Čtvrtek 12. prosince 2024 00:32
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
eightcap krypto
reklama
RebelsFunding

V EU krachuje výroba elektrobaterií v podání evropských firem, zato ty asijské dále expandují. Asie tak upevní své místo v evropském autoprůmyslu, který může i zcela zničit

10.12.2024 17:32  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Probíhající bankrot předlužené švédské firmy Northvolt symbolizuje širší úpadek segmentu evropských výrobců elektrobaterií. Švédský startup, v němž pětinu drží problémy sám zmítaný Volkswagen, si bruselští politici hýčkali coby „výkladní skříň Green Dealu“. Coby ukázku, že Green Deal, jak říkají, je vskutku příležitost pro rozvoj nových odvětví.

Jenže člověk míní a… V tuto chvíli hned dvanáct ze šestnácti plánovaných evropských projektů výroby elektrobaterií bylo na starém kontinentě odloženo nebo nadobro zrušeno. Takovou výstrahou je kolaps Northvoltu a obecněji ochabnutí poptávky po elektrovozech, dané například v Německu z velké části loňským ukončením jejich dotační podpory.

Nelze však říci, že se vůbec nikomu nedaří. Protože asijští výrobci elektrobaterií v Evropě nadále expandují. Dále se rozvíjí hned deset z jejich třinácti projektů. V Evropě tedy pokračuje 25 procent evropských projektů a 77 projektů asijských, zejména čínských a jihokorejských. Tedy i asijské výrobce zasáhlo ochabnutí poptávky po elektrovozech, ale daří se jim s ním vypořádat mnohem lépe než jejich možným evropským rivalům.

Nejde o maličkost. „To, že se nedaří zřídit evropský průmysl elektrobaterií, ohrožuje samotnou další existenci evropského autoprůmyslu,“ varuje Andy Palmer, bývalý generální ředitel automobilky Aston Martin. Podle něj i evropské automobilky nakonec přesunou výrobu tam, kde bude existovat fungující průmysl elektrobaterií. To znamená nejspíše do Asie, případně do Severní Ameriky, hlavně do USA. Pro Evropu takový přesun znamená další zavírání závodů výroby aut a související masivní propouštění.

Jak říká cynik, Green Deal pak mnohým bude vskutku příležitostí – hledat si novou práci.

Čína už nyní zodpovídá za zhruba 80 procent světové produkce lithium-iontových baterií. Je domovem šesti z deseti globálně největších výrobců elektrobaterií. Její rychlá expanze v tomto segmentu doprovázená značnými úsporami z rozsahu stlačuje světové ceny, což následně ztěžuje vstup na trh novým hráčům, jako jsou ti evropští typu zmíněného kolabujícího Northvoltu.

Northvolt ještě není definitivně odepsaný, ale zachránit jej těžko může někdo jiný než některý z dosavadních asijských konkurentů. Je dost možné, že se na něj jako sup na kořist slétne některý z čínských velikánů. Vždyť třeba takový CATL, sídlící v čínském Ning-te, jen v oddělení výzkumu a vývoje zaměstnává 21 tisíc inženýrů. To je čtyřikrát tolik lidí, než kolik bude v lednu 2025 mít „evropský lídr“ Northvolt zaměstnanců celkově.

Bruselské regulace a dotace v uplynulých letech, ba desetiletích evropský autoprůmysl fatálně pokřivily, fakticky zničily fungující trh. Nabouraly jeho aktérům motivaci k dalšímu organickému růstu a rozvoji, ke zdravé konkurenci. Automobilky plýtvaly svojí kapacitou, financemi a dalšími zdroji k vymýšlení způsobů, jak obejít tuhé regulace či jak dolovat dotační rentu. Až všichni zjistili, že jim ujel vlak.

Evropu ale vedle přeregulovanosti prostředí, v němž spíše než podnikatel a manažer firmy rozhoduje úředník od stolu, dusí také nedostatek technicky vzdělané pracovní síly, která by uměla konkurovat například čínským nebo jihokorejským inženýrům. Zde se začíná negativně projevovat tlak evropských elit ke snížení role výuky matematiky ve vzdělávacím procesu a naopak jejich přepjaté vzývání humanitních oborů.

V neposední řadě jsou důvodem úpadku evropské výroby elektrobaterií relativně drahé energie. Tento hendikep je zvláště patrný po invazi Ruska na Ukrajinu roku 2022. Ani v důsledku dramatického růstu cen energií, který po ní nastal, Brusel nezmírnil svůj systém emisních povolenek. Povolenky EU jsou suverénně nejdražší na světě, jak dokládá nedávno vydaná Draghiho zpráva ke ztrátě konkurenceschopnosti evropské ekonomiky. To právě zásadně přispívá k tomu, že jsou energie v EU tak drahé. Plyn i elektřina k průmyslovému využití jsou v EU o desítky, ba stovky procent dražší než v USA či v Číně.

Navíc, Německo, evropská průmyslová jednička, si v loňském roce i přes zdražování energií povypínalo poslední své jaderné elektrárny. Přitom ne náhodou se jeden z mála fungujících evropských závodů na výrobu elektrobaterií, ACC v Douvrinu na severu Francie, nachází zrovna v regionu, který těží z tamní levné jaderné elektřiny…

Lukáš Kovanda
Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Většina lidí v Česku investuje způsobem, který úspory před inflací neochrání
    Z průzkumu, který pro RSBC Group provedla mezi tuzemskými respondenty společnost InsightLab, vyplývá, že chování českých investorů v poslední době významně ovlivňuje vysoká inflace a rostoucí úrokové sazby. Pro sedm z deseti Čechů je inflace jednoznačně největším nepřítelem vlastních finančních úspor. Tři čtvrtiny dotázaných své prostředky pravidelně investují. Oblastmi, do nichž plánuje v budoucnu investovat více respondentů než doposud, jsou akcie a nemovitostní fondy.
  • Většina mladých Čechů si přivydělává kvůli finanční nezávislosti
    Ani ne 10 % mladých Čechů do 25 let nemá žádný vlastní příjem. Většina z těch, kteří na brigády chodí, svůj výdělek zcela neutratí a dokáže si odkládat stranou. Jak hospodařit s penězi, se mladí lidé dozvídají hlavně z internetu. Vyplývá to z průzkumu investiční platformy Portu ve spolupráci s organizací Nekrachni, která pomáhá mladým lidem finančně dospět a zlepšuje jejich finanční gramotnost. Sběr dat provedla agentura IPSOS.
  • Většina obchodníků přichází o peníze. Obchodování na Forexu není pro každého.
    Podle naší nejnovější statistiky za 3.čtvrtletí, je 80 % našich klientů ztrátových. Obdobně na tom jsou statistiky i jiných společností nabízející produkty CFD. Jak dosáhnout toho, aby se tyto statistiky zlepšily ve prospěch investorů?
  • Většina obyvatelů Krymu hlasovalo za připojení k Rusku.
    Otázka Krymu je stále na pořadu dne. Podle předběžných výsledků referendum, který proběhl v Krymu, skoro 96% voličů, k...
  • Většina obyvatelů Krymu hlasovalo za připojení k Rusku.
    Otázka Krymu je stále na pořadu dne. Podle předběžných výsledků referendum, který proběhl v Krymu, skoro 96% voličů, k...
  • Většina středoevropských burz vloni rostla, leaderem Budapešť, propadákem Varšava
    Středoevropské burzy se dlouhodobě potýkají se skomírajícím zájmem investorů. Poptávka investorů byla vloni podle srovnání od brokera ProfitLevel ze zemí Visegrádu nejsilnější v Budapešti. Podle burzovního indexu vzrostla o 17,74 %, s odstupem následovaná s růstem 11 % pražskou burzou. Cenné papíry na bratislavském trhu jsou lehce v zelených (+ 5,65 %), naopak, index burzy ve Varšavě propadl. o, Důvodem poklesu o 5,56 % jsou ztráty společností, v nichž podstatný podíl akcií drží stát.
  • Většina trhu čeká ve čtvrtek od ECB omezení QE na polovinu
    Za dva dny nás čeká důležité zasedání Evropské centrální banky, na kterém by měl Mario Draghi oznámit detaily postupného ukončování programu kvantitativního uvolňování. V jeho rámci centrální banka pumpuje na trh s dluhopisy už od března 2015 každý měsíc likviditu v objemu desítek miliard euro (aktuálně 60 mld.).
  • Většina zemí G20 se postavila Donaldu Trumpovi
    „Mezinárodní obchod zvyšuje bohatství všech jeho účastníků. V případě navyšování bariér volného obchodu, bude docházet k narůstání pocitů křivdy a nespravedlnosti. Těchto pocitů mohou využít extrémisté, což může destabilizovat současné ekonomické vztahy mezi státy,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
  • Většině akciových titulů na pražské burze se dnes nedařilo
    Evropský index Stoxx 600 několik desítek minut před ukončením obchodování roste o zhruba 0,3 %. V úvodní hodině seance přitom přidával 0,9 %. Nejvíce se dnes daří komunikačním společnostem, když sektor jako celek povzbudily zprávy o výsledcích britského operátora Vodafone a jeho úsilí snižovat náklady při zachování stejné dividendové politiky. Akcie firmy dnes rostou o více jak 8 %. Na druhé straně akciového spektra se nacházejí energetické tituly, které padají o 2,3 % pod tíhou klesajících cen ropy.
  • Většině hlavních titulů pražské burzy se dařilo, nejvíc Avastu
    Pražská burza v úvodu týdne posílila. Index PX si dnes připsal 0,54 procenta na 1063,9 bodu. Dařilo se většině hlavních titulů v čele s emisí technologické společnosti Avast. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.
  • V Európe sa nič neopravilo
    V našom včerajšom komentári sme písali o tom, že veľká panika nehrozí. No obavy investorov o budúcnosť Talianska sme podcenili. Tí dlhopisoví, ktorí sa týždne tvárili, že sa nič nedeje, dnes spanikárili. To, čo sa dialo na talianskych dlhopisoch, nemá precedens.
  • V Európe to vrie
    Na povrchu sa nezdá situácia problematická – euro a európske dlhopisy síce oslabujú, no akcie sa obchodujú pomerne vysoko. No pod povrchom to vrie. Ak sa pozrieme do vnútra finančných trhov, narazíme na začínajúcu paniku v Európe. Je signálom toho, že treba byť veľmi obozretný.
  • V eurozóne je priemyselný boom, v UK naopak útlm. EURGBP reaguje rastom
    Pred chvíľou boli zverejnené májové čísla z priemyselnej výroby v najväčších krajinách EÚ. Tie ukázali 2 veci – po prvé sa potvrdzuje silné oživenie eurozóny; po druhé sa potvrdzujú problémy Británie súvisiace aj s Brexitom. Májové medzimesačné zmeny dopadli nasledovne:
  • V eurozóně převládá jestřábí narativ📌
    Včerejší konference ECB a postoj Christine Lagardeové překvapily trhy, které neočekávaly, že ECB, dosud konzervativní ve svých krocích a v podstatě holubičí ve srovnání s Fedem, bude připravena přijmout radikální rozhodnutí ke zkrocení inflace. Navíc někteří členové ECB včera prosazovali zvýšení inflace o 75 bb oproti očekávání 50 bb, ale banka se nakonec rozhodla pro 50 bb.
  • V eurozóne vôbec nefunguje oceňovanie rizika
    Pred niekoľkými dňami sa stala veľmi zaujímavá vec. Desaťročné americké dlhopisy po prvý krát v histórii vynášali menej ako podnikové dlhopisy eurozóny s ratingom v špekulatívnom pásme (na základe indexu z dielne Bank of America). Aktuálne je to 2,33% p.a. pre špekulatívne dlhopisy a 2,39% pre 10-ročné americké dlhopisy.
  • V eurozóne žiadne deflačné tlaky nie sú
    Dnes boli zverejnené detailné čísla pre infláciu (teda defláciu) v eurozóne. Prezrel som si jednotlivé skupiny položie...
  • V EU stále není jistý zákaz ruské ropy, ropné firmy jsou omezeny dodávkami
    Ve čtvrtek vzrostly ceny ropy, což tento týden kvůli známkám omezených dodávek prodloužilo opatrný růst, Evropská unie (EU) mezitím jedná s Maďarskem o plánech na zákaz dovozu ropy z Ruska.
  • V EU teď padá podnik za podnikem. Belgický premiér varuje, že Evropu čeká až deset těžkých zim
    Rekordní ceny elektřiny a plynu v EU si už připisují oběti z řad významných evropských průmyslových podniků.
  • Ve velké části Evropy končí plenky Huggies, dále posílí Pampers. Co to znamená pro Pegas Nonwovens jako dodavatele? (+komentář)
    Americká skupina Kimberly-Clark spolu s kvartálními výsledky oznámila, že v Evropě po dvou desítkách let ...
  • Ve více jak polovině rodin hovoří s dětmi o příjmech a výdajích domácnosti, pětina rodičů se snaží edukovat názornými příklady
    Věnovat se rozvoji finanční gramotnosti má smysl už od útlého věku. U dětí, které pochopí koloběh peněz a jejich hodnotu, je vysoká pravděpodobnost, že v dospělosti budou úspěšně zvládat hospodaření s rodinným rozpočtem i spoření nebo investování. Nahlédnout pod pokličku rodinného rozpočtu přitom nechává své děti zhruba polovina rodičů (51 %), kteří si s dětmi povídají o příjmech a výdajích do rodinné kasy. Téměř 4 z 10 rodičů v průzkumu investiční platformy Portu nechávají děti spolupodílet se na nákupu nákladnějších věcí, čímž se je snaží motivovat ke spoření. Vlastní bankovní účet a platební kartu mají děti 38 % dotázaných rodičů. Osobní zkušenost a tzv. školu života upřednostňují jen 2 % rodičů, kteří s dětmi o financích vůbec nehovoří.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple ebook obchodování ropy