Středa 17. července 2024 11:35
reklama
InstaForex Autochartist_
reklama
FTMO král
reklama
Purple Ebook Smart Money Concept
reklama
FTMO král

Drobní investoři se obracejí k ESG zády: Nejasnosti ohledně značení způsobují, že investoři spíše faktory ESG ignorují

17.07.2024 09:22  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk
  • 46 % celosvětových drobných investorů o ESG nepřemýšlí, zatímco 22 % uvedlo, že o ESG uvažují vždy. Velmi podobný trend se odehrává i mezi českými drobnými investory, kdy 37 % z nich je zvažuje vždy, a 51 % nikoliv. 
  • Z těch, kteří ESG ignorují, značná část uvedla, že je dříve zvažovala.
  • Hlavními důvody, proč investoři upouštějí od ESG, jsou nejasnosti kolem jejich označení (27 %) a nedostatečná výkonnost (29 %).
  • Mladší investoři dávají přednost sociálním faktorům, zatímco starším investorům záleží více na životním prostředí.

Podle údajů z nejnovějšího průzkumu Retail Investor Beat (RIB) obchodní a investiční platformy eToro drobní investoři na celém světě mnohem častěji ignorují faktory ESG (faktory environmentálního, sociálního a správního řízení), než aby je před investováním zvažovali.

V celkové studii eToro, které se zúčastnilo 10 000 drobných investorů  12 zemích, pouze 22 % z uvedlo, že před každou investicí do aktiv vždy zvažují ESG. Více než dvojnásobek (46 %) uvedl opak, přičemž značná část (14 %) z tohoto tábora se k ESG obrátila zády poté, co mu dříve dávala přednost. Dalších 22 % odpovědělo, že o ESG přemýšlí pouze tehdy, když se jejich investicím daří.

Podle průzkumu českých drobných investorů, více než polovina (51 %) investorů nepřemýšlí o faktorech ESG, zatímco 37 % ano. Čtvrtina českých investorů o ESG uvažuje jen tehdy, když se těmto investicím daří. Dříve ESG zvažovalo ještě dalších 11 % českých investorů.

Investování do ESG v posledních letech ztrácí na důvěryhodnosti v souvislosti s obviněními z greenwashingu a nesprávného označování ESG fondů. Podle nejnovějšího průzkumu RIB se to podepsalo na myšlení mnoha drobných investorů. Když jsme se těch, kteří při investování neberou v úvahu ESG, ptali na důvody, druhou a třetí nejčastější odpovědí bylo, že ESG je matoucí (pro 25 % světových investorů a 27 % českých) a že se příliš rozšířil greenwashing (24 %, respektive 25 %).

Průzkum také ukázal, že výkonnost aktiv s označením ESG byla problematická, přičemž největší fond ESG na světě v posledním roce zaostával za indexem S&P 500. Tato nízká výkonnost se neztratila ani u drobných investorů - nejčastějším důvodem pro ignorování ESG bylo to, že se investoři více soustředili na výnosy.

Sam North, analytik společnosti eToro, k těmto údajům poznamenává: „Chuť investovat do ESG se od roku 2021, kdy byly tyto ukazatele ještě v kurzu, propadla. Příliv finančních prostředků napříč odvětvím udržitelných fondů klesl z více než 100 miliard dolarů za čtvrtletí na nulovou hodnotu, zatímco počet nově spuštěných fondů se z tehdejších více než 300 za čtvrtletí snížil na méně než 100 v současnosti.

Klíčovým faktorem zde byla nedostatečná výkonnost, přičemž fond Parnassus Core Equity s aktivy ve výši 29 miliard dolarů, největší ve světových ESG fondech, zaostal za indexem S&P 500 o 5 % za poslední rok a o 2 % za poslední tři roky. Související propad investic do elektromobilů a obnovitelných zdrojů energie byl ještě horší, přičemž představitel EV Tesla a přední fond ETF na obnovitelné zdroje iShares Global Clean Energy (ICLN) klesly oproti svým maximům z roku 2021 o více než polovinu.“

Podle těchto údajů starší drobní investoři nejméně zohledňují ESG, přičemž 18 % nejstarší skupiny ve studii (ve věku 55+) jej vždy zohledňuje v investičních rozhodnutích. V České republice jde dokonce pouze o 5 % českých investorů z nejstarší věkové skupiny. Naopak 52 % světových investorů o nich neuvažuje vůbec,  to stejné platí pro 53 % investorů z České republiky.  Mezi světovými investory ve věku 18-34 let bere faktory ESG v úvahu vždy 23 % (ještě menší zastoupení v České republice, pouze 13 %) a 40 % nikoliv (27 % investorů z této věkové skupiny odpovědělo stejně v České republice), přičemž více než polovina této druhé skupiny (21 %) se k nim postavila zády, respektive 11 % drobných investorů v České republice.

Investoři, kteří se ESG zabývají, byli ve studii dotázáni, které písmeno považují za nejdůležitější - E, S nebo G. Environmentální faktory se umístily na prvním místě s 32 % respondentů, kteří dali přednost písmenu "E". Následovaly sociální faktory (23 %) a poté faktory správy a řízení (19 %), zatímco 25 % uvedlo, že všechny jsou stejně důležité. Rovněž se projevily značné generační rozdíly: pro osoby ve věku 18-34 let byl nejdůležitějším hlediskem faktor "S" (33 %), zatímco pro všechny ostatní věkové skupiny to byl faktor "E".

North dodává: „Zatímco instituce si mohou myslet, že otázky správy a řízení jsou pro jejich akcionáře na prvním místě na seznamu priorit, pro většinu drobných investorů, kteří si ESG uvědomují, mají environmentální aspekty přednost před čímkoli jiným. Výjimkou jsou investoři z generace Z a zástupci mladší generace mileniálů, pro které jsou nejdůležitější sociální otázky - což možná není překvapivé vzhledem k tomu, že v současné době jsou v centru pozornosti společnosti a jejich postoj k sociálním a geopolitickým otázkám.“

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Drastická inflace maže výhodná spoření
    Inflace na současné výši 9,9 procenta je špatnou zprávou pro všechny, kteří mají peníze na vkladových produktech, jako jsou spořicí účty či termínované vklady. Výnosy sice po dlouhé době dosahují vyšších hodnot na úrovni čtyři až pět procent, nicméně investoři reálně o část peněz přicházejí. Pokud mají lidé peníze na vkladu, který nese výnos například čtyři procenta, peníze se inflací znehodnotí téměř o pět procent.
  • Dražší cigarety a pohonné hmoty vyhnaly slovenskou inflaci vzhůru
    Slovenská inflace v březnu poskočila z 0,9 % na 1,4 %. Je to signál o návratu vysoké inflace na Slovensko? Bližší pohled na data napovídá, že nikoliv. Klíčový příspěvek k vysokému nárůstu vzešel od dvou položek, které jsou v zásadě nezávislé na domácí ekonomické situaci. Tou první a klíčovou je zvýšení spotřebních daní na tabák a cigarety. Ceny v této kategorii poskočily o 14,1 % a jejich příspěvek k celkovému nárůst indexu CPI dosáhl 0,4 procentního bodu.
  • Dražší ropa a výhled sazeb podporují akcie. Eurodolar opět o něco níž
    Ropa dnes zamířila strmě vzhůru hlavně kvůli útokům na tankery v Ománském zálivu. Během dne jsme viděli na Brentu až 4procentní růst, ze kterého ropa ale později částečně slevila. Vzhledem k tomu, že u těchto incidentů můžeme za podezřelého považovat Írán a že vůči němu poměrně tvrdě vystupuje americký prezident, je tu evidentní strach, že se napětí ještě dál vyhrotí. Další obava pak plyne i v praktické rovině z toho, že fyzické ohrožení dopravy v oblasti, kterou prochází pětina světové produkce ropy, může přiškrtit dodávky.
  • Drive Shack se kvůli plánům na stažení z burzy propadá o více než 60 %
    Drive Shack (DS.US) je dnes jednou z nejhorších amerických akcií, jejíž cena za den klesla o více než 60 %. Společnost Drive Shack včera oznámila, že hodlá dobrovolně stáhnout své akcie z burzy a zrušit jejich registraci. Společnost pak plánuje kótovat své kmenové akcie na mimoburzovní platformě OTCQX. Podle společnosti Drive Shack budou mít zaměstnanci a vedoucí pracovníci po vyřazení akcií z burzy více času na to, aby se soustředili na podnikání společnosti, protože nebudou muset věnovat čas plnění přísných požadavků na podávání zpráv Komisi pro cenné papíry a burzy. Cena akcií společnosti klesla na nejnižší úroveň od března 2009, kdy trh dosáhl dna během GFC.
  • Drobné náznaky lepšícího se vývoje stavební produkce
    Tuzemská stavební produkce v říjnu meziměsíčně vzrostla o 1,2 % po stagnaci v září. Nová data však zároveň přinesla zhoršení předchozích údajů. To se týkalo především srpnové stavební produkce. Ta podle původních dat vzrostla meziměsíčně o výrazná 2 %, po revizi však její růst činil pouze 0,5 %. Zatímco tedy původně data ukazovala na to, že stavebnictví se konečně vymanilo z meziročního poklesu, nyní už to neplatí. Vlivem vyšší základny naopak došlo k urychlení tempa meziročního poklesu ze zářijových -0,4 % na -0,9 % v říjnu (po očištění o vliv rozdílného počtu pracovních dní). Ve srovnání s předpandemickým únorem 2020 byla stavební produkce letos v říjnu nižší o 3,6 %.
  • Drobné pohyby eurodolaru dnes zůstaly ve stínu dluhopisů a akcií
    Koruna sice otevírala slabší, v průběhu dne ale své mírné ztráty nahradila a po celkově malých změnách kurzu se před ...
  • Drobní investoři a online obchodníci s akciemi už také mají svou spotřebitelskou ochranu
    Ochrana spotřebitelů finančních služeb: spíše kultivace trhu a finanční vzdělávání než populistická regulatorní opatření - na tom se shodla většina účastníků konference Spotřebitelského fóra o aktuálních spotřebitelských problémech ve světě financí, která se konala v pondělí v Praze.
  • Drobní investoři mají od října 2018 svého ambasadora
    Se stále jednodušším přístupem k obchodování či investování online do řady globálních aktiv, přibývá na trhu i drobných investorů, fyzických osob, kteří nejsou profesionálními obchodníky. Nezřídka začnou lidé používat obchodní platformy bez dostatečné znalosti prostředí, a proto mohou být mnohem náchylnější k chybovosti, špatnému odhadu rizika anebo jako oběti neférového jednání.
  • Drobní investoři omezili investování, aby mohli pokrýt výdaje na domácnost. Sentiment pro 4. čtvrtletí se jeví spíše býčí
    PRAHA – Podle nejnovějšího průzkumu „Retail Investor Beat“ sociální investiční sítě eToro každý pátý (18 %) drobný investor snižuje objem svých investic, aby pomohl pokrýt náklady na rostoucí výdaje v domácnosti, přesto se nálada ve čtvrtém čtvrtletí jeví být více býčí.
  • Drobní investoři opouštějí farmaceutické akcie kvůli Twitteru, potvrzují data eToro
    Drobní investoři zřejmě ztrácejí trpělivost s akciemi farmaceutických společností, ukazují to nejnovější čtvrtletní statistiky o akciích ze sociální investiční sítě eToro.
  • Drobní investoři se rychle vyvíjí!
    Drobní investoři se rychle stávají z naprostých nováčků investory s plánem na úspěch. Tradičně jsou označováni za "dumb money", nicméně tuto nálepku začínají vyvracet a naopak se stávají zkušenými investory.
  • Drobní spekulanti sází na další pád akcií více než kdy jindy
    Jeden malý a možná trochu znepokojivý postřeh z pravidelného COT reportu, který každý týden zveřejňuje americká CFTC. ...
  • Dropbox jde na burzu, chce získat 500 milionů dolarů
    Americká společnost Dropbox, která provozuje webové úložiště, se chystá na burzu. Z primární veřejné nabídky (IPO) akcií by chtěla získat 500 milionů dolarů (10,3 miliardy Kč). Firma žádost o vstup na burzu potichu podala už loni v říjnu, informace ale byla zveřejněna až nyní, uvedla agentura AP.
  • Druhá a třetí vlna pandemie bere práci citelně rychleji ženám než mužům, hloubí příkopy napříč společností
    Pandemie, zejména její druhá a probíhající třetí vlna, dopadá hůře ne ženy než na muže. Hloubí ovšem příkopy nerovnosti napříč celou českou společností.
  • Druhá aukcia dlhopisov eurovalu
    Po januárovej prvej aukcii euroval plánuje navŕ&amp...
  • Druhá čínská intervence. Měnová válka, nebo žádoucí se přizpůsobení novému normálu?
    Takže včera jsem na tomto místě psal o důsledcích čínské intervence pro trhy a také o tom, že se jedná o jednorázovou ...
  • Druhá e-commerce firma úspěšně vstoupila na trh START
    Společnost Bezvavlasy a.s. dnes zakončila veřejnou nabídku svých akcií (IPO). Obchodování s akciemi společnosti bude zahájeno 7. září 2022, za cenu 490,- Kč za akcii. Celkem bylo od investorů získáno 112 700 tis. Kč.
  • Druhá fronta ropy?
    Doufej v nejlepší, ale připrav se na nejhorší. Pokud jde o konflikt v Izraeli, analytici z JPMorgan uvedli, že neměl žádný bezprostřední dopad na globální produkci ropy. Výrazný nárůst cen ropy se neočekává, pokud nedojde k eskalaci. Rozšíření konfliktu však může vést k narušení Hormuzského průlivu a k ohrožení dodávek, pokud by USA přísně vymáhaly omezení vývozu íránské ropy. To by mohlo vést k prudkému nárůstu cen ropy North Sea v rozmezí 100-120 dolarů za barel.
  • Druhá inflační vlna není na obzoru. Inflace se vrací ke svému cíli
    „Po dubnovém zrychlení tempa růstu spotřebitelských cen přinesla květnová data zklidnění. Inflace by se měla po celý letošní rok udržovat ve svém tolerančním pásmu a v následujících měsících by měla dál mírně zpomalovat tempo svého růstu,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Druhá kovidová vlna prozatím ponechala státní rozpočet téměř nedotčený
    Státní rozpočet hospodařil v prvních deseti měsících tohoto roku s deficitem 274,0 mld. Kč. Celkové příjmy státního rozpočtu postupně snižují tempo svého poklesu a v říjnu dosáhly 3,5 % y/y, z červnového vrcholu 5,9 %. Postupně se snižuje deficit z předchozích měsíců v podobě nižšího výběru DPH, které zůstává spolu s pojistným na sociální zabezpečení největším zklamáním ve srovnání se schváleným plánem státního rozpočtu letos v červnu. Na druhou stranu zůstává vyšší výběr v případě přímých daní. Ve spojení s nedaňovými příjmy je tak státní rozpočet bohatší o 30,5 mld. Kč, než s čím počítalo Ministerstvo financí. Za tím stojí dosavadní příznivější vývoj ekonomiky, nicméně druhá vlna pandemie pravděpodobně tento polštář výrazně umaže.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO férovost