinožců ztratila dosud v tomto týdnu 2,3 %, a to hlavně v reakci na změnu postoje guvernéra RBA Philippa Loweho, který naznačil možný pokles úrokových sazeb, pokud by byly splněny určité podmínky. Dnešní pád jde však hlavně na vrub poklesu výhledu ekonomického růstu a růstu cen. V tabulce níže naleznete shrnutí aktuálních predikcí RBA.
  • Australský dolar na vzestupu.
    Australský dolar pokračuje v korekci letošního propadu, když výsledky tamního trhu práce přinesly dnes v noci v...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex rijen 2024