Jako začínající obchodník narazíte v tradingu na dost obtížné překážky, které vás mohou zavést do několika různých zákoutí tradingu, ve kterých na vás číhají pasti. Je potřeba, abyste měli při ruce něco, čeho se můžete chytnout, určitý kompas, který vás v daný okamžik navede správným směrem. Takovým pomocníkem bývá nejčastěji technická analýza a její nástroje. Prostudujte si nejčastěji využívané indikátory trendu, oscilátory a prozkoumejte také základní přístupy k price action analýze.
Pokud zvládnete základní orientaci v grafu a dokážete pomocí indikátorů lépe číst aktuální vývoj na trhu, pomůže vám to zpracovat a začít vnímat sentiment trhu, jeho hlavní trend i krátkodobější trendy a především identifikovat úrovně supportů a rezistencí, které vám pomohou určit lépe vstupní a výstupní body přímo v trhu.
Nevstupujte do pozice rovnou s celým připraveným kapitálem. Nejlepší způsob je si váš kapitál rozdělit na několik částí a vstupovat nejprve např. se čtvrtinou. Poté, dle toho, jak se situace vyvíjí a jaké patterny, trendy a sentiment na trhu zaznamenáte, přidávejte další části pozice do trhu. Umožní vám to lépe navnímat trh a vstupovat skutečně, když budete v centru dění.
Jako začínající obchodník používejte vždy stop-lossy. Pokud nevyužíváte reálný stop-loss (stop příkaz v trhu), tak alespoň mentálně byste měli mít nastavenou hranici toho, jak chcete být exponování v trhu. V případě, že máte horší osobní disciplínu, bude lepší zůstat u stop příkazů. Nikdy nevíte, jak se situace na trhu vyvrbí, jaká makroekonomická, politická či jiná zpráva v následujících okamžicích ovlivní trh. Je proto důležité se stop-lossy chránit.
Závěr
A nejdůležitější rada na závěr. Pokud objevíte strategii, která vám osobnostně sedí a je pro vás zisková, již nehledejte nic jiného a snažte se vypilovat obchodní přístup na základě této strategie. Ušetří vám to spoustu času, námahy i peněz.
Gabriel Štefaňák
Dukascopy Europe