Sobota 21. prosince 2024 18:49
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Swissquote Bank
reklama
Investingfox Partner

Ministerstvo financí překvapivým návrhem vyšší dividendy zaskočilo i ČEZ, chce si z jeho zisku vzít o 11 miliard více, než s čím podnik počítal. V pondělí lze čekat výrazný růst akcií ČEZ, až o 7 %

18.06.2023 09:01  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Ministerstvo financí včera po zavření burzy zaskočilo veřejnost a evidentně i samotné vedení ČEZ, když na poslední chvíli oznámilo svůj návrh dividendy 145 korun na akcii podniku. Do té doby se totiž počítalo s tím, že resort nebude navrhovat vyšší dividendu, než jakou navrhuje ČEZ, tedy 117 korun za akcii. Ostatně ještě v květnu ministerstvo financí ujišťovalo, že vyšší dividendu než 117 korun žádat nebude. A včerejší raně odpolední firemní komunikace ČEZ hovoří stále jednoznačně o částce 117 korun na akcii. Zjevně teprve poměrně krátce před 17:00 hodinou, před vypršením termínu pro podávání návrhů dividendy, na ČEZ dorazila informace o protinávrhu vlády.

Valná hromada, která o výši dividendy rozhodne, se koná 26. června.

Překvapivý protinávrh ministerstva financí by znamenal, že se mezi akcionáře ČEZ rozdělí celých 100 procent upraveného čistého zisku podniku za rok 2022. Návrh znějící na 117 korun na akcii předpokládá rozdělení pouze 80 procent zisku. Podniku by tak při vyšší dividendě zbylo méně peněz z nerozděleného zisku, například na investice.

Pokud by nakonec valná hromada souhlasila s návrhem státu a dividenda by skutečně činila 145 korun, půjde nominálně o bezmála třikrát vyšší dividendu, než je ta dosud historicky nejvyšší. Tu ČEZ akcionářům vyplácel v roce 2010 a činila 53 korun na akcii. V pondělí lze proto očekávat citelný růst akcií ČEZ, nejspíše kolem pěti až sedmi procent oproti nynější hodnotě 1042 korun za akcii. Záměr říci si o vyšší dividendu je totiž pozitivní zprávou pro cenový vývoj dané akcie a pro všechny akcionáře, včetně minoritních držitelů akcií z řad široké veřejnosti. V pondělí by tedy měl být o akcii na burze enormní zájem.

Jestliže bude tedy dividenda opravdu činit 145 korun na akcii, stát coby zhruba 70procentní vlastník ČEZ získá přes 54 miliard korun, a to místo necelých 44 miliard, které získá při výplatě dividendy 117 korun za akcii. Navíc stát může počítat s vyšším inkasem z patnáctiprocentní srážkové daně z dividend minoritních akcionářů. Ta by měla dohromady vynést zhruba 3,5 miliardy při dividendě 145 korun na akcii, namísto 2,8 miliardy, které státu vynese při dividendě 117 korun na akcii. Celkově si tak státní rozpočet případnou vyšší dividendou polepší o zhruba jedenáct miliard korun.

Ministerstvo financí se snaží z ČEZ vytáhnout více peněz na dividendě, neboť se mu bortí plán letošního inkasa daní z mimořádných zisků a z mimořádných odvodů výrobců elektřiny. Už v těchto dnech podle všeho ministerstvo financí vyčerpalo celý „povolený“ schodek, který mu legislativa umožňuje. Ten pro letošek činí 295 miliard korun. I s případnými jedenácti miliardami korun navíc z vyšší dividendy ČEZ tak ministerstvo financí bude s největší pravděpodobností nuceno novelizovat rozpočtový zákon a novou úroveň maximálního schodku stanovit nad hodnotu 300 miliard korun, nejspíše poblíž hodnoty 350 miliard.  

Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ministerstvo financí loni hospodařilo se zbytečným schodkem, zároveň ale opozici zbytečně nahrává na smeč. Opoziční kritika „vysátí“ privatizačního účtu nemá opodstatnění, stejně jako schodek
    Ministerstvo financí loni hospodařilo se zbytečným schodkem, zárroveň však opozici zbytečně nahrává na smeč. Opoziční kritika údajného Ministerstvo financí dnes podle všeho oznámí schodek ve výši zhruba třiceti miliard korun. Půjde tak o lepší výsledek, než jaký během roku 2019 očekávala minimálně část trhu. Zároveň půjde o nejhorší výsledek hospodaření státní kasy od roku 2015, pro který se vzhledem k solidnímu výkonu tuzemské ekonomiky v loňském roce a nejnižší míře nezaměstnanosti v EU i v OECD i nepříliš slavné investiční činnosti vlády jen těžko hledá ekonomické opodstatnění.
  • Ministerstvo financí musí přijít s plánem konsolidace, ratingové agentury nebudou shovívavé věčně
    Pololetní zpráva ministerstva financí o řízení státního dluhu ČR potvrzuje, že tuzemské veřejné finance se potenciálně mohou poměrně snadno vrátit na dráhu udržitelného vývoje. Vlivem pandemie tak nedošlo k rozvratu veřejných financí. Současně je ale třeba přijít co možná nejdříve s věrohodným plánem konsolidace veřejných financí pro příštích deseti letech. Tento plán zatím nepředstavila ani stávající vláda, a ani žádná z politických stran a uskupení zatím ve svém předvolebním programu, pokud byl již zveřejněn, nenabízí uspokojivé řešení.
  • Ministerstvo financí navrhne 60% zdanění mimořádných zisků, ČEZ roste
    Evropské indexy uzavřely dnešní seanci smíšeně. Index pražské burzy PX (CZKCASH) získal 0,13 % a seanci uzavřel na 1 177,72 bodech. Index švýcarského trhu (SUI20) dnes získal jen 0,01 %. Německý index DAX (DE30) naopak uzavřel seanci s 0,37% ztrátou na 12 470 bodech.
  • Ministerstvo financí nechce riskovat zhoršení podmínek na finančních trzích
    Ministerstvo financí v dnešní aukci získalo prodejem státních dluhopisů dalších 16,9 mld. Kč. To je sice zhruba o deset miliard méně ve srovnání s předchozí aukcí, ale i dnes ministerstvo požadovalo více, než byl původní plán. Největší zájem byl o devítiletý dluhopis s průměrným výnosem 1,9 %, zatímco delší splatnost devatenácti let opakovaně nedosáhla cíleného zájmu. Aktuální podmínky na finančních trzích totiž nepřejí právě cenným papírům s delší splatností, které ztrácejí nejrychleji na ceně. Celkově ale poptávka trhu výrazně předčila nabídku, což je pravděpodobně i důvod, proč Ministerstvo financí urychluje svou emisi státních dluhopisů. V současnosti finanční trhy zhruba očekávají, že by výsledný deficit státního rozpočtu mohl být nižší, než s čím počítá schválená legislativa. Poslední vývoj pandemie a prohlášení ze strany Ministerstva financí však naznačují, že si situace vyžádá další výdaje a v krajním případě by se mohl plánovaný deficit ještě navýšit. To by znamenalo i vyšší emisi státních dluhopisů a jejich další ztráty na ceně. Pro vládu je tak výhodnější zajistit si finanční prostředky již nyní a neriskovat zhoršení podmínek na finančních trzích v průběhu roku.
  • Ministerstvo financí obstálo na trhu i s dluhopisy s delší splatností
    Dnešní aukce Ministerstva financí testovala poptávku investorů po státních dluhopisech s delší splatností a opět se střetla s vysokým zájmem. Celkově se tak prodaly dluhopisy v objemu 28,5 mld. CZK. Největší poptávka však byla po nejkratším dluhopisu se splatností šest let, zatímco o třináctiletý dluhopis byl nejmenší zájem.
  • Ministerstvo financí pokračuje v předfinancování výdajů státního rozpočtu
    Dnešní aukce státních dluhopisů pokračovala v zaběhlém trendu posledních týdnů. Ministerstvo financí získalo na finančních trzích 22,1 mld. Kč, zatímco celková poptávka byla více než dvojnásobná. Původní plán správce státní kasy, zveřejněný na konci února, však počítal pouze se 14 mld. Kč. Největší poptávka byla po státním dluhopisu se splatností osmi let, který dosáhl průměrného výnosu 1,83 %. V posledních týdnech růst výnosů českých státních dluhopisů nabral na tempu, za čímž vidíme kombinaci domácí měnové a fiskální politiky a vývoje v zahraničí. Pro vládu je tak výhodnější zajistit si finanční prostředky již nyní a neriskovat zhoršení podmínek na finančních trzích v průběhu roku.
  • Ministerstvo financí po zavření burzy překvapilo: bude chtít od ČEZ dividendu 145 korun za akcii, přitom dosud mluvilo nejvýše o 117 korunách. Informace ale před zavřením burzy zjevně unikla a několik lidí zobchodovalo neveřejnou informaci
    Ministerstvo financí přišlo po zavření burzy s překvapením. Bude žádat od ČEZ dividendu 145 korun na akcii. Přitom ještě minulý měsíc tvrdilo, že nebude žádat více, než navrhne sama firma. Vedení ČEZ přitom navrhuje 117 korun na akcii. Vláda si tak může z ČEZ vytáhnout o bezmála devět miliard korun více, než ještě minulý měsíc v maximalistickém scénáři zamýšlela.
  • Ministerstvo financí prodalo eurové státní dluhopisy se záporným výnosem
    Ministerstvo financí v dnešní aukci prodalo státní dluhopisy v hodnotě 200 mil. EUR. Jedná se o první aukci eurových dluhopisů od července minulého roku. Investoři požadovali přes půl miliardy euro, což ministerstvu umožnilo získat dvojnásobek původně plánované hodnoty. Státní dluhopisy denominované v eurech vydávaných pod tuzemským právním rámcem byly představeny poprvé v roce 2019 a dnešní výsledky potvrzují přetrvávající zájem finančních trhů. Průměrný výnos nabízeného dluhopisu se splatností šesti let dosáhl -0,18 %.
  • Ministerstvo financí prodalo státní dluhopisy se záporným výnosem
    Ministerstvo financí v dnešní aukci emitovalo státní dluhopisy v objemu 8 mld. Kč, zatímco investoři poptávali 33,5 mld. Kč. I nadále tak platí, že poptávka výrazně převyšuje nabídku Ministerstva financí. Největší zájem byl opět po nejkratším státním dluhopisu se splatností v příštím roce. Vysokou poptávku po tomto dluhopisu podpořil i fakt, že se jednalo o jeho poslední aukci. Tak velký zájem dokonce stlačil jeho výnos do marginálně záporných hodnot (-0,004 %), což jsme viděli naposled u standartního státního dluhopisu v roce 2018 (na primárním trhu). Vysoký zájem ale byl i o dluhopisy s delší dobou do splatnosti.
  • Ministerstvo financí prodalo 16-letý dluhopis s výnosem 1,95 %
    V dnešní aukci státních dluhopisů získalo Ministerstvo financí 6,2 mld. CZK. Poptávka investorů byla zhruba dvojnásobná, což odpovídá průměrné aukci. V nabídce byl osmiletý a šestnáctiletý dluhopis. Druhý zmíněný byl dnes prodáván poprvé a dosáhl průměrného výnosu 1,95 %.
  • Ministerstvo financí se připravuje na zvýšené náklady spojené s druhou vlnou pandemie
    V dnešní aukci Ministerstvo financí prodalo státní dluhopisy v objemu 8 mld. Kč, zatímco investoři poptávali 25,1 mld. Kč. V nabídce byly bondy tři se splatností sedm, devět a dvacet let. To odpovídá aktuální strategii prodloužit průměrnou splatnost dluhu a rozložit budoucí splátky v čase. Již tradičně byl největší zájem investorů o kratší dluhopisy, poptávka ale zůstává i přes klesající tendenci vysoká, a to i v případě delších splatností.
  • Ministerstvo financí se vrací k praxi vyšších navrhovaných deficitů státního rozpočtu
    Ministerstvo financí představilo návrh státního rozpočtu pro příští rok s deficitem 320 mld. Kč. To je o 180 mld. Kč méně, než s čím počítá návrh rozpočtu pro tento rok, ale i tak by to byl druhý nejhlubší deficit v historii. Oproti letošku počítá návrh s nižšími výdaji o 3,8 % a vyššími příjmy o 7,9 %. Zároveň také návrh nepočítá s hlavní navrhovanou daňovou změnou pro příští rok v podobě snížení daně z příjmu fyzických osob a zrušení superhrubé mzdy, což by připravilo státní rozpočet zhruba o dalších 80 mld. Kč. Celý daňový balíček by však měl státní rozpočet stát 60 mld. Kč. Očekáváme tak, že se současný návrh dočká úpravy v legislativním procesu nebo případně novely zákona.
  • Ministerstvo financí si během tohoto týdne zajistilo prostředky na 70 % plánovaného deficitu
    Ministerstvo financí po včerejší rekordní aukci státních dluhopisů dnes emitovalo i rekordní objem 68,5 mld. Kč ročních pokladničních poukázek s výhodným výnosem 1,25 %. Za poslední týden tak získalo ministerstvo skrze emisi státních dluhopisů, pokladničních poukázek a jejich přímých prodejů z portfolia MF přibližně 70 % celkového plánovaného deficitu. Ministerstvo financí přitom ještě na začátku týdne počítalo s tím, že v druhém čtvrtletí bude emitovat 100 mld. Kč státních dluhopisů a 100 mld. Kč pokladničních poukázek. Příslib nákupů státních dluhopisů centrální bankou však zvýšil zájem investorů o české státní cenné papíry a umožnil ministerstvu realizovat svůj plán dříve a za výhodnějších podmínek.
  • Ministerstvo financí si díky nízkým sazbám ČNB půjčilo téměř zadarmo
    Dnešní aukce Ministerstva financí nabídla rozmanité spektrum státních dluhopisů. I přes klesající výnosy ale zůstává poptávka investorů vysoká. Největší zájem byl o dluhopis s plovoucí úrokovou sazbou se splatností sedmi let. Jeho úrokové platby se odvozují od 6M PRIBORu, resp. od výše úrokové sazby ČNB. Po jejím nedávném snížení téměř na nulu se tak jedná o velmi levný zdroj finančních prostředků státu.
  • Ministerstvo financí si již zajistilo všechny letošní výpůjční potřeby
    V dnešní aukci státních dluhopisů Ministerstvo financí získalo dalších 5 mld. Kč, což odpovídá dříve zveřejněnému plánu. Investoři opět poptávali vyšší objem, a to až 11,9 mld. Kč. Již tradičně byl větší zájem o kratší ze dvou dnes nabízených státních dluhopisů se splatnostmi jedenáct a dvacet let. Emise spíše delších státních dluhopisů je v souladu s aktuální strategii ministerstva s cílem rozložit budoucí splátky v čase a také využít stále relativně ploché výnosové křivky a současných podmínek na trhu. Jedenáctiletý státní dluhopis byl dnes emitován s průměrným výnosem 0,91 %, zatímco dvacetiletý dosáhl na 1,31 %. Ačkoli poptávka investorů postupně klesá, stále zůstává dostatečně vysoká. Za jejím poklesem jsou rostoucí ceny státních dluhopisů, které v březnu výrazně propadly a od té doby postupně rostou ke svým původním úrovním.
  • Ministerstvo financí si pesimistickou prognózou připravuje půdu pro hájení hlubokého deficitu. Mělo by usilovněji zapracovat na strategii ozdravení veřejných financí, jinak Česku draze „ujede vlak“
    Ministerstvo financí je ve své dnes nově zveřejněné prognóze pesimističtější než tuzemské banky a další finanční instituce. Ty letos v průměru čekají růst české ekonomiky čítající 3,7 procenta a v příštím roce pak 4,5 procenta, jak plyne z červencového šetření České národní banky.
  • Ministerstvo financí si půjčilo na finančních trzích eura se záporným výnosem
    Ministerstvo financí v dnešní aukci prodávalo poprvé v tomto roce státní dluhopis denominovaný v eurech se splatností sedmi let. Podle plánu touto cestou získalo na finančních trzích 300 mil. EUR. I přesto, že tento dluhopis vydávaný podle tuzemského práva nese řadu technických nevýhod, se potkal s vysokou poptávkou investorů, kteří požadovali až jednu miliardu.
  • Ministerstvo financí si zajistilo téměř 90 % letošních výpůjčních potřeb
    Ministerstvo financí v dnešní aukci prodalo 5 mld. Kč státních dluhopisů, zatímco investoři poptávali více než čtyřnásobek této sumy. Větší zájem z dnes nabízených dvou dluhopisů byl o ten se sedmiletou splatností a pohyblivým úročením. Po rekordních emisích státních dluhopisů v posledních měsících se ministerstvo vrátilo k původním pravidlům aukcí a dodrželo předem stanovený maximální objem. To vychází i z výrazného předzásobení, které dovoluje vládě velkou míru flexibility při financování.
  • Ministerstvo financí si zajistilo 70 % všech letošních výpůjčních potřeb
    V poslední květnové aukci státních dluhopisů Ministerstvo financí získalo 14 mld. Kč. Investoři přitom poptávali více než trojnásobek. Největší zájem byl o dluhopis se splatností jedenáct let, který se prodal s průměrným výnosem 1,67 %. Vysokou poptávku ale zaznamenaly všechny tři nabízené dluhopisy. Dnešní aukce tak navázala na úspěšnou vlnu zájmu, kterou pozorujeme zhruba od začátku dubna, kdy poptávka investorů po spíše průměrných měsících vzrostla zhruba na dvojnásobek. To je i hlavním důvodem klesajících výnosů státních dluhopisů, které např. při desetileté splatnosti klesly za poslední dva měsíce z 2 % na současných 1,7 %. Atraktivní výnos, vidina zvyšování úrokových sazeb ČNB a posilování koruny přitáhly velkou pozornost investorů. Na druhé straně Ministerstvo financí postupně snižuje nabídku státních dluhopisů. Výsledkem tak je snaha finančních trhů kupovat vše, co se objeví v nabídce.
  • Ministerstvo financí snižuje nabídku státních dluhopisů, zatímco zájem investorů přetrvává
    V dnešní aukci státních dluhopisů Ministerstvo financí nabízelo splatnosti napříč celou výnosovou křivkou. Jak již ukázala předchozí aukce, ministerstvo již získalo drtivou většinu potřebných finančních prostředků pro letošní rok a začíná být vybíravější komu své dluhopisy prodá a za jakou cenu. Zároveň je také patrné, že s klesající atraktivitou kratších splatností roste zájem i o delší státní dluhopisy. Dnes tak prodalo 18,4 mld. Kč státních dluhopisů, zatímco investoři poptávali celkem 91,6 mld. Kč. Pro následující týdny očekáváme, že se nabídka nových státních dluhopisů bude snižovat, zatímco poptávka bude stále vysoká. I tak ale atraktivita tuzemských dluhopisů v posledních týdnech klesá. Jejich výnosy pod nátlakem vysoké poptávky klesají a jejich cena roste.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new