Sněmovna reprezentantů schválila impeachment, Trump čeká očištění
Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu ve středu večer (dnes kolem 3:00 SEČ) hlasy demokratických poslanců schválila text ústavní žaloby proti prezidentu Donaldu Trumpovi. Z republikánských poslanců impeachment nepodpořil nikdo. Sněmovna viní prezidenta ze zneužití úřadu a obstrukcí vůči Kongresu. Konečné rozhodnutí náleží Senátu, kde mají převahu Trumpovi republikáni. Hlasování se očekává v lednu.
O obvinění ze zneužití moci rozhodli poslanci poměrem hlasů 230 ku 197, o obstrukcích poměrem 229 ku 198.
Hlasování proběhlo v obou případech téměř přesně podle stranické příslušnosti. Všichni republikáni hlasovali proti impeachmentu, v demokratickém táboře podle očekávání narušili stranickou linii v prvním případě dva, ve druhém tři poslanci - Jeff Van Drew, Collin Peterson a Jared Golden. Převahu demokratů ale jejich hlasování nemohlo ohrozit.
Bílý dům po schválení impeachmentu vydal prohlášení, v němž vyjádřil jistotu, že Senát prezidenta očistí. "Dnešní den ve Sněmovně byl vyvrcholením jedné z nejostudnějších politických epizod v dějinách našeho národa. Aniž by dostali jediný republikánský hlas, aniž by předložili jakýkoli důkaz o pochybení, demokraté protlačili protiprávní články impeachmentu proti prezidentovi," uvádí se v prohlášení.
"Prezident si je jistý, že Senát obnoví právo a spravedlnost a povede náležitý proces, což Sněmovna ignorovala. Na další kroky je připraven a je si jistý, že bude zcela očištěn," uvedla v prohlášení mluvčí Stephanie Grishamová.
Trump se tak v dějinách USA stal teprve třetím prezidentem, proti němuž Sněmovna reprezentantů impeachment schválila. Prezident Andrew Johnson byl zažalován v roce 1868 a Bill Clinton v roce 1998. V obou případech Senát žalobu neschválil. Republikánský prezident Richard Nixon v roce 1974 ještě před ústavní žalobou sám rezignoval kvůli aféře Watergate.
Trump podle demokratů zneužil svého úřadu tím, že se snažil přinutit ukrajinskou vládu, aby mu dodala kompromitující informace na jeho pravděpodobného volebního soupeře Joea Bidena. Vyšetřování této aféry pak prezident podle žaloby mařil, když zakázal řadě svých spolupracovníků svědčit v Kongresu.
Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová označila hlasování za historický akt. "Dnes jsme se tu sešli, abychom obhájili demokracii pro tento lid," řekla ze sněmovní předsednické tribuny. Schvalování ústavní žaloby bylo podle ní pro Spojené státy "smutným a ponurým" okamžikem.
Trump se impeachmentu rozhořčeně brání, žalobu označuje za politické divadlo demokratů a hon na čarodějnice. V několikahodinové rozpravě před hlasováním jeho stanovisko podpořila dlouhá řada republikánských poslanců. "Toto hlasování je o jediném - o nenávisti vůči prezidentovi," konstatoval republikán Chris Stewart. "Chtějí mi sebrat hlas odevzdaný ve volbách a hodit ho do koše," dodal.
CNN: Pelosiová možná pozdrží odeslání impeachmentu do Senátu
Několik desítek demokratických kongresmanů žádá předsedkyni Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou, aby pozdržela odeslání ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa do Senátu. Oznámila to dnes televize CNN s odvoláním na informaci předsedy sněmovního právního výboru Jerrolda Nadlera. Zatím se předpokládá, že Senát zahájí projednávání impeachmentu kolem 6. ledna.
Poslanec Earl Blumenauer před několika dny hovořil s Pelosiovou a žádal ji o odklad na "příhodnou" dobu, uvedla CNN. On a několik dalších je přesvědčeno, že články ústavní žaloby by měl Senát dostat až v okamžiku, kdy senátoři slíbí, že předvolají svědky. Pelosiová prý o takovém scénáři uvažuje. Na tiskové konferenci po hlasování ve Sněmovně reprezentantů podrobnosti o odeslání žaloby do Senátu neoznámila, přestože se to očekávalo.
Aby Trumpa odvolal, musel by Senát ústavní žalobu podpořit dvěma třetinami hlasů, což se považuje prakticky za vyloučené. Ve stočlenné horní komoře Kongresu mají Trumpovi republikáni 53 křesel. Otevřený ale zůstává postup projednávání, na němž se republikánští senátoři, Bílý dům a vláda zatím nedokázali shodnout.
Šéf právního výboru Senátu republikán Lindsay Graham ve středu prohlásil, že má zájem na co nejkratší debatě a nepočítá s tím, že budou předvoláni svědci. "Mým cílem je co nejkratší projednávání. Nejsem nakloněn tomu, aby si prezident povolal svědky, nepodpořím to," řekl Graham.
Ministr zahraničí Mike Pompeo by naproti tomu předvolání svědků přivítal, a to i v případě své vlastní osoby. "Rád bych vypovídal a předložil Senátu dokumenty, bude-li to nutné a pokud to bude vyžadovat zákon," řekl Pompeo na tiskové konferenci ve Washingtonu. Postoj samotného Trumpa není úplně jasný, několikrát ale naznačil, že s krátkým procesem beze svědků nesouhlasí.
Podle poslance Blumenauera zájem o pozdržení procesu impeachmentu projevily zhruba tři desítky demokratických kongresmanů včetně vůdce demokratické většiny ve Sněmovně reprezentantů Stenyho Hoyera nebo šéfa výboru pro zpravodajské služby Adama Schiffa.
Zdroj: Reuters, ČTK, CNN
Čtěte více
-
SNB potvrzuje limit franku na 1,20 EUR/CHF
Švýcarská centrální banka (SNB) dnes ráno zachovala své úrokové sazby beze změny. -
SNB švýcarský frank posílit nenechá
Zvýšené geopolitické riziko a radikální uvolnění měnové politiky Evropskou centrální bankou – tyto dva... -
SNB vykázala za tři čtvrtletí rekordní zisk
Švýcarská centrální banka (SNB) vykázala za první tři čtvrtletí rekordní zisk 28,7 miliardy švýcarských franků... -
SNB vykázala zisk 38,3 mld. CHF
Švýcarská centrální banka (SNB) vykázala za loňský rok zisk 38,3 miliardy švýcarských franků, zejména díky... -
SNB v 1Q vydělala 5,7 miliardy franků
Švýcarská centrální banka (SNB - Swiss National Bank) dokázala za 1. čtvrtletí letošního roku díky... -
Sněmovna asi omezí rozšíření obchodů ČNB jen do konce roku 2021
Vládou navržené rozšíření obchodních možností České národní banky na volném trhu možná Sněmovna časově omezí tak, aby platilo jen do konce příštího roku. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) při dnešním projednávání dotyčné předlohy ve Sněmovně řekla, že podpoří příslušný pozměňovací návrh, který předkládá čtveřice opozičních i vládních poslanců a který časové omezení přináší. Sněmovna by předlohu měla schvalovat ještě dnes ve zrychleném režimu. -
Sněmovna nezmírnila povinnost makléřů uchovávat hovory s klienty
Makléři budou muset uchovávat nahrávky všech hovorů a záznamy elektronické komunikace se svými klienty. Rozhodla o tom Sněmovna, když včera odmítla pozměňovací návrh Senátu, který chtěl tuto povinnost zmírnit. Podle Senátu se měla týkat jen pokynů zákazníka. Sněmovna však stvrdila původně schválenou podobu předlohy měnící zákony týkající se podnikání na finančním trhu. Předloha má mimo jiné zjednodušit přístup emitentů akcií a dluhopisů na kapitálový trh. -
Sněmovna reprezentantů bude o reformě daní hlasovat příští týden
Sněmovna reprezentantů bude v příštím týdnu hlasovat o republikánském návrhu rozsáhlé daňové reformy, která má snížit korporátní daň z 35 na 20 procent. Včera to po jednání sněmovního výboru pro finanční zákonodárství, který plán změny daňového systému schválil, prohlásil vůdce republikánské většiny ve sněmovně Kevin McCarthy. Vedle sněmovního návrhu pracují na vlastním plánu daňové reformy i republikánští senátoři, kteří včera představili svou verzi. Jejich koncept se ale od toho sněmovního, který byl zveřejněn před týdnem, zásadně liší. -
Sněmovna reprezentantů se chystá na hlasování o podpoře ekonomiky
Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu by dnes měla hlasovat o masivním balíku finanční podpory pro americkou ekonomiku, těžce zasaženou pandemií způsobenou koronavirem. Finanční injekci za 2,2 bilionu dolarů (přes 54 bilionů Kč) ve středu jednomyslně schválil Senát, dolní komora by měla přistoupit k hlasování dnes po čtvrté hodině odpolední SEČ. Většina poslanců ale ve Washingtonu kvůli epidemii není a o způsobu hlasování není zatím rozhodnuto. -
Sněmovna reprezentantů schválila Bidenův sociální a klimatický balík
Americká Sněmovna reprezentantů schválila balík sociálních a klimatických opatření v hodnotě 430 miliard dolarů (přes 10 bilionů korun). Výsledek hlasování se očekával, protože většinu v dolní komoře amerického Kongresu mají demokraté. Prezident Joe Biden oznámil, že zákon podepíše příští týden, uvedla agentura Reuters. -
Sněmovna reprezentantů schválila návrh obranného rozpočtu ve výši 858 mld. USD
Americká Sněmovna reprezentantů včera většinou 350 ku 80 hlasům schválila návrh obranného rozpočtu na příští rok v rekordní výši 858 miliard dolarů (asi 19,8 bilionu korun), což je o 45 miliard více, než navrhoval prezident Joe Biden, píše agentura AP. Rozpočet počítá s rozšířením bezpečnostní spolupráce s Tchaj-wanem a další pomocí pro Ukrajinu. O návrhu zákona bude dále hlasovat Senát. -
Sněmovna reprezentantů schválila návrh rozpočtu USA
Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu dnes těsným poměrem hlasů 216 ku 212 schválila návrh rozpočtu na fiskální rok 2018. Oznámila to agentura AP. Odhlasování navrhovaného rozpočtu umožní republikánům zahájit přípravu daňové reformy, kterou hodlá zavést prezident Donald Trump. Senát návrh rozpočtu schválil minulý pátek. -
Sněmovna reprezentantů schválila svou verzi daňové reformy
Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu dnes poměrem hlasů 227 ku 205 schválila daňovou reformu prezidenta Donalda Trumpa, která snižuje daňové zatížení podniků i fyzických osob. Balík daňových změn teď čeká hlasování v Senátu, kde bude podle amerických médií poměr hlasů daleko těsnější. -
Sněmovna reprezentantů schválila tři biliony na podporu ekonomiky
Americká Sněmovna reprezentantů v noci z pátku na sobotu SELČ těsně schválila rekordní balíček na podporu ekonomiky, který dosahuje mamutí částky tří bilionů dolarů (72,92 bilionu korun). Zákon navržený demokraty nyní poputuje do republikány ovládaného Senátu. Zákonodárci schválili také legislativu potřebnou k zavedení bezprecedentního hlasování na dálku, informovala agentura AP. -
Sněmovna reprezentantů schválila ústavní žalobu na Trumpa
Americká Sněmovna reprezentantů podle očekávání podpořila návrh ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa. Hlasovalo pro něj 222 demokratů i deset členů Trumpovy Republikánské strany. Trump se stal prvním prezidentem, proti němuž zákonodárci takzvaný impeachment vedou podruhé. -
Sněmovna reprezentantů schválila zvýšení koronavirového příspěvku
Americká Sněmovna reprezentantů v pondělí schválila zvýšení jednorázového příspěvku, který dostane většina Američanů jako pomoc v koronavirové krizi. V souladu s přáním prezidenta Donalda Trumpa by se měla zvýšit částka z 600 na 2000 dolarů, informovala dnes agentura AP. Ke zvýšení příspěvku by se měl nyní vyjádřit republikány ovládaný Senát. -
Sněmovna reprezentantů USA schválila Bidenův investiční balík
Americká Sněmovna reprezentantů dnes po měsících vyjednávání mezi demokraty schválila obří investiční balík prezidenta Joea Bidena, který se zaměřuje především na sociální programy a boj s klimatickými změnami. Podle amerických médií se jedná o přelomový úspěch pro Bidena, který z plánů na obnovu americké ekonomiky zasažené pandemií učinil svůj hlavní předvolební slib. Návrh však ještě musí schválit Senát, kde zřejmě prodělá řadu změn kvůli postoji některých umírněných demokratických senátorů. -
Sněmovna reprezentantů USA schválila návrh k posílení konkurenceschopnosti země
Americká Sněmovna reprezentantů dnes schválila návrh, jehož cílem je posílit konkurenceschopnost Spojených států proti Číně. Návrh počítá mimo jiné s vynaložením 52 miliard dolarů (1,1 bilionu Kč) na podporu výroby a vývoje mikročipů. Dalších 45 miliard dolarů (téměř 956 miliard Kč) má směřovat na zmírnění problémů v dodavatelském řetězci. Informovala o tom agentura Reuters. -
Sněmovna reprezentantů USA schválila pomoc malým podnikům
Sněmovna reprezentantů Spojených států ve čtvrtek místního času (v noci na dnešek SELČ) drtivou většinou hlasů schválila pomoc malým podnikům a nemocnicím. Balík, který má ulehčit hospodářské dopady pandemie nemoci covid-19, má objem 484 miliard dolarů (12,3 bilionu korun). Opatření, které ještě musí podepsat prezident Donald Trump, již v úterý jednomyslně schválil Senát. -
Sněmovna reprezentantů USA schválila rekordní finanční injekci
Sněmovna reprezentantů USA dnes schválila rekordní soubor opatření na podporu americké ekonomiky, na kterou tvrdě dolehla pandemie nemoci COVID-19 způsobené koronavirem. Informovala o tom agentura AP. Objem finančního balíku, který už ve středu odsouhlasil Senát, činí 2,2 bilionu dolarů (přes 54 bilionů korun). Bezprecedentní opatření musí ještě podepsat americký prezident Donald Trump, který tak slíbil učinit okamžitě, jakmile návrh dostane na stůl.