Sobota 23. listopadu 2024 10:38
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox Poplatky
reklama
SAB Finance

Evropský parlament schválil odklad aukce emisních povolenek, ceny by měly růst (+komentář)

10.12.2013 13:13  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Poslanci Evropského parlamentu dnes odsouhlasili odložení aukce 900 milionů emisních povolenek, což by mělo vést k růstu jejich rekordně nízkých cen a obnovit původní funkci povolenek - motivovat firmy k investicím do ekologie svých provozů.

Úpravu systému obchodu s povolenkami (ETS) navrhla Evropská komise, v Evropském parlamentu ale opatření původně narazilo na odpor. Letos v dubnu jej poslanci odmítli, v červenci ale změnili názor a pro dočasné stažení části povolenek z trhu se vyslovili i nyní. Pro návrh, který se výrazně dotkne i českého průmyslu, hlasovalo 385 poslanců, 284 jich bylo proti. Norma ještě vyžaduje finální schválení ministry zemí EU.

Systém ETS funguje v EU osm let. Jedna povolenka umožňuje majiteli vypustit do ovzduší jednu tunu CO2. Potřeba si povolenky obstarat se v EU týká zhruba 12 tisíc továren včetně energetik. Na konci roku 2012 nadbytek emisních povolenek dosáhl rekordních dvou miliard tun, na konci roku letošního má dále narůst na 2,2 miliardy tun, odhaduje Bloomberg New Energy Finance. Ceny emisních povolenek padly z maxima 29,69 eur v červenci roku 2008 až na 2,46 eur letos 17. dubna. Aktuálně se na ICE Futures pohybují kolem 4,75 - 4,8 eur.

Zástupci členských zemí EU se sejdou zítra, aby rozhodli o způsobu provedení odkladu aukce emisních povolenek v celkovém objemu 900 milionů kusů. Regulátor navrh dva scénáře: první počítá s odebráním 400 milionů kusů příští rok, 300 mil. ks v roce 2015 a 200 mil. ks v roce 2016 a jejich návratem na trh na konci dekády. Druhý scénář pracuje s odkladem 400 mil. ks z roku 2014 a 500 mil. ks z roku 2015. Po jednání ministrů EU bude následovat hlasování Výboru pro klimatické změny (16. prosince). EK bude velmi pravděpodobně tlačit na rychlý průběh závěrečného procesu, během kterého se verdikt přemění do podoby závazné normy.

„Evropský parlament normu opatření v souladu s očekáváním podpořil pohodlnou většinou. Krok efektivně omezí nabídku povolenek počínaje druhou polovinou roku 2014 až do roku 2016. V průběhu první poloviny příštího roku očekáváme růst ceny emisní povolenky zhruba o 2 eura. Na rozhodnutí EP ale neočekáváme výraznější bezprostřední reakci, neboť souhlasné stanovisko bylo očekáváno,“ uvedl analytik Patria Direct Tomáš Sýkora.

„Většina evropských energetik je pro rok 2014 téměř zcela a pro rok 2015 z významné části již cenově zajištěna a námi očekávaný růst ceny CO2 povolenek tak téměř neovlivní vývoj ziskovosti energetik v příštích dvou letech. Pozitivní efekt by ale snaha EU o nápravu funkčnosti systému EU-ETS měla mít na celkový sentiment v sektoru. S ohledem na míru zajištění plánované produkce by se případný postupný růst ceny povolenky a s tím také cen elektřiny měl nejpozitivněji projevit v budoucím hospodaření i vývoji cen akcií Verbund, ČEZ (531,6 CZK, -0,26%) či Fortum (16,8 EUR, 2,03%),“ uvádí Tomáš Sýkora.

Systém obchodu s povolenkami (ETS) zavedla Evropská unie v roce 2005. Tehdy se mezi členské země rozdělily emisní kvóty na vypouštění průmyslových škodlivin do ovzduší, po jejichž překročení se musí kupovat povolenky. Ekonomická krize posledních let však způsobila, že povolenek je na trhu nadbytek; jejich ceny tím pádem klesaly a celý systém přestal plnit svou funkci.

"Jde o jednorázovou intervenci na trhu ETS. Poté, co návrh v dubnu plénum těsně odmítlo, se v červenci naopak našla na jeho podporu těsná většina. Původní plán EK přitom prošel jedinou změnou, a to, že stažení (povolenek) by mělo následovat až poté, co bude stanoveno, jaké dopady bude opatření mít," uvedl britský europoslanec Chris Davies z liberálnědemokratické frakce (ALDE).

Jedna povolenka, která znamená možnost vypustit do ovzduší jednu tunu oxidu uhličitého (C02), by podle odhadu expertů měla stát alespoň 20 eur, pokud má výrobce nutit ke snižování emisí. V současnosti se ceny pohybují mezi čtyřmi a pěti eury za tunu, což je suma, která producenty k investicím do ekologie nemotivuje.

(Zdroj: Bloomberg, Reuters, EP, čtk)

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Evropský indexy cítí se sebejistě na rozdíl od amerických.
    Situace na akciových trzích vyvíjí se docela nejednoznačně. Námitky mezi Ruskem, USA a Evropou, stále tlačí na trhy. K...
  • Evropský indexy cítí se sebejistě na rozdíl od amerických.
    Situace na akciových trzích vyvíjí se docela nejednoznačně. Námitky mezi Ruskem, USA a Evropou, stále tlačí na trhy. K...
  • Evropským akciím se dnes dařilo
    Evropský akciový trh se dnes veze na vlně optimismu, a to hned od ranních hodin, kdy akcie reagovaly na dohodu mezi Donaldem Trumpem a Jean-Claudem Junckerem o zmírnění navzájem uvalovaných cel. Náladě přispěla i ECB, která ponechala úrokové sazby beze změny a její šéf Mario Draghi naznačil, že sazby zůstanou beze změny minimálně do léta příštího roku. Index Stoxx 600 tak v odpoledních hodinách roste o zhruba půl procenta. Nejziskovějším sektorem jsou telekomunikace, které přidávají 1,8 %. Žádný jiný se nepřehoupl přes hranici jednoho procenta.
  • Evropským akciím se ráno nedaří, koruna se propadá
    Asijské trhy dnes ocenily lehkým nárůstem čínská makrodata, která mírně překonala odhady jak v případě srpnových maloobchodních tržeb, tak u průmyslové výroby. Ještě se asi projevil také pozitivní vývoj na amerických trzích ze včerejška.
  • Evropský maloobchod se zotavuje, ale luxusní zboží potřebuje ty, kteří hodně utrácí
    Evropa se začíná „oklepávat“ z omezení pohybu a podle analýzy Fidelity International ukazují čerstvá data známky oživení u maloobchodu, jednoho z nejvíce zasažených odvětví. U luxusního zboží je kvůli absenci čínských turistů, kteří hodně utrácí a představují až 40 procent poptávky v tomto sektoru, nejbližší výhled nejistý.
  • Evropským automobilkám hrozí “krvavá lázeň” v záplavě levného čínského dovozu, varuje šéf Stellantisu. Odpovědí by mohlo být vytvoření nadnárodního evropského “Airbusu elektromobility”
    Autopůjčovna Hertz se v USA zbavuje 20 tisíc elektroaut a nahrazuje je vozy s tradičnějším pohonem (viz obrázek 1 níže). Klíčovým důvodem jsou příliš vysoké náklady na údržbu a opravy elektroaut. Ty jsou i zásadní příčinou toho, proč se celosvětově zadrhává poptávka po elektrovozech.
  • Evropskými trhy se prohnala vlna optimismu
    Evropské burzy dnes vstřebávají staronový návrh, který včera večer Řekové poslali do Bruselu a který do značné míry ko...
  • Evropským trhům dnes velí komodity - míří vzhůru
    Evropské burzy zahájily nový týden se solidními zisky. Navázaly tak na dnešní vývoj v Asii, kterým vlilo optimismus do žil prohlášení čínské centrální banky. Hlavní evropské akciové indexy tak přidávají v úvodu mezi 1 - 2 %, a je to zejména komoditní a bankovní sektor, jež jim v tomto pomáhají. Silnější čínská měna by totiž měla nahrávat vývozcům komodit v Austrálii, Brazílii nebo Kanadě, což logicky zatlačilo na ceny komodit vzhůru.
  • Evropským trhům se po hodnocení Moody's pro Itálii a Portugalska ulevilo 📣
    Na začátku nového týdne je euro podpořeno víkendovými aktualizacemi ratingů Moody’s pro Itálii a Portugalsko. Minulý týden se objevily značné spekulace o riziku snížení ratingu Itálie na úroveň „junk“. Trhy si však o víkendu mohly vydechnout, když se rating nejen udržel, ale dokonce zlepšil. V případě Itálie si Moody's ponechala rating Baa3, jeden stupeň nad nevyžádanou poštou, ale změnila výhled z negativního na stabilní. Toto rozhodnutí bylo překvapením pro mnoho analytiků, kteří neočekávali žádné změny. Důvody pro zlepšení výhledu byly stabilní vyhlídky na ekonomickou sílu Itálie, stav bankovního sektoru a dynamiku veřejného dluhu. Ve třetím čtvrtletí italská ekonomika vykázala stagnaci po poklesu na začátku roku a očekává se, že italský dluh do roku 2025 mírně vzroste ze 140 % na 141 % národního výstupu. Přes tyto výzvy italská vláda v čele s Premiérem Giorgia Meloni hodnotí rating jako potvrzení efektivní práce a slibné vyhlídky do budoucnosti země.
  • Evropský obr s elektronikou Darty varuje před výsledky (-16 %). Spoluvlastní Datart
    Třetí největší prodejce elektroniky v Evropě, spolumajitel českého DATARTu, který v předvánoční prodejní sezóně rozvíř...
  • Evropský parlament schválil protikrizový balíček. Němečtí podnikatelé nelibě nesou prodloužení lockdownu.
    Americký prezident Joe Biden oznámil, že chce k Číně přistupovat odlišně než Donald Trump a soustředí se hlavně na mezinárodní pravidla. Dále prezident dodal, že obě ekonomické velmoci budou extrémně soupeřit. Inflace v lednu ve Spojených státech zůstala nezměněna na úrovni 1,4 %. Analytici očekávali mírnější růst na úrovni 1,5 %. Jádrová inflace v lednu zaznamenala pokles z 1,6 % na 1,4 %.
  • Evropský plán na boj s drahými energiemi
    Ministři energetiky EU se v pátek dohodli na základních obrysech řešení energetické krize. I když české předsednictví podle všeho odvádí velmi dobrou práci, zatím se jedná o “minimum možného” a velkou část odpovědí na energetickou krizi “šijí” národní státy stále málo koordinovaně “domácí jehlou”. V Bruselu se zatím podařilo najít shodu na třech bodech - energetických úsporách, zastropování zisků pro výrobce elektřiny a na zdanění nadměrných zisků producentů fosilních paliv.
  • Evropský PMI stále velmi nízký
    Vidíme, že situace v eurozóně jako celku klesla v souladu s předchozími údaji, zatímco ve Španělsku nebo Itálii se zlepšila. Nicméně vidíme, že ve většině případů přesto panuje negativní nálada. Agentura S&P Global uvádí, že s možným vrcholem inflace může negativní dopad na poptávku zeslábnout. S&P Global se navíc domnívá, že dopad zimy na poptávku by měl být spíše omezený, i když to bude do značné míry záviset na počasí. Zdroj: S&P&P: Bloomberg
  • Evropský program QE jeho detaily a důsledky pro řecké víkendové volby, analýza EUR/JPY
    Evropská centrální banka (ECB) se včera (22. ledna 2015) rozhodla spustit program kvantitativního uvolňování (QE)...
  • Evropský průmysl zaostal za očekáváním
     Průmysl v eurozóně v říjnu lehce zpomalil - meziměsíčně poklesl o 0,1 %, zatímco meziroční dynamika zpomalila na...
  • Evropský průmysl zelené energie má problém: Společnosti se stěhují do USA
    Obnovitelná energie se mění, protože společnosti, které kdysi zapustily kořeny v Evropě, "balí kufry" a míří do Spojených států. Důvodem je souběh několika faktorů, konkrétně silná konkurence ze strany Číny, vlažná podpora ze strany EU a lákadlo USA v podobě zákona o snižování inflace (IRA), který nabízí příznivější podmínky pro zelené společnosti. Evropský solární průmysl dokonce varuje, že se nachází v existenční krizi a může brzy zkolabovat.
  • Evropský průmysl zpomaluje, v listopadu klesl nejvíce za poslední rok
    Evropská průmyslová aktivita zůstává slabá a v posledních měsících roku navíc vykazovala negativní tendence. V listopa...
  • Evropský průmysl zrychluje
    Průmyslová výroba v únoru zrychlila na 2 % meziročně oproti revidovaným -1,5 % v lednu. Trhy očekávaly zrychlení n a1,5 % meziročně.
  • Evropský růst HDP slabý už před příchodem viru
    České spotřebitelské ceny se v únoru meziměsíčně zvedly o 0,3 %, což v meziročním srovnání znamenalo další zrychlení inflace o desetinu procentního bodu na 3,7 %. Zesílení cenového růstu bylo dáno zejména vyššími cenami dovolených (tradiční sezónní zvýšení), pokračoval i růst cen elektřiny. Naopak některé potraviny včetně alkoholických nápojů oproti lednu zlevnily. Nižší ceny ropy na světových trzích pak přispěly k dalšímu poklesu cen pohonných hmot. V nejbližších měsících se inflace bude nadále pohybovat značně nad třemi procenty. Další zdražení elektřiny od března již oznámil nejvýznamnější tuzemský distributor ČEZ, pokračovat bude i promítání vyšších daní do cen alkoholu a tabáku. Inflace pak začne ztrácet dech až od poloviny letošního roku. Její pokles k nižším úrovním může být urychlen současnou epidemií koronaviru, která podstatně omezí ekonomickou aktivitu.
  • Evropský růst vyprchal, americké akcie však znovu ukazují směr vzhůru
    Evropské akciové trhy si během dopoledne držely mnohdy jen mírný růst, který dál v průběhu dne vyprchal úplně a většina hlavních indexů sklouzla do červeného. Následně se situace trochu zlepšuje, ale stále to nestačí na víc než jen smíšený vývoj. DAX nebo AEX si připisují 0,4 pct, zatímco FTSE 100 klesá o 0,1 a CAC 40 o 0,3 procenta.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
eightcap forex