Neděle 22. prosince 2024 04:34
reklama
RebelsFunding
reklama
Investingfox Partner
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
RebelsFunding

Klesá americká nezaměstnanost ze špatného důvodu a má problém Fed i trhy?

12.09.2013 21:34  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Míra nezaměstnanosti v americké ekonomice klesá. Dobrá zpráva může být špatnou pro Fed, pokud se podle ní má rozhodovat o utlumení stimulace měnové politiky. Jde o důvod poklesu.

Americká nezaměstnanost v srpnu klesla na úroveň 7,3 %, nejníž od prosince roku 2008. Bylo by to hezké číslo, nebýt doprovozeno slabou tvorbou nových míst. Je asi stejně vypovídající, jako čerstvě publikovaná výrazně lepší čísla o žádostech v nezaměstnanosti, jejichž část pozdržela obměna výpočetního zázemí? Za poklesem celkové míry nezaměstnanosti v USA nestojí více pracovních míst, ale pokles celkové pracovní síly. A to je pro americkou ekonomiku zpráva špatná.

„Fed má pořádný problém. Nezaměstnanost klesá rychleji, než původně očekával, důvod poklesu je ale nežádoucí,“ uvádí Roberto Perli, bývalý představitel americké měnové autority a dnes partner Cornerstone ve Washingtonu. Šéf Fedu Ben Bernanke dříve vyslovil, že Fed přistoupí k ukončení programu odkupu aktiv v momentě, kdy míra nezaměstnanosti klesne k 7 % a že to očekává zhruba v polovině roku 2014. Pokud se neprojeví inflační tlaky, hodlá pak Fed pokračovat v politice velmi nízkých úrokových sazeb (tedy nepřikročí k jejich zvýšení), dokud míra nezaměstnanosti neklesne k 6,5 %. Klíčovou otázkou ale nyní je, kolik z klesající míry nezaměstnanosti je strukturální a tedy dlouhodobé povahy a kolik naopak cyklické a tedy dočasné povahy?a jak tedy má reagovat Fed i trhy.

 

Pokud je pokles míry nezaměstnanosti tažen demografickými faktory, zejména stárnutím generací silných ročníků, takzvaných „babyboomers“, pak můžeme přiznat reálný obraz vývoje trhu práce. Jestli ale za poklesem míry nezaměstnanosti stojí lidé dlouhodobě odrazení od snahy dále práci hledat, pak nemáme správný obraz trhu práce a číslo o poklesu nezaměstnanosti je ďáblovo. Každá z alternativ má své implikace pro investory do dluhopisů a skrze dluhopisový trh i na akcie.

Rychlejší obrat Fedu od stimulace k utaženější politice vyžene výnosy amerických Treasuries výše. Hlavní stratég pro Spojené státy v Mitsubishi UFJ John Herrmann například předpovídá, že se zesilováním amerického trhu práce výnos na 10letém americkém dluhopisu do konce roku vzroste k 3,25 %. Nyní se pohybuje kolem úrovně 2,90-2,93 %.

Výnos na americkém 10letém dluhopisu - posledních 5 let (%):

US_10Y_yield_5Y

Podrobnější pohled na data amerického ministerstva práce ale ukazuje, že z poklesu americké míry nezaměstnanosti o 2,7 procenta z jejího maxima na 10 procentech v říjnu roku 2009 jde 1,8 %, tedy plné dvě třetiny, s poklesem míry zapojení do pracovního procesu k 63,2 %.

Viceprezident Fedu v Bostonu Geoffrey Tootell přiznává: „Mezi zástupci systému (Fedu) panují silné rozpory o to, kolik z poklesu je strukturální povahy a tedy se neobrátí zpět“. Výzkumný materiál, připravený v červenci 2013 ekonomy bostonského Fedu Michelle Barnesovou, Fabia Gumbau-Brisa a Giovannim Oliveirem dochází k závěru, že většina z poklesu nezaměstnanosti od počátku recese plyne z demografie a dalšího trendového vývoje a přetrvá. Názor kontrastuje se studií Julie Hotschkiss s Fedu v Atlantě. V materiálu společně sepsaném s Fernando Rios-Avilou pod hlavičkou Georgia State University se tvrdí, že „většina z významných faktorů pro pokles míry nezaměstnanosti plyne ze ztenčování pracovní síly cyklické povahy“.

Tato studie dochází k závěru, že aby Fed dosáhl cíle poklesu míry nezaměstnanosti k 7 % při měsíčním přírůstu pracovních míst v rozsahu 425 tisíc! Pokud ale míra participace zůstane na nynější úrovni, je zapotřebí 142 tisíc míst měsíčně. Vykázaný průměr od počátku letošního roku je 180 250 míst měsíčně. Podle Mary Daly, viceprezidentky Fedu v San Francisku, jde 60 % z poklesu participace od roku 2008 na vrub strukturálním vlivům, včetně stárnutí populace. Dříve hovořila o 50 %. Podle jejího názoru skokově narostl počet lidí, kteří trvale mizí z amerického trhu práce.

Měrou participace zaútočil v září kongresman Kevin Brady na prezidenta Obamu a vývoj ekonomiky pod jeho funkčním obdobím. „Míra participace klesla k 63,2 procenta, což jsme neviděli od prezidentského období Jimmy Cartera,“ uvedl texaský republikán. „Selhání politik prezidenta Obamy je průzračnější den ode dne,“ uvedl. Jason Furman, šéf ekonomických poradců Bílého domu, argumentuje 42 měsíci v řadě zlepšování míst v soukromém sektoru. „Je velmi složité zodpovědně říci, co je cyklus a co trend. Jakoukoli studii vezmete do ruky, musíte počítat s rizikem nejistoty, pokud jde o správné nastavení odhadů,“ dodává Olivei z bostonského Fedu.

Jak se Fed rozhodl, se dozvíme po skončení zářijového jednání jeho měnového výboru FOMC. To je na pořadu dne ve dnech 17. a 18. září. Konsensuáně se očekává, že Fed v září začne s ústupem ze svého QE.

(Zdroj: Fed Atlanta, Fed San Francisco, Mitsubishi UFJ, Bloomberg, Georgia State University)

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Kiwi propadá, banka signalizuje přibrzdění růstu úrokových sazeb, PMI z Číny pomohl AUD, Francie = černý Petr eurozóny, denní přehled událostí
    Novozélandský dolar (NZD) v noci oslabil vůči USD na 6týdenní minima po zasedání tamní centrální banky (RBNZ). Ta...
  • Kiwi stojí na prahu zhroucení. Přehled vývoje měnového páru NZD/USD
    V úterý ráno Bank of Japan mírně zvýšila svou základní úrokovou sazbu z -0,1 % do pásma 0,0–0,1 %, čímž ukončila období osmi let záporných úrokových sazeb, a také oznámila, že ukončí svůj rámec kontroly výnosové křivky. Zároveň BoJ bude pokračovat v nákupech JGB v přibližně stejném objemu jako dosud a slíbila, že v případě rychlého růstu sazeb bude okamžitě reagovat. Jen v souladu s očekáváním tohoto rozhodnutí klesl a dlouhodobými důsledky rozhodnutí BoJ se budeme zabývat v příštím přehledu.
  • Kiwi zpevňuje, zatímco ostatní měny ztrácí
    Novozélandský dolar, tzv. kiwi, je zatím nejsilnější měnou G10. Na páru NZDCAD je momentálně 1,2 % v plusu, k čemuž pomohly hlavně slabší výsledky kanadské inflace. Vůči EUR a GBP pak zpevňuje kolem 0,8 %.
  • Kiwi ztrácí býčí momentum v důsledku rozhodnutí RBNZ a celkového poklesu rizikového apetitu
    Novozélandský dolar oslabil poté, co novozélandská centrální banka (Reserve Bank of New Zealand) minulý týden ponechala oficiální měnovou sazbu (OCR) beze změny. Trh tento výsledek očekával, ale přece jen existovala značná pravděpodobnost, že RBNZ zvýší sazbu ještě jednou, a zachování současné měnové politiky tak vedlo k určitému zklamání. RBNZ snížila odhadovanou maximální sazbu z 5,69 % na 5,60 %, a přestože se během zasedání diskutovalo o zvýšení sazeb, představitelé nakonec dospěli k "silnému konsenzu" ponechat sazbu beze změny.
  • Kiwi ztrácí kvůli horší inflaci, Čína dnes příjemně překvapila
    Americká měna na většině měnových párů mírně zaostává, když ji drží pod tlakem hlavně opětovná chuť investorů nakupovat rizikovější aktiva. Není tomu tak ale všude. Na páru s NZD dnes dolar zpevňuje, za což mohou slabší výsledky novozélandské inflace. Ta podstřelila konsenzus, což vede k růstu pravděpodobnosti snížení úrokových sazeb na Novém Zélandu.
  • Kladenská huť Poldi má konečně nového majitele
    Společnost Opimo Trade doplatila dluhy za huť Poldi Kladno. Zkrachovalá kladenská huť má tak konečně nového majitele a může obnovit svou výrobu.
  • Kladenská huť Poldi za 261 milionů korun vydražena
    Zkrachovalý podnik Poldi byl od listopadu v konkurzu a byl vydražen za 261 milionů korun. Do dražby byly dány společnosti Poldi a Poldi Trade. Jejich hodnota je podle znaleckého posudku 180 milionů korun.
  • Klebety trhu
    V Londýne sa hovorí o tom, že Írsko má už garantovaný záchranný balík v objeme 48 mld. EUR. O tomto ...
  • Klebety trhu v Londýne
    Hovorí sa o tom, že niektoré nemecké krajinské banky (Landesbanken) majú problémy s likviditou...
  • Klebety z Nemecka (denník Die Zeit)
    Hovorí sa o tom, že Nemecko usilovne v pozadí pracuje na civilizovanom bankrote Grécka...
  • Klesající americká ekonomika, silné firemní zisky a slabé maloobchodní tržby v USA mohou vyvíjet tlak na dolar
    Přestože se napětí na trhu poněkud zmírnilo, investoři tváří v tvář nejistotě nadále hledají nové obchodní příležitosti.
  • Klesající ceny ropy s sebou táhnou dolů energetický sektor
    Americké akciové burzy po otevření trhů nepokračují ve včerejších výprodejích. Futures na akciové indexy v průběhu evropského dne indikovaly silné poklesy ihned po otevření trhů. Situace se však časem uklidnila a samotné otevření trhů neprovázel žádný razantní pokles. Průmyslový Dow Jones ztrácí 0,2 %, S&P 500 roste o 0,1 % a technologický Nasdaq se pohybuje na úrovní včerejších zavíracích cen. V rámci indexu S&P 500 se nejlépe vede technologickým firmám (+0,3 %). Nejhůře jsou na tom energetické společnosti se ztrátou přes 1,5 %. Důvodem pro jejich pokles je vývoj cen ropy na trzích. Například ropa Brent dnes ztrácí 1,9 % a obchoduje se na úrovni 81,5 USD za barel.
  • Klesající dovoz dopomohl zahraničnímu obchodu k výraznému přebytku
    Únorová bilance zahraničního obchodu v národním pojetí skončila překvapivě výrazným přebytkem 22,4 mld. Kč. Výsledek předčil tržní očekávání o více než 7 mld. Kč. Vývoz pokračoval poklesu a to o 0,7 %, meziročně, zatímco dovozy klesly o 2,9 %.Letošní únor měl přitom stejný počet pracovních dní jako ten loňský. Lednový výsledek byl revizí mírně zhoršen o více než dvě miliardy na 17,2 mld. Kč. Bilanci pomohlo příznivější saldo obchodu s motorovými vozidly a dále pak menší deficit obchodu s ropou a zemním plynem a to zejména zásluhou nižších cen ropy na globálních trzích. Ty vlivem neshod mezi Ruskem a Saudskou Arábií v únoru klesly k 50 dolarům za barel, v březnu dokonce až pod 30 dolarů za barel. Naopak nepříznivě se na bilanci projevil schodek u počítačů a elektronických a optických přístrojů.
  • Klesající eurodolar, volatilní techy a slabší koruna
    Evropské akcie zůstávají výrazně v plusu i poté, co své intradenní zisky trochu zmírnily. Stoxx Europe 600 je oproti včerejšku o 1,6 procenta výš. Wall Street začala také velmi dobře, tažena (jak jinak) velkými technologickými jmény. Krátce po začátku se však akciím dařit přestalo a stejný sektor stáhl Nasdaq až mírně do červeného, zatímco ostatní klíčové indexy redukovaly své zisky. Pražská burza se hlavně s podporou Avastu drží o 0,4 pct v zeleném.
  • Klesající inflace začíná pozitivně ovlivňovat příjmy domácností
    „Inflace v únoru dále zpomalovala v souladu s očekáváním většiny analytiků. Po prudkém lednovém poklesu z prosincových 6,9 % na 2,3 % v únoru inflace dosáhla dvouprocentního cíle České národní banky. Na této úrovni byla inflace naposledy na konci roku 2018. Inflace tedy přestává být bolavým místem české ekonomiky a současně začíná pozitivně ovlivňovat i reálné příjmy domácností.
  • Klesající kanál na GBP/USD
    Dnes se nacházíme v klesajícím kanálu, který byl včera vytvořen. V 8 hodin ráno bylo vyhlášení na libře ohledně žádosti o dávky v nezaměstnanosti. Očekávání bylo 10.2 tisíc, ale výsledek byl skoro trojnásobný, a to na 28.2 tisíc. Tato zpráva nijak neovlivnila pohyb na trhu. Ve včerejším dni jsme se nedostali k důležitému supportu na úrovni 1.23506. Dnes můžeme tedy očekávat, že budeme testovat hranice kanálu a trh se pokusí otestovat zmiňovaný support 1.23506. V dnešním vyhlášení na americkém dolaru, které je ve 14:30, se trh může zásadně změnit a odejít z klesajícího kanálu.
  • Klesající šance na jestřábí Fed oslabuje zlato 🪙
    Během druhé fáze středeční seance zlato ztratilo více než 1 % poté, co údaje o indexu spotřebitelských cen z USA ukázaly, že inflační tlaky v USA neklesají tak rychle, jak by si mnozí přáli. Index spotřebitelských cen v USA minulý měsíc vzrostl o 0,2 % po červnovém poklesu o 0,1 %. Za dvanáct měsíců do července se index spotřebitelských cen zvýšil o 2,9 % poté, co v červnu vzrostl o 3 %.
  • Klesající šance na růst amerických sazeb dál pomáhá akciím
    Pondělní seance na trzích začala ve velkém stylu, když evropské indexy pokračují v solidním růstu z konce minulého týd...
  • Klesající tržby a nejistota ohledně ECB posouvají euro k tříměsíčním minimům, koruna šance nevyužila
    Neočekávaně slabá německá data napomohly k oslabení společné evropské měny vůči americkému dolaru. Německé maloobchodní tržby v březnu nečekaně poklesly o 0,6 %, když konsensus počítal s růstem o 0,8 % a utlumily tak nadšení z růstu největší evropské ekonomiky vedeném spotřebiteli.
  • Klesajúci EUR by bol víťazstvom pre Nemecko aj ECB
    Rastúci nesúhlas medzi Európskou centrálnou bankou a Nemeckom ohľadom vhodného použ...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
CapXmaster