Neděle 22. prosince 2024 02:12
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
RebelsFunding
reklama
Investingfox Partner
reklama
Investingfox Nastroje

Z pádu Lehman Brothers mají prospěch hlavně hedgeové fondy

15.09.2013 10:04  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk

Na kolaps kdysi vlivné americké banky Lehman Brothers doplatili její akcionáři, zaměstnanci i řada dalších, kteří měli s investiční bankou co do činění. Pět let po jejím pádu se ale ukazuje, že některé hedgeové fondy na bankrotu obřího finančního ústavu dokázaly vydělat, v některých případech i miliardy dolarů. S odkazem na informované zdroje to napsal ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ).

Když Lehman Brothers v září 2008 vyhlásil bankrot, někteří věřitelé na své peníze nechtěli čekat. A nechtěli ani riskovat, že je třeba už nikdy nedostanou. Jejich pohledávky tak ochotně nakupovali manažeři hedgeových fondů, kteří se zaměřují na investice do cenných papírů podhodnocených firem. Celé týmy studovaly finanční rozvahu banky a hledali potenciálně hodnotný majetek, který by mohli koupit se slevou. Mnoha investorům se to vyplatilo.

Americká investiční společnost Paulson & Co. si díky investicím do pohledávek za Lehman Brothers polepšila o miliardu dolarů, tvrdí zdroje listu. Podobně společnost Elliott Management si údajně přišla na více než 700 milionů dolarů.

Od začátku roku 2012, kdy začal platit plán na vypořádání, se věřitelům vrátilo skoro 50 miliard dolarů. Celková částka by podle odhadů mohla dosáhnout 80 miliard dolarů. Bance se totiž daří získávat peníze z vyrovnání se svými zahraničními společníky a dalšími stranami.

Elliott Management byl věřitelem Lehman Brothers ještě předtím, než banka požádala o soudní ochranu před věřiteli. V roce 2011 si během dvou měsíců podle dokumentů pro regulační orgány firma koupila pohledávky za bankou v nominální hodnotě 587 milionů dolarů.

Společnost Paulson, což je dlouholetý majitel nezajištěných dluhopisů "lehmanů", v minulých dvou letech údajně kupoval další nároky věřitelů banky. Paulson v minulosti pomáhal vést jednání o vyrovnání, jehož výsledkem byl plán banky na vypořádání věřitelů. V pohledávkách má podle zdrojů více než čtyři miliardy dolarů.

Před pěti lety ale tento výsledek vůbec nebyl jistý. Věřitelé banky, jako je internetový gigant Google, společnost International Business Machines (IBM) nebo fotbalový klub New York Giants, po vyhlášení bankrotu banky uplatňovali pohledávky za více než 1,3 bilionu dolarů. Soudní dokumenty ukazují, že někteří původní věřitelé se svých nároků nevzdali. Tisíce jich ale své pohledávky prodalo. Jak šel čas, bance a jejím věřitelům se podařilo vypořádat pohledávky a dohodnout se na vyrovnání, takže situace pro investory začala vypadat růžověji.

Jednou ze společností, která na pohledávkách za bankou Lehman Brothers vydělala, je i Solus Alternative Asset Management. Koupila například některé nároky vůči součásti Lehman Brothers Specialty Finance, při kterých zaplatila kolem 20 centů oproti jednomu dolaru hodnoty pohledávky. Teď mají podle zdrojů hodnotu více 55 centů na jednom dolaru.

Zdroj: Reuters, ČTK, The Wall Street Journal

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Změna trendu na USD/CAD?
    Měnový pár USD/CAD při pohledu na 4hodinový graf prolomil směrem vzhůru klesající trendovou linii a nyní se zdá, že by mohl pokračovat v růstu. Pokud v další růst věříte, ale rádi byste vstoupili za výhodnější cenu, tak vstup do dlouhé (long) pozice po otestování této prolomené trendové linie (nyní support) může být dobrým obchodním plánem.
  • Změní již index S&P 500 svůj trend?
    Americký akciový index S&P 500 uzavřel uplynulý týden poklesem o 1,97 %, ale silný propad jako 24. ledna...
  • Změny navrhované Senátem jsou podle viceguvernéra ČNB krokem zpět
    Pozměňovací návrh Senátu v novele zákona o podnikání na finančním trhu, který se týká uchovávání nahrávek hovorů s klienty, zruší jedinou možnost, jak se mohou klienti domáhat náhrady škody. Z pohledu rozvoje a reputace kapitálového trhu je to významný krok zpět, který poškodí klienty i poctivé finanční poradce. ČTK to dnes řekl viceguvernér České národní banky Tomáš Nidetzký.
  • Zmrazení těžby ropy prý asi postrádá smysl
    Připravovaná dohoda mezi Ruskem a několika členskými zeměmi kartelu OPEC o zmrazení těžby ropy na...
  • Známky oživení ekonomické nálady v eurozóně i EU sílí
    Známky hospodářského oživení v eurozóně i v celé Evropské unii sílí. Ukazatele důvěry v ekonomiku totiž za červen vykázaly dosud nejprudší nárůst, očekáváním ale nedostály. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnila Evropská komise (EK).
  • Znovu je tu čas na nákup EUR/CHF
    Švýcarský frank na páru s eurem v posledních dnech znovu vyklesal k hladině 1,2200, která se zdá být...
  • Znovuzprovoznění plynovodu Nord Stream 1 závisí na Siemensu, tvrdí Gazprom
    Znovuzprovoznění plynovodu Nord Stream 1, který je hlavní trasou pro přepravu zemního plynu z Ruska do Evropské unie, závisí na německé společnosti Siemens Energy. Agentuře Reuters to dnes řekl náměstek ředitele ruské plynárenské společnosti Gazprom Vitalij Markelov. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová k situaci uvedla, že za krizí v dodávkách plynu do Evropy stojí Spojené státy a jejich snaha donutit evropské spojence, aby zpřetrhali ekonomické vazby s Moskvou a přerušili spolupráci v energetice.
  • Z osmi milionů lidí nakažených koronavirem milion přibyl za týden
    V Evropě pokračuje uvolňování restrikcí přijatých na jaře ve snaze zabránit šíření koronaviru, i když celosvětově je už nakaženo více než osm milionů lidí a přes 435.500 pacientů zemřelo. Počet nakažených nadále rychle roste v Brazílii, která je nyní na žebříčku nejpostiženějších zemí na druhém místě za USA. V ekonomické sféře velké ztráty hlásí kvůli epidemii letectví - Letiště Václava Havla v Praze patří v Evropě k nejvíce zasaženým; polská vláda nyní nevylučuje ani bankrot státních aerolinek LOT.
  • Zotavení cen akcií pomohlo k růstu i cenám ropy
    Ceny ropy dnes zvrátily počáteční pokles vyvolaný zprávami o dalším růstu těžby v některých zemích a začaly se zvyšovat. Ke změně přispělo podle analytiků zejména oživení na akciových trzích v USA. Ropa do té doby zlevňovala i kvůli obavám ze zpomalení růstu globální ekonomiky, které by mohlo mít negativní dopad na poptávku.
  • Zotavování světové ekonomiky je pomalé
    Proces zotavování světové ekonomiky zůstává pomalý, křehký a nevyrovnaný. Řekla to dnes šéfka...
  • Zpěvačka Beyoncé ve Švédsku čelí kritice, že přispěla k vyšší inflaci
    Mysleli jste si, že za růst cen může válka na Ukrajině nebo výpadky v dodavatelském řetězci? Asi neznáte Beyoncé, napsal server BBC News. Začátek jejího turné ve Švédsku minulý měsíc vyvolal tak velkou poptávku po hotelech a restauracích, že se promítl do ekonomických statistik země. Květnová inflace 9,7 procenta byla vyšší, než očekávaly prognózy, a podle analytika z banky Danske Bank Michaela Grahna za tím částečně stojí právě americká popová superstar.
  • Zpomalení růstu americké ekonomiky v 1. čtvrtletí bylo mírnější, než činil odhad
    Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států se v prvním čtvrtletí v přepočtu na celý rok zvýšil o 1,3 procenta. Oznámilo to dnes americké ministerstvo obchodu. Upřesnilo tak svůj rychlý odhad z konce dubna, podle kterého růst činil 1,1 procenta. I přes toto zlepšení však růst největší ekonomiky světa výrazně zpomalil, a to z 2,6 procenta v předchozích třech měsících.
  • Zpomalení světového obchodu má nejtvrdší dopad na EU
    Zpomalení světového obchodu má nejtvrdší dopad na Evropskou unii, která se kromě negativních důsledků obchodního konfliktu mezi Spojenými státy a Čínou potýká rovněž s nejistotou kolem odchodu Británie z EU a s útlumem německého průmyslového sektoru. Podle ekonomického listu Financial Times (FT) to vyplývá z údajů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).
  • Zpomalení v Číně jen odráží světovou situaci
    Čínu nečeká žádný tvrdý dopad, zpomalení výkonu ekonomiky nejlidnatější země světa jen odráží světové...
  • Zpozdí se záchranný fond eurozóny?
    Nový záchranný fond pro problémové banky eurozóny by mohl být akceschopný o měsíc později a nikoli...
  • Zpracovatelská produkce v USA klesla
    Průmyslová výroba ve Spojených státech zůstala v květnu proti předešlému měsíci beze změny. Produkce zpracovatelského průmyslu ale podruhé za tři měsíce nečekaně klesla a snížila se zejména rozkolísaná výroba automobilů. Plyne to dnešních údajů americké centrální banky (Fed).
  • Zpracovatelská výroba v USA v únoru rostla
    Výroba amerického zpracovatelského průmyslu v únoru svižně rostla a zvýšila se už šestý měsíc po sobě. Celá průmyslová výroba ale kvůli propadu produkce energetických rozvodných podniků stagnovala. Uvádí se to v dnešních údajích americké centrální banky (Fed).
  • Zpracovatelský průmysl eurozóny roste
    Aktivita ve zpracovatelském průmyslu eurozóny v září pokračovala v růstu na novou nejvyšší úroveň od února 2011. Pozitivní trend by měl pokračovat i v říjnu, protože růst nových objednávek dál zrychlil. Vyplývá to z průzkumu mezi nákupními manažery, jehož výsledky dnes zveřejnila společnost IHS Markit.
  • Zpracovatelský průmysl eurozóny rostl nejpomaleji za dva roky
    Růst zpracovatelského průmyslu eurozóny v srpnu zpomalil na téměř dvouleté minimum. Mohly za to obavy z eskalace globální obchodní války. Vyplývá to z průzkumu mezi nákupními manažery, jehož výsledky dnes zveřejnila společnost IHS Markit. Nicméně analytici upozorňují, že při hodnocení nejnovějšího průzkumu je potřeba být obezřetný, protože představuje jen zhruba 70 procent obvyklého vzorku. Řada evropských továren totiž v letních měsících přerušuje na určitou dobu výrobu, napsala agentura Reuters.
  • Zpracovatelský průmysl eurozóny rostl nejpomaleji za dva roky
    Růst aktivity ve zpracovatelském průmyslu eurozóny v září zpomalil na nové dvouleté minimum. V samotném Německu pak aktivita rostla nejpomaleji za 25 měsíců. Důvodem byl největší propad nových vývozních objednávek za více než pět let. Vyplývá to z průzkumu zveřejněného společností IHS Markit, který je dalším signálem toho, že eskalace obchodního sporu mezi USA a Čínou poškozuje také zpracovatelský průmysl v jiných oblastech.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding