Příspěvek se nahlašuje...
Pattern 1-2-3 vychází ze základního díla technické analýzy - Dow Jonesovy teorie a jako takový je hodně široce používán a popisován v nejrůznějších knihách. Budete-li hledat nějaký automatizovaný kód nejspíše ho najdete pod pojmem Trader Vic 1-2-3 podle Victora Sperandea, který tento obecný pattern podrobně popsal ve své výtečné knize Methods of a Wall Street Master, případně Ross 1-2-3 podle Joe Rosse, který jej také hodně propaguje.
Jednotliví autoři si přidali k 1-2-3 svá různá drobná doplňující kritéria, v principu se definuje 1-2-3 stále stejně. Jde o reverzní pattern, který nám pomáhá identifikovat situace naznačující možný obrat trendu.
Klasické podání 1-2-3 top:
1 ) Trh musí být v uptrendu a prolomit trendovou linku
2) Po prolomení trendové linky musí trh otestovat nejvyšší high a cena se musí vrátit zpět
3) Cena padne pod low poslední korekce, tento okamžik potvrzuje obrat trendu a podle patternu vstupujeme do krátké pozice.
Tradiční pojetí 1-2-3 top patternu. Trh je v uptrendu, ve kterém vytvoří nové high (1) a poruší trendovou linku. Po porušení trendové linky vytvoří dno korekce (2) a pokusí se neúspěšně překonat původní nejvyšší high (3). Jakmile trh klesne bod low korekce (tj. pod 2) dochází podle patternu k obratu trendu a můžeme vstoupit do krátké pozice.
Zde několik osobních postřehů:
- Obchodník musí mít jasno, kde 1-2-3 patterny vyhledávat. Zda-li pouze v extrémech grafu (tj. na jeho horním či spodním okraji) případně i uprostřed. Osobně používám 1-2-3 jako pattern pro indikaci hlavního otočení trendu a proto jej vyhledávám pouze nejlépe na skutečných dlouhodobých cenových maximech či minimech daného trhu. 1-2-3 formaci obchoduji pouze v rámci pozičního tradingu spreadů, kde toto funguje velmi dobře. V rámci intradenního obchodování 1-2-3 neobchoduji, ale pokud bych obchodoval, vyhledával bych ji na denních maximech a minimech.
- Trendová linka vychází z tradičního pojetí patternu a určitě slouží jako solidní filtr. Nicméně spousta obchodníků (vč. mě) obchoduje pattern bez trendové linky (tj. čistě vyhledávají nové high - bod 1, korekci - bod 2 a následně neúspěšný pokus o překonání bodu 1) a určitě je to samo o sobě velmi silná konstalace (kterou lze opět doplnit stejně jako u 2B patternu např. indikátorem).
- Liší se přístup obchodníků k umístění bodu 3, tj. zda-li může být výše než bod 1 či nikoliv (z pohledu 1-2-3 top). Více tradiční pojetí 1-2-3 formace říká, že trh může bod 1 i penetrovat, ale hned se začít vracet zpět, osobně obchoduji 1-2-3 vždy tak, že bod 3 musí být níže než bod 1 (z pohledu 1-2-3 top).
Formace 1-2-3 se mohou vyskytovat v různých formách. Mohou být různě úzké (bod 2 a 3 může být technicky na jediné úsečce) či široké (mezi body 1-3 může být celá řada úseček) a je na každém, na jaké 1-2-3 se bude "specializovat". Pattern je skutečně třeba nasledovat. Jak jsem se již zmínil, opět jej jde využít v kombinaci s indikátorem, i když tentokrát spíše s jeho směrem než s divergencí (ta se u patternu většinou netvoří). Mně osobně funguje pattern velmi dobře na denních grafech, tj. pro dlouhodobější obchody. Pro intradenní obchodování mně lépe sedí naposledy popisovaný 2B pattern, ale vše je otázka přístupů. Na Finančníkovi je mnoho obchodníků, kteří 1-2-3 pattern používají pro intradenní obchodování.
...peniaze, peníze, money, geld, finance, pecunia, soldi, pénz...