Středa 08. ledna 2025 08:43
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple ebook česká koruna

Akcie si berou oddechový čas, AUD, NZD, Zlato, ropa, JPY jsou nyní v kurzu; denní přehled událostí

12.06.2014 09:55  Autor: BOSSA  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Americkým akciovým indexům včera došel dech a zahájily pokles. O horší náladu mezi investory se postarala jednak Světová banka, která snížila výhled globálního růstu pro letošní rok z 3,2 na 2,8 procenta, a také napjatá situace v Iráku. Nicméně z pohledu technické analýzy jde o přirozený jev a pokles v důsledku přeprodanosti. O korekci ještě nelze mluvit, avšak někteří techničtí analytici upozorňují na fakt, že již 32 měsíců nebyla na americkém akciovém trhu korekce hlubší než 10 procent, přičemž průměrná doba růstu tamního akciového trhu je od druhé světové války přibližně poloviční tedy 18 měsíců. Dow Jones včera oslabil o 102,04 bodu neboli 0,6 procenta, index S&P 500 ztratil 0,35 procenta. Technologický Nasdaq si z této trojky vedl nejlépe, když oslabil o 0,14 procenta.

Islamističtí ozbrojenci se zmocnili největší irácké ropné rafinerie v Bejdží, asi 200 kilometrů severně od hlavního města Bagdádu. Skupina napojená na Al-Káidu rovněž zadržela asi 80 Turků, což přilévá olej do ohně a eskaluje obavy, že se do Konfliktu zapojí i Ankara. Na situaci v Iráku reaguje zlato, které překonalo hodnotu 1260 USD za unci a ropa, jež stále bojuje s letošními maximy 105 USD za barel. Posiluje bezpečný přístav japonský jen. Ten vůči USD včera dosáhnul hodnoty 101,86. Nicméně hlavním tahounem USD/JPY směrem dolů je nyní pokles na EUR/JPY, tedy prodej eura a nákup JPY, díky čemu JPY posiluje i na páru s USD. Obchodníci japonského jenu by měli zbystřit pozornost před zítřejším zasedáním japonské centrální banky (BoJ).

Negativní nálada se v noci přenesla i do Asie, kde japonský index Nikkei oslabil o 0,64 procenta a uzavřel pod úrovní 15 000 bodů. Objednávky strojů klesly v dubnu v Japonsku meziměsíčně o 9,1 procenta.  Očekával se však propad až o 11,5 procenta, a tak se výsledek považuje za poměrně příznivý. Navzdory tomuto poklesu se však neočekává dramatické snížení kapitálových výdajů a následné ochromení dobře nastartovaného ekonomického růstu. Podle všeho se přesune negativní nálada z USA a Asie dnes dopoledne i na evropský akciový trh, který otevřel mírně v mínusu. Klíčové mohou být průmyslové objednávky z eurozóny v 11 hodin.

V noci byla zveřejněna data z trhu práce Austrálie. Ačkoliv míra nezaměstnanosti zůstala v květnu nezměněna na 5,8 procentech, jde tuto informaci považovat za mírně pozitivní, protože se očekávalo její zvýšení o 0,1 procenta na hodnotu 5,9 procenta. Zklamáním byla informace, že počet zaměstnaných klesnul o 4 800, přičemž se očekával nárůst o 10 300. Po těchto informacích AUD na chvíli oslabil vůči USD na úroveň 0,9350, avšak velmi rychle se vzpamatoval a nyní opět útočí na hladinu 0,9400, přičemž nahoru ho žene tzv. „carry trade“. Naopak z tohoto typu obchodu netěží euro, které je po zasedání ECB a snížení depozitní úrokové sazby do negativního teritoria nejméně výhodné držet. Momentálně je pro společnou měnu eurozóny klíčové, zdali dokáže prolomit úroveň 1,35 (1,3480) vůči USD, anebo naopak tato hodnota zafunguje jako silná rezistence a zabrání dalšímu výprodeji.

Novozélandská centrální banka podle očekávání zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,25 procent na 3,25 procenta, tedy 5letá maxima, čímž zabezpečila NZD posílení na 3 týdenní maxima vůči USD (0,8640).

Dnes bychom v makrokalendáří měli sledovat:

  • 10:00 Měsíční bulletin Evropské centrální banky (ECB)
  • 11:00 Průmyslová produkce eurozóny
  • 14:30 Kanada - Index cen prodaným domů NHPI a míra využití výrobních kapacit
  • 14:30 USA - Maloobchodní prodeje a jádrové maloobchodní prodeje
  • 14:30 USA - Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti
  • 14:30 USA - Importní ceny m/m
  • 17:15  - Projev guvernéra kanadské centrální banky BoC Poloze
  • 22:00  - Projev guvernéra BoE Carneyho
    Sdílení článku: 
       

    Čtěte více

    • Akcie se zvedají, koruně pomohl výhled sazeb
      Na trhu jsou dále smíšené zprávy kolem koronaviru či vakcín, přesto se evropské akciové trhy na rozdíl od asijských rychle zvedají po včerejším poklesu. Stoxx Europe 600 přidává necelé procento, zisky DAXu už se blíží 1,5 pct. Dluhopisy se pomalu vzdávají včera dobytých pozic, přičemž americký 10Y výnos stoupá zhruba o jeden bazický bod a německý zatím minimálně. Eurodolar se zvedl z denních minim a usazuje se u 1,2130. Ropa se snaží držet akcií a roste o 0,4 pct.
    • Akcie se zvedají. Přinese šíření viru další vlnu výprodejů?
      Finanční trhy zuřivými změnami směrů a obrovskými pohyby dál přinášejí investorům vysoké riziko, stejně tak ale mohou ty otrlejší vybízet ke krátkodobému tradingu. Na včerejší masivní zisky Wall Street navazují evropské akcie růstem bezmála o 2 procenta. Vedle toho se ale výnosy amerických dluhopisů posunuly o něco níž a akciové futures na tamní akcie jsou v červeném. Takže krátkodobá nákupní horečka včerejšího střihu se na nás znovu asi nechystá.
    • Akcie se zvedly navzdory novým datům. Zlato dál roste a dolar ztrácí
      Pondělní obchodování na hlavních finančních trzích nakonec nevypadá tak hrozně, jako když Evropa po víkendu otevírala. Akcie se po úvodním propadu začaly zvedat, až se postupně dostaly do plusu a to samé předvádí také Amerika. Najdeme však červené výjimky jako evropské banky nebo americké komunikace a cyklickou spotřebu.
    • Akcie Shell na vzestupu i díky rostoucím cenám ropy. Překoná cena akcie Shell 25 USD?
      Akcie Shell jsou zrovna v období, kdy se jim fundamentálně vcelku daří. A to především díky rychlému růstu ceny ropy. Ten by navíc mohl v blízké době pokračovat zejména kvůli eskalaci konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Ukážeme si, jak je na tom aktuálně trh s ropou a jaký by mohl být další vývoj ceny akcie Shell. Nebude chybět fundamentální analýza nejnovějších hospodářských výsledků, ani technická analýza cenového grafu a aktuální novinky ohledně Shell.
    • Akcie Shell: Pomůžou společnosti investice do alternativní energie?
      V dnešním článku se zaměříme na akcie Shell. Ropný průmysl dlouhodobě skomírá díky relativně levné ropě. Společnost je do jisté míry na cenách ropy závislá. Zřejmě i z tohoto důvodu se rozhodla zaměřit i na obnovitelné zdroje energie.
    • Akcie Shell za 5 dní o 5 % poklesly, ale stále jsou vysoko nad SMA 200 📈
      Společnosti Shell (SHEL.UK) se daří, i když se problémy se zimními dodávkami a energetická krize neprojevily. Zemní plyn zaznamenává nebývalé výprodeje a ceny ropy navzdory embargu na pohonné hmoty z Ruska klesly z válečných maxim na vlně obav z globální recese.
    • Akcie Shopify klesají před otevřením trhu navzdory lepším výsledkům za Q4
      Shopify (SHOP.US) před otevřením trhu klesá o více jak 5 % navzdory faktu, že kanadský e-commerce gigant reportoval lepší než očekávané výsledky za Q4. Na horším sentimentu se podepsal slabší výhled na celý fiskální rok 2022.
    • Akcie Shopify padají o 16 % přes dobré kvartální výsledky
      Akcie Shopify (SHOP.US) ve čtvrtek klesají o 16,0 % poté, co slabé finanční výhledy za 1. čtvrtletí zastínily lepší než očekávané výsledky za 4. čtvrtletí.
    • Akcie Shopify se propadají o 16 % kvůli zprávám o propuštění
      Akcie Shopify (SHOP.US) spadly během dnešní seance o více než 16 % poté, co kanadská společnost podnikající v e-commerce plánuje propustit přibližně 10 % svých zaměstnanců (jedná se asi o 1000 osob).
    • Akcie Scholar Rock prudce vzrostly po pozitivních výsledcích léčby svalové atrofie
      Akcie společnosti Scholar Rock Holding Corp. (SRRK.US) vystřelily o více než 315 % po oznámení pozitivních výsledků z fáze 3 klinické studie SAPPHIRE pro léčivo apitegromab, určené k léčbě spinální svalové atrofie (SMA).
    • Akcie si dopřávají oddech, než se znovu přihlásí staré problémy
      Už včera v americkém obchodování se akcie dokázaly zvednout a trochu korigovat ztráty z posledních dní. Evropa dnes navazuje a hlavní zdejší indexy se zotavují asi o procento. Co zřejmě pomáhá, je naděje na měnovou pomoc ekonomice v Číně. Tamní centrální banka po dílčím uvolnění povinných minimálních rezerv přislíbila pokračovat v podpoře. Dále pak svou roli podle nás hrají očekávání před důležitými firemními výsledky. Samotná výsledková sezóna stále vyznívá příznivě, co se týče počtu firem formálně překonávajících odhady. Tentokrát nás čekají velké techy jako Alphabet a Microsoft, které mají potenciál v případě dobrých čísel investory uklidnit.
    • Akcie si držia zisky, CHF je pod tlakom.
      Akcie si dnes svoje zisky z posledných dní držia. Na trhoch pokračuje mierny optimizmus, ktorý vyplýva z 1) holubičích vyjadrení viacerých členov FEDu; 2) americko-čínskych rozhovorov o obchodných vzťahoch, ktoré by mohli priniesť zmiernenie napätia. Trhom sa podarilo vyhrabať z červených čísel, do ktorých sa dostali v nočných hodinách po nečakane rýchlom spomalení čínskej inflácie, ktoré je ďalším náznakom spomaľovania čínskej ekonomiky.
    • Akcie si pondělní zisky drží, překvapivě vysoko zůstávají dluhopisové výnosy
      Evropské indexy dnes navazují na včerejší růst a navzdory slabšímu začátku úterní seance se opět vrací do zelených čís...
    • Akcie si před víkendem hlídají své pozice, CAD silnější díky překvapivě dobrým datům
      Páteční seance zatím vypadá velmi klidně. Obchodování na evropských burzách probíhá na výrazně podprůměrných objemech a většina evropských indexů si jen v rámci intradenního šumu drží své včerejší pozice. Nejvíce se z evropských indexů daří britskému FTSE100, který ale roste především kvůli slabší libře, kterou dostaly pod tlak výsledky britského PMI.
    • Akcie si užívají závěr týdne. Rýsující se dohody a Fed nastartovaly zájem o riziko
      Konec týdne je výrazně pozitivní pro akcie nebo ropu, poté co nové zprávy rozproudily poptávku po riziku. Naděje na obchodní dohodu mezi USA a Čínou, brexitovou smlouvu mezi Británií a EU a oznámené nákupy amerických dluhopisů táhnou evropské akcie zhruba o 2,2 procenta do plusu, zatímco americké indexy stoupají o 1,7 pct. Ropa si dnes připisuje 2,3 procenta i s přispěním zprávy o útoku na tanker v Rudém moři.
    • Akcie si vybírají přestávku před americkými daty
      K pozitivním zprávám z posledních dní se přidávají spekulace o tom, že ECB nebude prodlužovat bankám zákaz výplaty dividend dál za konec letošního roku. To by mělo být vodou na mlýn bankovním akciím, které se už tak dostaly do hledáčku investorů sázejících na lepší vyhlídky ekonomického růstu. Dopoledne to však příliš nefunguje. Bankovní sektor klesá a akcie celkově poztrácely úvodní zisky. Nyní se Stoxx Europe 600 nachází 0,2 pod včerejším závěrem. Spíše než další růst tedy na trzích převládla konsolidace.
    • Akcie si vybraly přestávku v růstu, dolar posiluje dál
      Podle čerstvých dat se americká inflace v lednu zvýšila, respektive na jádrové úrovni udržela tempo. Výsledných 2,3 pct v případě té jádrové znamená sice překonání 2 procent, ale pro Fed, sledující ještě trochu jiný index (PCE core) to nebude důvod ke znepokojení. Důvod ke zvýšené ostražitosti okolo trhu práce nedávají týdenní statistiky, které potvrdily stále velmi nízký počet nových žadatelů o dávky.
    • Akcie směr hledají, americká inflace nejvýše za 13 let
      Evropské akciové trhy si dnes hledaly směr jen stěží, hlavní index regionu Stoxx 600 se pohyboval těsně pod pondělním rekordním závěrem. Dařilo se telekomunikacím, které se vezly na dobrých výsledcích finské společnosti Nokia. Výsledkovou sezónu v Americe zahájily banky, jejich čísla nicméně přehlušila vyšší než očekávaná inflace, která se vyšplhala nejvýše za posledních 13 let.
    • Akcie směr neudržely, Austrálie přitvrzuje v boji s inflací
      Růst akcií ochladl už včera během amerického obchodování, načež dnes dopoledne pokračuje převážně negativní vývoj. Klíčové evropské indexy ztrácejí většinou kolem půl procenta, snad kromě odolnějšího FTSE 100. Americké futures pak naznačují začátek na Wall Street v podobném duchu.
    • Akcie smíšené, výnosy rostou před americkou inflací
      Na smíšené americké obchodování navázala Asie značným poklesem, načež Evropa se vrací ke smíšeným výkonům. DAX stoupá o 0,2 procenta a AEX dopoledne míří o 0,4 pct výš, zatímco FTSE 100 klesá o 0,2 pct a CAC 40 je dole o půl procenta.
    Forex - doporučené články:

    Co je FOREX?
    Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
    Forex pro začátečníky
    Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
    1. část - Co to vlastně forex je?
    FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
    VIP zóna - Forex Asistent
    Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
    Forex brokeři - jak správně vybrat
    V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
    Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
    Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
    Forex volatilita
    Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
    Forex zůstává největším trhem na světě
    V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

    Nejnovější články:


    Naposledy čtené:

    Forex brokeři
    reklama
    RebelsFunding