Úterý 21. ledna 2025 00:21
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
RebelsFunding

Inflace v Německu v květnu vystoupila na 2,5 procenta, vláda čeká další růst

15.06.2021 10:00  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Míra inflace v Německu v květnu vystoupila na 2,5 procenta z dubnové hodnoty dvou procent. Dnes to v konečné zprávě oznámil německý statistický úřad, který tak potvrdil svůj předběžný odhad. Květnový růst spotřebitelských cen výrazně překračuje dlouhodobý cíl Evropské centrální banky (ECB), což vyvolává spekulace o dalším nepříznivém vývoji. Německé ministerstvo hospodářství je ale ve své měsíční zprávě optimistické, i když upozorňuje na možnost, že inflace přechodně vystoupí až ke třem procentům.

ECB za dlouhodobý inflační cíl stanovila hodnotu těsně pod dvěma procenty. Inflace v Německu roste stabilně od začátku roku. V lednu míra inflace meziročně vzrostla o jedno procento, v únoru o 1,3, v březnu o 1,7 procenta, v dubnu o dvě procenta a v květnu o 2,5 procenta. Statistický úřad uvádí, že naposledy rostla inflace pět měsíců v řadě v roce 2011.

Zatímco průměrný meziroční růst cen zboží činil 3,1 procenta, v případě energií to bylo deset procent. U energií bylo výrazné zvýšení cen i vůči dubnu, kdy meziroční míra inflace byla 7,9 procenta. Zdražení energií ekonomové vysvětlují nejen příliš nízkými cenami loni, ale také zavedením poplatku za vypouštění oxidu uhličitého. Od ledna je za tunu emisí CO2 stanovena cena 25 eur (636 Kč).

Vliv cen energií na inflaci je výrazný. Bez zohlednění cen energií by růst spotřebitelských cen v květnu meziročně činil 1,8 procenta a bez započítání topných olejů a pohonných hmot by to bylo 1,6 procenta.

V případě potravin činí meziroční růst spotřebitelských cen 1,5 procenta. Oproti dubnu byl květnový růst cen mírnější, tehdy byla meziroční inflace u potravin 1,9 procenta.

Pokračující růst spotřebitelských cen vyvolává dohady, zda je nynější stav jen přechodnou záležitostí, nebo naopak začátkem dlouhodobého trendu. Německý ministr financí Olaf Scholz před týdnem v rozhovoru se zahraničními novináři řekl, že inflační vývoj sleduje, o dalším vývoji ale nechtěl spekulovat. Naopak ministerstvo hospodářství počítá s tím, že inflace by v druhé polovině roku mohla vystoupit až ke třem procentům, důvodem ke znepokojení to ale podle něj není.

Ministerstvo hospodářství ve své měsíční zprávě vysvětluje, že jedním z inflačních důvodů ve druhé polovině roku budou následky loňského dočasného snížení sazeb daně z přidané hodnoty (DPH). Aby Německo podpořilo ekonomiku zasaženou koronavirovou krizí, tak od loňského července do konce roku klesla základní sazba z 19 na 16 procent a snížená ze sedmi na pět procent. Tlak na ceny se na počátku nového roku zmírní, dodává ministerstvo hospodářství.

Ministerstvo hospodářství zároveň zdůrazňuje, že jsou pro končící druhé čtvrtletí patrné jasné známky hospodářského oživení. MInistr hospodářství Peter Altmaier očekává v letošním roce ekonomický růst v pásmu 3,5 až čtyři procenta. V prvním čtvrtletí ale ekonomika klesla proti předchozím třem měsícům o 1,8 procenta.

Zdroj: Reuters, ČTK

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Inflace v Německu v červnu klesla na 2,1 procenta
    Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v červnu zpomalil na 2,1 procenta z květnových 2,4 procenta. Inflace nicméně zůstala nad cílovou úrovní Evropské centrální banky (ECB). Vyplývá to z předběžných údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie, které dnes zveřejnil spolkový statistický úřad.
  • Inflace v Německu v červnu stoupla na 1,5 %
    Meziroční míra inflace v Německu podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie v červnu dosáhla 1,5 procenta. Mírně tak zrychlila z květnových 1,4 procenta. Informoval o tom dnes spolkový statistický úřad, který tak potvrdil předběžné údaje z konce minulého měsíce. Ve srovnání s předchozím měsícem ceny v Německu stouply o 0,2 procenta.
  • Inflace v Německu v červnu vystoupila na 1,5 procenta
    Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie v červnu zrychlilo na 1,5 procenta. Oznámil to dnes spolkový statistický úřad. Zpřesnil tak svůj předběžný údaj, podle něhož inflace zůstala na květnových 1,3 procenta. Navzdory revizi však inflace v největší evropské ekonomice zůstává vzdálena cíli Evropské centrální banky (ECB) a podporuje rozhodnutí této měnové autority nezvyšovat v nadcházejícím roce úrokové sazby.
  • Inflace v Německu v červnu zpomalila na 7,6 z květnových 7,9 procenta
    Tempo meziročního růstu spotřebitelských cen v Německu v červnu zpomalilo na 7,6 procenta z květnové hodnoty 7,9 procenta. Dnes o tom v předběžné zprávě informoval německý statistický úřad Destatis, podle kterého se proti květnu spotřebitelské ceny zvýšily o 0,1 procenta. Motorem inflačního růstu zůstávají podle statistiků především vysoké ceny energií a další dopady související s válkou na Ukrajině.
  • Inflace v Německu v červnu zrychlila na 0,8 procenta
    Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v červnu zrychlil na 0,8 procenta z květnových 0,5 procenta. Zůstal však hluboko pod cílovou úrovní Evropské centrální banky (ECB). Vyplývá to z předběžných údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie, které dnes zveřejnil německý statistický úřad.
  • Inflace v Německu v dubnu klesla na 1,2 %
    Meziroční míra inflace v Německu v dubnu zpomalila na 1,2 procenta...
  • Inflace v Německu v dubnu podle unijní metodiky klesla na 7,6 procenta
    Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v dubnu zpomalil na 7,6 procenta z březnového tempa 7,8 procenta. Vyplývá to z předběžných údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie, které dnes zveřejnil Spolkový statistický úřad. Podle domácí metodiky míra inflace v Německu v dubnu klesla na 7,2 procenta z březnových 7,4 procenta.
  • Inflace v Německu v dubnu zpomalila
    Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu v dubnu zpomalilo na 1,4 procenta z březnových 1,5 procenta. Vyplývá to z předběžných údajů harmonizovaných s metodikou Evropské unie, které dnes zveřejnil německý statistický úřad. Analytici přitom v anketě agentury Reuters očekávali, že inflace zůstane na březnové úrovni.
  • Inflace v Německu v květnu dále zpomalila na 0,5 procenta
    Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu v květnu dále zpomalilo na 0,5 procenta z dubnových 0,8 procenta. Vyplývá to z předběžných údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie, které dnes zveřejnil německý statistický úřad. Inflace v Německu se tak ještě více vzdálila od cíle Evropské centrální banky (ECB).
  • Inflace v Německu v květnu klesla na 1,4 %
    Spotřebitelské ceny v Německu v květnu meziměsíčně klesly o 0,2 procenta, zatímco meziročně se o 1,4 procenta zvýšily. Vyplývá to z konečných údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu v zemích Evropské unie, které dnes zveřejnil Spolkový statistický úřad. Roční míra inflace tak byla na nejnižší úrovni za pět měsíců.
  • Inflace v Německu v květnu zpomalila na 1,3 procenta
    Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie v květnu zpomalilo na 1,3 procenta z dubnové hodnoty 2,1 procenta. Inflace v Německu je tak nejníže od loňského února. Oznámil to dnes spolkový statistický úřad.
  • Inflace v Německu v lednu klesla na 1,7 procenta
    Meziroční míra inflace v Německu v lednu klesla na 1,7 procenta z prosincových dvou procent...
  • Inflace v Německu v lednu mírně zpomalila
    Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu v lednu mírně zpomalilo na 1,3 procenta, což je o desetinu...
  • Inflace v Německu v lednu zpomalila na 4,9 procenta
    Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v lednu zpomalil na 4,9 procenta z prosincových 5,3 procenta. Vyplývá to z prvního rychlého odhadu, který dnes zveřejnil německý statistický úřad Destatis. Ve srovnání s předchozím měsícem se ceny zvýšily o 0,9 procenta.
  • Inflace v Německu v lednu zrychlila na 1,6 procenta
    Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v lednu zrychlil na 1,6 procenta z prosincových 1,5 procenta. Zůstává tak ale už devátý měsíc pod cílem Evropské centrální banky (ECB). Vyplývá to z předběžných údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie, které dnes zveřejnil německý statistický úřad.
  • Inflace v Německu v listopadu klesla na 2,3 procenta, je nejníže od června 2021
    Míra inflace v Německu v listopadu podle metodiky Evropské unie výrazně klesla, dostala se meziročně na 2,3 procenta z říjnových tří procent. V konečné zprávě to dnes uvedl Spolkový statistický úřad, podle kterého je to nejnižší hodnota od června 2021. Harmonizovaná inflace v Německu, které je největší ekonomikou používající euro, se tak nachází nedaleko dvouprocentního cíle Evropské centrální banky (ECB). Podle domácí metodiky výpočtu se míra inflace v Německu v listopadu snížila na 3,2 procenta z říjnových 3,8 procenta.
  • Inflace v Německu v listopadu klesla o čtyři desetiny bodu na deset procent
    Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu v listopadu zpomalilo na deset procent z říjnové hodnoty 10,4 procenta. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnil spolkový statistický úřad. Ten dnes také uvedl, že kvůli vysoké inflaci se zaměstnanci v Německu musejí už čtvrtým čtvrtletím v řadě smířit s reálným poklesem výdělků.
  • Inflace v Německu v listopadu překvapivě výrazně klesla, je na 2,3 procenta
    Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu v listopadu překvapivě výrazně kleslo, a to jak podle národní metodiky, tak podle metodiky harmonizované se způsobem výpočtů v Evropské unii. Podle harmonizovaných údajů inflace zmírnila na 2,3 procenta z říjnových tří procent, uvedl dnes v předběžné zprávě Spolkový statistický úřad. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali, že inflace zvolní na 2,6 procenta.
  • Inflace v Německu v listopadu vystoupila na šest procent, maximum za 29 let
    Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v listopadu zrychlil na šest procent, a dostal se tak na maximum od roku 1992. Na základě předběžných údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie to dnes oznámil spolkový statistický úřad. Podle domácí metodiky výpočtu pak inflace vystoupila na 5,2 procenta. Ceny v poslední době tlačí vzhůru zejména dražší energie a také problémy v dodavatelských řetězcích. Statistický úřad ale zmiňuje i nízkou cenovou hladinu v roce 2020.
  • Inflace v Německu v listopadu zpomalila
    Míra inflace v Německu podle prvního rychlého odhadu v listopadu zpomalila na 1,9 procenta...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new