Čtvrtek 21. listopadu 2024 14:00
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
SAB Finance
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
CapXmaster srovnani

Zahájení výsledkové sezóny v Praze je spíše zklamáním

29.01.2019 10:16  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Hlavní události

  • Hospodářské výsledky O2 spíše zklamaly, když většina položek výsledovky zaostala za tržním očekáváním.
  • Německo si stanovilo jasné datum ukončení provozu uhelných elektráren. ČEZ v Česku zatím počítá jen s postupným omezováním produkce.
  • Dá se očekávat, že tendr na výstavbu nového jaderného bloku v letošním roce ještě vypsán nebude.
  • Evropské akcie by měly dnešní obchodování zahájit růstem.
  • Dnešní makroekonomický kalendář je v podstatě prázdný. Čeká nás hlavně další vývoj v oblasti brexitu. Předložený plán B schválen nebude, ale chystá se řada poslaneckých dodatků, které by mohly nastavit nový směr. Večerní jednání by se například mohlo stát prvním krokem k prodloužení termínu brexitu.
  • Ve Spojených státech dnes reportují téměř čtyři desítky firem. Mezi známějšími je například Apple, Harley-Davidson či Pfizer. V Evropě představí své výsledky švédská banka Swedbank nebo francouzský výrobce luxusního zboží LVMH.
  • Analytici Société Générale snížili doporučení na Prodat pro akcie španělského provozovatele elektrické sítě Red Electrica.

Obchodování na zámořských trzích

Akciové trhy ve Spojených státech uzavřely včerejší obchodování ve ztrátách. Indexy Dow Jones a S&P 500 shodně oslabily o 0,8 %. Technologický Nasdaq si pohoršil o 1,1 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejhůře dařilo technologickým firmám (-1,4 %) a telekomunikačním společnostem (-1,2 %). V zisku zakončila pouze dvě odvětví, a to realitní developeři (+1 %) a výrobci nezbytného zboží (+0,5 %).

Důvodem včerejšího poklesu amerických burz byly mimo jiné i nepříznivé hospodářské výsledky a zhoršení výhledu na příští kvartál u výrobce grafických čipů Nvidia (-13,8 %) nebo výrobce těžební techniky Caterpillar (-9,1 %). Nvidia uvádí jako příčinu snížené guidance zhoršující se makroekonomické podmínky, a to primárně v Číně. Náladě na trzích nepomohla ani zpráva o nižším počtu smartphonů vyvezených do Číny. Celkově jich za minulý rok společnosti dodaly 396 milionů kusů, což je o 14 % méně než v roce 2017. Jen samotná společnost Apple dodala na čínský trh o 13 % smartphonů méně. Dá se tedy očekávat, že se tento negativní vývoj odrazí v dnes zveřejňovaných hospodářských výsledcích.

Trhy v asijsko-pacifickém regionu zakončují dnešní obchodování převážně ztrátově. Poklesy akciových indexů dosahují až 1,1 % v případě Číny. Naopak nejlépe se daří jihokorejským trhům, které si připisují 0,3 %. V rámci japonského indexu Nikkei 225, který posiluje o 0,1 %, nejvíce rostou síťová odvětví (+2,6 %). Jejich protipólem jsou technologické firmy se ztrátou 1,9 %.

O2 Czech Republic

Společnost dnes ráno zveřejnila výsledky hospodaření.

Výsledky hospodaření jsou pro nás spíše mírným zklamáním, když s výjimkou ukazatele EBITDA všechny položky výsledovky zaostaly za našimi i konsensuálními odhady. Ač EBITDA byla ve Q4 18 meziročně vyšší o 4,1 %, jedná se o dopad nového účetního standardu IFRS, který provozní zisk před odpisy a amortizací navýšil o více jak 200 mil. CZK. Bez této účetní změny by EBITDA dosáhla pouze 2,6 mld. CZK, což by znamenalo meziroční propad o 3,7 %. Celoroční hospodářské výsledky ukazují na růst EBITDA o 6,2 %, opět je to ale vlivem změny účetního standardu, bez něj by EBITDA dosáhla prakticky totožného výsledku jako o rok dříve. Investice v relaci k provozním výnosům činily za celý loňský rok 11,6 %, což je srovnatelný údaj s rokem 2017. Loňský rok by měl být dle prohlášení managementu vrcholem investičního boomu, zatímco letošní rok bude záviset na tom, zda ČTÚ spustí aukci frekvencí, s čímž v našem modelu počítáme. Za pozitivum lze označit stále nízkou úroveň zadluženosti, když čistý dluh vůči EBITDA dosáhl 0,72násobku (0,61x v roce 2017).

Ve zveřejněné zprávě chybí návrh dividendy, podobně jako tomu bylo vloni. Management svůj návrh v loňském roce zveřejnil v polovině února. Stejně jako tržní konsensus očekáváme výplatu ve stejné výši jako vloni, tedy 21 CZK na akcii, složenou z řádné dividendy 17 CZK a podílu z emisního ážia 4 CZK.

Celkově nás dnešní údaje příliš nepotěšily. Očekáváme negativní reakci ceny akcií.

ČEZ

Německo hodlá do roku 2038 odstavit všechny své uhelné elektrárny, které nyní obstarávají více než třetinu energie v zemi. Německý ministr hospodaření Peter Altmaier prohlásil, že země dokáže výpadek nahradit a nebude dovážet levnou jadernou energii z jiných zemí. Česká republika také počítá s postupným omezováním provozu uhelných zdrojů. „Dlouhodobě počítáme s komplexně obnovenými uhelnými elektrárnami Prunéřov a Tušimice a se zcela novými Ledvicemi. A stejně tak s teplárnou Mělník 1, která dodává teplo do Prahy,“ říká mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Uhelné elektrárny nyní ve skupině ČEZ vyrobí 46 % elektřiny, ČEZ nicméně plánuje, že do roku 2025 odstaví polovinu jejich instalovaného výkonu.

Před včerejším jednáním vlády řekla ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková, že do dubna letošního roku by mohlo být jasno o investičním modelu stavby jaderného bloku v Dukovanech. Slibovat vypsání tendru na výběr dodavatel celé stavby na letošní rok je však dle jejích slov předčasné. „Tendr bude tehdy, až bude jasno o investičním modelu a i o tom, jakou formou budeme investovat a budeme to mít vyjednáno v Bruselu. Dá se předpokládat, že s velkou pravděpodobností tam bude nějaká veřejná podpora, tu budeme muset v Bruselu vydiskutovat,“ uvedla Nováková.

Zdroj: Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Za Fialovy vlády roste veřejný dluh zatím dvakrát rychleji než za vlády Babišova kabinetu. Veřejný dluh poprvé v historii překračuje hranici tří bilionů korun
    Vládě Petra Fialy se zatím nedaří zbrzdit tempo zadlužování, dokonce právě naopak. Veřejný dluh za vlády současného kabinetu totiž nominálně narůstá zhruba dvojnásobným tempem v porovnání s nárůstem za vlády předchozího kabinetu Andreje Babiše. V letošním prvním čtvrtletí také veřejný dluh České republiky poprvé v historii překonal psychologickou úroveň tří bilionů korun. Vykázal úroveň bezmála 3,1 bilionu korun.
  • Za garáž zaplatíte v některých městech více než v Praze
    Ceny samostatně stojících garáží se za posledních 5 let v některých městech zvedly téměř dvojnásobně. Například v Brně se samostatně stojící garáž prodávala v roce 2020 v průměru za 386 tisíc korun. V roce 2024 se průměr zatím pohybuje kolem 744 tisíc korun, což znamená cenový růst 97 procent. V Olomouci se ceny zvedly dokonce o 121 procent. V Ostravě rostly ceny samostatně stojících garáží o 71 procent, v Plzni o 58 procent a v Praze o 49 procent. V případě parkovacího stání v rámci bytového domu byly cenové pohyby v jednotlivých městech částečně rozdílné, vyplývá z analýzy společnosti FérMakléři.cz, která spolupracuje s více než 100 realitními makléři z velkých i malých realitních kanceláří napříč celou Českou republikou.
  • Záhada drahých vajec objasněna. Obchodní řetězce si „mastí kapsu“, cena na pultech roste dramaticky rychleji než cena zemědělců
    V takřka celonárodní „detektivku“ se mění odhalování příčiny drahých vajec, která zajímá jak veřejnost, tak média. Přitom příčina je stále stejná jako na jaře. Je jí zejména obchodní politika prodejců, v čele s těmi největšími – řetězci.
  • Záhada jménem Tesla
    I přes nedávné skandály a přešlapy zakladatele Tesly Elona Muska jsou fundamentální ukazatele společnosti Tesla poměrně silné a výsledky za třetí čtvrtletí pravděpodobně splní očekávání.
  • Záhada oslabující koruny: Proč koruna oslabuje navzdory zvýšení sazeb. Mohou za to spekulanti a jednomyslnost bankovní rady?
    Česká národní banka dnes poprvé po jedenácti letech po druhé za sebou zvýšila základní úrokovou sazbu. Její bankovní rada tak opět jako na předchozím, červnovém měnověpolitickém zasedání učinila jednomyslně. O to překvapivější se tedy na první pohled zdá být fakt, že koruna na jednomyslné zpřísnění měnové politiky reaguje oslabením. O skoro deset haléřů. Zatímco dnešní obchodování zahajovala na kursu 25,58 za jedno euro, dvě hodiny po zahájení tiskové konference guvernéra Jiřího Rusnoka, na níž motivy zvýšení sazeb přiblížil, oslabuje na úroveň 25,67 za euro. Máme snad přepisovat ekonomické učebnice?
  • Záhada silného trhu práce v rozvinutých zemích rozluštěna?
    Světová ekonomika zpomaluje už od přelomu let 2017 a 2018. Jsou to již tedy téměř dva roky. Co nicméně zůstává do určité míry záhadou, je velmi dobrá situace na trhu práce v rozvinutých zemích. V USA je momentálně nejnižší míra nezaměstnanosti za 50 let, v Japonsku je míra nezaměstnanosti velmi nízká dlouhodobě a také trhy práce v Evropě na tom nejsou vůbec zle. Konec konců v Česku máme také nejnižší míru nezaměstnanosti v historii na úrovni kolem 2 %.
  • Záhada trhu: Proč růst technologických gigantů nezastaví pokles akcií?
    Zpráva amerického ministerstva obchodu naznačuje růst jádrové inflace, a to hlavně kvůli vyšším nákladům na bydlení. Vzhledem k předpokládaným škrtům ve výdajích na začátku roku 2024 ale většina odborníků očekává, že Federální rezervní systém úrokové sazby nezvýší, i když určitá rizika tu zůstávají.
  • Záhadná Bitcoin velryba náhle přesune přes neuvěřitelných 134 milionů dolarů v BTC
    Významná bitcoinová velryba vzbudila intriky poté, co provedla významnou transakci s hlavní digitální měnou.
  • Záhadná disonance v říši akcií. Přijde kolaps akciových trhů?
    Na akciových trzích vládne nové paradigma, které vzešlo z pandemie. Ceny akcií i reálné výnosy dosáhly úrovně v posledních letech a desetiletích nevídané. V USA už se komodity blíží novým absolutním maximům a ziskové marže pokořily historické rekordy. Index cen potravin FAO zároveň koketuje s nejvyšší úrovní za posledních šest desetiletí a Evropa stojí na prahu energetického šoku. Varianta delta zpomalila ekonomický růst po celém světě a přinesla další problémy v asijských centrech zpracovatelského průmyslu. Ale akcie to vše zatím ignorují a prožívají od roku 1999 druhé nejdelší období růstu, kdy pokles nepřesáhl 5 %.
  • Zahájení obchodování s emisí akcií CTPNV
    Burza cenných papírů Praha rozhodla o přijetí emise akcií společnosti CTP (ISIN NL00150006R6) k obchodování na trhu Free Market. Obchodování bude zahájeno ve stejný den jako na primárním trhu v Amsterdamu. Předpokládaný termín zahájení obchodování je 25. březen 2021.
  • Zahájí dolar obrat?
    Euro dokázalo sebrat soupeři podání, když americký dolar oslabil vůči hlavním světovým měnám po zveřejnění dubnových údajů o inflaci v USA. Podaří se dolaru comeback? Zápis ze zasedání FOMC není ani zdaleka hlavní událostí týdne končícího 24. květnem. Mnohem důležitější jsou zprávy o evropských mzdách a podnikatelské aktivitě. Podávají býci páru EUR/USD, ale dokážou toho využít?
  • Zahájí ECB kvantitativní uvolňování? Makrodata 19.-23.1
    Makroekonomický týden bude ve znamení očekávaného uvedení kvantitativního uvolnění ECB. Spekuluje se, že Mario Draghi ...
  • Zahajuje výsledková sezóna, kde největší očekávání jsou v Americe
    Americké trhy včera zvýšily své dosavadní zisky tohoto týdne, když se dařilo všem hlavním indexům. Je tomu tak díky uklidnění vyhrocenější situace z minulého týdne mezi USA a Čínou kvůli vzájemnému uvalování cel. Index Dow Jones získal 1,8 %, S&P 500 posílil o 1,7 % a technologický Nasdaq si polepšil o 2,1 %. V rámci indexu S&P 500 se nejlépe vedlo energetickým firmám (+3,3 %), IT společnostem (+2,5 %) a telekomunikacím (+2,3 %). Stejnou ztrátu ve výši 0,7 % zaznamenaly sektory utilit a realitních developerů.
  • Zahraniční dluh ČR loni klesl o 29 miliard na 4,384 bilionu korun
    Zahraniční dluh České republiky ke konci loňska činil téměř 4,384 bilionu korun, meziročně byl nižší o 29,1 miliardy Kč. Představoval 77,7 procenta hrubého domácího produktu. Za samotné čtvrté čtvrtletí se zahraniční dluh snížil o 63,1 miliardy korun, hlavně díky poklesu zadluženosti vládního sektoru. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka.
  • Zahraniční dluh ČR stoupl ke konci března o 6,7 miliardy na 4,308 bilionu korun
    Zahraniční dluh České republiky se v prvním čtvrtletí zvýšil o 6,7 miliardy korun a ke konci března činil 4,308 bilionu Kč. To představovalo 76 procent hrubého domácího produktu (HDP). Meziročně byl dluh nižší o 167,7 miliardy Kč. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Ve struktuře zahraničního dluhu v prvním čtvrtletí byl podle ní určující růst zadluženosti vládního a podnikového sektoru.
  • Zahraniční fondy s rekordním květnovým výprodejem čínských akcií 📉 CHNComp se snaží zastavit poklesy 🚩.
    Býčí dynamika čínských indexů definitivně ochabla, neboť nedávné údaje naznačily, že postpandemické otevírání ekonomiky neprobíhá tempem, které by býky potěšilo;
  • Zahraničních akcie nakoupíte za 1 000 korun
    Společnost Wood & Co. spouští on-line platformu Portu a umožňuje lidem investovat na akciových trzích už od 1 000 korun. Portu si za službu účtuje 1 % z objemu investovaných peněz a poplatky podílových fondů mohou být až 2x vyšší. Díky internetu lze obchodovat na finančních trzích i s minimálním kapitálem. Pražská finanční společnost Wood & Co. už nebude zaměřena jen na firemní a bohaté klienty. Díky investičnímu on-line portál Portu lze vložit peníze do akcií i po jednotkách tisíc. Pro otevření investorského účtu není nutné navštívit kamennou bankovní pobočku.
  • Zahraniční investoři rychle opouštějí čínské akcie
    Zahraniční investoři se chystají vůbec poprvé v tomto roce začít prodávat čínské akcie, protože obavy z nedostatku podpory z kongresu komunistické strany a obnovení politiky nulového covidu děsí trhy.
  • Zahraniční investoři s rekordní porcí českého státního dluhu
    Není to tak dávno, kdy zahraniční investoři jevili jen minimální zájem o české státní dluhopisy. Financovali fakticky...
  • Zahraniční investoři vybílili český bondový trh
    Tak jak rostou spekulace na brzký exit, roste i aktivita zahraničních investorů na českém dluhopisovém trhu. Na konci ...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank