Sobota 23. listopadu 2024 11:08
reklama
Purple trading AI
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Investingfox 16 let
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Trhy sa s Ballmerom rozlúčili dôstojne

26.08.2013 13:17  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Záver minulotýždňového obchodovania sa niesol v znamení rastu. Prioritne sa pod postup podpísali akcie spoločnosti Microsoft (+7,29%). Za svoj silný prírastok vďačia správe, že CEO spoločnosti Steve Ballmer plánuje do roka ukončiť pôsobenie vo firme a odísť do dôchodku. Vzhľadom na to, že firme sa posledné roky príliš nedarilo, zobrali obchodníci správu ako signál, že vo firme by sa konečne mohla situácia zlepšiť. Za posledné roky totiž okrem dividendy akcionári veľa z firmy nevideli.



Cez víkend sa v Jackson Hole uskutočnila pravidelná konferencia centrálnych bankárov. Z predstaviteľov hlavných centrálnych bánk tam bol len šéf BoJ Kuroda, inak absentoval Bernanke, Draghi ako aj Carney. Na konferencii sa na plecia Fedu zvalilo pomerne veľa kritiky za to, že plán na začatie obmedzovania nákupov dlhopisov spôsobuje rapídny pokles mien emerging markets kvôli rastu výnosov v US. Na to predstavitelia Fedu povedali, že takéto záležitosti nie sú pre Fed problémom, pretože ich jediným cieľom je US ekonomika. Šéfom krajín EM odkázali, aby sa postarali o seba sami. Prezident atlantského Fedu Lockhart povedal: "Musíte mať na pamäti, že sme (Fed) boli vytvorení zákonom kongresu a jediným našim mandátom je US ekonomika." To znamená, že krajiny emerging markets, ktoré poslednú dobu profitovali z nízkych úrokových sadzieb, si musia zvyknúť na novú realitu.

V polovici mája sme v analýze Akcie vs. dlhopisy citovali banku  Bank of America Merrill Lynch: „Vo svete s nulovými úrokovými sadzbami, kde sa  dlhopisy za 19,4 bilióna dolárov (48% celkového trhu so štátnymi dlhopismi) obchodujú s výnosom pod 1%, sa nie je čomu diviť, že chuť po výnose je veľká. Minulý týždeň Rwanda ponúkla 10-ročné dlhopisy s kupónom 6,875%, aby si požičala 400 mil. USD. Ponuka sa stretla s takmer 10-násobne vyšším dopytom. Panama zas ponúkla na trh 40-ročné dlhopisy s kupónom 4,3%. Pre porovnanie, za posledných 50 rokov sa 30-ročné US dlhopisy obchodovali s výnosom pod 4,3% len 10% času.“

Ak sa pozrieme na aktuálne výnosy na týchto dlhopisoch, tak výnosy na panamských dlhopisoch sú na 5,9%, kým Rwanda by si aktuálne na 10 rokov mohla požičať za 8,7%. Podobne zaujímavý je aj vývoj emisie 10-ročných dlhopisov spoločnosti Apple. Pri predaji na konci apríla mali dlhopisy výnos 2,4%, aktuálne ale majú až 3,7%.



Výnosy na 10-ročných US dlhopisoch vzrástli z 1,37% na 2,8% a pri tomto raste prelomili šesťročnú klesajúcu trendovú líniu ťahanú z maxím roka 2007. Ak bude rast výnosov pokračovať, rastie riziko aj vymanenia sa z hlavného klesajúceho kanálu, v ktorom sa výnosy pohybujú už tri desaťročia. Takýto rast výnosov by určite narobil globálnej ekonomike oveľa väčšie problémy.



Kým výnosy rastú, cena dlhopisov klesá. Zo svojich rekordných maxím poklesla cena dlhopisov o približne 15% (dáta k 19. augustu), takže do medvedieho trhu definovaného poklesom o 20% ešte dlhopisy nevstúpili. Od roku 1980 sú síce dlhopisy v rastovom trende, no aj počas neho sa videli rázne poklesy. Najsilnejší bol hneď v období 1980/81, kedy pokles cien dlhopisov dosiahol až 35%. Vzhľadom na to, že Fed sa sadzby zvyšovať nechystá, by takýto pohyb mohli začať asi výborné dáta z US ekonomiky. To je ale zatiaľ pomerne málo pravdepodobné.

Výhľad na dnes

Dnes očakávame z US výsledok objednávok tovarov dlhodobej spotreby za júl. Očakáva sa, že objednávky poklesnú o 4% po predošlom raste o 4,2%. Za poklesom sú prioritne objednávky lietadiel Boeing, pretože bez dopravy sa očakáva rast objednávok o 0,5% po predošlej nulovej zmene. Ak skončí výsledok s menším ako očakávaným poklesom, mohol by pomôcť US akciovému trhu v raste a naopak by to stiahlo nadol euro. V prípade slabšieho výsledku by euro mohlo udržať suport 1,3360 a otvoriť si priestor na rast k hladine 1,3410. Prelomenie suportu by naopak trh poslalo k úrovni 1,3310/00. Kým ostávame nad týmto levelom, výhľad na euro máme rastový.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Trhy reagovali negativně na výsledky zasedání FRS.
    Včera jsme byly svědci docela zajímavého a emocionálního dne, který byl naplněn důležitými zprávami. Momentálně nejlep...
  • Trhy reagovaly na výskyt nového kmene covid-19 nepřiměřeně úzkostlivě. Přehled vývoje USD, EUR a GBP
    Zpráva o výskytu nového kmene koronaviru, nazvaného Omicron, vyvolala minulý pátek na trzích paniku. Navzdory tomu, že o novém kmeni je zatím známo jen málo, obchodníci se rozhodli pro jistotu a prudce snížili poptávku po riziku, což vedlo k propadu cen ropy, rozsáhlému poklesu akciových indexů a zvýšení poptávky po dluhopisech.
  • Trhy reagují na konflikt mezi Íránem a Spojenými státy
    „Čeští pumpaři využívají dění na Blízkém východě ke zdražování pohonných hmot. Průměrná cena benzínu se aktuálně pohybuje na úrovni 32,31 koruny za litr. Na konci loňského roku přitom byla pod úrovní 32,00 koruny za litr. Podobně zdražuje i cena nafty, která se aktuálně prodává za průměrnou cenu 31,97 koruny za litr. Rychlý růst cen na čerpacích stanicích není opodstatněný, protože pumpařům nahrává silný kurz koruny vůči dolaru, který snižuje růst ceny ropy v korunovém vyjádření,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Trhy reagují na nové zprávy o ECB, eurodolar znovu roste, polepšila si také koruna
    Maloobchodní tržby v eurozóně vyšly podle očekávání a žádný rozruch na trzích nezpůsobily. To se ovšem n...
  • Trhy reagují negativně na vývoj v Itálii. Hrozí ekonomická krize
    „V případě, že politické strany v Itálii začnou realizovat své předvolební sliby, dojde ke zhoršení hospodářské situace ve třetí největší ekonomice eurozóny. Tato situace může vyvolat vážnou krizi v celé Evropské unii,“ upozorňuje hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
  • Trhy reagují pouze na zveřejnění statistický data.
    V pondělí, fondový trh USA uzavřel obchodní seanci s menším růstem hlavních indexů. Včera v USA nebyli publikovaný žád...
  • Trhy rostou, čínská data ale překvapila výrazným zhoršením
    Po zprávách z USA o tom, že americký prezident pozdrží platnost části nových cel až do poloviny prosince, jsme na trzích zaznamenali výrazné rally. To platilo hlavně o indexech v USA, kde NASDAQ vystoupal o 1,95 %, zatímco S&P500 rostl o 1,5 %. Asie už ale takovým růstem reagovat nedokázala, když čínské indexy rostou o přibližně 0,8 %. Výrazněji se dařilo snad jen japonskému indexu NIKKEI, který přidal více než procento. Slabší je pak situace na EM měnách, i když korekce zatím není nijak silná a téměř bez reakce na včerejší dění jsou americké výnosy, které si dál drží své velmi nízké úrovně. Připomeňme, že druhé kolo cel mělo být výrazně negativní pro americké spotřebitele, když mělo zahrnovat celou řadu elektronických produktů, jako mobilní telefony a osobní počítače. Trump se rozhodl pozdržet platnost cel až do doby po vánočních nákupech a vysílá tím signál, že si je vědom toho, že by další cla mohla ohrozit jeho šance na znovuzvolení do funkce.
  • Trhy rostou s tím, jak se zmírňují obavy bank
    Převzetí Credit Suisse švýcarskou UBS pomohlo akciovým trhům k úlevné rallye. Analytici Moody's Investors Services ve své zprávě napsali, že "navzdory případným výhodám pro franšízu Moody's také poznamenává, že transakce představuje pro UBSG významné finanční, kulturní a s franšízou související integrační problémy".
  • Trhy říkají, že úplná destrukce eurozóny nepřijde
    Investoři se možná domnívají, že ECB a vedení eurozóny nečiní moc pro to, aby za...
  • Trhy sa po uzavretí európskej seansy zotavujú
    Akciové a krypto trhy sa snažia zmierniť poklesy z prvej časti seansy a ukončenie obchodovania indexov zo starého kontinentu prinieslo odraz na amerických inštrumentoch. BTC je späť nad hladinou 32 000 $ a US100 sa šplhá nad hladinu 12 700 bodov. Náladu investorov dnes podporuje uvoľnenie sprísňovania monetárnej politiky v Číne a lepšie dáta spotrebiteľského sentimentu z USA. Trhy momentálne čakajú na stretnutie Powella a Bidena.
  • Trhy sázejí na Trumpa a akciová rally pokračuje. Dolar stále pod tlakem
    Donald Trump se údajně bude snažit dosáhnout dohody s Čínou během tohoto měsíce a už pověřil administrativu připravit příslušné návrhy. Americký prezident znovu zkouší oblíbenou metodu, kdy po tvrdých hrozbách dává protistraně prostor k ústupkům a dohodě. Dříve přitom udělal dohody i bez velkých ústupků, což šanci na úspěch zvyšuje. Trhy se k dohodě s Čínou hodně upnuly a dá se říci, že šlo o klíčový spouštěč obratu akcií vzhůru. Nadto čínský prezident Xi hovořil o další podpoře pro soukromé firmy.
  • Trhy sází, že Trump před volbami přijde s velkým „deal China“
    Před pár dny jsme viděli další zvyšování cel ze strany USA a o minutu později i z čínské strany. Přesto se dá říci, že akciový trh na tyto zprávy výrazněji nereagoval. Právě naopak, i s přihlédnutím k ostatním fundamentům trh pokračuje v růstu a například S & P 500 se obchoduje v blízkosti 2 960 USD, což není tak daleko od svého vrcholu z konce července (3 025 USD). Optimismus na trh dodala zpráva o obchodních vyjednavačích (Čína a USA), kteří se dohodli na další schůzi v říjnu. Další jednání by měli absolvovat ve Washingtonu.
  • Trhy se bojí, že Fed zpomalí. Ten ale nenaplňuje už ani jeden ze svých cílů
    Ben Bernanke minulý týden zřejmě záměrně zvýšil nejistotu na trzích s cílem omezit podstupování nadměrného investičníh...
  • Trhy se budou před zasedáním Fedu konsolidovat
    Světové akciové trhy zakončily týden po silném vlivu zpráv o ziscích podniků se smíšenou dynamikou. Z toho jasně vyplývá, že nedávné zvýšení úrokových sazeb vedlo ke zpomalení národních ekonomik a ve výsledku bylo příčinou opatrných kroků investorů ve věci nákupu akcií.
  • Trhy se dál pohybují do strany
    Prázdný makroekonomický kalendář udrží pozornost účastníků trhu na projevech členů Fedu, protože výsledek zasedání centrální banky z minulého týdne ponechal situaci ohledně reálných vyhlídek na zvýšení úrokových sazeb poměrně nejistou.
  • Trhy se dál soustředí hlavně na Trumpa, nízké objemy a pád rizikových přirážek akciím pomáhají růst
    Páteční seance zatím na finanční trhy příliš překvapivých fundamentů nepřinesla. Indexy tak plynule navazují na včerejší obchodování a pokračují v růstu, i když rostou na výrazně podprůměrných objemech které jsou jen v Evropě více než čtvrtinu pod dlouhodobým průměrem. V růstu jim přitom pomáhá hlavně postupné snižování rizikových přiráže, které se po nervózní polovině týdne začínají vracet znovu do normálu. Zisky jsou ale malé a v Evropě se pohybují kolem nižších desetin procenta.
  • Trhy se dnes mírně nadechly po včerejších otřesech
    Americké akciové burzy zahájily obchodování růstem. Průmyslový Dow Jones roste o 0,2 %, S&P 500 přidává 0,4 % a technologický Nasdaq si připisuje zisk ve výši 0,8 %. Nejlépe se daří sektoru utilit (+1,1 %), naopak nejhůře jsou na tom zpracovatelé komodit (-0,5 %).
  • Trhy se konsoliduji na dosažených úrovních.
    Ve čtvrtek, indexy USA uzavřeli obchodní seanci na pozitivní notě, a uzavřeli den s mírným nárůstem. V návaznosti na v...
  • Trhy se konsolidují, napětí kvůli viru však trvá a nejistota je velká
    Velká nejistota o dopadech koronaviru trvá, na tom se příliš nic nemění. Odhady materiálních škod či trvání celého problému se dívají spíše do minulosti na podobné případy a zůstávají v podstatě na úrovni spekulací. Pohled často míří na začátek milénia a nákazu SARS, jenže podmínky samozřejmě nejsou stejné. Čínská vláda sice může pevnou rukou opět provádět mimořádná opatření, ale prostor pro fiskální pomoc je přece jen menší, a navíc dopady na ekonomiku umocní rozpoutání nákazy během spotřebitelsky významného období.
  • Trhy se konsolidují. Na programu summit EU o brexitu a americká data
    Čtvrteční obchodování na hlavních trzích můžeme nejlépe nazvat konsolidací. Pohyby hlavních akciových indexů i dluhopisových výnosů jsou malé a smíšené - neshodují se na směru. Eurodolar dopoledne mírně roste na úrovně kolem 1,1090, zatímco britská libra naopak ztrácí.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FxNet
CMC Markets
ACM
reklama
Investingfox Nastroje