Úterý 03. prosince 2024 19:17
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox Partner
reklama
Dukascopy new

Inflace ve Velké Británii klesla pod 2procentní cíl, německý index ZEW zklamal, analýza EUR/GBP

18.02.2014 11:58  Autor: BOSSA  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Inflace ve Velké Británii se v lednu poprvé od listopadu 2009 podívala pod dvou procentní hranici. Dnešní výsledek indexu spotřebitelských cen (CPI) překvapil i samotné ekonomy, kteří počítali se stagnací na dvou procentech. Na meziroční bázi vzrostlo CPI jen o 1,9 procenta a poprvé od roku 2009 je pod cílovými 2,0 procenty. Meziměsíčně si index CPI oproti prosinci pohoršil o 0,6 procenta.  Jádrové CPI očištěné o ceny potravin, alkoholu, energie a tabáku expandovalo meziročně jen o 1,6 procenta. Ceny byly směrem dolů nejvíc tahány nižšími cenami ze sektoru: 1; rekreace a kultury (-0,06%), 2; nábytku a vybavení domácnosti (-0,05%), 3; alkohol a tabák (-0,05%), 4; oděvy a obuv (-0,03%). Ceny energií se v lednu příliš nezměnily, naopak nejvíce vzrostly ceny skupiny smíšené zboží a služby (+0,05%).

Německý index ZEW ekonomického sentimentu konstruován z průzkumu mezi ekonomy a analytiky zažil v únoru nečekaně silný propad. Z lednových 61,7 bodu se propadl až na 55,7 bodu, což je nejhorší výsledek od listopadu loňského roku. Tržní prognózy očekávaly výrazně nižší pokles v rozpětí 0,3 až 0,4 bodu na 61,3 bodu. Index, který mapuje vyhlídky do dalších 6měsíců, se tak dočkal již druhého oslabení v řadě. Nicméně stále jde o poměrně dobrý výsledek, protože historicky průměrná hodnota tohoto indexu je 24,5 bodu. Zhoršení se odrazilo i na ekonomickém sentimentu eurozóny, kde tento index spadl ze 73,3 bodu na 68,5 bodu. V případě eurozóny se dokonce počítalo se zlepšením a díky tomuto zaváhání došlo k přerušení pravidelného růstu, jenž trval od května loňského roku.

Překvapivě nízká inflace ve Velké Británii přinesla prudké oslabení libry. To se na EUR/GBP projevilo dosažením rezistence 0,8230. S tou zatím trh bojuje a bohužel zůstal bez podpory. Trh se v posledních týdnech vydal směrem do strany, přičemž netrendovou periodu ohraničuje pásmo mezi 0,8340 a 0,8170. Průraz nad 0,8230 by však mohl přinést nový test klesající trendové linie.

    Klíčová slova: Inflace | Analýza | EUR/GBP | EUR | Rezistence | GBP | Index CPI | Index | ZEW | Trh | Energie | Propad |
    Sdílení článku: 
       

    Čtěte více

    • Inflace v eurozóně vzrostla na 10 %!
      Flash data indexu spotřebitelských cen CPI v eurozóně ukázala meziroční vzestup inflace ze srpnových 9,1 % na 10 % v září. Trh čekal vzestup jen na 9,7 %.
    • Inflace v eurozóně zklamala a přiblížila zásah ECB
      Inflace v eurozóně opět nenaplnila očekávání. Zklamala před velmi důležitým zítřejším zasedáním Evropské centrální ban...
    • Inflace v eurozóně zkrocena, prostor pro ECB otevřen
      Index spotřebitelských cen (CPI) pomocí něhož se měří inflace, dosáhl v eurozóně v meziročním srovnání v únoru na...
    • Inflace v eurozóně znovu hlavním tématem
      Dnes budou zveřejněna březnová inflační čísla za celou eurozónu. Již čtvrteční data z Německa a Španělska naznačila, co můžeme očekávat – relativně svižný pokles celkové inflace díky levnějším energiím, ale stále silné a dokonce i mírně akcelerující jádrové inflační tlaky. A to je zvláště nepříjemná zpráva pro ECB, neboť jádrová inflace představuje jeden z hlavních vstupů do její nové reakční funkce. Celková inflace dosáhla v únoru 8,5 % meziročně, v březnu však s největší pravděpodobností došlo k prudkému poklesu (tržní koncensus: 7,1 %).
    • Inflace v eurozóně zpomalila
      Inflace v červnu podle předběžných odhadů zpomalila na 5,5 % z květnových 6,1 % meziročně. Trhy očekávaly zpomalení na 5,6 % y/y. Jádrová inflace zrychlila na 5,4 % oproti 5,3 % v květnu, přičemž trhy očekávaly zrychlení na 5,5 % meziročně.
    • Inflace v eurozóně zpomalila, jak zareaguje ECB?
      Listopadová inflace v eurozóně překvapila mírnějším růstem, když z říjnových 10,7 % zpomalila na 10 %. Jádrová inflace očištěná o volatilní složky jako energie nebo potraviny nicméně dopadla dle očekávání a setrvala na 5 %. I tak již inflace v eurozóně pravděpodobně dosáhla svého vrcholu, z části však – podobně jako v českém případě – díky příznivým statistickým efektům vyplývajících z vládních opatření proti drahým energiím.
    • Inflace ve Velké Británii dosáhla nového 40letého maxima
      Libra se po včerejší zprávě o trhu práce neudržela na 1,2030, což naznačuje, že na rozdíl od eura nejsou účastníci trhu ochotni jít do dlouhých pozic na libře ani za její současnou cenu, navzdory její slabé korekci směrem nahoru. Nejnovější údaje o inflaci dnes zvýšily tlak na býky v GBP.
    • Inflace ve Velké Británii dosáhla 10,1 %, přijme BoE opatření?
      Inflace ve Spojeném království zůstala v březnu dvouciferná (10,1 % meziročně), ačkoli ekonomové předpokládali pokles ...
    • Inflace ve Velké Británii dosáhla 10,1 %, přijme BoE opatření?
      Inflace ve Spojeném království zůstala v březnu dvouciferná (10,1 % meziročně), ačkoli ekonomové předpokládali pokles na 9,8 %.
    • Inflace ve Velké Británii klesá, libra oslabuje
      Index spotřebitelských cen (CPI), jenž slouží k měření inflace, klesl v dubnu poprvé od loňského září a vytváří t...
    • Inflace v Evropě je vyšší, než se očekávalo
      ECB včera oznámila, že svou měnovou politiku ponechá beze změny. Úroková sazba pro hlavní refinanční operace a úrokové sazby z maržových půjček a vkladů zároveň zůstanou stejné na úrovni 0,00 %, 0,25 % a -0,50 %.
    • Inflace v jednociferném teritoriu poprvé od ledna 2022
      Trend negativního vývoje tuzemské ekonomiky pravděpodobně pokračoval i v květnu. Domácí průmyslová výroba se podle našeho odhadu meziměsíčně opět snížila. Mělo by však dojít ke zmírnění tempa poklesu na -0,9 % m/m v květnu po ostrém dubnovém propadu o 1,9 %. Spotřebitelská poptávka zřejmě zůstala velmi slabá, meziměsíční snížení maloobchodních tržeb bez aut v květnu podle nás ještě zesílilo na -0,7 % m/m (po -0,3 % m/m v dubnu).
    • Inflace v Kanadě dosahuje vrcholu
      Rostoucí ceny komodit vyvolané geopolitickou situací na Ukrajině budou dál zvyšovat inflaci v Kanadě, jejíž celková míra nyní dosahuje vrcholu nad 6 % a nutí centrální banku k agresivnějšímu zvyšování úrokových sazeb. Míra inflace v Kanadě je už teď výrazně nad úrovní 5,1 %, kterou Bank of Canada v lednu prognózovala pro první čtvrtletí s důrazem na fakt, že ji čeká náročná cesta za snížením růstu cen na 2% inflační cíl.
    • Inflace v Kanadě je nejvyšší od února 2003
      Meziroční inflace v Kanadě vzrostla v září na 4,4 % ze srpnových 4,1 %. Jedná se o nejvyšší YoY růst cen od února 2003. Hlavním důvodem cenového růstu jsou problémy na straně dodavatelských řetězců a efekt nízké základy z kovidového roku 2020. Bez vlivu cen benzínu vzrostl CPI o 3,5 % po srpnových +3,2 %. Na měsíční bázi rostly spotřebitelské ceny o 0,2 % - stejným tempem jako v předchozím měsíci, ale stále mírně nad očekáváním na úrovni +0,1 %.
    • Inflace v Kanadě pomalu klesá na 2,7 %, což zvyšuje pravděpodobnost snížení úrokových sazeb v červnu
      Míra jádrové inflace v Kanadě klesla čtvrtý měsíc v řadě, což posiluje argumenty pro zahájení cyklu uvolňování měnové politiky. I když mírný nárůst měsíčního tempa může bránit zajištění červnového snížení sazeb.
    • Inflace v lednu dosáhla téměř na 10 %
      Inflace dosáhla v lednu obávaného vysokého nárůstu. Oproti prosinci ceny vzrostly o 4,4 % a v meziročním srovnání o 9,9 %. My jsme v naší prognóze počítali s 9,5 %, tržní odhad činil 9,3 % a ČNB očekávala 9,4 %. S ohledem na značnou nejistotu ohledně letošního lednového výsledku se ještě jedné o relativně malou odchylku od odhadu.
    • Inflace v lednu skoro 10 %, ale senzace se nekoná
      Spotřebitelské ceny v ČR v lednu oproti prosinci vzrostly o 4,4 %, meziroční míra inflace tedy zrychlila na 9,9 % z předchozích 6,6 %. To bylo jen nepatrně nad naším odhadem ve výši 9,6 %. Očekávání trhu bylo poblíž 9,3 %. S ohledem na výjimečně velkou nejistotu lze říci, že výsledek je velmi blízko odhadů.
    • Inflace v lednu výrazně akceleruje
      Spotřebitelské ceny se v lednu meziměsíčně zvedly o 1,5 %, v meziročním srovnání inflace zrychlila o čtyři desetiny procentního bodu a dosáhla 3,6 %. Tato hodnota převyšuje jak náš odhad, tak konsenzus trhu. Lednový údaj o růstu cen je tradičně zatížen vyšší mírou nejistoty, protože na počátku roku dochází k přeceňování řady položek spotřebního koše. Další zrychlení cenového růstu bylo dáno zejména vyššími cenami potravin a nealkoholických nápojů, dražší však byla i elektřina, vodné a stočné či alkohol.
    • Inflace v lednu výrazně klesla – končí inflační roky
      „Lednová inflace naznačuje, jak by se mohly vyvíjet spotřebitelské ceny v letošním roce. Informace, které dnes zveřejnil Český statistický úřad, dávají důvod k optimismu; po třech inflačních letech jsme vstoupili do roku, kterým by nás měla provázet nižší inflace. Ta dosáhla svého posledního vrcholu loni v lednu (17,5 %) a od té doby se růst spotřebitelských cen zmírňuje. Letos v lednu inflace klesla z prosincových 6,9 % na 2,3 %, což je nejnižší hodnota od března 2021. Za skokovým lednovým poklesem stojí mimo jiné odeznění vlivu úsporného tarifu na energie z roku 2022, který ovlivňoval srovnávací základnu inflace v posledních měsících loňského roku,“ komentuje vývoj inflace Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
    • Inflace v lednu zrychlila na 17,5 %, méně než jsme čekali
      Tuzemské spotřebitelské ceny vzrostly v lednu meziměsíčně v průměru o výrazných 6 %. Meziroční inflace zrychlila z prosincových 15,8 % na 17,5 % v lednu. To bylo mírně nad tržním konsensem 17,1 % y/y, zároveň však výrazně pod naší prognózou ve výši 18,7 %. Česká národní banka pro leden předpovídala 17,6 % y/y, Ministerstvo financí pak čekalo 16,2 %. Rozptyl odhadů byl kvůli zvýšené nejistotě vyšší než je obvyklé.
    Forex - doporučené články:

    Co je FOREX?
    Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
    Forex pro začátečníky
    Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
    1. část - Co to vlastně forex je?
    FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
    VIP zóna - Forex Asistent
    Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
    Forex brokeři - jak správně vybrat
    V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
    Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
    Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
    Forex volatilita
    Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
    Forex zůstává největším trhem na světě
    V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

    Nejnovější články:


    Naposledy čtené:

    Forex brokeři
    DeGiro
    AETOS
    FBS
    reklama
    Investingfox Nastroje