Pondělí 25. listopadu 2024 07:01
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Dukascopy new
reklama
eightcap trade smarter

Světové akciové indexy

25.01.2017 16:50  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk


Indexy jsou nejen základním statistickým indikátorem měřícím vývoj celého trhu ale také určitým měřítkem úspěšnosti a schopností investora. Ten, který dokáže své investiční portfolio dlouhodobě zhodnocovat lépe než činí přírůstek či ztráta daného indexu, tj. výnosnost portfolia převyšuje výnos celého trhu (čímž se mimochodem vymyká základní investiční teorii), pak má výborný investiční instinkt.

Pro investory představuje burzovní index základní ukazatel, který jim říká jak se daný trh v čase vyvíjí. Je základním statistickým indikátorem popisujícím vývoj celého burzovního trhu.

Evropa

  • Dow Jones EURO STOXX 50

    Jedná se o hlavní evropský burzovní index, který se počítá teprve od roku 1991. Zahrnuje 50 společností s největší tržní kapitalizací, přičemž každé čtvrtletí se prověřuje jak složení, tak i váha jednotlivých titulů. Rozhodujícím výběrovým kritériem je „free float value“ (tržní hodnota volně obchodovaného počtu akcií).

    Zastoupení technologických a telekomunikačních společností je necelých 20 %, váha energetických výrobců a distributorů představuje čtvrtinu.Největší podíl má však sektor finanční, který tvoří téměř 30 %.

  • DAX Performance-Index

    Index DAX zahrnuje 30 hlavních emisí, které jsou obchodované na německé burze ve Frankfurtu. Složení indexu se opírá o kombinovaný ranking zaměřený na „free float value“ a objemy burzovních obchodů. Složení se prověřuje každé čtvrtletí.

    Váha technologických společností představuje téměř 30 %, naopak finanční sektor je zastoupen přibližně 20 %. Klasické energeticky orientované společnosti v indexu zcela chybí. Výsledná volatilita indexu DAX je ve srovnání s jinými poměrně vysoká.

  • ATX Austrian Traded Index

    Hlavní vídeňský index, do kterého se přijímá na základě kombinovaného rankingu z „free float value“ a objemu burzovnich obchodů. Od roku 2003 zdolává jedno maximum za druhým.

    Největší podíl má petrochemický koncern ÖMV (20 %), druhá největší společností je Erste Bank (16 %), třetí je Telekom Austria (13 %).

  • SMI Swiss Market Index

    Švýcarský index zohledňuje maximálně 30 nejlikvidnějších a nejvýznamnějších společností se sídlem ve Švýcarsku nebo Lichtenštejnsku. Index se každoročně prověřuje a výběrová kritéria stanovují zastoupení jednotlivých titulů na základě tržní kapitalizace.Čtyři největší společnosti tvoří přes 60 % hodnoty indexu. V indexu SMI je velmi silně zastoupen sektor healthcare a financí.

  • FTSE 100 Index

    Hlavní index Spojeného království, který zohledňuje hodnotový vývoj 100 akcií s největší tržní kapitalizací. Váhové zastoupení jednotlivých společností je stanovováno podle „free float value" (tržní hodnoty volně obchodovaného počtu akcií).

    FTSE 100 na rozdíl od ATX nebo SMI dobře reprezentuje hospodářskou strukturu Velké Británie.

  • CAC 40 Index

    Francouzský akciový index, který zahrnuje 40 titulů. Kalkulace indexu začala 31. prosince 1987 a složení je čtvrtletně prověřováno na základě „free float value“.

  • AEX Amsterodam Exchange Index

    Nizozemský akciový index se svojí koncepcí výrazně odlišuje. Pro zohlednění společnosti v indexu je běžně hlavním kritériem tržní kapitalizace. Naopak u AEX rozhodují objemy burzovních obchodů. Složení indexu se prověřuje každoročně na bázi „free float value“.

Severní Amerika

  • Dow Jones Industrial Average

    Tento index se počítá již více než 100 let a považuje se za indikátor nálady na mezinárodních finančních trzích. Přitom jeho hodnota je dnes stále počítána podle mechanismu, který byl zaveden v roce 1896. Dow Jones je počítán jako cenově vyvážený index – všechny společnosti jsou v něm zastoupeny podle svých absolutních akciových kurzů. To způsobuje, že některé společnosti s vysokým akciovým kurzem mají v indexu významnou pozici, i když co se týče tržní kapitalizace, patří spíše k těm menším. Změny ve složení indexu jsou velice vzácné.

  • S&P 500 Index

    Index S&P 500 se počítá od roku 1943 a obsahuje 500 titulů. Jednotlivé akcie se vybírají podle tržní hodnoty a celkového objemu obchodů. Další kritérium je oborová reprezentativnost – váhové zastoupení by mělo zobrazovat aktuální oborovou strukturu amerického hospodářství.

  • NASDAQ 100 Index

    Váhové zastoupení se upravuje čtvrtletně na bázi tržní kapitalizace. Díky vysoké likviditě nemají kritéria jako např. obchodovaný počet akcií nebo objemy obchodů význam.

    Jsou zde zastoupeny společnosti především z oblastí software, hardware, telekomunikace, infrastruktury sítí, informačně-technologických služeb nebo biotechnologie (Microsoft, Intel atd.)

  • S&P TSX 60 Index

    Kanadský akciový index. Kritéria pro výběr akcií jednotlivých společností je sídlo společnosti v Kanadě, vysoký objem burzovních obchodů a odpovídající tržní hodnota volně obchodovaných akcií.

Jižní Amerika

  • BOVESPA Index

    Tento brazilský index zohledňuje celkem 53 společností. Čtyři z pěti nejvýznamnějších titulů pocházejí z komoditního sektoru.

Asie

  • Nikkei 225 Index

    Japonský Nikkei 225 patří k nejstarším globálním indexům. Podobně jako u amerického Dow Jones Industrial Average je metoda výpočtu tohoto indexu zcela zastaralá. Nikkei 225 zohledňuje při své kalkulaci pouze výši aktuálních kurzů.

  • TOPIX

    Jeho kalkulace započala v roce 1998 a v současnosti je v tomto indexu kotováno asi 1 600 titulů. Co se týče koncepce, je tento další japonský index ve srovnání s Nikkei 225 o hodně lepší. Váhové zastoupení společností se stanovuje na základě tržní kapitalizace. Navíc se uplatňuje mezinárodně uznávané kritérium „free float“. I přes jasné přednosti indexu TOPIX vůči Nikkei 225, se více progresivnější TOPIX zatím neprosadil a vůdčím indexem japonských ostrovů tak zůstává Nikkei 225.

  • HSI Hang Seng Index

    Zobrazuje hodnotový vývoj 33 společností sídlících v Hongkongu. Charakteristický je vícestupňový výběrový proces – společnost musí mít patřičnou tržní kapitalizaci, vysoké objemy burzovních obchodů a důležitou roli také hraje odvětvová reprezentativnost.

  • NIFTY 50 Index

    Nejdůležitější indický index, který zahrnuje 50 akciových titulů z 24 oborů. Hlavním váhovým kritériem je likvidita zohledněných akcií.

Afrika

  • FTSE/JSE Africa Top 40 Index

    Index reprezentuje Jihoafrickou republiku. Zohledňuje 40 titulů s největší tržní kapitalizací, které jsou kotovány na burze v Johannesburgu. Významné postavení mají v rámci indexu banky i pojišťovny, i když je JAR vnímána jako země s velkou zásobou nerostných surovin.

Austrálie

  • S&P/ASX 200 Index

    Australský akciový index, ve kterém je zohledněno 200 titulů. Index je každé čtvrtletí nově koncipován na bázi „free float value“. Váha finančního sektoru je více než 60 %, přičemž zastoupení jiných odvětví je výrazně podhodnoceno. Také diverzifikace s ohledem na na jednotlivé tituly není příliš optimální.

Globální indexy

  • MSCI World Index

    Globální index, který zahrnuje kolem 1 500 akcií z 23 zemí a právem platí za nejširší globální benchmark.

  • Dow Jones Global Titans 50 Index

    Globální index zohledňující vývoj 50 největších multinacionálních koncernů světa. Ve výběru Titans 50 jsou velké globální koncerny s patřičnou burzovní hodnotou.

Zdroj: Finance.cz, Wikipedia
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Světová ekonomika zpomaluje, tragédie to ale rozhodně není
    Jaký je aktuální výhled světové ekonomiky? Dá se říci, že to není žádná sláva, na druhou stranu to ale není ani tragédie. Světová ekonomika je totiž v mírně klesajícím trendu již od přelomu let 2017 a 2018, tedy již přibližně rok a půl. Je to jasně patrné z vývoje hojně sledovaných globálních indexů nákupních manažerů (PMI – purchasing managers indices).
  • Světová finanční konference ShowFx v Praze se koná 12. května
    Všichni obchodníci a ti, koho zajímá dozvědět se více o obchodování a investicích, jsou zváni na bezplatnou vzdělávací akci – první Světovou finanční konferenci ShowFx v Praze.
  • Světová produkce kávy je rekordní a ceny půjdou dolů.
    Světová produkce kávy dosáhne podle amerického ministerstva zemědělství v letošním sklizňovém období rekordního objemu...
  • Světová produkce piva stoupla, sklizeň chmele kvůli počasí klesla
    Na celém světě se v loňském roce proti očekávání uvařilo více piva. Sklizeň chmele se ale propadla nejvíce od konce druhé světové války, především kvůli počasí. Pivovary však v současné době nejsou ohroženy nedostatkem chmele. Uvedl to největší světový obchodník s chmelem BarthHaas.
  • Světová rada pro zlato: Minulý měsíc bylo z celosvětových ETF zlikvidováno zlato
    Podle nejnovějších údajů Světové rady pro zlato (World Gold Council) zaznamenaly burzovně obchodované fondy (ETF) kryté zlatem minulý měsíc odpovídající konec neuspokojivého roku.
  • Světová rezervní měna hledala další směr
    Minulý týden se americký dolar dostal pod tlak prodejců, kteří v prvních dnech tlačili index rezervní měny na nejnižší bod od dubna 2018. Dolar se později zotavil a vrátil se zpět do obchodního kanálu minulého měsíce.
  • Světová zdravotnická organizace stabilizovala trhy
    „Spekulanti srovnávají současnou situaci na trzích s rokem 2003, kdy probíhala epidemie SARS. Podle toho upravují svá portfolia a snaží se na současné panice kolem koronaviru vydělat. Trhy prozatím reagují klidněji než v minulosti při podobných situacích. Akcie některých farmaceutických společností však při obchodování dosáhly maximálních denních limitů,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • SVĚTOVÉ AKCIE KLESAJÍ DÍKY OBAVÁM Z ČÍNSKÉHO RŮSTU
    Ve čtvrtek jsme mohli vidět celosvětový pokles akcií, který se udál díky obavám ze zpomaleného čínského vývoje a jeho ...
  • Světové akcie opakují pohyby z druhé poloviny minulého roku
    Pokud se podíváme na akciový index MSCI All-Country World v druhé polovině minulého roku, uvidíme podobné pohyby, jakých jsme svědky v posledních měsících. Dobře to znázorňuje normalizovaný graf procentního vývoje tohoto indexu v období červenec – prosinec 2015 (bílá křivka), do kterého je vložen graf vývoje stejného indexu v období listopad – současnost (modrá křivka).
  • Světové akcie spadly nejvíce za poslední roky
    Tento týden je ve znamení velkého propadu, který se šířil napříč prakticky celým světem. Jako první byly zasaženy akciové trhy v USA, kde nejvíce krvácel technologický sektor. Odtud se zkáza rozrostla do Evropy i Asie.
  • Světové akciové trhy klesají kvůli zhoršeným výhledům růstu světové ekonomiky
    Americké akciové trhy zahájily dnešní obchodování v červených číslech. Tamní investoři vstřebávají negativní informace o nejpomalejším růstu čínské ekonomiky od roku 1990. Další negativní zpráva přišla od Mezinárodního měnového fondu, který již podruhé za poslední tři měsíce snížil své odhady růstu světové ekonomiky na 3,5 % v letošním a 3,6 % v příštím roce. Index Dow Jones klesá o 0,7 %, S&P 500 ztrácí 0,9 % a technologický Nasdaq odepisuje 1,1 % ze své hodnoty. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejhůře, se ztrátou 1,7 %, vede energetickým a průmyslovým podnikům. Jediným ziskovým sektorem jsou pouze utility, ty aktuálně posilují o 0,3 %.
  • Světové akciové trhy táhne dolů vlna výprodejů
    Včerejší obchodování na americkém akciovém trhu bylo ve znamení výprodejů. Obavy investorů z rostoucích úrokových sazeb a výnosů z dluhopisů včera vygradovaly. Po několikadenním napětí se strhla výprodejová vlna. Průmyslový Dow Jones oslabil o 3,2 %, S&P 500 ztratil 3,3 % a technologický Nasdaq odepsal dokonce 4,1 %. Nedařilo se ani jednomu sektoru, když se jejich ztráty pohybovaly do výše až 4,8 % v případě technologických firem. Nejmenší ztrátu zaznamenala síťová odvětví, a to 0,5 %.
  • Světové akciové trhy zahájily nový kvartál zisky
    Americké akciové trhy zahájily týden růstem. Všechny tři hlavní indexy, a to S&P 500, Nasdaq a Dow Jones shodně posilují o 0,8 %. Tento týden budou pokračovat obchodní jednání mezi Spojenými státy a Čínou ve Washingtonu. Bude se jich účastnit i čínský premiér. Minulý týden americký prezident Donald Trump prohlásil, že pokud obě strany nedomluví „dobrou dohodu“, tak Spojené státy od jednání kompletně odstoupí. Prozatím pozitivně se vyvíjející obchodní jednání se tak projevují i na růstu akciových trhů. V rámci indexu S&P 500 se nejlépe daří finančnímu sektoru, který posiluje o 1,9 %. Protipólem jsou síťová odvětví se ztrátou 1,1 %.
  • Světové burzy dění v Británii zatím netrápí, ztrácí jen britský FTSE100
    Finanční trhy dnes pokračují v relativně klidnému obchodování a bez větších výkyvů. Přestože mediálním tématem číslo jedna zůstává i nadále situace v Británii a včerejší odmítnutí plánu Theresy Mayové v britském parlamentu, dopad na světové trhy je zatím mírný a pod tlakem jsou pouze akcie v Británii. Z hlediska dění na akciovém trhu se tak mnohem větším tématem zatím zdá být probíhající výsledková sezóna, která po včerejším mírném zklamání (výsledky JP Morgan), dnes nabídla o něco lepší čísla Goldman Sachs a Bank of America. Obě banky dokázaly příjemně překvapit, i když se i na jejich výsledcích negativně podepsala slabší výkonost fixed income sekce a vysoká volatilita z konce minulého roku.
  • Světové burzy dnes mají své „černé pondělí“. Ropa padá nejvíce od Války v Iráku roku 1991, Saúdská Arábie cenově válčí proti všem, ale hlavně proti Rusku
    Ropa typu Brent se dnes při začátku obchodování historicky propadla, o více než 14 dolarů na barel, a to v řádu sekund. Propad o 31 procent je nejvýraznější od Války v Iráku roku 1991. Stalo se tak v důsledku jiné války, naštěstí jen cenové, kterou o víkendu Saúdská Arábie vyhlásila Rusku a vlastně všem dalším ropným těžařům. Moskva totiž minulý týden odmítla přistoupit na další snížení těžby ropy, po němž právě Rijád nejhlasitěji volal. Padá nejen cena ropy, ale také třeba měny zemí, které mají z ropy značné příjmy. Norská koruna dnes vůči dolaru znehodnotila na nejslabší úroveň od roku 1985.
  • Světové burzy prudce oslabují, výrobce kabelek Louis Vuitton padá nejvíce od roku 2009. Podle Trumpa se centrální banka "zbláznila"
    Burzy po celém světě se propadají nejstrměji od letošního února. Včera dramaticky oslabily americké trhy, dnes padají ty asijské. Tokijská nebo hongkongská burza ztrácejí více než tři procenta. V Americe hodně „krvácely“ například technologické tituly, index Nasdaq 100 včera oslabil nejvýrazněji od roku 2011.
  • Světové centrální banky nadále zvyšují své zlaté rezervy
    Září bylo podle Krishana Gopaula, senior analytika World Gold Council, dalším významným měsícem pro nákupy zlata centrálními bankami po celém světě. Údaje MMF ukazují, že globální zlaté rezervy centrálních bank vzrostly v září o 78 tun. Hrubý objem prodeje činil pouhou 1 tunu, který byl kompenzován hrubým objemem nákupů ve výši 78 tun. Hlavní kupující byli z rozvíjejících se trhů.
  • Světové centrální banky nakupují zlaté rezervy, ČNB následuje
    Světové centrální banky v listopadu pokračovaly v rozšiřování svých zlatých rezerv. Podle organizace World Gold Councilu přikoupily v čistém vyjádření celkem 50 tun zlata, což je o polovinu více než v říjnu. Od ledna do listopadu loňského roku tak centrální banky nakoupily už 673 tun zlata, což je o 200 tun zlata více než během celého roku 2021, kdy byly globální rezervy na téměř 30letých maximech.
  • Světové centrální banky urychlují ukončení stimulačních opatření. Očekává se zvýšení poptávky po defenzivních aktivech
    Řada centrálních bank uspořádala plánovaná měnověpolitická zasedání najednou, což utváří obecný trend omezování stimulačních opatření. Většina prognóz byla potvrzena s minimálními změnami, některé však byly překvapivé.
  • Světové centrální banky zkupují zlato. Zásoby ČNB jsou minimální
    Začátkem listopadu uvedla Světová rada pro zlato (World Gold Council – WGC), že centrální banky a jiné finanční instituce pokračují v hromadění zlata. Nákupy se odhadují na čtvrtletní rekord 399,3 tuny. Česká národní banka za světovými velmocemi výrazně zaostává, což je podle odborníků v současné ekonomické situaci krátkozraké.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank