ECB nechala úrokové sazby na rekordním minimu
Evropská centrální banka nechala po dnešním zasedání své bankovní rady základní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu 0,75 procenta a zhoršila výhled eurozóny na letošní rok. Prezident banky Mario Draghi pak na tiskové konferenci představil nový plán nákupu státních dluhopisů, napsala agentura Reuters.
ECB ve své nové prognóze oznámila, že ekonomika zřejmě v letošním i příštím roce klesne více, než se původně čekalo. V letošním roce se má hrubý domácí produkt snížit o 0,6 až 0,2 procenta a další oživení má být velmi pomalé. Doposud ECB počítala s výkonem ekonomiky v rozpětí od poklesu o půl procenta po růst o 0,3 procenta. V roce 2013 pak bude výkon ekonomiky v rozmezí od poklesu o 0,4 procenta po růst o 1,4 procenta. Původní odhad počítal s nulovým růstem až růstem o dvě procenta.
Banka také očekává letos i příští rok vyšší inflaci. Pro letošní rok zvýšila odhad inflace na 2,4 až 2,6 procenta z původních 2,3 až 2,5 procenta. Příští rok se mají spotřebitelské ceny zvýšit o 1,3 až 2,5 procenta místo jednoho procenta až 2,2 procenta odhadovaných v červnu.
ECB rovněž nechala na nule jednodenní depozitní sazbu. Nulová depozitní sazba má podpořit mezibankovní trh a přimět banky, aby si raději půjčovaly mezi sebou za vyšší sazbu, která je nyní 0,1 procenta, než ukládaly své peníze u ECB.
Někteří ekonomové spekulovali, že by banka mohla snížit úrokové sazby, aby podpořila slábnoucí ekonomiku eurozóny. Ta ve druhém čtvrtletí klesla o 0,2 procenta a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) dnes varovala, že Evropa vstupuje do recese, která ohrožuje obchod a pracovní místa po celém světě. Analytici však upozorňují, že úrokové sazby jsou již v současnosti velmi nízké a je otázkou, jak velkou dodatečnou pomoc by další snížení úrokových sazeb poskytlo. Inflace se také v srpnu zvýšila na 2,6 procenta a dále se tak vzdálila dvouprocentnímu limitu stanovenému ECB jako strop cenové stability. ECB naposledy snížila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu 5. července.
Draghi dnes rovněž představil nový program nákupu dluhopisů nazvaný přímé měnové transakce (OMT). ECB bude v rámci programu kupovat na sekundárním trhu dluhopisy problémových zemí s kratší splatností rok až tři roky. Podmínkou nákupu je, že země požádá o pomoc z evropských záchranných fondů a bude souhlasit s podmínkami pomoci. Limit pro nákup dluhopisů nebyl stanoven.
Zdroj: Reuters, ČTK, OECD, ECB
Čtěte více
-
ECB nechala sazby beze změn, EUR/USD nad 1.3150
ECB podle všeobecného očekávání nechala svou základní úrokovou sazbu na historickém minimu jednoho procenta. -
ECB nechala sazby beze změny
Evropská centrální banka (ECB) na svém dnešním zasedání nechala podle očekávání základní úrokovou sazbu... -
ECB nechala sazby beze změny
Evropská centrální banka ponechala svou základní úrokovou sazby po dnešním zasedání podle očekávání... -
ECB nechala sazby beze změny
Evropská centrální banka (ECB) ponechala po dnešním zasedání svou základní úrokovou sazby na rekordním... -
ECB nechala sazby na minimech
Evropská centrální banka (ECB) nechala po dnešním zasedání bankovní rady svou základní úrokovou... -
ECB nechala svou politiku beze změny, signalizovala nová opatření
Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání ponechala svou měnovou politiku beze změn. Základní úroková sazba tak zůstává na rekordním minimu nula procent, nemění se ani program nákupů dluhopisů. ECB však uvedla, že v prosinci s ohledem na růst počtu případů nákazy novým koronavirem měnovou politiku znovu přehodnotí. Podle ekonomů se banka chystá nákupy dluhopisů zvýšit. -
ECB nechala úrokové sazby beze změn
Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání nechala úrokové sazby beze změn, navzdory... -
ECB nechala úrokové sazby beze změny
Evropská centrální banka (ECB) nechala dnes podle očekávání hlavní úrokovou sazbu beze změny na... -
ECB nechala úrokové sazby beze změny
Evropská centrální banka nechala na dnešním zasedání úrokové sazby v eurozóně podle očekávání beze změny... -
ECB nechala úrokové sazby na minimu
Evropská centrální banka (ECB) nechala po dnešním zasedání své rady základní úrokovou sazbu beze... -
ECB nechala úrokovou sazbu beze změny
Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání ponechala svou základní úrokovou sazbu... -
ECB nechala základní sazbu na 0,05 %
Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání ponechala svou základní úrokovou sazbu beze... -
ECB nechala základní úrok na historickém minimu
Evropská centrální banka (ECB) podle očekávání nechala základní úrokovou sazbu na historickém minimu... -
ECB nechala základní úrok na rekordním minimu
Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání ponechala svou základní úrokovou sazbu beze... -
ECB nechala základní úrok na rekordním minimu nula procent
Evropská centrální banka (ECB) dnes na zasedání Rady guvernérů podle očekávání nechala svou měnovou politiku beze změn. Základní úroková sazba tak zůstává na rekordním minimu nula procent. Po sérii mimořádných opatření na podporu ekonomiky zasažené koronavirovou krizí se banka zaměřuje na kontrolu přijatých kroků a pokračuje v nákupech dluhopisů v objemu, který stanovila dříve. -
ECB nechala základní úrok na 0,75 procenta
Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání ponechala svou základní úrokovou sazbu beze změny... -
ECB nechala základní úrokovou sazbu beze změny
Měnový výbor Evropské centrální banky (ECB) dnes podle očekávání nechal základní úrokovou sazbu beze změny na 4,5 procenta. Přerušil tak nejdelší sérii zvyšování úrokových sazeb ve své 25leté historii. Nejnovější údaje nadále ukazuj, že inflace se pomalu snižuje k dvouprocentnímu cíli. ECB to uvedla ve svém prohlášení. -
ECB nechá měnovou a bankovní politiku oddělenou
Evropská centrální banka (ECB) nechá svou měnovou a bankovní politikou oddělenou, až začne uplatňovat... -
ECB nechystá přímou distribuci peněz lidem
Evropská centrální banka (ECB) je v případě potřeby připravena k dalšímu uvolňování měnové politiky... -
ECB nejspíš zakročí proti silnému euru
Po diskuzích o americkém vládním shutdownu a následně o prodloužení kvantitativního uvolňování se přesouvá pozornost měnových trhů zpět do Evropy. Včerejší indexy nákupních manažerů (PMI) zklamaly a napsaly tak otazník za oživení v eurozóně. Špatně dopadla především Francie, která si již začíná stěžovat na silné euro, kvůli kterému přichází o konkurenceschopnost i mimoevropské zakázky, a bude vyvíjet tlak na Evropskou centrální banku (ECB), aby euro poslala níže. Ostatní jihoevropské státy i Nizozemsko by se za slabší euro vůbec nezlobili a tak budou Francii tiše podporovat. Pravdou je, že díky utlumeným inflačním tlakům má ECB slušný prostor pro oslabení eura.