Úterý 21. ledna 2025 08:43
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025
reklama
Swissquote Bank
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding

Rosenberg: Hotovost už není králem

01.11.2012 07:59  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Není to tak dávno, kdy se ceny aktiv vyvíjely podle toho, jaký byl stav ekonomiky. Nyní je ale tato závislost opačná a ceny aktiv ovlivňují vývoj ekonomiky. Fed také úplně změnil vztah mezi akciemi a dluhopisy. Nalézáme se tak v situaci, kdy je slabá ekonomika i zisky. Sazby, kterými jsou diskontovány, je ale stále více posouvány do záporných čísel. Dividendové výnosy akcií v indexu S&P jsou navíc ve srovnání s výnosy vládních dluhopisů trojnásobné, a to dále zvyšuje atraktivitu akcií. Před rokem 2009 jsme přitom neviděli žádnou korelaci mezi vývojem rozvahy Fedu a akciovým trhem. Nyní je přinejmenším tak silná jako korelace mezi korporátními zisky a cenami akcií. Pochybuji o tom, že „efekt bohatství“ je správnou odpovědí na široké spektrum problémů, kterým ekonomika čelí. Není ale pochyb o tom, že Fed je schopen ovlivnit ceny aktiv a hodlá tak činit až do chvíle, kdy nezaměstnanost výrazně klesne.

Dosavadní výsledky politiky Fedu jsou jasné: Akciový trh ze svého dna posílil o 116 %, ceny nemovitostí ve měřené indexem Case-Shiller získaly 4 %. I přesto ale zůstává ekonomická aktivita slabá a útlum se prohlubuje. Ben Bernanke chtěl rovněž dosáhnout poklesu výnosů korporátních dluhopisů. Ty se tak skutečně dostaly na svá minima, rizikový spread k výnosům vládních dluhopisů je ale u korporátních dluhopisů s ratingem BBB stále atraktivní. A přitom jde o další část trhu, kde chce Bernanke vyvolat rally s cílem podpořit návrat k riziku a snížit náklad kapitálu. Nevím sice, jak moc to pomůže ekonomice, návratnost investic v tomto segmentu by ale jeho politikou měla být podpořena.

Můj názor na vývoj na akciovém trhu byl v minulosti konzervativní, nikdy jsem však netvrdil, že by investoři měli držet hlavně hotovost. Ta může být nejlepší pojistkou proti ztrátě hodnoty kapitálu, nic ale nevydělá. V současném prostředí nulových sazeb hotovost králem není, je jím tok hotovosti. V rámci akciového trhu to znamená, že se musíme zaměřit na růst dividend a dividendový výnos. Posloužit k tomu mohou například kanadské banky či velké technologické společnosti z USA.

Ze zmíněných důvodů považuji za atraktivní i společnosti těžící vzácné kovy. Těm pomáhá i to, že růst nabídky peněz svým tempem převyšuje růst těžby zlata a stříbra. Zlato si sice v posledních deseti letech vedlo obecně lépe než akcie těžařských firem. Nyní se ale tento vývoj obrací, důvodem jsou jejich atraktivní valuace, zvyšující se ziskové marže a rostoucí pozornost, kterou management věnuje cash flow. A tyto tituly nabízejí i nejatraktivnější rys dobrých akciových investic současnosti, tedy dividendu.

Autorem je David Rosenberg, hlavní ekonom a stratég Gluskin Sheff.

 

 
(Zdroj: FT)

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ropovodem Družba už proudí jen čtvrtina objemu loňského jara, spočítal Bloomberg
    Bělorusko proto chce navýšit poplatky za přepravu, a to i Česku, informuje Kommersant, takže Česko by paradoxně mohlo platit za to, že do Německa fingovaně dále teče ruská ropa.
  • Ropovod Keystone XL zamítnut Senátem, v prosinci se v Japonsku budou konat volby, dnes zápis za zasedání Fedu (FOMC), analýza EUR/CAD, EUR/JPY a GBP/JPY
    Americký dolar (USD) včera posílil díky lepším datům z trhu bydlení a rychlejšímu růstu cen. Index, jenž vyjadřuje náladu stavitelů domů (NAHB) ve srovnání s předchozím měsícem posílil o 4 body a o 3 body překonal očekávání. Výsledek 58 bodů signalizuje kladný výhled stavitelů domů ohledně vývoje poptávky po bydlení v USA. Index cen výrobců (PPI) v říjnu meziměsíčně posílil o 0,2 procenta, čímž byla překonána očekávání, jež byla shodná se zářijovými výsledky na úrovni mínus 0,1 procenta. Nicméně v meziročním srovnání index PPI v říjnu posílil jen o 1,5 procenta, což je nejpomalejší tempo růstu cen výrobců od letošního února.
  • Ropu čekají další problémy
    Po zprávě, že Čína možná našla účinný lék pro lidi s koronavirem, se ropa dostala z jednoletého minima. Největší poptávkový šok od globální finanční krize však bude patrně vyžadovat další omezení produkce, aby se trh stabilizoval.
  • Ropu nám vypnulo Rusko, ne Ukrajina, připouští vůbec poprvé Slovensko
    Slovensko nyní vůbec poprvé přiznává, že dodávky ropy mu zastavila sama ruská strana, nikoli ukrajinská, jak dosud Bratislava i Budapešť trvdily. Ruský Lukoil podle slovenského Slovnaftu, jejž cituje agentura Bloomberg, zastavil dodávky z titulu zásahu vyšší moci, jímž míní prohloubení ukrajinských sankcí, platné od letošního července.
  • Ropu po dnešných dobrých správach zastavila horná hranica klesajúceho trendu
    Dnešný report z amerického ropného trhu priniesol pre ropu dobré správy. Zásoby opäť silno klesli, o 7,2 mil. barelov (čakal sa pokles o 3,3 mil.) a ich stav sa dokonca citeľnejšie dostal pod úroveň z minulého roka, čo je situácia, ktorá tu niekoľko kvartálov nebola.
  • Ropu poslaly dolů náznaky neshod mezi producenty. Eurodolar obrací nahoru
    Závěr týdne vrátil do hry americké trhy, ale pouze na půl dne a mezi svátkem a víkendem. Závratná aktivita se tedy čekat nedá. Za pozornost dnes stojí propad ropy, v případě WTI přes 3 procenta. Na trh zapůsobily zprávy odkazující na rostoucí neshody v rámci OPECu. Saúdská Arábie údajně už nechce dál utahovat svou produkci tak, aby vyrovnala překračování kvót dalších členů. To trh vidí jako možný problém pro prodloužení omezení těžby, o němž se skupina OPEC+ bude dohadovat už příští týden. Dosud se mělo zato, že prodloužení celkem hladce projde.
  • Ropu povzbudily zprávy o snížení těžby Saúdů; EURUSD klesl pod 1,13
    Máme za sebou ostrý start do nového týdne s výraznými pohyby napříč finančními aktivy. Hlavním tématem pondělního dopoledne byla ropa, která rostla o více než 2 %. Na trhu se objevily zprávy, že by Saúdská Arábie mohla už od prosince snížit těžbu o 500 tis. barelů ropy denně. Saúdský ministr pro energie, Khalid al Falih, řekl, že na základě analýz mezi členy OPEC by organizace mohla snížit těžbu o 1 mil. barelů. Není příliš složité hledat v těchto dnech motivaci pro snížení těžby. Ceny ropy výrazně klesly ze čtyřletých maxim, na kterých se ropa pohybovala ještě na počátku října. V minulém týdnu ceny klesly až do medvědího teritoria. Brent se dostal až pod 70 dolarů za barel a texaský ropný benchmark WTI neudržel hladinu 60 dolarů. Přestože ceny vystřelily v pondělí ráno nad zmíněné hladiny, tak pro stabilizaci na ropném trhu možná bude třeba udělat ještě více.
  • Ropu tíží sentiment i fundamenty (TA+FA, D1)
    Ceny ropy dnes klesají už třetím dnem v řadě. Zatímco Brent bojuje o hladinu 45 dolarů za barel, tak ropa WTI už prolo...
  • Ropy bude i v příštím roce více než dost
    Dle zprávy IEA (International Energy Agency) přetrvá nadbytek ropy minimálně do poloviny roku 2017. Důvodem je zpomalení poptávky, která dle aktuálního odhadu v letošním roce poroste meziročně jen o 1,3% denně. Analytici očekávali růst o 1,4%. Podle IEA růst produkce rafinérií tento rok bude nejpomalejší za poslední desetiletí a dále prohloubí negativní vliv na poptávku po ropě. Nejaktivnější říjnový futures kontrakt na WTI americkou lehkou ropu uzavřel včerejší obchodní seanci poklesem o 1,39 USD na 44,90 dolarech za barel, nejníže od letošního 6. září.
  • Rosenberg: Americká ekonomika padne do příštího roku na 99 % zpět do recese, korekce akcií o pětinu
    Americká ekonomika je po vypršení externí podpory v podobě vládních intervencí a QE amerického Fedu na jasné cestě do opětovné recese, říká před večerním rozhodnutím Fedu o dalším nastavení měnové politiky americký ekonom David Rosenberg. Druhému dnu v příštím roce připisuje téměř 100% jistotu.
  • Rosenberg: Trhy pochopily realitu a míří dolů
    V říjnu se trhy dostaly do „spekulativní růstové trajektorie“ díky názoru, že Ev...
  • Rosengren (FED)
    "Japonské QE nefungovalo, lebo bolo moc malé, USA by tak nemali urobiť rovnakú chyb...
  • Rosengren (FED)
    " FED nemá záujme monetizovať vládny dlh"... "očakávam nárast spotreby v krátko...
  • Rosněfť chystá rekordní dividendu, část cizinců se k penězům dostane těžko
    Největší ruská ropná společnost Rosněfť navrhla vyplatit za loňský rok rekordní dividendu. Umožní jí to silný růst cen suroviny na světových trzích, který se částečně dostavil jako reakce na západní sankce uvalené na Rusko za jeho invazi na Ukrajinu. Někteří zahraniční držitelé akcií Rosněfti se ale budou k penězům z dividend dostávat jen těžko. Informovala o tom agentura Bloomberg.
  • Rosněfť i Gazprom vyplatí historicky rekordní dividendu, Putin přitom vypne plyn i Dánsku. Energetickým podnikům v rukou Kremlu citelně zvyšuje ziskovost fiasko EU s uvalováním embarga
    Ruské energetické podniky ovládané Kremlem, ropná Rosněfť a plynárenský Gazprom, vyplatí letos historicky rekordní dividendu. K vysokým ziskům jim pomáhá zejména EU, která hrozí embargem, čímž vyhání cenu ropy i plynu výše, ale nezavádí jej, takže Rusko prodává stále hodně, a navíc ještě draze.
  • Rosněfť poprvé žádá v tendru na naftu o nabídky v eurech
    Ruská státní společnost Rosněfť poprvé žádá v tendru případné kupující, aby své nabídky předložili v eurech. Těžební podnik to uvedl v oficiálním dokumentu zveřejněném na svých internetových stránkách. Požadavkem na platbu v eurech místo obvyklých dolarů se firma zřejmě snaží zabránit případným dopadům amerických sankcí na Rusko, uvedla s odkazem na tři zdroje z odvětví agentura Reuters.
  • Rosněfť překvapivě zvýšila čtvrtletní zisk na 323 miliard rublů
    Největší ruská ropná společnost Rosněfť v prvním čtvrtletí zvýšila ve srovnání s třemi předchozími měsíci čistý zisk o 45,5 procenta na 323 miliard rublů (zhruba 89 miliard Kč). Přispěl k tomu růst produkce, uvedla firma ve svém dnešním sdělení. Výsledek je lepší, než čekali analytici.
  • Rosněfť se kvůli pandemii a kurzu rublu propadla do ztráty
    Ruský ropný gigant Rosněfť se ve třetím čtvrtletí propadl do ztráty 64 miliard rublů (18,6 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 43 miliard rublů v předchozím čtvrtletí. Ke ztrátě přispěla koronavirová pandemie a slabší rubl, uvedla dnes firma. Podnik také musel omezit těžbu, aby byla v souladu s dohodou o koordinované těžbě uzavřenou s některými dalšími producenty.
  • Roste důvěra průmyslníků a stavařů
    Podle měření ČSÚ se v lednu zvýšila souhrnná důvěra v tuzemskou ekonomiku. Ke zlepšení došlo jak na straně spotřebitelů, tak u podnikatelů.
  • Roste riziko propadu s novým šířením nákazy
    Dnes odpoledne nás čeká index průmyslové aktivity filadelfského Fedu, který by po vzoru New Yorku mohl dopadnout dobře. Také počty nových žadatelů o dávky v nezaměstnanosti by měly opět klesnout. Dosud se takové věci trhu líbily a reakce na čísla z trhu práce či maloobchodu byla až euforická. Jenže tentokrát se podle nás s dobrými daty počítá a pod povrchem nadále bublá hrozba druhé vlny nákazy.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new