Středa 01. ledna 2025 12:44
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new

Spřátelené země kvůli oslabení rublu ruší Rusku dodávky ovoce

28.11.2024 08:12  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Dodavatelé ovoce a zeleniny ze zemí, které Kreml označuje za "spřátelené", zrušili řadu smluv na vývoz do Ruska kvůli hroutícímu se kurzu rublu, napsal server The Moscow Times, zakázaný ruskými úřady. Rušení dohodnutých dodávek se týká vývozců z Turecka, Egypta a Íránu, kteří požadují, aby byla do cen zahrnuta rostoucí měnová rizika.

Od počátku tohoto měsíce se rubl propadl o více než deset procent vůči dolaru a euru na pozadí zpřísněných amerických sankcí, které dopadly na padesátku ruských bank, včetně klíčového ústavu, Gazprombank, napsaly The Moscow Times. Rubl klesl k dolaru nejníže za 32 měsíců a dostal se nad hranici 110 rublů za dolar. Obchoduje se nyní kolem 114 rublů za dolar. Poprvé od března 2022 se za euro platí více než 120 rublů.

Na moskevské burze, kde je obchodování s dolarem a eurem zastaveno kvůli sankcím, prudce zdražil jüan. Jeho kurz překonal hranici 15 rublů, což je také rekord za půldruhého roku. Od začátku roku rubl přišel o čtvrtinu své hodnoty, čímž vyhnal do výšin inflaci u dováženého zboží, napsaly The Moscow Times.

Podle specializovaného serveru EastFruit prodejci zeleniny a ovoce, které se v zimě hlavně dováží z ciziny, už začali v očekávání dalšího růstu cen brzdit dodávky zboží.

Ceny zeleniny a ovoce podle úředních statistik poskočily v Rusku o desítky procent: brambory od začátku roku zdražily o 78 procent, zelí o 30 procent a červená řepa o 27 procent. Rajčata jsou meziročně dražší o 22 procent, okurky o téměř 41 procent, cibule o 17 procent. Ale podle EastFruit brambory od loňského prosince zdražily o 350 procent, ceny okurek ve velkoobchodě během roku vyrostly téměř na trojnásobek a na dováženém ovoci se odráží devalvace ruské měny.

Situace se bude podle serveru jen zhoršovat spolu s tím, jak před svátky poroste poptávka, a zásoby ve skladech budou mizet. "Naposledy Rusko okusilo tak vysokou míru inflace v 90. letech, kdy celé období poznamenaly ekonomické otřesy po rozpadu Sovětského svazu. Ale v té době byly ceny ropy a plynu, které jsou klíčovými zdroji příjmů ruského rozpočtu, mnohem nižší než dnes," napsal server.

Vláda kvůli zpomalení inflace zvažuje možnost, že zruší cla na dovoz zeleniny a ovoce. Zvýhodněny by měly být především dodávky brambor, cibule, mrkve, zelí a jablek, uvedlo minulý měsíc ministerstvo hospodářství. Problémy se zeleninou a ovocem v Rusku vznikly kvůli květnovým mrazům, po kterých následovalo sucho a vedra v Rostovské, Astrachaňské a Volgogradské oblasti, Krasnodarském kraji i dalších regionech. V těchto oblastech podle odhadu ekonomů mohli pěstitelé přijít o desetinu až čtvrtinu úrody zeleniny, napsaly The Moscow Times.

Zdroj: Reuters, ČTK, The Moscow Times

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • S&P překvapivě zlepšila výhled úvěrového ratingu Itálie
    Mezinárodní ratingová agentura S&P Global Ratings překvapivě zlepšila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti Itálie z negativního na stabilní. Signalizovala tak, že se v dohledné době se nechystá rating zhoršit. Zároveň potvrdila úvěrovou známku na dosavadním stupni BBB. Předpověděla nicméně, že třetí největší ekonomika eurozóny se na úrovně z období před příchodem koronavirová krize nevrátí dříve než v roce 2023, uvedla agentura Reuters.
  • S&P: Rating Británie se může zhoršit, pokud nebude dohoda s EU
    Pokud se Británii nepodaří uzavřít s EU dohodu o uspořádání vzájemných vztahů od příštího roku, mohlo by to způsobit další zhoršení ratingu Británie, protože by to zemi odřízlo na delší dobu od důležitých evropských trhů. Uvedla to dnes ratingová agentura S&P Global. Británie má nyní u S&P známku AA se stabilním výhledem.
  • S&P: Ratingy středoevropských zemí může ovlivnit politika Trumpa
    Úvěrové ratingy středoevropských zemí jsou nyní poměrně odolné, negativně by je však mohla ovlivnit politika administrativy příštího amerického prezidenta Donalda Trumpa. V ratingovém výhledu pro střední a východní Evropu to dnes uvedla ratingová agentura S&P Global.
  • Správa u obchodníků s kryptoměnami našla chyby ve zdanění za stovky milionů
    Finanční správa zjistila u obchodníků s kryptoměnami za roky 2019 a 2020 špatné zdanění příjmů za stovky milionů korun. Někteří daň z příjmů plynoucích z transakcí s kryptoměnami nepřiznali či neodvedli. Kontroly obchodníků s kryptoměnami budou nadále pokračovat. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělila mluvčí Generálního finančního ředitelství Hana Baráková.
  • Správce aktiv BlackRock zažádal o povolení zřídit bitcoinový fond ETF
    Americká společnost BlackRock, která je největším správcem aktiv na světě, zažádala o povolení zřídit bitcoinový burzovně obchodovaný fond (ETF). Ten má investorům umožnit vložit peníze do třídy aktiv, která se v posledních měsících dostala pod tlak regulátorů. Firma plánuje používat jako uschovatele společnost Coinbase. Podle agentury Reuters to vyplývá z dokumentů určených americké Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC).
  • Správce amerického akciového indexu MSCI zvažuje vyřazení ruských akcií
    Správce amerického akciového indexu MSCI zvažuje, že ruské akcie kvůli ozbrojenému útoku ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajinu a kvůli novým západním protiruským sankcím z indexu vyřadí. Dnes to podle německého týdeníku Der Spiegel řekl šéf jeho výboru pro indexovou politiku Dimitris Melas. Do fondů navázaných na MSCI investují miliony lidí.
  • Správnou odpovědí na cla USA je jednota unie, míní Paříž i Berlín
    Správnou odpovědí na případné zvyšování celních bariér ze strany Spojených států je jednotný postup evropských zemí. Před novináři se na tom dnes v Bruselu shodli francouzský ministr financí Bruno Le Maire a jeho německý kolega a vicekancléř Olaf Scholz. Spojené státy nyní v gradujícím obchodním sporu s EU zvažují uvalení vysokých cel na dovoz evropských automobilů, což by například na Německo mělo významný dopad.
  • S&P rozhodla nesnížit rating Portugalska
    Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's se dnes rozhodla nesnížit své hlavní úvěrové hodnocení...
  • S&P: Ruská ekonomika letos klesne o 8,5 procenta
    Ruská ekonomika letos v důsledku útoku na Ukrajinu klesne o 8,5 procenta. Předpověděla to ratingová agentura S&P Global. Prudce tak zhoršila svou předchozí prognózu, podle které se měl ruský hrubý domácí produkt (HDP) letos zvýšit o 2,7 procenta. Rusko se v důsledku svého útoku na Ukrajinu stalo terčem rozsáhlých mezinárodních sankcí, ze země navíc odchází řada západních podniků.
  • S&P: Růst úroků prudce zvýší náklady na obsluhu dluhu, zadlužení vzroste
    Zvyšování úrokových sazeb centrálními bankami může v příštích letech způsobit, že globální dlužníci budou mít dodatečné náklady na obsluhu dluhu až 8,6 bilionu dolarů (190,3 bilionu Kč). Vyplývá to z odhadu agentury S&P Global. Agentura dodala, že svět je ohrožen krizí, protože vlády, domácnosti a finanční instituce se zadlužují, což by mohlo do roku 2030 zvýšit celkovou zadluženost na 366 procent hrubého domácího produktu.
  • S&P: Skrytý dluh místních vlád v Číně může činit až 60 pct. HDP
    Skrytý dluh místních samospráv v Číně, tedy takový, který není uváděn v oficiálních rozvahách, může činit až 40 bilionů jüanů (129 bilionů Kč). V poměru k loňskému hrubému domácímu produktu (HDP) by tak dosáhl až 60 procent. To je alarmující údaj, protože čínská ekonomika zpomaluje a zpracovatelský sektor se dostává do potíží kvůli obchodnímu sporu mezi Čínou a USA. Vyplývá to ze zprávy agentury S&P Global Ratings.
  • S&P snížila odhad letošního růstu čínské ekonomiky na 5,2 procenta
    Ratingová agentura S&P snížila odhad letošního růstu čínské ekonomiky na 5,2 procenta z dříve předpokládaných 5,5 procenta. Hospodářský růst v Číně letos zrychlil po loňském zpomalení, za kterým stála přísná opatření proti šíření koronaviru. Oživení čínské ekonomiky však v posledních měsících ochabuje, což vytváří tlak na Peking, aby přikročil k opatřením na podporu hospodářského růstu, napsala agentura Reuters.
  • S&P snížila odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny na polovinu
    Mezinárodní ratingová agentura S&P dnes kvůli koronaviru snížila odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny na půl procenta z dříve předpokládaného jednoho procenta. V Itálii, která je zatím v rámci Evropy koronavirem nejvíce zasažená, čeká agentura pokles ekonomiky o 0,3 procenta.
  • S&P snížila rating Argentiny hluboko do neinvestičního pásma
    Ratingová agentura Standard & Poor's snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Argentiny o další tři stupně hlouběji do neinvestičního pásma. Své rozhodnutí odůvodnila plánem vlády jednostranně prodloužit splatnost části dluhopisů, což znamená krátkodobé nedodržení povinnosti splácet závazky. Krok S&P okamžitě stáhnul dolů cenu argentinských státních dluhopisů, protože rozhodnutí spustilo automatický prodej ze strany některých velkých penzijních fondů v Německu.
  • S&P snížila rating devíti zemím eurozóny
    Ratingová agentura S&P snížila hodnocení dlouhodobé úvěrové spolehlivosti devíti zemí eurozóny.
  • S&P snížila rating EU o jeden stupeň na AA+
    Agentura Standard&Poor's snížila dlouhodobý rating Evropské unie z nejvyšší známky AAA o jeden...
  • S&P snížila rating Francie o jeden stupeň
    Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Francie o jeden...
  • S&P snížila rating Izraele kvůli konfliktu s Hizballáhem
    Agentura S&P Global zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Izraele o jeden stupeň na známku A. Rozhodnutí odůvodnila riziky pro ekonomiku a veřejné finance vyplývající z jeho rostoucího konfliktu s libanonským hnutím Hizballáh, které podporuje Írán, napsala agentura Reuters. Hodnocení dluhu země zůstalo v pásmu střední vyšší kvalita, výhled ratingu je však negativní, což znamená, že by se mohl dále snížit.
  • S&P snížila rating Japonska o jeden stupeň
    Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) dnes snížila Japonsku úvěrovou známku o jeden...
  • S&P snížila rating Kypru o dva stupně
    Ratingová agentura Standard & Poor's srazila úvěrové hod...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex