Neděle 22. prosince 2024 02:50
reklama
Swissquote Bank
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding

Evropské akcie začátkem týdne vyčkávají, nové makro mírní obavy z dalšího vývoje v Číně

19.10.2015 16:20  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Pondělní seance začala na finančních trzích tradičně v klidu a bez větší volatility. Tématem číslo jedna jsou makrodata z Číny, která mírní obavy z dalšího zpomalování druhé největší světové ekonomiky. Pozornost obchodníků se obrací také na pokračující výsledkovou sezónu v USA, kde dnes svá čísla za 3Q reportovaly americká investiční banka Morgan Stanley a společnost Halliburton, které ale svými výsledky mírně zklamaly. Evropské indexy si v dopoledních hodinách dokázaly držet pozice z minulého týdne, zatímco odpoledne, krátce před otevřením amerických burz, začaly mírně slábnout. Ztráty jsou ale mírné a navíc na výrazně podprůměrných objemech.

Untitled

Dnešnímu makru dominovaly výsledky z Číny: Čínské HDP rostlo podle předběžných odhadů v 3Q o 6,9 %, zatímco trh počítal se zpomalením z 7 % na 6,8 %. Čínská ekonomika tak sice dál zpomaluje, tempo zpomalování je ale výrazně nižší, což je sama o sobě dobrá zpráva. Růst byl tažen především solidními výsledky sektoru služeb, které kompenzovaly zhoršující se situaci ve výrobním sektoru. Dojem z lepších výsledků HDP ale částečně kazily maloobchodní tržby, které rostly o 10,3% (kons.: 10,8 %) a průmyslová produkce, jejíž růst zpomalil na 5,7 % (kons.: 6 %).

CRqNVWHXIAEQMQ5

Čínské HDP y/y Data z Číny nejsou žádný zázrak a obchodníci na asijských akciových trzích se po jejich zveřejnění do žádných bezhlavých nákupů rozhodně nepouštěli. Je však nutno podotknout, že to byly právě zpomalování Číny a výprodej na tamním akciovém indexu, které výrazně přispívaly k nervozitě na světových burzách. Potvrzení toho, že se v Číně zatím nebe nehroutí, lze tak v konečném důsledku považovat za dobrou zprávu. Trhy se stávají nudnějšími, volatilita klesá a světové indexy zdá se nachází novou rovnováhu, i když stále výrazně pod úrovněmi, na kterých se nacházely ještě v první polovině tohoto roku. Evropská data dnes nestojí za řeč a tak je obchodování na akciových i jiných trzích bez výraznějších impulsů. Až na výjimky se většina měnových párů zatím drží v úzkém bočním trendu. Z výjimek stojí za pozornost pouze britská libra, která dnes navyšuje své zisky na páru s eurem i americkým dolarem.

Untitled1

V klidu dnes probíhá obchodování také na komoditním trhu. Větších ztrát se zatím dočkala jen ropa, která se v případě severomořského brentu propadá o dvě procenta až na 49,3 USD.

Untitled2

Odpolední seance je kompletně bez makra a za pozornost mohou stát jen některé z komentářů členů americké centrální banky (Brainard v 16 hod., Lacker v 18 hod.). V after-market hodinách nás pak čeká report další velké americké společnosi, když svá čísla za 3Q zveřejní IBM. Americké indexy se v pre-marketu obchodují krátce před otevřením amerických burz se ztrátou 0,3 %.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Evropské akcie vstupují do posledního týdne roku pozitivně
    Čínské zdravotní úřady od 8. ledna přestanou vyžadovat, aby se lidé přijíždějící do země podrobili karanténě. Bude jim stačit negativní PCR test na covid-19. Může se tak jednat o velký krok ke zmírnění omezení na hranicích, které byly od roku 2020 pro cizince z velké části uzavřeny.
  • Evropské akcie vstupují do předposledního týdne roku pozitivně, daří se Porsche
    Evropské akcie vstupují do předposledního týdne roku v pozitivním duchu, když širší index STOXX Europe 600 roste o 0,4 %, německý DAX přidává 0,4 %, francouzský CAC 40 posiluje o 0,5 % a britský FTSE 100 je v plusu o 0,3 %.
  • Evropské akcie v úvodu týdne bez větších změn. Vede se farmaceutikám Novartis a Roche, v Praze se vybírají zisky
    Evropské akciové trhy vstupují do nového týdne bez větších změn, když zatím nedokážou navázat na páteční optimistický závěr na Wall Street. Během víkendu se sice objevily pozitivní zprávy o blížící se schůzce mezi prezidentem Ruska a Ukrajiny, ale ruská strana tyto zprávy označila za spekulace a takové plány označila za předčasné. Náladu tak ovládají spíše během víkendu zveřejněné záběry z osvobozeného ukrajinského města Buča, kde údajně ruská armáda zabíjela civilisty. Tyto záběry opět rozvířily emoce a rétoriku o přísnější sankcích vůči Rusku, včetně zákazu dovozu ruského plynu do Evropy.
  • Evropské akcie vykazují od začátku obchodování sebevědomý růst
    Klíčové burzovní indexy západoevropských zemí vykazují v průběhu čtvrteční obchodní seance po dvoudenním poklesu plynulý růst.
  • Evropské akcie vykazují solidní základ pro další růst
    Akciové trhy se nacházejí poblíž historických maxim. Přestože Evropa dlouhodobě zaostává za Wall Street, tak i na starém kontinentu se situace zlepšuje. Německý DAX (DE30) včera dosáhl na historické rekordy a přes dnešní korekci zůstává na vysokých úrovních. Spekulace o korekci se objevují čím dál častěji, a přestože se ani hlubší propad nedá nikdy vyloučit, tak poslední poklesy vypadají spíše jako krátkodobé vybírání zisků, než základ hlubšího "vystřízlivění" trhů. Dosavadní únorový růst vedou cyklické akcie jako banky, cestovní společnosti nebo automobilky. Růst společností z těchto sektorů ukazuje na nízkou rizikovou averzi.
  • Evropské akcie výrazně rostou díky příslibu stimulačních opatření v Číně
    Ve středu evropské akcie výrazně vzrostly. Panevropský index STOXX 600 přidal 2,2 % a dosáhl nejvyšší úrovně od 3. března. K tomuto exponenciálnímu růstu přispěly zprávy o tom, že Čína plánuje zavést další stimuly na podporu své ekonomiky.
  • Evropské akcie výrazně vzrostly, ukončily tak sérii poklesů
    Evropské akcie dnes výrazně posílily, smazaly tak část svých ztrát z uplynulých dnů. Panevropský index STOXX 600 si připsal zhruba dvě procenta po předchozích sedmi poklesech za sebou. Evropské burzy těžily z oživení na akciových trzích ve Spojených státech.
  • Evropské akcie vystoupily na tříměsíční maxima
    Evropské akcie se dnes vyšplhaly na nová tříměsíční maxima, zejména díky známkám pokroku v obchodních rozhovorech mezi Spojenými státy a Čínou. Panevropský index STOXX 600 zpevnil o 1,41 procenta a uzavřel na 368,94 bodu. Za celý týden si tak připsal zhruba tři procenta, což představuje jeho nejvýraznější týdenní přírůstek od listopadu.
  • Evropské akcie v závěru týdne prudce posílily
    Evropské akcie dnes prudce posílily po čtvrtečním sestupu na dvouleté minimum. Panevropský akciový index STOXX 600 si připsal 2,02 procenta a uzavřel na 336,23 bodu. Vykázal tak nejprudší jednodenní nárůst od letošního dubna. Během čtvrtka index klesl až na 327,34 bodu, tedy na nejnižší úroveň od listopadu 2016.
  • Evropské akcie v zeleném pásmu, BNP Paribas a SocGen ale ztrácejí. Ruské akcie druhý den po pauze v mínusu
    Závěrečný den tohoto týdne a tedy i páteční obchodní seance jsou prozatím ve znamení včerejšího vyjednávání v hlavním městě Belgie, a to i za účasti amerického prezidenta. Témata byla zřejmá, tedy invaze Ruska na území jejich východního souseda a zvýšení exportu LNG plynu ze Spojených států na evropské území.
  • Evropské akcie začínají dobře, americká data rizikem pro odpolední obchodování
    Pondělní příděl nových informací, jež nebyly v řadě případů příznivé, zvládly finanční trhy vstřebat poměrně dobře. Dnes se na nás chystá řada nových dat, ale pozornost patří stále spíše spekulacím o budoucnosti obchodních vztahů mezi USA a Čínou. Momentálně převládá lehký optimismus o tom, že se situace už nezhorší a naopak se začneme blížit dohodě.
  • Evropské akcie začínají mít strach z italského referenda, ropa před středeční schůzkou OPEC zůstává volatilní
    Finanční trhy zahájily nový týden v poněkud nervózním duchu. Akciové indexy v Evropě se dostaly do červených čísel, i když ztráty zatím nejsou nijak vysoké a i tentokrát probíhá obchodování na spíše podprůměrných objemech. Pod největším tlakem jsou přitom akcie v Itálii, kde tamní akciový index FTSE MIB ztrácí téměř procento. Téma italského referenda, které se koná už v neděli, tak začíná pomalu vystupovat do popředí a lze předpokládat, že na trzích bude rezonovat také v nadcházejících dnech. Itálie bude v neděli rozhodovat ústavních změnách a nepřímo i o osudu současného ministerského předsedy Renziho, který v minulosti jasně naznačil, že v případě neúspěchu referenda rezignuje na svou funkci. Trhy se tak zdá se začínají obávat další vlny nestability a mají k tomu zatím dobrý důvod. Odpůrci referenda totiž podle většiny průzkumů mají dlouhodobě převahu.
  • Evropské akcie začínají obchodní seanci velkým poklesem
    V době psaní tohoto článku se kompozitní index předních společností STOXX Europe 600 snížil o 2,16 % na 418,36 bodů. Od začátku roku 2022 tento index ztratil již více než 14 %.
  • Evropské akcie začínají zaostávat, na vině je rostoucí euro
    Evropské akcie to v červenci nemají jednoduché a začínají viditelně zaostávat. Důvod není těžké uhodnout. Stačí se podívat na strukturu indexů, ve kterých hrají velkou roli automobilky a exportéři. Málokde je to přitom tak patrné jako v Německu, kde se DAX propadl za poslední dva týdny o téměř čtyři procenta, zatímco světový akciový index MSCI během stejné doby rostl o více než 2 %.
  • Evropské akcie za čtvrtletí klesly nejvíce za dva roky
    Západoevropské akcie navzdory dnešnímu růstu podpořenému zprávami o akvizicích a oživení v lednu zaznamenaly za celé čtvrtletí nejhorší propad za dva roky. Evropský index STOXX 600 se za celé první čtvrtletí snížil o 4,7 procenta a dnes uzavřel na 370,87 bodu, napsala agentura Reuters.
  • Evropské akcie zahájily dnešní obchodování růstem
    Evropské akcie zahájily dnešní obchodování růstem. Zotavily se tak po dvou dnech prudkého propadu, který byl způsoben všeobecným výprodejem rizikovějších aktiv po zprávě, že Britové se v referendu rozhodli pro odchod z Evropské unie. Dnes na trzích zpevňují hlavně akcie bank a dalších finančních společností, které za poslední dva dny zažily nejhorší propad.
  • Evropské akcie zahajují týden mírným růstem, CAD opět ztrácí kvůli klesající ropě
    Začátek týdne zatím na finančních trzích probíhá v naprostém klidu. Z důležitých fundamentů jsme se dočkali pouze německého indexu IFO, jehož dopad na finanční trhy byl ale poměrně mírný. Evropské akcie se v rámci intradenního šumu drží mírně nad pátečním close, přičemž zobchodované objemy jsou na většině evropských burz téměř poloviční. Německý DAX si na takto nízkých objemech připisuje růst o 0,9%, díky kterému se již vyhoupl nad hranici 10 200 euro.
  • Evropské akcie zamířily dolů, americké se snaží držet pozice
    Zprvu nevýrazné páteční obchodování se postupem času posunulo spíše tím negativním směrem. Akcie na hlavních trzích většinou ztrácejí, přičemž pozice jednotlivých indexů se dost liší. Francie nebo Itálie klesají skoro o procento. Praha jen a tom ještě hůř, když ji o 1,3 pct dolů tlačí bankovní sektor.
  • Evropské akcie zaváhaly, americké nikoli. Eurodolar dál bez pohybu
    Jízda akcií z minulého týdne už nenabírá takovou rychlost jako v minulém týdnu. Do hledáčku investorů se dostávají akcie, které byly ještě před nedávnem pod velkým tlakem a jejich odrazu vzhůru bránil výhled dlouhého dopadu koronakrize na jejich byznys. Stejně tak šly strmě vzhůru akcie, kde dochází k zavírání krátkých pozic. V obou případech přitom hraje roli změna očekávání zpět k rychlému ekonomickému oživení.
  • Evropské akcie zaznamenaly výrazné ztráty
    „Investoři si dnes začali vybírat zisky, které na akciových trzích v posledních týdnech nashromáždili. To vede k výrazným poklesům na burzách. Nejvíce trpí letecké společnosti, které citlivě reagují na zprávy o mutaci koronaviru,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank