Sobota 23. listopadu 2024 11:03
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
eightcap forex

QE pomohlo vládam, nie domácnostiam

27.11.2013 14:10  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Kvantitatívne uvoľňovanie menovej politiky (QE) sa prezentuje na jednej strane ako všeliek a na druhej strane ako neúspešná politika, ktorá vytvára bubliny, ba dokonca otvára dvere k hyperinflácii. Pre každého, kto chce vedieť, aké efekty QE naozaj malo, zverejnila spoločnosť McKinsey Global Institute pred dvoma týždňami svoj report „QE a ultranízke úrokové sadzby: Distribučné efekty a riziká“. Report je k dispozícii online na stránke spoločnosti. Poďme sa v krátkosti pozrieť na závery ekonómov spoločnosti.

Od začiatku krízy v roku 2007, štyri hlavé centrálne banky v US, UK, Japonsku a eurozóne, dodali na trh likviditu v objeme 4,7 bilióna dolárov (merané cez rast ich bilancie). Tiež znížili základné úrokové sadzby na úrovne blízko nule. Odhaduje sa, že tieto stimuly pomohli globálnej ekonomike upadnúť do depresie a tiež, že pomohli zvýšiť HDP v týchto krajinách o 1-3%.

Otázkou je, ako zvýšili hrubý domáci produkt. Spoločnosť McKinsey si myslí, že rast neprišiel z klasického kanálu podpory korporátych investícii alebo výdavkov domácností. Miesto nich prišla podpora pre HDP ultranízkymi úrokovými sadzbami, ktoré dovolili vyšší vládny dlh a vyššie výdavky v stavebníctve.

Spoločnosti z nefinančného sektora v spomínaných štyroch krajinách tiež profitovali z monetárnych stimulov a to tým, že vďaka nízkym sadzbám ušetrili medzi rokmi 2007-2012 úrokové náklady v objeme 710 mld. USD. Úrokové sadzby ale klesli len pre niektoré subjekty malé firmy a podniky v periférii eurozóny videli rast úrokových nákladov.

Obrovský úrokový stimul sa ale neprejavil vo vyšších investíciách. V US, čisté súkromné investície mimo rezidenčnej výstavby poklesli medzi rokmi 2007-09 až o 80%, no aj po ich obnove počas nasledujúcich rokov sú v pomere k HDP najnižšie minimálne od roku 1947. Investície v Európe s tiež porovnateľne slabé.

Ďalším spôsobom, ako mohli ultranízke úrokové sadzby stimulovať HDP, je cez výdavky domácností. Ale vplyvom nízkych sadzieb domácnosti v Eurozóne, UK, US a Japonsku stratili až 630 mld. USD a to kvôli tomu, že na vkladoch a úsporách dostávali nižšie úroky. Túto stratu nedokázali vyvážiť pozitívne efekty nižších úrokových sadzieb na úveroch. Mladšie domácnosti, ktoré sú zadlžené, týmto krokom získali, no staršie domácnosti, ktoré už majú úspory, naopak stratili. Výsledky efekt je teda prekvapivo negatívny.

Spoločnosť McKinsey pochybuje o tom, že by malo QE vplyv na rast cien akcií a odôvodňujú to tým, že pomer PE na US akciovom trhu ostáva pri svojom dlhodobom priemere.

Ceny domov vďaka nízkym úrokovým sadzbám sú asi vyššie, najviac v UK, ale menej jasný vplyv je v US. Aj keď sú ceny domov vyššie vďaka QE, je na mieste istá skepsa o tom, či sa tento rast hodnoty prejaví aj do rastu spotreby, keďže ceny domov sú pod poslednými maximami.

Z vyššie spomenutých štatistík nie je jasné, či QE zvýšilo spotrebu domácností. Takže odkiaľ prišiel pozitívny vplyv na HDP, ak neprišiel zo strany vyšších investícii firiem alebo výdavkov domácností?

Odpoveďou môže byť vyššia aktivita v segmente stavebníctva, no najjasnejšie je efekt viditeľný pri vládnych výdavkoch. Od roku 2007 do konca roka 2012, vlády US, UK, Japonska a členských krajín eurozóny, spolu benefitovali až v objeme 1,4 bil. USD cez kanál nižších úrokových sadzieb na ich dlhu.

Najväčší podiel, až 900 mld. USD na tomto stimule, mala vláda US. Tento stimul je takmer rovnaký ako ročný deficit US pri jeho maximách. Vláda v UK získala stimul 120 mld. USD, kým vlády krajín eurozóny až 360 mld. USD. Vlády tiež zarobili na expanzii bilancií centrálnych bánk: 145 mld. USD pre US vládu, 50 mld. USD pre UK vládu a 5 mld. USD pre krajiny eurozóny. Tieto efekty by bez QE boli nulové a vyžadovali by silnejšie uťahovanie opaskov.

V sumáre vyzerajú efekty QE nasledovne. Centrálne vlády benefitovli najviac, nasledované nefinančnými korporáciami. Najviac stratili domácnosti a zahraničie. Kvôli rôznemu vývoju marží je rôzny efekt pri bankách. Poisťovne kvôli tomu, že pri časti produktov sľúbili fixný výnos, majú z QE negatívne efekty.

Klíčová slova: Politika | Výnos | ČEZ | Banky | USD | HDP | Rizika | Výsledky | Podpora | QE | Trh | Hrubý domácí produkt | Firmy |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • PX ztratil půl procenta, Moneta (MONET.CZ) uzavřela se ztrátou
    Akciové trhy v Evropě dosahují krátce před závěrem seance vysokých zisků. Například německý DAX dnes přidává bezmála 2 %. Český akciový trh však seanci zakončil v negativním teritoriu. Ztratil 0,5 % a obchodní den zakončil na 1055,77 bodech. Obchodovaný objem se vyšplhal na 505,8 mil. Kč. Banka Moneta (MONET.CZ) dnes ztratila 0,81 % a seanci zakončila na 73,30 Kč po včerejším raketovém růstu, kdy investoři reagovali na zájem PPF o spojení Monety s Airbank, Home Creditem a Zonky. Zatím se však objevily pouze spekulace, že jeden z největších akcionářů nabídku odmítá. Komerční banka (KOMB.CZ) zakončila s nulovým zhodnocením na ceně 691 Kč. Jediná Erste Bank dokázala z dnešní seance těžit. Rostla o 0,24 % na 676,20 Kč. Nedařilo se energetickému ČEZu, který reaguje na mírný pokles ceny elektřiny v Evropě v posledním týdnu. Ztratil 0,38 % a den zakončil na 529 korunách.
  • PX ztratil půl procenta, Monetu (MONET.CZ) a O2 (TELEC.CZ) srazilo Kellnerovo úmrtí
    Obchodování na finančních trzích nenabralo v první seanci nového týdne jednoznačný směr. Evropské indexy převážně rostou a německý DAX opět navýšil historická maxima nad úrovní 14 800 bodů. Akciím v Praze se nicméně tak výrazně nedařilo. Index PX (CZKCASH) klesl o 0,5 % a seanci zakončil na 1089,08 bodech. Obchodované objemy dnes dosáhly na 570,6 mil. korun.
  • PX zvedl bankovní sektor s MONETOU (MONET.CZ) v čele
    Akciové trhy v Evropě si dnes procházejí pozitivní seancí. Německý DAX dobyl metu 15 000 bodů poprvé v historii. Naopak Wall Street trpí růstem výnosů z dluhopisů a sílícím dolarem. Pražská burza zakončila seanci růstem. Index PX přidal 0,27 % na 1092,0 bodů. Obchodovaný objem dosáhl na 369,5 mil. korun. Burzu dnes táhl vzhůru bankovní sektor. MONETA Money Bank (MONET.CZ) přidala 2,45 % na 83,50 Kč. Nejenže dokázala smazat včerejší výprodej, ale zároveň uzavřela na nejvyšší úrovni od od konce února 2020. Růst vykázala také Erste Bank (RBAG.CZ;+0,29 % na 761 Kč) a Komerční banka (KOMB.CZ;+0,15 % na 686 Kč). Na novém vyšším maximu dokázala uzavřít také společnost ČEZ (CEZ1.CZ;+0,36 % na 555 Kč). Nejvyšší ztrátu z blue chips akcií naopak zaznamenala společnost Česká zbrojovka (CZG.CZ;-1,08 % na 368 Kč).
  • Qatar Investment Authority je druhým největším akcionářem Credit Suisse
    Jak se ukázalo, Qatar Investment Authority se na konci loňského roku vyšvihla na pozici druhého největšího akcionáře poté, co ztrojnásobila svůj podíl v trápící se švýcarské bance Credit Suisse. Tyto informace obsahuje zpráva předložená Komisi pro cenné papíry a burzy USA.
  • QE ako nástroj znižovania dlhu
    Akciové trhy v US včera zaznamenali ďalší pokles. Index Dow Jones sa pohybuje na najnižšej úrovni od júna. Dôvodom včerajšieho poklesu boli pretrvávajúce obavy o fiškálny útes ako aj eskalácia konfliktu na blízkom východe. Celkovo ale akcie za posledné dni strácajú kvôli nezvoleniu Romneyho, neistým vyhliadkam globálnej ekonomiky a vidine vyšších daní z dividend. Včerajší akciový kokteil: Dow Jones -1,45%, SP500 -1,39%, Nasdaq Composite -1,29%.
  • QE je trpaslík v porovnaní s úverovým trhom
    US ekonomika včera zverejnila prekvapivo lepšie výsledky z výrobného sektora, kedy výsledok indexu...
  • QE krátkodobě pozitivní zprávou pro regionální měny
    Regionální měny reagovaly na oznámení kvantitativního uvolňování ECB pozitivně. Vyšší tempo odkupů aktiv (60 mld. EUR měsíčně) oproti původním...
  • QE má aj svoje tienisté stránky
    Aj keď minulý týždeň US akciovým trhom nevyšiel a zaznamenali druhý pokles v rade za ...
  • QE nie je pre Bundesbanku neznáma politika
    Akciové trhy v US včera zaznamenali ďalšie zisky a indexSP500 r&aa...
  • QE pokračuje beze změny, sazby porostou pomalu - Fed vysílá silný holubičí signál (komentář)
    Utahování americké měnové politiky se odkládá. Fed na svém včerejším jednání nezměnil objem nákupů dluhopisů, přidal h...
  • QE ránou pro dolar? Tentokrát ne, tvrdí nejlepší stratégové
    Kvantitativní uvolňování, respektive uvolněná měnová politika, je měnovými stratégy všeobecně považovaná ...
  • QE zo strany BoE
    Analytici BNP Paribas očakávajú, že je vysoká&a...
  • QE2 je odzvoněno. Co (ne)dokázalo? Máme se bát pádu trhů ve druhé polovině roku?
    Kvantitativnímu uvolňování číslo dvě s koncem června odzvonilo. Šéf Fedu Ben Bernanke jej představi...
  • QE 2.0 dnes večer. Čo hovorí konsenzus trhu?
    Konsenzus trhu na QE 2.0 hovorí o tom, že FED nebude chcieť spustiť ,,úplné tlačenie" (...
  • QE3: Čerstvý vzduch pre býkov alebo posledné nadýchnutie?
    Analýze posledných krokov Fedu sme sa venovali už koncom minulého týždňa a preto ďalšie komentovan...
  • QE3 jako sterilizované nákupy dluhopisů: Otestuje Fed, jak po sobě zamést?
    Americká centrální banka zvažuje zavést do svého arzenálu na podporu ekonomice n...
  • QE3 nebude jako QE1 a QE2... Akciím nepomůže, ale zlato možná vynese na nové rekordy
    Fed již napumpoval do globální ekonomiky 2,3 bilionu dolarů skrze dvě vlny kvantitativního uvolňování mě...
  • QE3 potrebuje silnejšie spomalenie ekonomiky
    QE3 potrebuje silnejšie spomalenie ekonomiky Najočakávanej&scaron...
  • [Q INVESTOR, Systémy SEC] Hedžing
    Veľkí investori mi vnukli vcelku rozumnú myšlienku. Je škoda nechať portfólio klesať v čase, kedy je veľmi pravde...
  • [Q INVESTOR, Systémy SEC] Playoff o postup do finále
    Začiatkom mája som zverejnil výsledky a backtest systémov alokácie aktív SEC, ktorý som porovnával aj so starším Q INV...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FxNet
CMC Markets
ACM
reklama
Investingfox Nastroje