Sobota 02. listopadu 2024 13:21
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox Poplatky
reklama
eightcap forex

Ďalšie dva ukazovatele z USA predznačujú zrýchlenie inflácie. Jedno zvýšenie sadzieb v tomto roku je reálne

13.05.2016 14:11  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Pred dvoma týždňami som v poste FED zmietol infláciu zo stola. Vyzerá to však, že bude rásť. Takisto aj výnosy na US dlhopisoch písal, že viaceré ukazovatele predznačujú zrýchlenie inflácie v USA.  Dnes som narazil na ďalšie dva ukazovatele, ktoré by majú potenciál posunúť rast cien v krajine nahor.

Po prvé sú to importné ceny. Včera bol zverejnený ich index za apríl. Po očistení o ceny ropy sa ich medziročný pokles znížil z 2,7 % na 2,2  %. Tento pokles bol najnižší za posledných 14 mesiacov. A tento trend by mal s rozpadom efektu silného dolára pokračovať. Kým ešte na prelome rokov bol medziročný rast obchodom váženého dolára dvojciferný, dnes je už okolo nuly. Graf nižšie ukazuje vývoj medziročnej zmeny importných cien bez ropy (biela) a jadrového deflátora osobnej spotreby, čo je obľúbený ukazovateľ FEDu pre infláciu (žltá):

2016-05-13_import prices

Na dlhodobejšie maximá sa vyšplhal aj ďalší ukazovateľ – medziročná zmena menovej bázy M2. Tá je v súčasnosti na úrovni 6,4 %, kde bola naposledy v roku 2014. Tu je rovnica jednoduchá, rýchlejšia tvorba peňazí = vyššia inflácia. V grafe nižšie je podobne ako v predošlom jadrový deflátor žltou a zmena M2 bielou:

2016-05-13_M2

Z grafov je vidno, že tie vzťahy nie sú ktovieako tesné. Pri importoch je to dané tým, že importy predstavujú len 16,5 % HDP (navyše časť z toho predstavujú ropa a potraviny, ktoré sa do jadrovej inflácie nepočítajú) a pri M2 tým, že variabilita jeho rastu je v posledných rokoch nízka, čiže hoci rast zrýchlil takmer na dvojročné maximá, príliš sa nelíši od úrovní povedzme spred roka. Preto nechcem povedať, že teraz jadrová inflácia vystrelí.

Potenciálny vplyv na infláciu, ktorý má vývoj importných cien a rastu M2, je podľa mňa niekde na úrovni 0,1, možno 0,2 percentuálneho bodu. Aj to by však posunulo jadrovú infláciu bližšie k cieľu. a keď k tomu pripočítame ďalšie faktory ako rast cien kovov, čiastočný preliv rastu cien ropy do jadrovej inflácie, či mierne zrýchlenie rastu miezd, tak dvojpercentná jadrová inflácia v USA v najbližších mesiacoch nie je úplne nereálna.

Aj preto to vidím minimálne na jedno zvýšenie sadzieb v USA v tomto roku (dve zvýšenia však považujem za menej pravdepodobný scenár). Trhy v súčasnosti počítajú so zhruba 50 %-nou pravdepodobnosťou jedného zvýšenia v tomto roku, čiže som o niečo viac optimistický ohľadom vývoja výnosov z US dlhopisov a vývoja USD ako trhy.

Klíčová slova: Trend | USA | Fed | USD | Daně | HDP | Ropa | Ceny ropy | Index | M2 | Graf | Ropy | Výnosy |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Další den v červeném. Hlavní problém - pesimismus, který už živí sám sebe
    Nové evropské obchodování je tu, ale zlepšení se nekoná. Sledujeme další propad evropských akcií, který navazuje na Asii a byl už v úvodu o dost horší než ten včerejší. Peníze se po pauze v obchodování začaly stěhovat opět do amerických dluhopisů, přičemž sklon výnosové křivky dnes lehce roste. Rovněž německé či další jádrové dluhopisy registrují zvýšený investiční zájem. Zlato ovšem stojí stranou při minimální změně ceny. Periferní dluhopisy se rovněž drží zhruba na včerejších hodnotách. Větší averze k riziku přihrává body japonskému jenu, zatímco eurodolar či libra proti dolaru mají tendenci mírně klesat.
  • Další dobrá data z Austrálie, AUD zahájil seanci výrazným růstem
    Asijská seance dnes ráno přinesla další dobré makro z Austrálie. Ta zveřejnila výsledky z trhu práce, které výrazně předčily většinový konsenzus. Australská ekonomika totiž v minulém měsíci vytvořila 39.9 tis. nových pracovních míst, což bylo výrazně nad většinovým konsenzem, který počítal pouze s 14,5 tis. Míra nezaměstnanosti pak klesla o desetinu procenta na 5,2 %, zatímco trh očekával výsledek beze změny na 5,3 %.
  • Další dobrá data z Británie. Libra zatím ale pouze koriguje část včerejšího pohybu
    Tento týden je hodně o Británii a dnešek zatím není výjimkou. Libra hledá po včerejším prudkém růstu novou rovnováhu a do toho dnes byly zveřejněny z Británie další zajímavá data. Tentokrát z trhu práce, odkud přišly výsledky zaměstnanosti a růstu mezd. Příjemně překvapily hlavně mzdy, které zrychlily meziročně z 2,6 % na 2,8 %, což docela hezky navazuje na včera zveřejněné výsledky inflace, která překvapila nečekaně silným růstem na 1,6 %. Příjemně ale překvapily také počty žadatelů o podporu, které se v prosinci propadly o 10 tis. osob, zatímco konsenzus počítal s růstem o 5 tis. Připočteme-li k dnešním číslům i stále velmi nízkou nezaměstnanost, která zůstává na 4,8 %, dostáváme z Británii sérii dalších velmi povzbudivých výsledků, které by mohly v delším horizontu důvěru v Britskou měnu konečně zvýšit.
  • Další dobrá data z britského trhu práce, libra přesto dál slábne
    Po včerejších výsledcích britské inflace dnes Británie zveřejnila další důležitá data a reakce na libře je docela zajímavá. Počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti minulý měsíc klesly o skokových 42 tis., což byl výrazně lepší výsledek, než s čím počítal většinový konsenzus, který žádnou změnu neočekával. Jednalo se zároveň o nejlepší údaj od konce roku 2013. Lednová čísla navíc přinesla i revizi prosincových výsledků, podle kterých se koncem minulého roku počty žadatelů o podporu snižovaly o 20 tis. proti původním odhadům 10 tis. Míra nezaměstnanosti se sice v minulé měsíci nehnula z místa, i tak ale zůstává na velmi slušných 4,8 %, což byl výsledek ve shodě s většinovým konsenzem. Na první pohled tedy skvělá čísla. Libra ale přesto reaguje oslabením?
  • Další dobrá zpráva pro AUD? Cena australského uhlí se za poslední dva měsíce zdvojnásobila
    Včera jsem psal o dopadu čínské uvolněné měnové politiky na Čínu a potažmo Austrálii s Novým Zélandem. Dnes bych ke včerejšímu článku ještě jednu věc rád doplnil. Narazil jsem totiž na graf, který mi tak trochu vyrazil dech. Jedná se o cenu vysoce kvalitního koksovatelného uhlí v Austrálii, která se samozřejmě soustředí primárně na čínský trh. Vypadá to, že budeme asi brzy potřebovat větší graf?
  • Další dobrá zpráva pro libru: Inflační očekávání v Británii znovu rostou
    Pokud jste long na libře a netrpělivě čekáte na další info, které by pomohlo libře k likvidaci alespoň části ztrát, které nabrala po britském referendu, máme pro vás dobrou zprávu. Inflační očekávání se v Británii během tohoto měsíce vrátila do normálu. Oblíbený nástroj centrálních bankéřů pro měření inflačních očekávání (5y5y swap) se v případě britské libry vrací na úroveň z letošního června v okolí 3,15 %. Ještě začátkem měsíce přitom klesl na téměř 2,9 %.
  • Další dobré zprávy z evropské ekonomiky, euro nyní balancuje na dosah důležité resistence
    Vypadá to, že příliv dobrých zpráv z eurozóny zatím nepolevuje. Markit dnes zveřejnil výsledky PMI pro Německo, Francii a celou eurozónu a ani v jednom případě nová čísla nezklamala. Spíše naopak. PMI pro tradičně silný francouzský sektor služeb se vyhoupl nad hranici 60b., zatímco trh počítal s výsledkem okolo 57b. Ještě lépe je na tom ale výrobní sektor v Německu, u kterého listopadový PMI vystoupal dokonce z už tak velmi vysokých 60,6b. na 62,5b. Díky velmi dobré kondici dvou největších ekonomik eurozóny se tak kompozitní index pro celou eurozónu vyhoupl na 57,5b., což je nejlepší výsledek za posledních 75 měsíců. Vysoká hodnota kompozitního PMI naznačuje, že by HDP eurozóny mohlo v posledním letošním čtvrtletí možná ještě zrychlit na 0,7 %. q/q.
  • Ďalší dôvod prečo ceny ropy dlhodobo nízko nevydržia – exportérom sa míňajú devízové rezervy
    V posledných dňoch sa v médiách objavovali správy o tom, že Saudská Arábia rozpredáva svoje devízové rezervy, aby si p...
  • Další earnings sezóna je tu!
    V předchozím týdnu došlo k dalšímu posilování amerických akciových indexů a k vytvoření nového uzavíracího minima na f...
  • Ďalšie dáta z USA spomalili, spotrebitelia prestávajú očakávať ďalší rast akcií
    Utorkové americké makro čísla nepriniesli žiadne potešenie – spotrebiteľská dôvera poklesla v septembri a rovnako sa vyvíjali aj predaje nových domov, ktoré zaznamenali osem mesačné minimum. Najväčším dôvodom na pokles týchto indikátorov boli pravdepodobne hurikány Harvey a Irma, ktoré spustošili východné pobrežie USA. Americká ekonomika ale zostáva v dobrom tempe, čo potvrdil aj index cien domov, ktorý za júl silnejšie vzrástol.
  • Ďalšie jubileum gréckych dlhopisov
    Rozdiel medzi výnosom 10- ročnými gréckych a nemeckých dosahuje 500 bodov (5%). Pre euro to zn...
  • Ďalšie LTRO nie je oficálne v pláne
    Núdzový režim americkej vlády pokračoval aj včera. Demokrati a republikáni sa totiž stále nedohodli na spoločnom návrhu rozpočtu...
  • Ďalšie obchodné obmedzenia týkajúce sa akcií GameStop
    Obrovská volatilita niekoľkých spoločností, ktoré boli „shortované“ veľkými hedžovými fondmi, prinútila aplikácie na obchodovanie s akciami konať. Včera spoločnosť TR Ameritrade a dnes Robin Hood zaviedli obmedzenia obchodovania s akciami ako GameStop alebo AMC, čo naznačuje, že investori v súčasnosti nemôžu tieto akcie kupovať, ale iba predávať tie, ktoré vlastnia. Akcie spoločnosti Gamestop sa v predobchodnej fáze obchodovali pod tlakom. Momentálne sa akcie obchodujú okolo hladiny 290 dolárov za akciu (20% pod včerajšou zatváracou cenou).
  • Ďalšie pokusy o oživenie trhu s ropou – Saudská Arábia zvyšuje exportné ceny
    Dnešné obchodovanie je pre ropu celkom pozitívne. Máme veľkú býčiu cenovú medzeru a cena WTI sa blíži k úrovni 68,00 USD. Z pohľadu býkov musia ceny zostať nad vzostupnou trendovou čiarou a 78,6 % Fibonacciho retracementom poslednej vzostupnej vlny.
  • Ďalšie pozitívne makro dáta z Ameriky, dolár však odmieta rásť
    Spotreba amerických domácností zaznamenala v septembri najväčší nárast za viac ako osem rokov. Za prudkým zrýchlením pravdepodobne stoja nákupy nových vecí v Texase a v Floride po tom, čo obyvatelia týchto štátov začali nahrádzať poškodený majetok a autá po posledných hurikánoch.
  • Ďalšie QE: Operácia twist
    Kvantitatívne uvoľňovanie (QE) vyvolalo na trhu obrovskú disk...
  • Ďalšie QE: Operácia twist
    Kvantitatívne uvoľnovanie (QE) vyvolalo na trhu obrovskú d...
  • Další eskalace napětí mezi Ruskem a Ukrajinou ovlivňuje americký akciový trh
    DOW Jones, NASDAQ a S&P 500 – hlavní americké akciové indexy – se v pátek uzavřely níže. Všechny tři indexy se blíží svým swingovým minimům zaznamenaným letos v lednu. Zaprvé, korekce na americkém akciovém trhu by mohla trvat po celý rok 2022. Zadruhé, eskalace napětí v západní Evropě se stala dalším faktorem poklesu rizikových aktiv. Ze všech výše uvedených skutečností vyplývá velká pravděpodobnost dalšího poklesu cen. Situace na Ukrajině byla o víkendu relativně stabilní. Celkově se však nijak nezlepšila. Ostřelování v Donbasu pokračuje. Západní média uvádějí nová data ruské invaze a dokonce zveřejňují strategické mapy. Evakuace v Donbasu byla náhlá a rychlá. Světoví lídři nadále vyzývají strany k nalezení diplomatického řešení konfliktu. Rétorika Moskvy se nezměnila. Trhy vyjadřují hluboké znepokojení nad vyostřením napětí mezi Ruskem a Ukrajinou a očekávají vojenskou akci.
  • Ďalšie smerovanie Európy závisí na obchodnej dohode medzi USA a Čínou
    Obchodné napätie medzi USA a Čínou síce oslabilo obe spomínané ekonomiky, no ekonomika európskej únie utrpela v podstave dvojitú ranu. Ako možno vidieť na grafe nižšie, USA a Čína predstavujú tretinu objemu európskej obchodnej výmeny. Európska únia exportuje do USA tovary v hodnote 485,7 miliárd dolárov ročne, do Číny v hodnote 273 miliárd dolárov ročne.
  • Další evropské země si díky ECB mohou po včerejšku půjčovat na deset let se záporným výnosem
    Jedna zajímavost ze světa dluhopisového trhu. Už nejenom Německo a Dánsko, ale po včerejším projevu šéfa ECB Maria Draghio si za negativní úroky na deset let mohou půjčovat také Francie, Rakousko a Finsko. ECB sice ještě nic neudělala a dokonce ukončila QE, ale i tak znovu tlačí sazby na nová rekordní minima. Nepomáhá tím pouze akciovým trhům, ale také státům, které nyní žijí sen každého dlužníka, když mohou opět vydělávat na tom, že se zadlužují.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
SAB Finance