Pondělí 04. listopadu 2024 23:35
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Swissquote Bank
reklama
Fintokei StartTrader

Český HDP revidován na stagnaci

30.05.2023 11:35  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Český HDP v 1Q23 byl v rámci zpřesněného odhadu revidován z mezikvartálního růstu o 0,1 % na 0 %. To je v souladu s naším původním odhadem, který pro zbytek roku počítá s pozvolným oživením ekonomiky v průměru o 0,5 % meziročně namísto předchozích 0,9 %. Důvodem snížení výhledu na ekonomiku ČR je primárně zhoršení naší predikce na spotřebu domácností.

HDP v prvním letošním čtvrtletí stáhla dolů především nižší spotřeba domácností, přidaly se ale i fixní investice. U poptávky domácností byl zaznamenán pokles výdajů (očištěných o cenový vývoj) především v sektoru služeb, což potvrzuje, že domácí poptávka oslabuje navzdory stabilnímu trhu práce. Data zapadají také do vývoje inflace, kde v ČR již pozorujeme oslabení cenových tlaků ve službách, zatímco například v eurozóně je jejich meziměsíční tempo nadále zvýšené. V kontrastu poklesu výdajů v sektoru služeb stojí zvýšení výdajů v sektoru zboží. Pozorujeme tak korekci předchozí rotace ze zboží do služeb způsobenou odloženou spotřebou vlivem pandemie. Očekáváme, že i v 2Q23 bude spotřeba domácností tlumit HDP. V druhé polovině roku ale počítáme se zlepšením díky tomu, že nominální mzdy doženou inflaci. Podle dat z národních účtů rostly mzdy v 1Q23 jen mírně nad prognózou ČNB (9,1 %), čímž nedochází k naplnění proinflačních rizik ze strany trhu práce.

U fixních investic se také dostavil mezikvartální pokles. To je typicky špatnou zprávou pro budoucí růst ekonomiky. Ovšem pohled na strukturu poskytuje jistý komfort. K poklesu došlo především v sektoru obydlí, což vzhledem k vysokým úrokovým sazbám, a tedy dražším hypotékám, nepřekvapuje. Na druhé straně se zvýšily investice do strojů a dopravních prostředků. Další dílčí informací relevantní pro budoucí růst ekonomiky je změna zaměstnanosti, která se po sezónním očištění proti 4Q22 zvýšila o 0,4 %.

V celkovém pohledu nižší fixní investice a spotřeba domácností přispěly k nižším importům, zatímco zlepšení situace v dodavatelských řetězcích podpořilo export. Zahraniční poptávka tak kladně přispěla k HDP.

Výsledek HDP za 1Q23 nás utvrzuje v názoru, že ekonomika letos pozvolna poroste. Odeznívající brzdou bude spotřeba domácností. Naopak zesilovat bude podle nás negativní efekt rozpouštění stavu zásob, jejichž hromadění na pozadí vysokých sazeb a utlumené poptávky nedává smysl. Bude tak docházet ke korekci z minulého roku, kdy zásoby dosáhly až na 5,8 % nom. HDP. Fixní investice budou podle naší predikce pokračovat v růstu podpořeny čerpáním prostředků z RRF fondů a pozitivní výhled na eurozónu se v rámci prognózy kladně propisuje do výkonu exportu. Jako rizikový vnímáme vývoj v 2Q23 kvůli signálům, že se německá ekonomika nachází ve složité situaci, což z českého pohledu negativně působí na zahraniční poptávku, která ekonomiku v letošních prvních třech měsících podržela. Pro rok 2023 očekáváme růst HDP na 0,5 %, v roce 2024 na 2,9 %, kdy hlavním zdrojem růstu má být oživení spotřeby domácností.

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Český akciový trh dnes následuje Evropu a roste
    Nálada na evropských trzích je v závěru týdne pozitivní. Hlavní index pražské burzy PX roste před polednem o 1,01 % na 864 bodů a více než 1 % přidává také od počátku týdne. Růstu pomáhají dobré hospodářské výsledky evropských firem a také pozitivní fundamenty. Německý index PMI z výrobního sektoru dnes ráno výrazně překvapil, když předvedl nejlepší výsledek od dubna 2018. Nízká riziková averze pomáhá bankovnímu sektoru. Společnosti Erste Bank (RBAG.CZ), Komerční banka (KOMB.CZ) i Moneta (MONET.CZ) se na pražské burze pohybují ve výrazném zisku. Erste Bank se přiblížila důležité hladině 500 Kč za akcii. Společnosti Moneta pomáhá zpráva o růstu odhadu konsolidovaného čistého zisku za letošní rok na 2,4 mld. Kč z předchozích 2,1 mld. Kč. Hlavním důvodem je nedávný prodej nesplácených úvěrů a změna úrokových sazeb u klientských vkladů. Se zprávou dnes přišla banka ve svém prohlášení.
  • Český automotive získává tržní podíl, ale má stejné problémy jako Evropa
    Českému automotivu se na první pohled daří lépe než zbytku Evropy. Ne vše je však tak růžové, jak se na první pohled může zdát. Nejlépe hodnocení vyznívá, když sledujeme celkový počet vyrobených automobilů v Česku. Za první čtyři měsíce se u nás vyrobilo přes 531 tisíc automobilů, o 14,4 % více než loni. Navíc produkce je v jednotlivých měsících celkem stabilní a pozitivně překvapila spíše čísla za poslední měsíc - duben. Český automotive ovšem není jen produkce aut na našem území, ale také bohaté a pestré podhoubí subdodavatelů odkázaných na produkci aut v celé Evropě.
  • Český běžný účet klesl pod nulu
    Český běžný účet platební bilance vykázal za březen schodek na úrovni 0,5 mld. Kč, což je o 30 mld. Kč horší výsledek, nežli před měsícem. Kladně přispěla bilance zboží a služeb s přebytkem 18,6 mld. Kč. Na finančním účtu došlo k odlivu 46,4 mld. Kč, přímých zahraničních investic odteklo v souhrnu 12,1 mld. Kč, naopak u portfoliových investic byl zaznamenán příliv v objemu 200,5 mld. Kč.
  • Český běžný účet se drží kladný
    Kurz koruny se včera pohupoval ve velmi úzkém pásmu těsně nad hladinou závazku. Ani její regionální protějšky nezaznamenaly výraznější změny. Vývoj jejich kurzů nevykazoval ani tendenci posilovat, ani oslabovat, přestože v Česku a v Polsku byla zveřejněna data o vývoji běžného účtu za květen.
  • Český broker Purple Trading vstoupil na polský trh a navýšil tržby o 25 %
    Purple Trading má za sebou rok naplněných cílů. Společnost se pevně usadila na českém, slovenském a italském trhu a vzrostly jí všechny důležité ukazatele. Broker také úspěšně expandoval do Polska. V roce 2020 se zaměří na další fázi expanze a představí nové produkty v balíčku Purple Toolbox pro pohodlnější obchodování.
  • Český crowd-owningový startup InvestBay přilákal dva nové investory
    Platforma InvestBay, která se specializuje na mikroinvestice do rekreačních nemovitostí v zahraničí i tuzemsku, získala dva nové investory. Investice o celkové výši 6 milionů korun pomohou startupu s technologickým rozvojem, posílením pozice na českém trhu či s pokrytím nákladů na MiCA regulaci, o kterou bude v Česku možné žádat od června 2024.
  • Český dluh v rukou zahraničních hráčů roste
    Zdá se, že poslední várka dat z USA rozhodla. Po vystoupení centrální bankéřky Brainardové z FOMC z počátku týdne a včerejším slabém průmyslu i maloobchodu již nevěříme, že se Fed rozhoupe ke zvýšení sazeb již příští týden, ale spíš si počká na prosinec. Je zajímavé, že změny sázek na zářijový růst sazeb nijak výrazně nezahýbou dvouletými americkými sazbami, které odrážejí střednědobé sázky na utahování měnové politiky.
  • Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených. Jen pohonné hmoty kvůli němu mají zdražit o 10 Kč/l
    V příštím týdnu má Fialova vláda na programu projednání opravdové „bomby“, totiž české verze Green Dealu. Ne náhodou během dovolených. Veřejnost má přes léto na starosti jiné, příjemnější věci. Ostatně balíček EU s názvem „Fit for 55“, klíčová složka celounijního Green Dealu, se před třemi lety schvaloval raději také během prázdnin.
  • Český HDP byl revidován směrem nahoru, koruna dnes však oslabila
    S českou korunou to včera bylo jako na houpačce. Ráno koruna pozitivně reagovala na revize HDP Českého statistického úřadu směrem...
  • Český HDP klesl
    HDP za 3. čtvrtletí podle prvních odhadů klesl na -0,4 % mezikvartálně a na 1,6 % meziročně.
  • Český HDP téměř podle očekávání
    Podle bleskového odhadu vzrostl český hrubý domácí produkt ve 3. čtvrtletí o 1,3 % meziročně oproti 0,6% růstu ve 2. kvartále. Trhy očekávaly růst o 1,4 % meziročně.
  • Český HDP v druhém čtvrtletí překvapil směrem nahoru
    Data z reálné ekonomiky minulý týden výrazně překvapila, když HDP za druhé čtvrtletní vykázal růst o 0,9 % q/q, a tak kurz koruny pokračoval v těsném pohybu u hladiny 27,02 CZK/EUR. Ani ostatní regionální měny se tento týden zásadně nepohnuly. Větších pohybů se nedočkáme ani tento týden. Nejsou na pořadu žádná zásadní ekonomická data. Ani kalendář v zahraničí neslibuje zásadní vliv na region.
  • Český HDP v druhém čtvrtletí znovu zpomalil
    Data z reálné ekonomiky minulý týden výrazně nepřekvapovala, a tak se ani kurzy měn příliš nehýbaly. Koruna se stále drží velmi blízko kurzového závazku. Ačkoliv očekáváme slabší ekonomický růst v Česku než trh, tak by ani statistika HDP korunu od závazku odtrhnout neměla.
  • Český HDP ve Q4 22 opět mírně klesl, přidaná hodnota však rostla
    Česká ekonomika podle zpřesněného odhadu ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku mezičtvrtletně klesla o 0,4 % po předchozím poklesu o 0,3 %. Oproti předběžnému odhadu HDP z konce ledna, který ukazoval na -0,3 % q/q, tak došlo k nepatrné revizi směrem dolů. Nadále však platí, že se ekonomika ve druhé polovině loňského roku podle dat HDP nacházela v mírné recesi. Stále také zaostávala za předpandemickou úrovní (4Q 19), a to o 1 %. Meziroční růst HDP výrazně zpomalil z 1,5 % ve Q3 na 0,2 % ve Q4 22, když zároveň působila vyšší srovnávací základna. Za celý rok 2022 potom HDP vzrostl o 2,4 %.
  • Český HDP ve 2. čtvrtletí znovu překvapil
    Růst českého hrubého domácího produktu ve druhém čtvrtletí byl revizí o desetinu zvýšen a dosáhl 2,8 % meziročně a 0,7 % mezikvartálně. Největší měrou se na tomto výsledku podílela spotřeba domácností a saldo zahraničního obchodu. Významně rostla i spotřeba vládního sektoru. Naopak druhé čtvrtletí v řadě se snížila tvorba hrubého fixního kapitálu.
  • Český holding Agrofert kupuje rumunského obchodníka s obilím East Grain
    Český holding Agrofert získá 65 procent kapitálu rumunského obchodníka s obilím a olejninami East Grain. Píše to dnes s odkazem na prohlášení rumunské firmy server Romania-Insider. Hodnotu operace firmy nezveřejnily, podle samotné firmy by se mohlo jednat o jednu z největších zahraničních investic do rumunského zemědělského a potravinářského odvětví za uplynulý rok.
  • Český index nákupních manažerů ve výrobě v říjnu nepatrně vzrostl na 45,0 bodů
    Zaznamenal tak de facto stagnaci již třetí měsíc v řadě. Přes stagnaci celkového indexu zaznamenali průmyslníci další pokles výroby i nových zakázek. Nedostatečná poptávka vedla firmy k nejrazantnějšímu snížení pracovní síly od krizového roku 2009. Navíc výrobci ztrácí naději a jejich očekávání od příštího roku se poprvé od roku 2012 propadlo do negativního teritoria.
  • Český index PMI v průmyslu vzrostl
    Index nákupních manažerů v průmyslu v prosinci vzrostl na 42,6 b. oproti 41,6 b. v listopadu. Trhy očekávaly zvýšení na 42,7 b.
  • Český index pod tlakem, masivně ztrácel bankovní sektor v čele s Erste (RBAG.CZ)
    Akciové indexy v průběhu čtvrteční seance ztrácely. Strach z nárůstu počtu případů koronaviru se nevyhnul ani pražské burze. Index PX (CZKCASH) zaznamenal pokles o 1,88 % na 848,85 bodů. Nejvyšší ztráty zaznamenal bankovní sektor Erste bank (RBAG.CZ) klesla o 3,37 % na 473,50 Kč. Druhý nejvyšší pokles zaznamenala Komerční banka (KOMB.CZ) se ztrátou 3,17 % na 473,50 Kč a Moneta (MONET.CZ) ztratila 2 % na 53,80 Kč za akcii. Objem obchodů s akciemi za dnešní den je 769,9 mil. Kč.
  • Český i německý HDP za II. čtvrtletí se silný růstem
    Údaje z evropského průmyslu vykazovaly smíšené výsledky. Slabší výsledky z Německa a Francie počítají se snížením průmyslové produkce v eurozóně o 0,6 %. I přes předpokládaný pokles by se průmyslová produkce měla v celé eurozóně zvýšit za II. čtvrtletí o 1,2 % q/q. Průmysl potvrdil dobrou dynamiku HDP eurozóny a letošní rok HDP eurozóny by měl také přidat přes 2 %. III. čtvrtletí je pro ekonomiky zemí s platbou eurem velmi dobré. Předběžný odhad německého HDP avizuje silný mezičtvrtletní růst o 0,9 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani