Úterý 07. ledna 2025 06:50
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
eightcap forex

Nezaměstnanost v USA stoupla na 7,6 %

07.06.2013 15:39  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk

Americká ekonomika vytvořila v květnu zhruba 175.000 pracovních míst. To je více než v dubnu, stále je to však výrazně méně než loni na podzim a v zimě. Míra nezaměstnanosti vystoupila na 7,6 procenta z dubnového více než čtyřletého minima 7,5 procenta. Za vzestupem je početnější pracovní síla, protože práci začalo hledat více lidí. Oznámilo to dnes ministerstvo práce USA.

Ekonomové v anketě agentury Reuters v průměru čekali, že vznikne zhruba 170.000 míst a míra nezaměstnanosti zůstane na 7,5 procenta. Dnešní údaje naznačují, že ekonomika i trh práce nadále mírně rostou, avšak ne tak silně, aby to donutilo centrální banku (Fed) začít omezovat její masivní prorůstová opatření.

"Není to nic velkého, ale je to dobré," komentoval údaje hlavní ekonom společnosti ITG Steve Blitz. Podle analytiků vyzněla zpráva, která je pro finanční trhy jednou z klíčových, vcelku neutrálně. Akcie na Wall Street zahájily obchodování mírným růstem, avšak ceny vládních dluhopisů obnovily pokles.

Květen byl třetím měsícem za sebou, kdy počet nových míst v ekonomice mimo zemědělský sektor zůstal pod relativně silnou úrovní 200.000. Údaj za duben statistici snížili o 16.000 na 149.000 míst. Zaměstnavatelé zvyšovali v posledních třech měsících počet zaměstnanců v průměru o 155.000 měsíčně, což bylo výrazně pod tempem 237.000 z doby od listopadu do února.

Míra nezaměstnanosti tak po poklesu o půl procentního bodu za posledních 12 měsíců opět stoupla nad úroveň, kde byla před dubnem naposledy v prosinci 2008, což byl poslední měsíc vlády předchůdce nynějšího prezidenta Baracka Obamy. Zvýšení míry nezaměstnanosti je ale podle ekonomů relativně nadějným signálem do budoucna. Odráží totiž skutečnost, že do kategorie pracovní síly vstupují ti, kteří z ní předtím odcházeli, protože vzdali hledání práce.

Podle ministerstva našly práci tři čtvrtiny těch, kteří v květnu rozšířili řady pracovních sil, zbytek naopak rozšířil řady nezaměstnaných. Podíl pracovní síly na populaci se zvýšil na 63,4 procenta a zotavil se ze 34letého minima 63,3 procenta, kde byl v předešlých dvou měsících.

O téměř celý květnový přírůstek pracovních míst se zasloužil sektor služeb, kde vzniklo 179.000 příležitostí. V průmyslu pokračoval mírný pokles zaměstnanosti, stejně jako ve vládním sektoru. Tam se počet míst snížil o 3000, což bylo ale nejméně za poslední měsíce. To trochu zpochybňuje tvrzení vládních činitelů o značném negativním vlivu nynějších nucených výdajových škrtů na ekonomiku a trh práce.

Více než šest měsíců bez práce je asi 4,4 milionu Američanů, zhruba o tři miliony více než před recesí, která začala na konci roku 2007. Vysoká dlouhodobá nezaměstnanost je jedním z důvodů, proč se Fed snaží o podporu ekonomiky stlačováním dlouhodobých úroků pomocí masivních nákupů státních dluhopisů.

Šéf Fedu Ben Bernanke minulý měsíc naznačil, že v případě zřetelného posílení ekonomiky a trhu práce by mohla jeho instituce začít už brzy svou stimulaci omezovat. Většina ekonomů ale vzhledem k situaci s takovým krokem nepočítá dříve než na konci roku.

Americká ekonomika po stagnaci z konce roku v prvním letošním čtvrtletí oživila a vykázala růst o 2,4 procenta. V posledních měsících ale ztrácela dynamiku a ekonomové čekají, že v tomto čtvrtletí zpomalí na zhruba 1,5 procenta. Příznaky útlumu zaznamenává zejména průmysl, kde aktivita pod tlakem recese v Evropě v květnu poprvé po šesti měsících klesla.

Zdroj: Reuters, ČTK, ITG, Fed

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Nezaměstnanost v USA klesla na 4,1 %
    Americká ekonomika v říjnu vytvořila 261.000 pracovních míst. To je nejvíce od loňského července, nicméně pod odhady analytiků. Míra nezaměstnanosti se pak snížila o 0,1 bodu na 4,1 procenta a je nejníže za téměř 17 let. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo americké ministerstvo práce.
  • Nezaměstnanost v USA klesla na 4,2 procenta, tvorba míst zaostala za odhady
    Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v listopadu klesla na 4,2 procenta z říjnové hodnoty 4,6 procenta. Ekonomika vytvořila kolem 210.000 pracovních míst, což je ale výrazně méně, než se čekalo. Ve své zprávě to dnes oznámilo americké ministerstvo práce. Nová varianta koronaviru přitom nyní vyvolává obavy, že ekonomické oživení by se mohlo zpomalit.
  • Nezaměstnanost v USA klesla na 4,6 %
    Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v listopadu klesla na 4,6 procenta, nejníže za devět let. Celkem ve Spojených státech vzniklo v listopadu 178.000 pracovních míst, což bylo nepatrně více, než se čekalo. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo americké ministerstvo práce. Zpráva naznačuje, že centrální banka USA (Fed) na svém prosincovém zasedání téměř jistě zvýší úroky, i když k poklesu nezaměstnanosti přispěla podle agentury AP hlavně skutečnost, že mnoho nezaměstnaných přestalo hledat práci, a ze statistik tak vypadli.
  • Nezaměstnanost v USA klesla na 5,6 %
    Míra nezaměstnanosti v USA klesla v prosinci na 5,6 procenta, nejníže od června 2008. V listopadu činila...
  • Nezaměstnanost v USA klesla na 6,1 %
    Americká ekonomika vytvořila v červnu 288.000 nových pracovních míst, což bylo mnohem více, než se čekalo...
  • Nezaměstnanost v USA na pětiletém minimu
    Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech klesla v listopadu na 7,0 procenta z říjnových 7,3 procenta...
  • Nezaměstnanost v USA na 6letém minimu
    Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v říjnu klesla na nové šestileté minimum 5,8 procenta ze...
  • Nezaměstnanost v USA na 6letém minimu
    Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech klesla v září na šestileté minimum 5,9 procenta ze srpnové...
  • Nezaměstnanost v USA poslední měsíc výrazně roste
    Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech za poslední měsíc výrazně vzrostla. Tento týden se dostala na 8,9 procenta...
  • Nezaměstnanost v USA stoupla na čtyři procenta
    Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v květnu vzrostla o 0,1 procentního bodu na čtyři procenta. A to navzdory tomu, že mimo zemědělský sektor vzniklo zhruba 272.000 nových pracovních míst, což je výrazně více, než se předpokládalo. Ve své zprávě to dnes uvedlo americké ministerstvo práce.
  • Nezaměstnanost v USA stoupla na 7,9 procenta
    Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v lednu překvapivě stoupla na 7,9 procenta z prosincových...
  • Nezaměstnanost v USA v dubnu klesla
    Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v dubnu klesla na 3,6 procenta z březnových 3,8 procenta. Ocitla se tak nejníže za 49 let, oznámilo dnes americké ministerstvo práce. Ekonomika vytvořila 263.000 pracovních míst, zatímco analytici v průzkumu agentury Reuters v průměru předpokládali, že vznikne 185.000 pracovních míst.
  • Nezaměstnanost v USA v květnu překvapivě klesla na 13,3 procenta
    Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v květnu překvapivě klesla na 13,3 procenta z dubnové hodnoty 14,7 procenta. Oznámilo to dnes americké ministerstvo práce. Uplatnění na trhu práce našlo asi 2,5 milionu lidí, což znamená, že firmy začínají v mnohem větších počtech brát zpět ty, které kvůli dopadům koronaviru v březnu a dubnu propustily.
  • Nezaměstnanost v USA v květnu vzrostla na 3,7 procenta, vzniklo ale více míst
    Americká ekonomika vytvořila v květnu 339.000 pracovních míst, což je mnohem více, než se čekalo. Míra nezaměstnanosti ale vzrostla o 0,3 procentního bodu na 3,7 procenta. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnilo americké ministerstvo práce. Zpráva naznačila, že trh práce zůstává silný a ekonomika je daleko od obávané recese, i když se objevují další slabé oblasti.
  • Nezaměstnanost v USA v lednu klesla na 3,4 procenta, nejníže za půl století
    Americká ekonomika v lednu vytvořila zhruba 517.000 nových pracovních míst, což je mnohem více, než se čekalo. Míra nezaměstnanosti pak ve Spojených státech překvapivě klesla na 3,4 procenta, nejníže za půl století. Ve své dnešní zprávě to uvedlo americké ministerstvo práce.
  • Nezaměstnanost v USA v srpnu vzrostla na 3,7 procenta, vznikla další místa
    Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech se v srpnu zvýšila o dvě desetiny procentního bodu na 3,7 procenta. Ekonomika vytvořila zhruba 315.000 nových pracovních míst, což je méně než v červenci, ale zhruba v souladu s očekáváním analytiků. Ve své zprávě to dnes uvedlo americké ministerstvo práce. Očekává se, že se tak americké centrální bance (Fed) tento měsíc otevírá cesta ke zvýšení základní úrokové sazby o 0,75 procentního bodu, uvedla agentura Reuters.
  • Nezaměstnanost v USA v únoru vzrostla
    Americká ekonomika v únoru vytvořila zhruba 275.000 pracovních míst, což je více, než se očekávalo. Počet vytvořených míst za leden však statistici po zpřesnění dat výrazně snížili. Míra nezaměstnanosti pak v únoru překvapivě vzrostla na 3,9 procenta, zatímco v předchozích třech měsících se držela na 3,7 procenta. Ve své zprávě to dnes uvedlo americké ministerstvo práce. Zvýšení nezaměstnanosti a vývoj mezd vyvolávají pochybnosti, zda centrální banka (Fed) v červnu sníží sazby, jak řada analytiků očekávala.
  • Nezaměstnanost v USA vystoupila na čtyři procenta, tvorba míst ale zrychlila
    Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v lednu vystoupila na čtyři procenta z prosincové hodnoty 3,9 procenta. Ve své zprávě to dnes uvedlo americké ministerstvo práce. Americká ekonomika ale navzdory covidové vlně omikronu v lednu vytvořila asi 467.000 pracovních míst, což je mnohem více, než očekávali analytici.
  • Nezaměstnaných Španělů je po pěti letech více než čtyři miliony
    Počet nezaměstnaných ve Španělsku se v únoru poprvé po pěti letech zvýšil nad čtyři miliony, zejména v důsledku omezení zavedených proti šíření nového koronaviru, která ničí ekonomiku. Od začátku pandemie už ve Španělsku zaniklo více než 400.000 pracovních míst, oznámilo dnes španělské ministerstvo práce.
  • Nezaměstnaných ve Francii opět přibylo
    Počet nezaměstnaných ve Francii se v průběhu března zvýšil o 0,4 procenta na rekordních 3,51 milionu...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank