Středa 15. ledna 2025 13:49
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
eightcap trade smarter

Pět zemí a politiků, kteří by měli těžit z Trumpova vítězství

17.11.2016 18:30  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Pravicoví i levicoví experti předpovídali, že pokud v amerických prezidentských volbách zvítězí Donald Trump, dojde ke katastrofě. Diplomaté od Mexika až po Jižní Koreu vyjadřovali „znepokojení“. Trump skutečně zvítězil, ale nezdá se, že by všichni čekali další světovou válku. Z pragmatických i cynických důvodů s ním pravděpodobně bude jednat řada světových vůdců a někteří z nich jej i uvítají. Které země a kteří politici by z jeho zvolení mohli těžit nejvíce?

Indie a její premiér Narendra Modi

Trump v roce 2014 řekl, že Modi „udělal fantastickou práci a sjednotil lid“. Podle Trumpa mělo dojít k tomu, že „do Indie se pohrnou peníze“. On sám tam přitom podniká a tato země si podle něj vede velmi dobře. A je pravdou, že z hlediska pragmatických obchodních vztahů mezi Indií a USA je Trump výhodný. Jeho protimuslimské výroky pravděpodobně nezhatí další dodávky amerických zbraní do Indie, která pro americké zbrojovky představuje jeden z nejvýznamnějších trhů.

Trumpovo křižácké tažení proti Číně je pro Indii také výhodné, protože ji posiluje v regionálním boji o moc. K tomu ještě přidejme Pákistán, který je tradičně spojencem USA, ovšem Trump se na rozdíl od Clintonové staví proti němu. Dokonce prohlásil, že „mimo Írán jde o nejnebezpečnější zemi na světě“.

Egypt a jeho prezident Abdel-Fattah el-Sisi

Většina muslimských vůdců se z Trumpova vítězství neraduje, ovšem v Sisim může Trump najít dobrého partnera. Trump hlasitě podporuje egyptskou vládu jednoho muže a dokonce prohlašuje, že Spojené státy měly „podporovat Mubaraka místo toho, aby se ho zbavily jako psa“. Trump považuje arabské jaro za velký neúspěch a protesty proti konsolidaci moci v rukou armády považuje za puč. Sisi navíc vede válku proti islamistickým skupinám a s Trumpem tak může lehce najít společnou řeč, protože ten hovoří o válce s radikálním islámem.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Tenze mezi izraelskou vládou a demokratickým Bílým domem jsou už notoricky známé a tyto tenze se údajně týkaly Clintonové. Je pravda, že Trumpův vztah k americké židovské komunitě byl během jeho volební kampaně několikrát předmětem dohadů. Trump ale také prohlásil, že Netanjahu je „bezva chlap a výborný vůdce“. Netanjahu veřejně protestoval proti Trumpovým protimuslimským postojům, ale plánované setkání s ním nezrušil (Trump jej později odložil). Trump také nesouhlasí s dohodou s Íránem, kterou Netanjahu považuje za „historický omyl“.

Ekvádorský prezident Rafael Correa

Latinskoamerická levice je asi tím nejméně pravděpodobným zdrojem podpory Trumpa. Časy Huga Cháveze jsou ale již dávno za námi, bolivijská vláda je na kolenou a dokonce i Kuba se otevírá Spojeným státům. Correa tak hovořil o tom, že vítězství Trumpa by mohlo znovu oživit ideologický oheň v jeho regionu. Trumpovo volební vítězství by tak z jeho pohledu mohlo přinést nový impuls pro levicové vlády Latinské Ameriky.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un

Despota Severní Koreje je možná šílenec a maniak, jak tvrdí Trump. Jenže podle něj je také nutno uznat jeho vůdcovské schopnosti. Trump rovněž opakovaně kritizoval Japonsko, že krade Američanům práci a stěžoval si na bezpečnostní garance, které Spojené státy Japonsku poskytují. „Pokud někdo zaútočí na nás, Japonsko nám nepomůže,“ tvrdí Trump. Z dobré vůle Američanů podle něj těží i Jižní Korea. Ta je podle něj bohatá právě díky USA. Ty ji totiž „brání před Severní Koreou, ale nic z toho nemají“ (to, že Jižní Korea ve skutečnosti za tuto pomoc platí, Trumpa moc nezajímá). I kdyby byl Kim Čong-un šílený, určitě uvítá amerického prezidenta, který bude dál bourat rozpadající se spojenectví v regionu, v jehož čele Američané stále stojí.

Autorem je Matt Peterson.

Zdroj: The Atlantic

Klíčová slova: Japonsko | Peníze | USA | Garance | Donald Trump | Indie | ROCE | Spojené státy |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Pět otázek pro Johna Hardyho k situaci v Turecku
    Turecká vláda a zejména turecký soukromý sektor si napůjčovali obrovské finanční částky v zahraničních měnách – částečně na podporu Erdoganových ambiciózních projektů infrastruktury. Země si vybudovala obrovský schodek, který představuje strukturální základ této krize. Skutečný spouštěč není jasně daný, ale z velké části za to může signál vyslaný prezidentem Erdoganem, že hodlá zakročit vůči nastavené politice centrální banky, protože turecká centrální banka potřebovala další zvyšování sazeb, aby se ubránila oslabování měny.
  • Pět politicky korektních ekonomických mýtů
    V současné době můžeme najít několik politicky korektních a obecně přijímaných ekonomických názorů, které ovšem mají pochybný základ. Vybrali jsme z nich pět následujících:
  • Petr Čermák (investor) o value investování, určení vnitřní hodnoty akcií a chování při výprodejích akcií
    Hrozba recese a obchodních válek dále ovládá trhy. Úrokové sazby dluhopisů padají a investoři alokují svůj kapitál do hotovosti nebo hodnotových akcií. Existují ještě příležitosti na nákup akcií? Jak poznat, jaká je jejich správná cena a kdy jsou podhodnocené?
  • Petr Kellner zemřel
    Český miliardář a podnikatel Petr Kellner v sobotu zemřel při nehodě vrtulníku v aljašských horách. Informaci zahraničních médií o tragickém úmrtí šestapadesátiletého podnikatele ČTK potvrdila mluvčí investiční skupiny PPF Jitka Tkadlecová. Pohřeb se bude konat v úzkém rodinném kruhu. Mluvčí zároveň požádala, aby všichni respektovali soukromí Kellnerovy rodiny.
  • Petrof – firma, kterou řídí ekonomická poradkyně Fialovy vlády – přesunuje část výroby do Asie. Klíčovým důvodem jsou drahé energie
    Petrof přesunuje část výroby do Asie, konkrétně do Indonésie. Největší evropský výrobce akustických klavírů a pianin tak „využívá příležitost“, kterou nabízí Green Deal EU. Z něj tedy ovšem těží indonéský výrobní partner, který od královehradecké legendy se 160letou tradicí získává nejen pracovní místa, ale hlavně cenné know-how, akumulované od poloviny 19. století.
  • Petrof kvůli nákladům přesune výrobu levnějších nástrojů do Indonésie
    Královéhradecký výrobce klavírů a pianin Petrof přesune část výroby do zahraničí. Levnější typy nástrojů pro něj bude produkovat indonéská společnost. Prezidentka a majitelka Petrofu Zuzana Ceralová Petrofová to řekla deníku e15. Výroba v Indonésii začne ve druhé polovině letošního roku. Důvodem přesunu jsou vysoké náklady na pracovní sílu v Česku, drahá energie či rostoucí cena materiálu.
  • PetroChina – Blízká podpora
    Akcie společnosti PetroChina (PTR) se od letošního 26. ledna pohybují ve velmi silném klesajícím trendu. Ovšem pokles v tomto týdnu způsobil, že se míra PTR přiblížila blízko důležité podpory, která se nachází kolem hodnoty z 10. července 2017 (? 60,69 – ? 60,75). V případě jejího průlomu budou mít obchodníci otevřenou cestu k otestování jamky z 11. února 2016 (? 55,1 – 55,20 ?). Nejbližší rezistencí je vrchol z 16. srpna 2017 ($ 62,45 – $ 62,53). Další překážkou pro obchodníky je vrchol ze dne 4. srpna 2017 ($ 64,6 – $ 64,72). Další dny na burze budou proto pro vývoj cen akcií PetroChina (PTR) klíčové. Mohou totiž určit budoucnost celé společnosti. Nadále vás proto budeme informovat.
  • Petro-meny sa odpútali od ropy
    V posledných mesiacoch (resp. aj dlhšie obdobie) sme boli svedkami tesných korelácií medzi vývojom ceny ropy a ropných mien. V posledných dňoch to však úplne neplatí. Najkrajšie to je vidieť na nórskej korune (NOKEUR), ktorá v minulom týždni výrazne odskočila od ropy. Prispel k tomu jastrabí komentár centrálnej banky:
  • Petr Otava a MTX Group investuje do zpracování hliníku
    Miliardář Petr Otava a majitel skupiny MTX Group plánuje obrovskou investici v řádu několika miliard korun do zpracování hliníku. Vzniknou i nová pracovní místa.
  • Pět růstových akcií hodných pozornosti: Krása na prodej a globální gigant
    Ulta Salon, Cosmetics & Fragrance je společnost s dlouhým názvem a také již dlouhou řadu měsíců i s výjimečnou návratností. Od ledna 2014 si totiž připisuje více než 100 % (v grafu vyznačeno zeleně) a je tedy v tomto smyslu protipólem první růstové akcii, které jsme se věnovali včera:
  • Pevný postoj Fedu tlačí výnosy nahoru, akcie pod tlakem
    Neel Kashkari platil za jednu z velkých holubic v měnovém výboru Fedu, ale poslední dobou je všechno jinak. Také dnes. Kashkari přímo říká, že Fed je docela hodně daleko od přestávky ve zvyšování sazeb a ke změně současného postoje by musel dostat opravdu velmi silný důvod. Stále podle něj chybí důkazy, že by inflační tlaky dosáhly vrcholu. Loretta Mesterová, zastupující dlouhodobě jestřábí tábor, dodává, že se Spojené státy nacházejí v prostředí nepřijatelně vysoké inflace. Krom toho dnes vyšly počty žádostí o dávky v nezaměstnanosti, které sice byly vyšší než odhady, ale absolutně jde stále o velmi nízké číslo svědčící o utaženém trhu práce. Oficiální měsíční data o zaměstnanosti jsou na programu hned zítra.
  • Pevný výnos: opačný vývoj úrokových sazeb
    Po překonání cyklu zvyšování úrokových sazeb čelí investoři v oblasti pevného výnosu v roce 2025 zcela nové výzvě.
  • PFC získala 55 % v portálu Aukro.cz
    Investiční skupina Pale Fire Capital nyní koupila 55 % v obchodním portálu Aukro.cz. Zbylých 45 % vlastní společnost Leverage Technology.
  • Pfizer/BioNTech vakcína - kľúčové informácie
    Pfizer a BioNtech oznámili, že ich vakcína proti koronavírusu preukázala sľubné výsledky v tretej fáze klinických štúdií. Nižšie nájdete zoznam základných faktov o vakcíne.
  • Pfizer má pilulku na COVID
    Americké akciové trhy rostly již sedmým dnem řadě, a tak hlavní indexy na Wall Street zavřely na nových historických maximech. Index S&P 500 posílil o 0,37 % na 4 697 b., zatímco DJIA vzrostl o 0,56 % a Nasdaq přidal 0,2 %. Po slabších číslech z trhu práce v září přišla dnes podstatněji příznivější data za říjen. O hlavní vzrušení na burze se dnes staraly farmaceutické tituly, tedy alespoň ty navázané na léky proti Covid-19. Rozruch přinesla zpráva společnosti Pfizer, která oznámila, že její pilulka proti této nemoci v testovací fázi snížila počet hospitalizací a úmrtí u vysoce rizikových pacientů o 89 %.
  • Pfizer prodává část svého podílu ve společnosti Haleon ve výši 3,2 miliardy dolarů
    Farmaceutická společnost Pfizer Inc (PFE.US) získala prodejem akcií společnosti Haleon Plc (HLN.UK) přibližně 2,4 miliardy liber (3,2 miliardy USD), čímž dále snížila svůj podíl v britské společnosti zaměřené na spotřební zboží. Haleon je výrobcem značek jako Sensodyne, Voltaren, Centrum nebo léků Panadol a Theraflu.
  • Pfizer s prvním čtvrtletím s růstem tržeb od roku 2022 📊
    Společnost Pfizer vykázala za 2Q24 lepší než očekávané výsledky a zvýšila svůj výhled na celý rok 2024. Poté, co společnost dosáhla vrcholu na úrovni 4 % v obchodování před uvedením na trh, aktuálně získává jen necelých 0,5 %.
  • Pfizer ve výsledcích za 1. čtvrtletí vykazuje odolnost vůči poklesu prodeje vakcín a léků COVID-19
    Společnost Pfizer vykázala za 1. čtvrtletí 2024 lepší než očekávané výsledky, které svědčí o odolnosti vůči poklesu prodeje vakcín a léků COVID-19. Společnost zvýšila svůj celoroční výhled zisku díky snížení nákladů, silným prodejům vakcíny proti pneumokokům Prevnar a menšímu než očekávanému poklesu prodejů léku Paxlovid COVID-19. Lepší než očekávané výsledky způsobily, že akcie v předobchodní fázi vzrostly přibližně o 1,5 %.
  • PFNonwovens: Majoritní vlastník vykoupí minoritní akcionáře
    Společnost PFNonwovens a.s. (PFN), jejíž akcie se obchodují na Burze cenných papírů Praha, informovala dnes ráno, že její hlavní akcionář PFNonwoverns Holding s.r.o. zahájí proces vytěsnění minoritních akcionářů. Podle posledních informací vlastní PFNonwovens Holding 89,99 % akcií PFN.
  • PFNonwovens: Valná hromada rozhodla o vytěsnění minoritních akcionářů
    Výrobce netkaných textilií PFNonwovens a.s. (PFN) oznámil, že valná hromada rozhodla dne 11. února 2021 hlasováním per rollam (korespondenční hlasování) o vytěsnění minoritních akcionářů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex