Pondělí 04. listopadu 2024 20:31
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple ebook obchodování ropy

Začátek týdne na indexu FTSE 100 zastínily předpovědi zisku pro Ashstead

21.11.2023 17:21  Autor: InstaForex  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

analytics655c28d5daf44.jpg

Britský index FTSE 100 zahájil týdenní zprávu negativní dynamikou, protože akcie Ashtead Group, která se zabývá pronájmem zařízení, klesly kvůli pesimistickým prognózám ročních zisků, zatímco investoři očekávali ke konci tohoto týdne aktuální informace o daňové a rozpočtové politice vlády.

Index FTSE 100 (.FTSE) v pondělí do 09:53 GMT klesl o 0,1 %, zatímco libra šterlinků vůči dolaru posílila o 0,2 %.

Akcie Ashtead Group (AHT.L) klesly o 9,5 %, když společnost oznámila, že její roční zisk bude nižší, než trh očekával. Odkázala přitom na pokles aktivit v oblasti reakce na mimořádné události v USA a pravděpodobné roční odpisy v hodnotě přes 2 miliardy dolarů.

Oba indexy FTSE vykázaly minulý týden prudký nárůst díky sázkám na to, že úrokové sazby dosáhly vrcholu.

"Přestože se atmosféra 'počkej a uvidíš' vytrácí, stále se do určité míry věří, že na obzoru může být snížení sazeb," uvedla Susannah Streeterová, šéfka oddělení peněz a trhů ve společnosti Hargreaves Lansdown.

Pozornost investorů se v úterý upíná k datům o říjnovém rozpočtovém deficitu Spojeného království, po kterých bude ve středu následovat podzimní zpráva vlády, ve kterém vláda přiblíží své rozpočtové plány.

Index FTSE 250 (.FTMC), zaměřený na domácí trh, vzrostl o 0,3 %.

"Hlavní pozornost akcií zaměřených na domácí trh je tento týden věnována podzimnímu prohlášení britského ministra financí, přičemž kolují zvěsti o rozšíření daňových úlev pro podniky a o projednávaném snížení dědické daně," dodal Streeter.

Příští britská vláda bude téměř jistě muset zvýšit daně a učinit nevítaná výdajová rozhodnutí, i když zpráva ministra financí Jeremyho Hunta o rozpočtu představila tento týden růžovější obrázek.

Compass Point (CPG.L) očekává, že hlavní provozní zisk vzroste v roce 2024 přibližně o 13 %, někteří analytici ale tuto prognózu považují za "konzervativní" a vedoucí k poklesu akcií největší cateringové společnosti na světě o 5,1 %.

Asistent: "Na začátku týdne vykazuje britský akciový index FTSE 100 negativní dynamiku, kterou vyvolal pokles akcií Ashtead Group v důsledku pesimistických prognóz zisku. Společnost má podle očekávání vykázat zisk pod očekáváním trhu, a to kvůli poklesu aktivit v oblasti reakce na mimořádné události v USA a značným nákladům na odpisy.

Zatímco index FTSE 100 klesá o 0,1 %, jeho protějšek, domácí index FTSE 250, vykazuje nárůst o 0,3 %. Tento pohyb odráží očekávání investorů ve věci chystané podzimní zprávy ze Spojeného království, která by měla sdělit podrobnosti k plánům vlády na rozpočet.

Investoři se soustředí i na Compass Group, která pro rok 2024 předpovídá 13% nárůst základního provozního zisku. Někteří analytici se ale domnívají, že tento odhad je příliš "konzervativní" a povede k 5,1% poklesu akcií největšího poskytovatele stravovacích služeb na světě.

Kvůli potenciální nabídce na akvizici roste také zájem o MusicMagpie, který podněcuje prudký růst jejích akcií.

Tyto dynamické pohyby na trhu jsou předzvěstí významných ekonomických událostí tohoto týdne, včetně údajů o rozpočtovém deficitu Spojeného království a podzimního prohlášení, které může objasnit hospodářskou politiku země.

Uživatel: "Pokračujte: Akcie MusicMagpie (MMAG.L) vzrostly o 29,3 % poté, co společnost oznámila, že začala jednat s BT Group (BT.L) a Aurelius Group o potenciální nabídce na koupi britského internetového obchodu s použitými smartphony a elektronickým zbožím.

Wall Street na začátku týdne rostla.

Americký akciový trh v pondělí na začátku zkráceného svátečního týdne, ve kterém bude zveřejněn zápis z posledního zasedání Federálního rezervního systému a výsledková zpráva nového favorita trhu v oblasti technologií společnosti Nvidia, při tlumeném obchodování rostl.

Do 9:30 východního času vzrostl index Dow Jones o 35 bodů, tj. 0,1 %, index S&P 500 si připsal 8 bodů, tj. 0,2 %, a index Nasdaq Composite vzrostl o 65 bodů, tj. 0,5 %.

Jelikož v centru pozornosti zůstává otázka, jaké další kroky učiní politici americké centrální banky v oblasti úrokových sazeb, bude se pozornost upínat k zápisu ze zasedání Fedu, který bude kvůli americkému Díkůvzdání zveřejněn v úterý, tedy o den dříve než obvykle.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Začátek nového týdne se akciovým burzám nepovedl
    Přestože ve Spojených státech je vzdávána památka válečným veteránům a mnoho veřejných i soukromých institucí je zavřena, newyorská akciová burza i Nasdaq dnes obchodují. Převažují však výprodejní příkazy. Tři nejsledovanější indexy, Dow Jones, S&P 500 a Nasdaq, ztrácejí mezi 0,9 až 1,7 %. V rámci nejširšího indexu S&P 500 (-1,0 %) se daří pouze akciím utilit a realitních developerů, které rostou o 0,3 %. Nejhůře jsou na tom informační technologie s propadem o 2,2 %.
  • Začátek obchodního roku, mzdy mimo zemědělství v USA
    Začátek obchodního roku přináší klíčové obchodní zprávy, mezi něž patří údaje o mzdách mimo zemědělský sektor v USA (N...
  • Začátek roku s deficitním hospodařením
    Za první měsíc roku 2024 dosáhl státní rozpočet deficitu 26,0 mld. Kč a lze očekávat, že v záporných číslech hospodaření státu zůstane i po zbytek celého letošního roku. S výjimkou roku 2022 startoval státní rozpočet vždy v červených číslech a letošní vývoj tak není příliš překvapivý.
  • Začátek roku se tuzemskému průmyslu nevydařil
    Nálada v českém průmyslu byla po celý minulý rok na bodu mrazu a nic se na tom nezměnilo ani na začátku roku 2024. Index nákupních manažerů PMI v lednu sice mírně vzrostl ze 41,8 na 43 bodů, stále však zůstává hluboko v pásmu recese (<50). Na rozdíl od vývoje v sousedním Německu tak aktivita v tuzemském zpracovatelském sektoru nadále čeká na viditelný odraz ode dna.
  • Začátek týdne bez jasného směru. Fed nezklamal, data jsou příslib podpory
    Vrátíme-li se ještě k pátku, tak data z amerického trhu práce nenadchla, ale ani trhy nezklamala. Podobně to bylo i v případě vystoupení šéfa Fedu. Jerome Powell zdůraznil, že by Fed neměl nechat inflaci klesnout příliš pod cíl; jeho strategií je vyhnout se propadu inflačních očekávání. Fed nepředpovídá příchod recese a bude dál používat své nástroje na podporu ekonomiky. Existují významná rizika pro hospodářský výhled, který ale stále zůstává příznivý. Powell se ve své rétorice nepustil dál za formulaci, že Fed bude jednat tak, jak bude třeba.
  • Začátek týdne byl o energiích. Plyn s elektřinou korigují růst, ropa se vydává vzhůru
    Start do nového týdne v Evropě poznamenal dopad vypnutí plynu Gazpromem. Prvotní šok však během dne vyprchával a negativní efekt na trhy se zmenšoval. Z hlavních akciových trhů momentálně obchoduje beze ztrát i tak pouze Londýn. Zbytek Evropy se drží více či méně v červeném a třeba DAXu zůstává velmi citelný, více než 2procentní pokles. V Americe se dnes kvůli svátku neobchoduje.
  • Začátek týdne dál ve znamení výnosů, akcie mírně dole
    Začátek nového týdne přinesl evropským akciím růstový úvod, pak pokles a nový obrat vzhůru. Výsledkem poněkud rozpačitého startu je většinou lehký pokles hlavních indexů. AEX ztrácí skoro půl procenta, další z klíčových indexů se nacházejí mírně v záporu, místy už i v plusu.
  • Začátek týdne je opatrný. Powell čeká delší inflační tlaky
    Tento týden čeká hlavní trhy přísun množství důležitých informací. Budou to výsledky těžkých vah technologického sektoru, data o výkonu ekonomik ve 3Q nebo zasedání ECB. Dnešní dopoledne je opatrné asi právě z tohoto důvodu. Z nových dat jsme zatím dostali pouze německý index Ifo, který zaostal za odhady kvůli zhoršeným očekáváním firem.
  • Začátek týdne je pozitivní i bez zásadních zpráv
    Evropské trhy se v pondělí rozjíždějí pozitivním směrem a na rozdíl od Asie je příliš nepřibrzdila slabší data o čínském HDP. To za 3Q vykázalo slabší růst, než se čekalo. Naproti tomu ale čínský průmysl a maloobchod si vedly lépe oproti odhadům.
  • Začátek týdne na akciích převážně pozitivní v očekávání inflace a voleb
    Přestože se hlavní akciové trhy z negativního trendu zatím nevymanily, je znát, že investoři stále sázejí na události, které by mohly trhům potenciálně pomoci. Tento týden přijdou takové dvě. Jejich souhra by mohla přinést krátkodobé vzedmutí, ale riziko zklamání je samozřejmě také nemalé.
  • Začátek týdne na pozitivní vlně
    Začátek týdne proběhl v pozitivním duchu. Pražská burza vzrostla prostřednictvím indexu PX o +1,07 % (1 402,73 b.). Rostla také většina ostatních evropských burz. Ale ve srovnání s pražským parketem posílily o několik desetin procenta více. Dnes nebyly zveřejněny podstatnější kurzotvorné zprávy. Obchodování se v Praze řídilo dynamikou ostatních trhů.
  • Začátek týdne poznamenal propad liry, hlavní trhy se však otřepávají
    Strasti turecké liry obecně nejsou velkou hrozbou pro globální finanční trhy, občas ale na sebe strhnou pozornost, a to většinou v tom negativním smyslu. Poté, co turecká centrální banka minulý týden zvýšila sazby o 2 procentní body, byl její šéf odvolán a nahrazen kandidátem, jehož názory více souzní se svéráznými ekonomickými teoriemi prezidenta Erdogana. Reakce trhů byla drtivá, lira chvílemi ztrácela i přes 17 procent. Z prvotního šoku se postupně dostává, na dolar nyní ztrácí kolem 8 procent, její útrapy však zřejmě neskončily. Více se tématu věnujeme v našem Týdenním výhledu.
  • Začátek týdne přináší středoevropským měnám ztráty, koruna blízko 26,00
    Středoevropským měnám se v začátku týdne nedaří, všechny tři oslabují. Kurz koruny roste na 25,95 za euro. Ztráty po ...
  • Začátek týdne přinesl silný růst akcií i posílení koruny. Americké dluhopisy ztrácejí
    Úvod týdne se velmi povedl akciím jak v Evropě, tak v USA, kde můžeme jen na okraj připomenout další posouvání historických rekordů. Mezi hlavními indexy exceluje londýnský FTSE100 rostoucí přes 2,5 procenta, ale ani ostatní si nevedou vůbec špatně. To vlastně platí i pro pražskou burzu, třebaže za těmi západními zaostává.
  • Začátek týdne se akciím povedl
    Globální akciové indexy si dnes připisují zisky. S jednoprocentním růstem pomalu končí evropský Stoxx 600, stejně tak na počátku seance přidává i americký S&P 500. Důvodem je mix několika zpráv. Americká administrativa uvedla, že jednání s Čínou o obchodní dohodě jdou správným směrem a že USA zároveň oddálí restrikce na obchodní aktivity čínské společnosti Huawei Technologies. S rostoucími výnosy se mírně rozptylují obavy ohledně recese v USA poté, co v minulém týdnu inverze výnosové křivky vedla k výprodejům na akciových trzích.
  • Začátek týdne určují čínské zprávy a opatrnost před inflací a výsledky
    Týden začal negativně už v Asii, kterou dostaly pod tlak zprávy o nové, velmi nakažlivé subvariantě omikronu v Šanghaji. K náladě rozhodně nepřispěly ani pokuty pro Alibabu a Tencent od antimonopolního úřadu kvůli špatnému reportování nedávných transakcí. Přitom snížení vládní aktivity na tomto poli předtím umožnilo čínskému technologickému sektoru se zvedat.
  • Začátek týdne ve znamení lehkých pochybností a amerického svátku
    Obchodní příměří mezi USA a Čínou zmírnilo nejistotu a mělo by pomáhat ekonomické aktivitě. To je myšlenka, na které byla založena značná část akciové rally v posledních měsících. Současný týden však začíná lehkými pochybnostmi, jestli a kdy o lepšící se aktivitě dostaneme přesvědčivé důkazy.
  • Začátek týdne zatím bez překvapení. Libra po zahájení dalšího kola jednání o brexitu mírně ztrácí
    Pondělní seance je zatím na finančních trzích bez velkých překvapení. Evropské indexy se drží na dosah pátečního close a obchodovávání probíhá také tentokrát na nízkých objemech, které se pohybují ve většině případů okolo třetiny až poloviny pod dlouhodobým průměrem. Veškeré makro je již pro dnešek za námi a obchodníci nyní čekají pouze na hospodářské výsledky, které od minulého týdne z USA v rámci výsledkové sezóny přicházejí.
  • Začátek týdne zatím bez větších překvapení. Trhy v klidu čekají hlavně na zítřejší makro
    Máme za sebou velmi klidný start do nového týdne, který podle očekávání zatím příliš velké pohyby ani volatilitu nepřinesl. Akcie se dnes v Evropě jen líně pohupují v bočním trendu na objemech, které jsou přibližně třetinu pod běžnými úrovněmi. Na vině je tradiční začátek týdne v kombinaci se skutečností, že pondělní seance zatím žádné nové fundamenty nepřinesla.
  • Začátek týdne zatím bez větších výkyvů, euro zpět nad 1,16 EURUSD
    Po divokém minulém týdnu vstupují obchodníci do nového týdne o poznání opatrněji. Svou roli v klidnějším zahájení týdne sehrává hlavně páteční seance v USA, která pomohla americkým indexům dostat se do zelených čísel a přinesla na finanční trhy tolik potřebnou stabilizaci. Dobrou zprávou je pro trhy i zastavení růstu dluhopisových výnosů a svou roli v klidné pondělní seanci sehrává také výrazně nižší objem obchodů, který je na evropských burzách přibližně pětinu pod dlouhodobým průměrem.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new