Úterý 21. ledna 2025 11:52
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple ebook česká koruna

Ranní nadhoz - Tématem dneška bude jednoznačně brexit

16.10.2019 10:50  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Aktuální hodnoty měny/komodity:

 

 

Aktuál

EUR/CZK


25.79

USD/CZK

23.34

EUR/USD

 

1.104

USD/PLN

3.887

Ropa Brent

USD/barel

58.98

Zlato

USD/unce

1481

Aktualizováno

8:57

Zdroj: Thomson Reuters

Pohled zpět:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dva členové bankovní rady České národní banky, Vojtěch Benda a Tomáš Holub, se včera nechali slyšet, že podle jejich názoru se bude debata na příštím zasedání rady točit kolem možnosti zvýšení sazeb či jejich stabilitou. My věříme, že ČNB sazby i nadále ponechá beze změny, vzhledem k vnějším rizikům.

Další data z Německa opět přinesla zhoršení výhledu na výkon tamní ekonomiky. Po předchozích indikátorech Ifo a PMI, které shodně naznačují pokračující mizérii německého průmyslu, potvrdil tyto obavy i včerejší ZEW index. Hodnocení současné situace se v něm dále propadlo na -25,3 bodu, tedy nejníže od roku 2010, a výhled do blízké budoucnosti dosáhl úrovně -22,8, což je sice lepší výsledek, než byl tržní předpoklad, nicméně stále se jedná o meziměsíční pokles a historicky velice nízké číslo. Na převládajícím názoru, že Německo s velkou pravděpodobností míří do technické recese, se tak stále nic nemění.

Jednání o brexitu se na poslední chvíli poněkud rozjela, když nový návrh na ustavení celní hranice v Irském moři zdánlivě přiblížil pozice Evropské Unie a Spojeného království. Zamezilo by se tím totiž nutnosti vzniku viditelné hranice mezi Irskem a Severním Irskem, což bylo dosud nejvýznamnější překážkou. Vyjednávání včera pokračovala do nočních hodin a výsledek je stále nejistý. Střídavě se ozývají hlasy, které situaci označují za nadějnou s těmi, které věští opětovný krach.

Výhled:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dnes se dozvíme data o růstu cen výrobců v České republice za září. Trh zde očekává meziroční zvýšení cen o 1,9 %, náš odhad je o něco nižší. Proti růstu cen bude totiž působit slabý cenový růst v partnerských evropských ekonomikách, který následně importují čeští producenti, a nízké ceny ropy na světových trzích.

Tématem dneška bude jednoznačně brexit. Před zítřejším summitem Evropské rady by bylo z pohledu obou zúčastněných stran žádoucí doladit detaily případné dohody, aby se k ní mohli vyjádřit evropští lídři. Situace je momentálně značně nepřehledná a mění se každou hodinu, je tedy téměř nemožné činit jakékoliv odhady. Trhy jsou ve svém očekávání nicméně poměrně optimistické, což se projevuje na posilujícím kurzu britské libry. V případě nalezení dohody mezi vyjednavači by následovalo rozhodnutí Evropské rady, zda podmínky akceptuje a následovat by muselo i jejich schválení britským parlamentem, kde premiér Johnson nemá většinu a musel by tak přesvědčit i část poslanců, kteří jeho vládě nejsou nakloněni. Od nich zaznívá, že to Johnson s případnou dohodou ještě nemusí mít zdaleka jednoduché.

Z USA dorazí zářijová várka údajů o tamních maloobchodních tržbách. Souhrnný index by měl meziměsíčně mírně zpomalit, a místo předchozích 0,4 % by si měl připsat jen 0,3 %. Bez započtení automobilů by pak naopak tržby měly zrychlit svůj růst na 0,2 % po předchozí stagnaci. Vzhledem k již patrným mírným náznakům o zpomalení americké ekonomiky bude zajímavé sledovat, zda spotřebitelé svými útratami zvládnou nadále pohánět americký růst, navzdory klesající dynamice mezd i tvorby pracovních míst.

Ve večerních hodinách bude zveřejněna Béžová kniha Fedu, shrnující pohled centrální banky na aktuální vývoj americké ekonomiky. Očekává se mírně optimistický výhled, a to navzdory obchodním válkám a nejistotám ohledně dalšího vývoje. Zpracovatelský sektor sice evidentně zpomaluje, nicméně spotřebitelská aktivita by si měla udržet slušné tempo a s ní i americká ekonomika jako celek. Zpráva Fedu bude i cennou nápovědou pro predikci dalšího nastavení tamní měnové politiky. Trhy od říjnového zasedání očekávají další snížení sazeb s více než 70 % pravděpodobností.

Dnešní makroekonomické ukazatele:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čas

Země

Údálost

 

 

 

 

 

RB/RBI

Trh

Předchozí

 

 

 

 

9:00

ČR

Index cen výrobců (září, r/r v %)

1.6

1.9

2.1

 

 

 

 

14:30

USA

Maloobchodní tržby (září, m/m v %)

-

0.3

0.4

 

 

 

 

20:00

USA

Béžová kniha Fedu

-

-

-

 

 

 

 

Hospodářské výsledky: Abbott Laboratories, Bank of America, eBay, IBM, Morgan Stanley, Netflix, ASML

Co bude:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ČT: USA Philadelfia Fed Index, průmysl, EUR stavebnictví
PÁ: CHN maloobchod, průmysl, HDP

Autor: Vít Hradil, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editor: Luboš Růžička, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ranní nadhoz - růst amerických tržeb, naopak pokles průmyslové produkce
    Dnes bude zveřejněn zápis z posledního měnového jednání bankovní rady ČNB. Rada se minulý týden nakonec rozhodla ponechat úrokové sazby beze změny, i přesto, že nová prognóza doporučovala dvojí zvýšení sazeb během následujících dvou čtvrtletí. Podle slov guvernéra Rusnoka dala bankovní rada nakonec přednost vyhlazení trajektorie sazeb. Pro zpřísnění měnové politiky nicméně hlasovali dva ze sedmi členů rady.
  • Ranní nadhoz - Sada Ifo indexů nám nastíní náladu v německých firmách
    Včerejší výsledek konjunkturálního průzkumu za srpen indikoval, že důvěra v českou ekonomiku polevila v růstu. Zatímco v červenci se souhrnný ekonomický index meziměsíčně zvýšil o 9,5 bodu, v srpnu vzrostl oproti červenci o pouhých 0,3 bodů na úroveň 87,0. Indikátor spotřebitelské důvěry poklesl na 94,4 z červencových 96,0 bodů. Mezi lidmi se zvýšily obavy o vlastní budoucí finanční situaci. Nadále přetrvávají i obavy z růstu cen a ztráty zaměstnání. Úmysl spořit však poklesl. Na druhé straně indikátor důvěry mezi podnikateli si meziměsíčně mírně polepšil o 0,8 bodů na 85,5. Zlepšení nálady bylo zaznamenáno v sektoru průmyslu, stavebnictví a obchodu. Důvěra ve službách se naopak zhoršila. Tento vývoj je obdobný s výsledky PMI indikátorů v eurozóně z minulého pátku.
  • Ranní nadhoz - sentiment amerických spotřebitelů se nelepší
    Český statistický úřad včera publikoval výsledky konjunkturálního šetření za květen. Souhrnný indikátor ekonomické důvěry si oproti dubnu polepšil o 0,3 bodu na hodnotu 75,1. Úroveň ukazatele se však stále nalézá poblíž historicky minimálních hodnot. Co se týká dílčích složek, tak u podnikatelů klesl ukazatel o dalších 2,2 bodu na 71,6, naopak sentiment spotřebitelů poskočil o 11,8 bodu a dosáhl 91,9. Největší skepse mezi podnikateli nadále panuje v sektoru služeb, naopak lehce se zvedl sentiment v průmyslu a obchodě.
  • Ranní nadhoz - sentiment prudce padá, počty nezaměstnaných rostou
    Ceny výrobců v eurozóně v únoru oproti stejnému období minulého roku poklesly o 1,3 %, v meziměsíčním srovnání se pak jednalo o snížení o 0,6 %. Největší měrou se na tomto vývoji podílel sektor energií, kde se ceny meziměsíčně snížily o 2,3 % a meziročně pak dokonce o 6,5 %, což si lze vysvětlit nebývale levnou ropou.
  • Ranní nadhoz - sentiment v Německu i EU prudce klesá
    Americký Fed uvedl ve včerejším prohlášen, že dále podpoří tamní ekonomiku v boji s šířící se nákazou a to poskytnutím likvidity na trh se směnečnými cennými papíry. Tento trh přitom financuje velkou část ekonomické aktivity (úvěry, hypotéky, půjčky na automobily apod.). Jedná se tak o podporu nejen domácností, ale také podnikatelů či malých a středních podniků. Tento nástroj přitom Fed využil naposledy v krizovém roce 2008.
  • Ranní nadhoz - Shoda nad omezením těžby ropy nalezena
    Jedna z významných českých automobilek se závodem v Nošovicích dnešním dnem po třech týdnech obnoví provoz. Výroba zde bude probíhat ve stále omezeném dvousměnném provozu. Škoda Auto, hlavní tuzemský výrobce aut, naopak odstávku v minulých dnech prodloužila z bezpečnostních důvodů do konce dubna. Nošovická výrobna je tak první vlaštovkou návratu k normálu.
  • Ranní nadhoz - slabší data z USA zvyšují pravděpodobnost poklesu sazeb
    Německý PMI ze sektoru služeb dosáhl v září 51,4 bodu místo původně ohlášených 52,5 a souhrnný ukazatel byl opraven na 48,5 ze 49,1 bodu. Nálada v sektoru služeb se tak varovně zhoršuje, když jen od letošního června stihla odepsat téměř 4,5 bodu a dosáhla svého tříletého minima. Až doposud přitom příznivý vývoj ve službách vyvažoval ochlazení ve zpracovatelském sektoru. Zdá se, že německou ekonomiku od recese nemá už co zachránit.
  • Ranní nadhoz - sněmovna schválila rekordní schodek státního rozpočtu
    České maloobchodní tržby bez započtení prodejů automobilů v květnu meziročně poklesly o 0,7 %, což bylo podstatně méně, než činila tržní očekávání. Celkové tržby včetně motoristického segmentu se ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku snížily o 12,2 %. Meziroční srovnání však bylo ovlivněno skutečností, že letošní květen měl oproti stejnému měsíci před rokem o dva pracovní dny méně. Po očištění o sezónní faktory byly tržby v maloobchodě reálně meziměsíčně vyšší o 11,6 %. V mnoha segmentech květnová úroveň tržeb vymazala ztrátu z předchozích dvou měsíců, přehnaný optimismus směrem do budoucna ovšem není na místě.
  • Ranní nadhoz - spotřebitelský sentiment se zvedá jen pozvolna
    Člen bankovní rady ČNB Tomáš Nidetzký se po J. Rusnokovi a T. Holubovi se stal třetím bankéřem, který nechal veřejnost nahlédnout do svých úvah o nastavení měnových podmínek. Stejně jako guvernér Rusnok momentálně nevnímá potřebu dalšího uvolnění měnové politiky. Obavy z dezinflace, která vlivem pandemie mohla hrozit, se podle něho zatím nenaplňují. ČNB tak nemusí hledat alternativní měnové nástroje, debatu o jejich možném použití tak označil za ryze akademickou.
  • Ranní nadhoz - spotřebitelský sentiment v USA na minimech
    Ceny ropy na světových trzích zahájily nový týden dalším poklesem, za kterým je přetrvávající nadprodukce a nedostatečné skladovací kapacity. Americká lehká ropa WTI s dodáním v červnu spadla o zhruba 26 % a prodávala se za 12,5 USD za barel, cena ropy Brent včera ztratila 8,5 % a pohybovala se znovu mírně pod 20 USD za barel.
  • Ranní nadhoz - Tovární objednávky v USA zřejmě porostou
    Včera zveřejněný index nákupních manažerů ve výrobě za červenec ukazuje na pozvolna se zlepšující podmínky v české ekonomice. Oproti červnu index stoupl o 2,1 bodu na 47,0. Tahounem bylo (i když nepatrné) zvýšení výroby a nižší tempo poklesu v objemu nových zakázek. I přesto ale podnikatelé hlásí přetrvávající špatné provozní podmínky ve zpracovatelském sektoru, náročné podmínky v poptávce a neustupující nejistotu ohledně koronavirové epidemie.
  • Ranní nadhoz - tovární objednávky z Německa zklamaly
    Svižný růst českých mezd pokračoval i ve třetím čtvrtletí letošního roku. Průměrná mzda se zvýšila o 6,9 %, což v absolutní hodnotě znamená 33 697 Kč. Po očištění o inflaci si čeští zaměstnanci polepšili o 4 %. Proti předchozímu čtvrtletí činil růst průměrné mzdy po očištění od sezónních vlivů 1,6 %. Růst mezd na úrovni sedmi procent je dán napjatou situací na trhu práce, kdy nezaměstnanost dosahuje rekordně nízkých úrovní, výsledek je ovlivněn i letošním zvýšením minimální mzdy a růstem platů ve veřejné sféře. Nicméně vlivem zpomalování ekonomiky by měla i mzdová dynamika postupně slábnout.
  • Ranní nadhoz - Trh bude sledovat projev šéfa Fedu
    Trh se dnes bude soustředit na rétoriku centrálních bankéřů, kteří se zúčastní ekonomické konference Jackson Hole pojmenované po městečku ve Wyomingu, kde se tradičně pořádá. Vzhledem na pandemickou situaci se ale tento rok konference přesune do virtuálního prostoru. Hlavní projev bude mít šéf amerického Fedu Jerome Powell. Investoři budou sledovat, zda nepadne pár náznaků k délce trvání podpůrných programů, tolerování inflace nad 2% pásmo, nebo třeba dlouhodobější strategii měnové politiky.
  • Ranní nadhoz - Trhy se prohnal pesimismus kvůlu dalším nákazám
    Růst cen českých průmyslových výrobců navzdory očekáváním zrychlil, když v meziročním srovnání dosáhl v lednu hodnoty 2,4 %. Očekával se přitom naopak jeho zpomalení z prosincových 2,1 % do blízkosti jednoho procenta. Na pozorovaném růstu cen se největší měrou podílelo odvětví elektřiny, plynu a páry. Naopak tempo zvyšování cen stavebních materiálů se snížilo. Ceny tržních služeb pro podniky v lednu vzrostly o 2,4 %.
  • Ranní nadhoz - Trump se ke clům včera nevyjádrřil
    Poté, co v minulých týdnech zastavily svůj předchozí pád indexy nákupních manažerů, dopadl nad očekávání dobře i listopadový ZEW index. V jeho hodnocení výhledu do budoucnosti se dotazovaní investoři shodli na známce -2,1 bodu, což představuje nejen dramatické zlepšení oproti předchozímu měsíci, kdy index dosáhl hodnoty -22,8, ale i překonání tržních odhadů o více než 10 bodů. Podobný vývoj vykázala i celá eurozóna, kde index meziměsíčně vystřelil z -23,5 na -1,0 bod. Vysvětlení tohoto obratu je zřejmě nabíledni – po dlouhých měsících obav o další eskalaci obchodních válek se do německé ekonomiky opět vrací víra ve smírné řešení a oživení mezinárodního obchodu.
  • Ranní nadhoz - tržby oživují rychle, průmysl podstatně pomaleji
    Tuzemské spotřebitelské ceny vyrostly v červnu o 3,3 % meziročně, což odpovídá zvýšení o 0,6 % oproti květnu. Výsledek tak předčil všechny odhady, když trh počítal s inflací na úrovni 2,9 %. Meziměsíčně se na tuzemské inflaci nejsilněji projevil růst cen tabákových výrobků a vína. Navzdory aktuálnímu zvýšení předpokládáme, že bude česká inflace ve zbytku letošního roku zpomalovat. Česká národní banka podle našeho názoru ponechá nastavení měnové politiky beze změny. K zásahu by jí mohla přimět až případná další vlna epidemie.
  • Ranní nadhoz - Tuzemská inflace a HDP na pořadu dnešního dne
    Běžný účet platební bilance ČR dosáhl v prosinci schodku 14,4 mld. Kč, tedy znatelně hlubšího, než se očekávalo. Na tomto výsledku se významně podílel pokles salda zboží a služeb. Odliv důchodů z přímých investic pak činil 24,4 mld. Kč. Běžný účet nakonec v závěru roku ztratil dech tak prudce, že v souhrnu za celý rok 2019 skončil schodkem 3,4 mld. Kč. Záporného výsledku tak dosáhl poprvé od roku 2013.
  • Ranní nadhoz - Tuzemská inflace by se měla udržet nad třemi procenty
    Páteční data z amerického trhu práce trhy vesměs zklamala, ačkoliv se stále dá mluvit o dobrém výsledku. Nezaměstnanost setrvala na velmi nízké úrovni 3,5 %, avšak nových pracovních míst bylo vytvořeno méně, než se očekávalo. Také růst mezd zpomalil pod 3 %. Ačkoliv se jedná o stále dobré výsledky, mohou poukazovat na fakt, že ochlazení průmyslu se již pomalu začíná projevovat na americkém trhu práce.
  • Ranní nadhoz - Tuzemská nezaměstnanost by měla sezónně narůst
    Po prodloužených novoročních prázdninách nabádá nyní čínská vláda k restartu ekonomiky. Výzva se týká především klíčových odvětví, jako je letectví. I přesto stále převládá strach z nákazy a mnohé firmy se tak rozhodly pro bezpečnější variantu, tedy další odklad spuštění provozů. Čím déle bude současná situace přetrvávat, tím významněji se podepíše na růstu čínské ekonomiky.
  • Ranní nadhoz - Tuzemský PMI ve výrobě by měl opět mírně klesnout
    Inflace v eurozóně za měsíc říjen dosáhla meziročního tempa 0,7 % a její jádrová složka pak 1,1 %. Růst cen tak hluboce zaostává za cílem Evropské centrální banky, která by její hodnotu ráda viděla těsně pod dvěma procenty. Na příštím zasedání se s tímto nedostatkem bude již potýkat nová šéfka ECB Ch. Lagardeová.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex