Pondělí 04. listopadu 2024 19:05
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Swissquote Bank
reklama
InstaForex rijen 2024

Inflace v říjnu meziročně stagnovala

11.11.2019 09:58  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Spotřebitelské ceny se v říjnu meziměsíčně zvedly o 0,5 %, v meziročním srovnání se inflace nezměnila a zůstala na 2,7 %. Oproti září byly vyšší zejména ceny potravin a nealkoholických nápojů, zdražily oděvy a obuv a pokračoval růst cen spojených s bydlením. Ceny pohonných hmot zhruba stagnovaly. Naproti tomu klesaly ceny poštovních a telekomunikačních služeb.

Inflace zůstává v horní polovině pásma inflačního cíle centrální banky od loňského listopadu. Největší měrou se na meziročním cenovém růstu podílejí ceny spojené s bydlením (elektřina, teplo, nájemné) a vyšší ceny služeb. Jejich růst se i v říjnu udržel poblíž 4,0 %. Právě v cenách služeb se nejvíce projevuje vyšší spotřebitelská poptávka daná napjatou situací na trhu práce, tedy nízkou nezaměstnaností a rychlým růstem mezd. Naproti tomu inflační tlaky ze zahraničí jsou utlumené, podle předběžného odhadu dosáhl cenový růst v eurozóně v říjnu jen 0,7 %.  

Očekáváme, že inflace by měla na konci roku ještě přechodně zrychlit vlivem avizovaného zdražení elektřiny od listopadu. V průměru za celý letošní rok odhadujeme inflaci na úrovni 2,8 %. Na počátku příštího roku bude růst cen ovlivněn administrativním zvýšením spotřební daně na alkohol a tabák. Souhrnný dopad těchto změn odhadujeme na cca 0,5 p. b.  Naopak ve směru nižší inflace by pak mělo působit snížení DPH u některých služeb od května. Tento vliv se však podle našeho názoru v koncových zákaznických cenách příliš neprojeví, protože provozovatelé si přes nižší DPH jen navýší své marže. S přispěním těchto administrativních vlivů by se inflace měla v příštím roce pohybovat nad dvěma procenty. Naproti tomu nízká inflace v zahraničí bude tlumit cenový růst v tuzemsku. Vlivem očekávaného zpomalování ekonomiky i nižšího růstu mezd by měly postupně slábnout i domácí inflační tlaky. ČNB při svém rozhodování dopady daňových změn výjimkuje. Takto očištěná inflace se bude nacházet pod inflačním cílem, což spolu s uvolněnou politikou ECB a Fedu bude působit na pokles tuzemských úrokových sazeb v příštím roce.  

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Inflace v Německu vzrostla
    Inflace vzrostla v srpnu podle předběžných odhadů o 7,9 % meziročně oproti 7,5 % v červenci a harmonizovaná inflace vzrostla podle očekávání trhů o 8,8 % oproti 8,5 % meziročně.
  • Inflace v Polsku
    Polská jádrová inflace v říjnu oslabila o 0,2 procentního bodu na pouhých 0,8 procenta meziročně. „Vzhledem k tomuto faktu bychom si představovali, že MPC jestřábi v národě v té době všichni mlčeli“, uvedla Commerzbank ve výzkumné zprávě. Nejméně dva jestřábi Eugeniusz Gatnar a Lukasz Hardt tento týden vydali čerstvé varování, že sazby by mohly být zvýšeny v prvním čtvrtletí příštího roku. Podle Gatnara se inflace očekává v průměru 2,3% v roce 2018 – podle modelů NBP. To by vyvolalo jen malý tlak na to, aby inflace překročila cíl.
  • Inflace v Polsku je poprvé po 20 letech nad 5 %. ČR má nezaměstnanost 2,8 %, nejnižší v EU
    Turecká ekonomika zaznamenala ve druhém kvartále mezičtvrtletní růst o 0,9 %. V meziročním srovnání však se HDP zvýšilo o úctyhodných 21,7 %. Tamní ekonomika byla jedná z mála světových ekonomik, která dokázala růst i v minulém roce, kdy docházelo k lockdownům.
  • Inflace v Polsku stoupla méně než očekával trh
    Index spotřebitelských cen v lednu vzrostl na 9,2 % meziročně oproti 8,6 % v prosinci. Trhy očekávaly vyšší růst na 9,4 % meziročně.
  • Inflace v Polsku vylétla vzhůru
    Index spotřebitelských cen vzrostl v listopadu podle předběžných odhadů na 7,7 % meziročně oproti 6,8 % v říjnu. Trhy očekávaly růst 7,3 % meziročně.
  • Inflace v Polsku vzrostla
    Meziroční polská inflace se dostala na úroveň 5,4 %. To je nejen velmi vysoko nad koridorem cíleným NBP (1,5-3,5 %), ale navíc i bez znalosti detailní struktury se dá odhadnout, že i tzv. jádrová inflace zrychlila na úroveň 3,8-3,9 %. Peněžní trh ve Varšavě nyní sází na to, že by NBP mohla zvýšit úrokové sazby v tříměsíčním horizontu o přibližně 20 bazických bodů. Jinak řečeno trh spekuluje, že růst úrokových sazeb přišel společně s publikací nové makroekonomické prognózy NBP na listopadovém zasedání polského Výboru pro měnovou politiku. V něm mají prozatím jasnou převahu centrální bankéři s holubičími názory (v čele s guvernérem), ale pokud nová prognóza ukáže na to, že polská inflace se nedostane zpět k inflačnímu cíli až do roku 2023, pak dostanou jestřábi do rukou přesvědčivé argumenty (pro zvýšení úroků). Ještě předtím však může dojít k zásadní změně komunikace NBP, kterou by mohlo přinést již příští zasedání naplánované na 8. září.
  • Inflace v prosinci nepřekvapila, nicméně směřuje vzhůru
    Inflace v prosinci vzrostla v souladu s očekáváním trhu na 6,6 % y/y. Oproti prognóze České národní banky byla stále o jeden procentní bod výš. Přechod mezi dodavateli energií vedl k mírnému meziměsíčnímu snížení cen elektřiny. Ceny plynu rostly. Lehce zdražily potraviny a naopak zlevnily pohonné hmoty. Bez odpuštění DPH by meziroční inflace byla blízko 8 %. Na začátku roku zamíří k 9 % y/y. V únoru čekáme zvýšení reposazby ČNB na 4,50 %.
  • Inflace v prosinci zřejmě mírně zrychlila
    Česká koruna na úvod nového týdne setrvala na silných úrovních těšně nad hodnotou kurzového závazku ČNB. Stabilitě koruny prospělo...
  • Inflace vrátila ceny zlata k 2 000 USD
    Federální rezervní systém a světové centrální banky stojí před téměř nemožným úkolem snížit rostoucí inflaci. Bude nutné přijmout drastická opatření, včetně zvýšení sazeb minimálně na polovinu aktuální míry inflace, tzn. na 4–6 %.
  • Inflace vrcholí na horní hranici tolerančního pásma ČNB
    Domácí inflace v březnu ještě zrychlila a dostala se na horní hranici tolerančního pásma ČNB ve výši 3,0 %. I nadále překonává prognózu centrální banky. Očekáváme, že inflace se ještě dubnu udrží v blízkosti tří procent, od května by pak měla začít postupně klesat.
  • Inflace v říjnu oficiálně vzrostla, fakticky však dále klesá
    Inflace v Česku po celý letošní rok postupně klesala, v říjnu však došlo k zaškobrtnutí. Celková meziroční míra inflace vzrostla ze zářijových 6,9 % na 8,5 %, čímž lehce překonala očekávání trhu (8,4 %) i ČNB (8,3 %), ale zaostala za naším odhadem (8,7 %). V meziměsíčním srovnáním rostly spotřebitelské ceny o 0,1 %, zejména z titulu sezónně dražšího oblečení a vyšších cen potravin, zatímco náklady na bydlení klesaly díky nižším cenám elektřiny, plynu a tepla.
  • Inflace v srpnu opět těsně pod třemi procenty
    Spotřebitelské ceny se v srpnu oproti červenci zvýšily o 0,1 %, v meziročním srovnání inflace zůstala na 2,9 %. Ceny potravin tradičně v srpnu meziměsíčně poklesly, nicméně jejich meziroční dynamika se i nadále drží vysoko nad třemi procenty vlivem rostoucích cen agrárních komodit. I v srpnu se udržel rychlý růst cen dovolených. Příspěvek cen spojených s bydlením (elektřina, teplo, nájemné) tvoří stále zhruba polovinu cenového růstu. Naopak nižší ceny ropy znamenaly hlubší pokles cen pohonných hmot, klesaly i ceny oděvů a obuvi.
  • Inflace v srpnu zůstala na 2,2 % kvůli silnému růstu cen potravin
    Česká meziroční inflace v srpnu stagnovala na 2,2 % navzdory očekávanému mírnému snížení. Jak náš odhad tak i tržní konsensus počítaly s 2,0 %. Centrální banka ve své prognóze zveřejněné začátkem srpna pak očekávala 1,8 %.
  • Inflace v srpnu zůstala na 2,2 % kvůli silnému růstu cen potravin
    Česká meziroční inflace v srpnu stagnovala na 2,2 % navzdory jejímu očekávanému mírnému poklesu. Jak náš odhad, tak i tržní konsensus totiž počítaly s 2,0 %. Centrální banka ve své prognóze zveřejněné začátkem srpna pak očekávala dokonce 1,8 %.
  • Inflace v Turecku
    Prosincová inflace sice dosáhla hrozivé úrovně 64,8 %, ale přesto můžeme hovořit o určité stabilizaci. Meziměsíční tempo růstu indexu CPI dosáhlo "pouze" 2,9 %. To je nejméně od května, kdy inflaci zmanipulovala vláda v rámci předvolebního populismu rozsáhlým programem dotací cen energií v čele s plynem. Dodnes mají domácnosti část své spotřeby plynu zadarmo.
  • Inflace v tuzemsku dále zvolňuje
    Svižný desinflační vývoj pokračuje v Česku i v letních měsících. V červenci vzrostly spotřebitelské ceny meziročně o 8,8 %, v souladu s tržním očekáváním. Mírně nad očekávání zrychlila meziměsíční dynamika inflace z 0,3 % na 0,5 %. Hlavním důvodem je významný růst cen v oddíle reakce a kultura (+5,3 %), což odráží především sezónní zdražení dovolených (+22,8 %). K růstu cen došlo také v případě ubytování a stravování, podobně jako u pohonných hmot.
  • Inflace v únoru dále mírně zrychluje
    Spotřebitelské ceny se v únoru meziměsíčně zvedly o 0,3 %, což v meziročním srovnání znamenalo další zrychlení inflace o desetinu procentního bodu na 3,7 %. Tato hodnota je v souladu s naším odhadem a mírně převyšuje konsenzus trhu. Další zrychlení cenového růstu bylo dáno zejména vyššími cenami dovolených (tradiční sezónní zvýšení), pokračoval i růst cen elektřiny. Naopak některé potraviny včetně alkoholických nápojů oproti lednu zlevnily. Nižší ceny ropy na světových trzích pak přispěly k dalšímu poklesu cen pohonných hmot.
  • Inflace v únoru dále zrychlila
    Spotřebitelské ceny v únoru meziměsíčně vzrostly o 0,2 %. V meziročním srovnání spotřebitelská inflace zrychlila na 2,7 %. Oproti lednu nejvíce vzrostly s vrcholem sezóny ceny dovolených a potraviny. Dále také pokračoval lednový nárůst cen energií zejména zemního plynu. Na druhou stranu byl korigován směrem dolů lednový nárůst cen alkoholu. Již čtvrtý měsíc v řadě také poklesly ceny pohonných hmot, které stále reflektují propad ceny ropy na globálních trzích v závěru minulého roku. Podle našich odhadů se však tento efekt v únoru vyčerpal a v následujícím měsíci pohonné hmoty opět mírně zdraží. Jádrová inflace také mírně zrychlila a dále překonává nejvyšší hodnoty v historii měření podle současné metodiky (od roku 2007).
  • Inflace v únoru dál zvolňuje, jsme na cíli a můžeme ještě níž
    Spotřebitelské ceny v únoru vzrostly o + 0,3 % meziměsíčně, což je lehce pod naším odhadem i odhadem trhu (0,4 % m/m). Meziroční dynamika tak dál zvolnila z 2,3 % v lednu na 2,0 % - tedy přesně na cíl centrální banky.
  • Inflace v únoru klesla, dynamika cen ale zůstává pořád silná
    Česká inflace v únoru klesla na meziročních 16,7 % z lednových 17,5 %. Oproti tržnímu konsensu (16,6 % y/y) tak byl únorový růst spotřebitelských cen nepatrně vyšší, ve srovnání s naší prognózou (16,9 % y/y) naopak mírně nižší. ČNB očekávala 16,5 % y/y.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new