Neděle 22. prosince 2024 02:40
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox Nastroje

Šéf GE Immelt: Jádro přestává být vůči konkurenci nákladově omluvitelné

30.07.2012 18:11  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Jaderná energetika je v konkurenčním srovnání vůči jiným technologiím generování elektřiny tak nákladově náročné, že je to již velmi těžko obhajitelné,“ uvedl šéf globálního koncernu General Electric. Právě jeho firma je přitom jedním z celosvětově největších dodavatelů technologií pro jadernou energetiku.

„Jsou to bezpochyby plyn a vítr,“ uvedl šéf GE Immelt směrem ke dvěma zdrojům energií, ke kterým se země nejdynamičtěji posouvají. „Zemní plyn se stává trvale levným,“ uvedl Immelt směrem k prudkému rozvoji těžby ve Spojených státech, která už dnes změnila pravidla hry na energetickém trhu mezi USA a Evropou (viz posílání amerického uhlí do evropských elektráren).

„Když hovořím s lidmi z ropných firem, tak říkají ?podívej se, nacházíme stále více a více plynu?. Je prostě těžké v těchto podmínkách obhájit od nějaké fáze výhodu jádra. Je to čistě ekonomická otázka. Myslím si, že dnes to je kombinace plynu, větru a solární energie, kam se většina zemí napříč světem vydá,“ uvedl Immelt pro Financial Times.

Slova Immelta jsou reakcí na prudký rozvoj těžby plynu v pobřežních oblastech ve Spojených státech. V jeho důsledku za poslední rok futures na dodávky plynu padly o více jak třetinu a energetiky spoléhají inverzně k Evropě více na plyn a opouštějí uhlí. Zatímco evropští politici v čele s Angelou Merkelovou nasadili čistý obnovitelný směr, zahrnující solární, větrné a plynové zdroje, ekonomika projektů hovoří jinak. E.ON i RWE vyslovily úvahy o zavírání neziskových plynových elektráren a například BP poměrně nedávno vycouvala ze svých solárních projektů, které krachují pod tlakem levné asijské konkurence.

Data Energy Information Administration ukazují, že dovozy elektrárenského uhlí do Evropy ze Spojených států díky poklesu ceny v prvním čtvrtletí roku vzrostly o 49 procent. „Uhlí zůstane v Evropě v kurzu. Jeho spalování je prostě nyní a na současném trhu výhodnější, než plynu. A ze Spojených států, kde se děje pravý opak, poputuje do Evropy uhlí stále více,“ uvedl nedávno v analýze sektorový analytik Barclays v Londýně Trevor Sikorski. Podle dat BP poptávka po termálním uhlí jako „nejšpinavějším zdroji energie“ loni v Evropě vzrostla o 3,3 % proti poklesu poptávky po plynu o 2,1 procenta.

Rozvoj přímořské těžby seslal samotné ceny plynu ve Spojených státech na desetiletá minima a část analytiků čeká další pokles proti zatížení značnou nejistotou přinášející dodatečné náklady a odpis části investic v jaderném sektoru. Souběžně za poslední tři roky průměrná cena technologicky a efektivitou srovnatelných solárních panelů klesla o 75 procent. Podle Bloomberg New Energy Finance se tak v některých zemích již dostala do konkurenceschopné pozice dokonce u retailové spotřeby. FT poznamenává, že toto pozadí vytváří značné dilema pro země jako Velká Británie, které chtějí budovat jaderné kapacity, a to zdůrazněme, bez veřejné podpory.

Analytici odhadují, že tržby GE z jaderné joint venture s japonskou Hitachi dosahují kolem miliardy dolarů ročně, tedy méně jak procento ročních globálních prodejů. GE, jejíž šéf je nyní na olympiádě v Londýně, oznamuje, jako doplnění představy o jejích aktivitách, že od roku 2006 včetně letošních londýnských her dodala pro účely olympijských her několik energetických systémů včetně 120 dobíjecích stanic a osvětlení za více jak miliardu dolarů.

20. července celá GE reportovala očištěný zisk za 2Q12 meziročně o 7 procent vyšší na úrovni 4,01 miliardy amerických dolarů či 38 centů na akcii z 3,75 mld. USD či 34 centů před rokem a překonala tak očekávání analytiků a ekonomů na úrovni 37c/akcie. Celkové tržby průmyslové skupiny meziročně vzrostly o 2 procenta na 36,5 miliardy dolarů z 35,6 mld. USD před rokem a mírně zaostaly za očekáváním 36,82 mld. USD. Firma potvrdila předchozí výhled na celý letošní rok, podle kterého očekává růst zisku na akcii bez mimořádných položek o více než deset procent.


(Zdroj: GE, FT, Bloomberg, CNN)

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Šéf Evropské centrální banky požaduje, aby se regulace zaměřila na BTC a DeFi
    V návaznosti na krach krypto trhu, který upoutal pozornost většiny lidí na světě, můžou sázky i půjčování krypto aktiv spadat pod jurisdikci regulačních orgánů spolu s bitcoiny.
  • Šéf Facebooku přišel kvůli bojkotu reklamy o 7,2 miliardy dolarů
    Šéf americké společnosti Facebook Mark Zuckerberg přišel kvůli bojkotu reklamy na této sociální síti o 7,2 miliardy dolarů (167 miliard Kč). Informovala o tom dnes agentura Bloomberg. Ke kampani, která má upozornit na to, že firma nedělá dost pro to, aby zastavila nenávistné projevy na svých platformách, se dosud přidalo kolem 90 velkých inzerentů. Akcie Facebooku v pátek klesly o 8,3 procenta, nejvíce za poslední tři měsíce.
  • Šéf Fedu bude trhy připravovat na vyšší sazby, dolar však před vystoupením slábne
    Na většině hlavních trhů v úterý přetrvává nevýrazné obchodování. Platí to tentokrát i pro ropu, která se po včerejším propadu konsoliduje. Tím pádem je i její vliv na akcie malý a hlavní evropskéindexy se pohybují blízko včerejších hodnot. Na dluhopisových trzích většinou mírně převažují kupci, přičemž to platí jak pro jádro, tak periferii eurozóny.
  • Šéf FEDu Jerome Powell ubral na jestřábí rétorice
    „Americký FED oznámil zpomalení tempa růstu úrokových sazeb, což posunulo americké trhy prudce vzhůru. Index S&P 500 připsal 3,1 procenta a Nasdaq Composite dokonce přes 4,4 procenta,“ říká analytik BHS Timur Barotov.
  • Šéf Fedu Powell svými komentáři nakopnul trhy k růstu
    Americký akciový trh uzavřel včerejší obchodování se solidními zisky. Indexy Dow Jones a S&P 500 si shodně polepšily o 2,1 % a technologický Nasdaq vzrostl o 2,7 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se dařilo téměř všem sektorům s výjimkou realitních developerů (-0,6 %). Nejlépe včerejší seanci zakončily technologické firmy se ziskem 3,3 %. Americké akciové trhy měly včera hned dva hlavní důvody silného růstu. Tím prvním bylo vystoupení šéfa Fedu, Jeroma Powella, při zahájení dvoudenní konference. Ten řekl, že Fed detailně sleduje aktuální dění ve světě a i navzdory současnému negativnímu vývoji v obchodní válce s Čínou je Fed připraven jednat tak, aby udržel expanzi ekonomiky. Druhou pozitivní událostí byla návštěva amerického prezidenta Donalda Trumpa ve Velké Británii. Ten v průběhu tiskové konference prohlásil, že případná obchodní dohoda mezi oběma zeměmi by měla „ohromný potenciál“. V podobném duchu zněla i slova britské premiérky Theresy May. Pomyslnou třešničkou na dortu pak bylo oznámení šéfa společnosti Apple Tima Cooka, že Čína nijak neomezuje produkci jeho společnosti. Stejně tak ani žádné restrikce neočekává v budoucnu vzhledem k velmi dobrým vzájemným vztahům. V reakci na to vystřelila hodnota akcií Apple o 3,7 %.
  • Šéf Fedu Powell vidí vysokou inflaci stále jako dočasnou záležitost
    Dlouho očekávané vystoupení šéfa Fedu v Jackson Hole přineslo dolarovým býkům lehké zklamaní, neboť J. Powell se držel holubičí mantry o dočasnosti současné vysoké inflace (kterou podle něj žene několik málo položek). Powell, který stále čeká na to, zda jej prezident Biden re-nominuje na post lídra americké centrální banky, přitom v holubičím duchu zopakoval, že útlum měnové expanze bude zahájen do konce roku (aneb na oznámení tohoto kroku v září to nevypadá). Týden, který bude hektický na důležitá data začne monitoringem inflačních srpnových čísel ze členských zemí eurozóny (Španělsko, Belgie, Německo). V Německu by přitom mohla inflace dále zrychlit a dostat se výrazněji nad hodnotu 3 %.
  • Šéf Fedu svou řečí nepotěšil dolar, ale akciím s dluhopisy pomohl
    Série vystoupení centrálních bankéřů na sympóziu v Jackson Hole nezůstává pro trhy úplně neutrální, ale vliv je na dru...
  • Šéf Fedu vidí snížení sazeb v březnu jako nepravděpodobné
    Posledních šest měsíců bylo v americké ekonomice tak skvělých, že se Fed cítí velmi nejistě, aby teď něco podnikl. A tak pro začátek vedení Fedu alespoň mění svoji komunikaci v tom smyslu, že s ohledem na klesající inflaci, již další restrikce nebude zapotřebí, přičemž zde panuje všeobecné přesvědčení, že příští pohyb oficiálních sazeb bude směrem dolů. Nicméně načasování zahájení cyklu snižování úrokových sazeb však zůstává těžké odhadnout.
  • Šéf Fedu vyloučil použití záporných sazeb
    Prezident Fedu J. Powell ve svém hodnocení stavu ekonomiky zmínil, že Spojené státy může čekat "delší období" slabého růstu a neměnných příjmů. Přitom přislíbil využití dalšího arzenálu centrální banky dle potřeby a vyzval k navýšení fiskálních výdajů. Powell dal nicméně najevo, že Fed nesníží úrokové sazby pod nulu, na což čím dál více sází trh.
  • Šéf Gazpromu: Evropa s nynější úrovní zásob plynu nemusí letošní zimu přežít
    Evropa nemusí se současnou úrovní zásob zemního plynu přežít letošní zimu. Například Německo má v podzemních zásobnících dostatek plynu na dva až dva a půl měsíce. Na konferenci o energetice to dnes v Moskvě řekl šéf ruské plynárenské společnosti Gazprom Alexej Miller.
  • Šéf Generali CEE Holdingu Cirin byl odvolán z funkce, nahradil ho Liverani
    Luciano Cirin, generální ředitel Generali CEE Holdingu, jehož součástí je Generali Česká pojišťovna, byl odvolán ze své funkce. Dočasným ředitelem regionu Rakouska a střední a východní Evropy a generálním ředitelem Generali CEE Holdingu jmenovala skupina generálního ředitele Generali Německo Giovanniho Liveraniho. Skupina Generali to dnes sdělila ČTK v tiskové zprávě.
  • Šéf GS Blankfein: Směr trhům po Fedu dá meta 10 miliard. V čele chci Yellenovou
    Fed by dnes měl rozhodnout o omezení QE, potud bez diskuse. O tom, jak zareagují trhy, rozhodne meta 10 miliard dolar...
  • Šéf IEA: Svět zasáhla první skutečně globální energetická krize
    Svět zasáhla první skutečně globální energetická krize. Na konferenci v Singapuru to dnes prohlásil výkonný ředitel Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol. Napjatá je podle něj především situace na trhu se zkapalněným zemním plynem (LNG), poukázal ale i na velké producenty ropy, kteří snižují těžbu. Svět se podle něj i přes cenové stropy neobejde bez ruské ropy.
  • Šéf JSW: Ceny koksovatelného uhlí půjdou nahoru. Zajímá nás Debiensko
    Propad cen koksovatelného uhlí se podepsal do našeho výsledku v posledním čtvrtletí loňského roku a to aktuální vnímám...
  • Šéf maďarské Rozpočtové rady a Orbánův kritik odstupuje, prý kvůli pracovnímu vytížení
    Z funkce šéfa maďarské Rozpočtové rady dnes odstoupil Zsigmond Járai, někdejší s...
  • Šéf MMF pro Evropu: Plán další pomoci Řecku se musí změnit, východiska padla (+klíčové milníky)
    Zatímco je to ochota pomoci Evropě nákupem dluhopisů, dominantně akcentována jak...
  • Šéf Nasdaqu vidí zlom ve švédském IPO v polovině příštího roku
    Společnosti Nasdaq Inc., provozovatel největší burzy cenných papírů, uvádí, že se v polovině roku 2023 zlomí krize v oblasti primární nabídky akcií, pokud se zmírní nejistota ohledně ocenění.
  • Šéf NATO Rutte žádá výrazné zvýšení výdajů na obranu, 2% HDP nestačí
    Členské státy NATO musí posílit výdaje na obranu, musí být mnohem vyšší než stávající alianční cíl dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). Vyzval k tomu dnes v Bruselu generální tajemník NATO Mark Rutte. Zdůraznil, že aliance není připravena na hrozby z Ruska, jimž bude čelit v příštích čtyřech až pěti letech, informovala agentura Reuters.
  • Šéf německé Wirecard odstoupil kvůli účetnímu skandálu
    Generální ředitel německé finanční společnosti Wirecard Markus Braun dnes odstoupil. Společnost, která čelí miliardovému účetnímu skandálu a ve čtvrtek oznámila, že znovu odkládá zveřejnění výsledků hospodaření za loňský rok, to uvedla ve svém dnešním sdělení. Akcie firmy v reakci na zprávu dále hluboce klesají.
  • Šéf NY Fedu Dudley: Reálná nezaměstnanost je nepřijatelně vysoká, po Twistu musí přijít další odkupy aktiv. Dolar u minim
    Americký Fed musí jednoznačně mířit na maximalizaci zaměstnanosti a cenové stability po nejdelší možnou d...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding