Sobota 18. ledna 2025 02:52
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025

Jaderná dohoda s Íránem prý není mrtvá

09.05.2018 16:08  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk

Rusko, Čína i evropští signatáři mezinárodní dohody o íránském jaderném programu dnes ujišťovali, že dohoda s Teheránem není mrtvá a že se jí budou nadále řídit. Reagovali tak na jednostranné odstoupení od dohody, které v úterý oznámil americký prezident Donald Trump. Skupina konzervativních íránských poslanců v reakci na tento krok spálila americkou vlajku. Odstoupení od dohody znamená obnovení amerických sankcí, což podle listu The Wall Street Journal (WSJ) dopadne na desítky firem ve Spojených státech i v Evropě, které měly v plánu dodávat do blízkovýchodní země své výrobky či služby.

Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian uvedl, že prezident Emmanuel Macron se telefonicky spojí s íránským prezidentem Hasanem Rúháním a vyzve ho, aby Írán dohodu nevypovídal. Rúhání už v úterý řekl, že jeho země se bude jadernou dohodou dále řídit, pokud se jejích cílů podaří dosáhnout ve spolupráci se zbylými účastníky, což jsou vedle Evropské unie Francie, Británie, Německo, Rusko a Čína.

"Jsme přesvědčeni, že dohoda je důležitým pilířem, který by se neměl zpochybňovat," řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Ministr zahraničí Heiko Maas uvedl, že není jasné, co chce Washington místo smlouvy. Také jeho britský kolega Boris Johnson řekl, že Washington musí svůj další postup vůči Íránu objasnit.

Fungování dohody chce nadále prosazovat i Česká republika, která ji považuje za "důležitý nástroj ke snižování rizika šíření jaderných zbraní a denuklearizace regionu", uvedlo v prohlášení ministerstvo zahraničí. Ministr zahraničí Martin Stropnický zdůraznil, že ČR nechce štěpit postoj EU k odchodu USA od dohody s Íránem. Praze v něm ale podle něj chybí konstatování, že Írán vyvíjí balistické rakety.

Evropská unie dnes zopakovala, že Trumpova rozhodnutí lituje a že dohodu chce udržet.

Konzervativní předseda íránského parlamentu Alí Larídžání navzdory Rúháního ujišťování řekl, že Írán teď už není dohodou vázán, a šéf parlamentního branného a zahraničního výboru prohlásil, že Írán zvýší výdaje na balistický raketový program. Parlament pak navrhl, aby vláda zajistila reciproční a přiměřená opatření v souvislosti s krokem USA. Íránský duchovní vůdce Alí Chameneí obvinil Trumpa ze lži a za jeho rozhodnutí jej kritizoval.

Íránští zákonodárci uspořádali demonstraci přímo v budově parlamentu a při pálení vlajky USA provolávali smrt Americe. Heslo "Smrt Americe" používají Íránci od islámské revoluce v roce 1979. Právě to Trump považoval za jeden za argumentů, proč od dohody z roku 2015 ustoupit. Argumentoval také tím, že smlouva je podle něj neúčinná, neboť mimo jiné nezabránila tomu, aby Teherán pokračoval v úsilí o vyrobení jaderné zbraně. Trump v úterý také řekl, že obnoví sankce proti islámské republice, a to na "nejvyšší úrovni".

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), která kontroluje plnění dohody, dnes přitom znovu potvrdila, že Írán dosud plnil závazky týkající se jaderné technologie.

Podle Washingtonu budou po přechodném období 90, případně 180 dnů obnoveny veškeré sankce, které platily před uzavřením dohody v roce 2015. Týkat se budou ropných či energetických společností, dodávek kovů a dalších surovin, prodeje automobilů a letadel nebo íránského bankovního sektoru. Postiženy zřejmě budou ropné společnosti Total či Shell, automobilky Volkswagen, Renault nebo Peugeot, strojírenský gigant Siemens či letečtí výrobci Airbus a Boeing.

Asijské rafinerie už podle agentury Reuters začaly hledat nové dodavatele ropy. Írán je v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) třetím největším producentem ropy a jedním z hlavních dodavatelů suroviny do asijských rafinerií.

Zdroj: Reuters, ČTK, MAAE, WSJ

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Izraelská ekonomika ve 2Q po revizi vzrostla jen o 0,3 procenta
    Izraelská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla po zpřesnění dat v celoročním přepočtu o 0,3 procenta. To je mnohem pomaleji než se doposud předpokládalo a než činil růst na začátku roku. Oznámil to dnes izraelský statistický úřad. Na ekonomiku má negativní dopad válka v Pásmu Gazy.
  • Izraelská ekonomika ve 4Q kvůli válce klesla
    Izraelská ekonomika v loňském čtvrtém čtvrtletí kvůli dopadům války s palestinským hnutím Hamás klesla v přepočtu na celý rok o 19,4 procenta. Ve svém odhadu to dnes uvedl izraelský statistický úřad. Výsledek je výrazně horší, než očekávali analytici. Ti s propadem sice počítali, v průměru jej ale odhadovali na deset procent. Za celý rok ekonomika růst udržela.
  • Izraelská makléřská společnost eToro vstoupí na burzu v USA
    Izraelská společnost eToro Group, která klientům z celého světa nabízí on-line makléřské služby, vstoupí na burzu ve Spojených státech. Spojí se za tímto účelem s firmou specializovanou na akvizice, takzvanou SPAC. Odhadovaná cena sloučeného podniku, který investicí zaštítí mimo jiné i japonská technologická a investiční skupina SoftBank Group, činí 10,4 miliardy dolarů (228,5 miliardy Kč). Firma to uvedla v dnešní tiskové zprávě.
  • Izraelská vládní koalice se pře o rozpočet, zemi hrozí nové volby
    Izraeli hrozí další parlamentní volby, které by byly už čtvrtým takovým hlasováním za méně než dva roky. Vládní koalice se totiž pře o státní rozpočet, který by měl být schválen do pondělka. Pokud se tak nestane nebo nebude přijat zákon o odkladu termínu pro přijetí rozpočtu, budou se v Izraeli automaticky konat nové volby. Informoval o tom dnes deník The Times of Israel, podle něhož se ani dnes strany vládní koalice nepřiblížily dohodě. O hrozbě nových voleb píše dnes i deník The Jerusalem Post.
  • Izraelsko-palestinský konflikt je podle šéfa SB šokem pro světovou ekonomiku
    Ozbrojený konflikt mezi palestinským hnutím Hamás a Izraelem je zbytečným šokem pro světovou ekonomiku, který by v případě rozšíření mohl centrálním bankám v řadě zemí zkomplikovat snahu potlačit inflaci, aniž by se hospodářství dostalo do recese. Uvedl to dnes prezident Světové banky (SB) Ajay Banga.
  • Izraelský HDP se loni zvýšil o 8,1 procenta, vykázal nejprudší růst za 21 let
    Hrubý domácí produkt (HDP) Izraele se v loňském roce zvýšil o 8,1 procenta, a to díky oživení spotřebitelských výdajů, exportu i investic z útlumu způsobeného koronavirovou krizí. Izraelská ekonomika tak zaznamenala nejprudší nárůst za 21 let. Vyplývá to podle agentury Reuters z dnešních údajů izraelského statistického úřadu.
  • Izraelský kabinet schválil rozpočet, poprvé po třech letech od předchozího
    Po maratonu jednání, která trvala od nedělního rána, dnes izraelská vláda schválila státní rozpočet na období 2021-2022. Je to poprvé po více než třech letech od schválení předchozího plánu výdajů, svůj souhlas ale ještě musí připojit parlament. Kvůli vleklé politické krizi, která vedla ke čtyřem volbám, funguje Izrael bez schváleného plánu hospodaření od roku 2018, informují tiskové agentury.
  • Izraelský premiér přiznal příliš rychlé uvolnění ekonomiky
    Izraelský premiér Benjamin Netanjahu včera přiznal, že vláda otevřela ekonomiku v době epidemie nemoci covid-19 příliš rychle a předčasně, což vedlo ke zrychlení šíření koronaviru. Izrael má 34.825 potvrzených případů nákazy a 348 mrtvých. Opozice včera varovala, že ekonomický dopad epidemie vyvolá bouřlivé protesty.
  • Izrael: Útoky Húsíů mají nevýznamný dopad na náš obchod
    Pokračující útoky jemenských povstalců Húsíů na plavidla v Rudém moři zatím měly pouze omezený dopad na zahraniční obchod Izraele. Nevyvolaly v Izraeli ani žádné výraznější inflační tlaky. Podle agentury Reuters to vyplývá ze zprávy izraelského ministerstva financí. Húsíové tvrdí, že útoky provádějí na podporu Palestinců ve válce mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás v Pásmu Gazy.
  • Jack Lew po brexitu žádné známky finanční krize nevidí
    Americký ministr financí Jack Lew po rozhodnutí Británie odejít z Evropské unie na trzích žádné známky finanční krize...
  • Jádrová inflace v eurozóně stoupla
    Míra inflace v eurozóně v červenci stagnovala na 1,3 procenta, nicméně takzvaná jádrová inflace, kterou bedlivě sleduje Evropská centrální banka (ECB), překvapivě vystoupila na čtyřleté maximum. Vyplývá to z rychlého odhadu, který dnes zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.
  • Jádrová inflace v Japonsku se loni zvýšila na 3,1 procenta, maximum od roku 1982
    Míra jádrové inflace v Japonsku se za loňský rok zvýšila na 3,1 procenta, maximum od roku 1982. Přispěl k tomu růst cen potravin, zatímco slabší kurz japonské měny zdražil dovoz. Oznámil to dnes statistický odbor japonské vlády. Za prosinec ale růst jádrové inflace, která nezahrnuje ceny čerstvých potravin, meziročně zpomalil na 2,3 procenta z listopadových 2,5 procenta.
  • Jaguar Land Rover jedná s vládou o pomoci za miliardu liber
    Britská automobilka Jaguar Land Rover (JLR) kvůli dopadům koronaviru jedná s vládou o finanční pomoci za více než jednu miliardu liber (30,6 miliardy Kč). Informují o tom britská média, která se odvolávají na zdroje obeznámené se situací. Firma sama to ale nepotvrdila, její mluvčí pouze uvedla, že firma je s vládou pravidelně v kontaktu a baví se s ní o široké škále témat. Vláda už dala najevo, že je připravena podílet se na záchraně klíčových britských firem.
  • Jaká aktiva si v loňském roce vedla nejlépe a nejhůře?
    Rok 2016 je již minulostí a tak se můžeme podívat, jaká investiční aktiva si v loňském roce vedla nejlépe a která naopak nejhůře. Z tabulky níže je patrné, že nejlépe si vedl brazilský akciový index Bovespa. V loňském roce rovněž rostly ceny mnoha komodit. Na opačném konci tabulky se pak nachází cena kakaa.
  • Jak bude reagovat CHF na kroky ECB?
    Švýcarská národní banka (SNB) již delší dobu drží úrokové sazby na čisté nule a brání posílení švýcarského...
  • Jak by vypadala platební neschopnost USA?
    Nikdo přesně neví, kdy Spojené státy přestanou platit své závazky, pokud Kongres nezvýší limit pro vládní...
  • Jak Čína ovlivňuje finanční trhy?
    Chuť riskovat se začala vracet na finanční trhy a kapitál si tak našel cestu z bezpečného přístavu USD a JPY.
  • Jak dopadla prověrka evropských bank?
    Veřejnost se v neděli dozví, jak dopadla dosud nejdůkladnější kontrola zdraví předních evropských bank...
  • Jak dopadl summit EU?
    Summit Evropské unie přinesl jen mlhavý výstup.
  • Jaké jsou největší ekonomiky světa?
    Čína by mohla vystřídat Spojené státy na pozici největší ekonomiky světa už v roce 2025, což je o tři roky...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex