Sobota 23. listopadu 2024 11:16
reklama
CapXmaster
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
eightcap trade smarter

Ranní komentář: Navýšení dluhového stropu o něco blíže, akcie, dolar i výnosy rostou

19.05.2023 09:21  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Na trzích včera opět panovala pozitivní nálada. K té dopomohl i komentář lídra republikánů ve Sněmovně reprezentantů McCarthyho, podle kterého by k navýšení dluhového stropu mohlo dojít už příští týden. Společně s akciemi včera rostl i dolar, ale třeba také výnosy, které se u dvouletých splatností přehouply zpátky přes 4.2 %.

Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A. organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ranní komentář: Nasdaq za týden -4.5 %, šance na březnový růst sazeb v USA stoupají
    Minulý týden se na finančních trzích nesl v nervózním duchu. Pod tlak se dostaly hlavně technologické a růstové akcie a například americký Nasdaq během týdne odepsal 4.53%. Korekce na akciích měla co dočinění hlavně s růstem dluhopisových výnosů, které se u desetiletých splatností přehouply přes hranici 1.7 %. Šance na to, že v březnu Fed zvýší sazby rostou a podle fed funds futures už dosahují přibližně 80 %.
  • Ranní komentář: Nasdaq 13% pod ATH, vyšší výnosy a slabší výsledková sezóna dostávají akcie pod tlak
    Akciové trhy za sebou mají divoký týden, během kterého jsme byli svědky výrazných výprodejů. Americký index Nasdaq ztratil během týdne 7 %, zatímco Dow Jones a S&P500 klesly o více než 5 %. K negativnímu sentimentu přispěla kombinace několika faktorů, v čele s vysokými valuacemi, rostoucími výnosy a slabším startem výsledkové sezóny, která přinesla několik negativních překvapení. Dnes ráno se situace na trzích částečně stabilizuje a futures na americké indexy mírně rostou. Nový týden přinese ze zajímavých fundamentů především zasedání americké centrální banky. Pokračovat bude samozřejmě i výslechová sezóna.
  • Ranní komentář: Nasdaq 18 % pod svým ATH, růstové akcie bez možnosti se nadechnout
    Akciové trhy si včera prošly další korekcí, která byla i tentokrát tažena výprodejem především na růstových akciích. Nasdaq včera ztratil 2 % a dostal se téměř 18 % pod své ATH. Nálada na trzích je nervózní, a to hlavně kvůli vyšším výnosům a výhledu pro sazby, které by mohly v nadcházejících měsících v USA prudce stoupat. To naznačil i šéf Fedu J. Powell, podle kterého je jejich zvýšení o 50bp. na příštím zasedání rozhodně na stole.
  • Ranní komentář: Nasdaq +2.6 %, WTI na $90. Risk-on pokračuje navzdory obavám ze zpomalení ekonomiky
    Akciové trhy včera opět rostly. Dařilo se hlavně růstových a technologickým akciím, které těží z návratu risk-on sentiment. Tomu pomáhá nižší úroveň dluhopisových výnosů a výsledková sezóna, díky které mezi investory mírně klesají obavy z dopadů zpomalující ekonomiky. Právě tyto obavy ale dál doléhají na trh s komoditami, což včera pocítila například ropa, která se v USA propadá až zpět na 90 dolarů za barel WTI.
  • Ranní komentář: Na trh se vrací optimismus navzdory vyšším výnosům, dnes americká inflace
    Akciové trhy za sebou mají úspěšnou seanci během které index S&P 500 přidal 1.45 %, zatímco Nasdaq rostl o víc enež dvě procenta. Nálada na trzích se pozvolna zlepšuje, což dokazuje i rychlý pád VIX indexu zpět pod hranici 20b. To vše rostoucím výnosům navzdory, které u desetiletých splatností v USA stouply už nad 1.9 %. K postupnému zklidnění nervozity pomáhá solidní makro, ale i dobrá výsledková sezóna. Ta včera přinesla například ještě výsledky Disney, která v after-market hodinách rostla o více než 6 %.
  • Ranní komentář: Na trhy se vrací klid, dnes EU summit k brexitu a britská inflace
    Také včera pokračoval na finančních trzích postupný příliv kapitálu zpět do rizikovějších aktiv, což pomohlo hlavně akciím, které v USA rostly o více než 2 %. Nálada na trzích se tak, po divokém minulém týdnu, začíná znovu zlepšovat a velký podíl na tom má hlavně zastavení růstu dluhopisových výnosů. Dnešní price action na asijských burzách a evropských/amerických futures přitom naznačuje, že by pozitivní sentiment mohl i nadále vytrvat. V Bruselu začne summit o Brexitu a zvědaví budeme také na britskou inflaci, nebo na zápis z minulého zasedání Fedu.
  • Ranní komentář: Na trhy se vrací pozitivní sentiment, SP500 znovu na důležité resistenci
    Včerejší seance přinesla další hlasování v britském parlamentu, který tentokrát odmítl variantu tvrdého brexitu. To znamená, že dnes parlament bude hlasovat naposledy, a to o prodloužení aktivace článku 50 a tedy i termínu pro vyjednávání o vystoupení země z EU. Libra si zatím své pozice drží a na většině měnových párů včera dokázala mírně růst.
  • Ranní komentář: Na trhy se vrací risk-off sentiment, zlato a dluhopisy rostou
    Téma dalšího šíření koronaviru na trhu dál postupně zvyšuje risk-off sentiment. Včera se akciové indexy dostaly pod prodejní tlak a korekcí si procházejí také dnes. Americké desetileté výnosy se mezitím propadly pod 1,5 % a zvýšená poptávka panuje také na drahých kovech, které pokračují ve svém růstu. Náladě na trzích nepomáhají hlavně zprávy o šíření koronaviru v Jižní Koreji, kde vzrostl počet nakažených proti včerejšku o 52 na 156. Co více, k dispozici jsou také předběžná data o automobilových prodejích v Číně, které se měly v první polovině února propadnout o 92 %.
  • Ranní komentář: Na trzích vládne opatrný optimismus, FX čeká důležitý týden
    Minulý týden přinesl na akciové trhy stabilitu a tak americký SP500 dál osciluje lehce pod klíčovou resistencí v okolí 2 800 dolarů. Politická rizika dál ustupují, což dnes ráno potvrdil také report agentury Bloomberg, podle kterého je dohoda mezi USA a Čínou, která by vedla k odstranění většiny amerických cel, na spadnutí. Sentiment na trzích tak zůstává i nadále opatrně optimistický.
  • Ranní komentář: Na trzích znovu převládá optimismus, doplácí na něj USD a JPY
    Akciové trhy za sebou mají úspěšný týden, během kterého indexy v Evropě i v USA v některých případech dokázaly růst o více než 3 %. K růstu přispívá vedle nízkých sazeb také hlavně absence větších politických a ekonomických rizik, která pomohla k výraznému snížení rizikových přirážek a pádu implikované volatility. S&P500 díky tomu už dokázal prolomit klíčovou resistenci 2 820 USD a bude zajímavé sledovat, zda se nad touto resistencí udrží.
  • Ranní komentář: Na Wall Street se nedařilo průmyslu, dnes pozor na inflační data z USA
    Začátek nového týdne se na finančních trzích nesl v poklidném duchu. Akciové trhy vstřebávaly nárůsty z posledních seancích a výrazných pohybů jsme se nedočkali ani na Forexu. Navíc v pondělí nebyly na programu žádné výrazné fundamenty. Roli hrály politické vlivy, které pomohly hlavně libře a japonskému jenu. Nejslabší byl naopak kanadský dolar, který diskontoval výrazný nárůst z konce minulého týdne. Trhy se stále nese hrozba zamýšlených cel na ocel a hliník z pera trumpovy administrativy a jejich možné dopady, které včera postihly hlavně americké průmyslové firmy. Technologický Nasdaq ovšem dokázal navýšit historické rekordy. Dnes jsou na programu inflační data z USA a ve středu v nočních hodinách pozor na dopady zveřejnění standardní série makrodat z Číny (HDP, průmysl, maloobchod).
  • Ranní komentář: Neel Kashkari je rád, že trhy pochopily vzkaz a po Powellově projevu začaly klesat
    Pondělní seance byla bez důležitých fundamentů a na trzích vládly spíše jen dozvuky pátečního projevu Jay Powella. Akcie včera mírně klesaly, ale dnes ráno už futures na americké i evropské indexy rostou. Za pozornost včera stály ceny energií v Evropě, které po dlouhém růstu začaly konečně výrazněji klesat. Zajímavý byl také komentář Neela Kashkariho, který je rád, že trh konečně pochopil, že to Fed se snahou dostat inflaci pod 2 % myslí skutečně vážně.
  • Ranní komentář: Nejhorší den na akciovém trhu od prosince 2022, výsledky Fordu, IBM, CMG
    Včerejší den nebyl pro investory na akciových trzích příliš příznivý. Akciové indexy se propadly a zaznamenaly největší pokles od konce roku 2022. Takový pokles přišel poté, co své výsledky oznámily první dvě společnosti z Velkolepé sedmičky, Tesla a Alphabet. Přestože společnost Alphabet měla pozitivní výsledky, investoři se zaměřili na uplatnění umělé inteligence a na ziskovost a využití softwaru AI. Ziskovost je zatím nízká a využití také, ale náklady na kapitál jsou poměrně vysoké, což investorům přestává vyhovovat. To způsobilo mírné vystřízlivění a ocenění akciových indexů tak začíná postupně klesat. Včera byly zveřejněny také výsledky společností jako Ford, IBM a Chipotle Mexican Grill.
  • Ranní komentář: Nejhorší dva dny od finanční krize pro US dvouleté dluhopisy, akcie i krypto padají
    Nový týden začal na finančních trzích výrazným výprodejem na akciích, kryptoměnách i na dluhopisech, které si procházejí na kratším konci výnosové křivky největšími pohyby od finanční krize. Dvouleté výnosy se včera dostaly v USA na 3.35 % a jsou na podobných úrovních jako výnosy desetileté. Tří až sedmileté splatnosti se pak prodávaly s výnosy nad 3.5 %. Trh spekuluje na to, že by zítra Fed mohl zvýšit sazby o 75bp., což samozřejmě ještě více zvyšuje obavy ze zpomalování americké ekonomiky.
  • Ranní komentář: Nejúspěšnější týden v roce, tržby společnosti Oracle v roce 2029 dosáhly 104 miliard.
    Minulý týden byl nejvýnosnějším týdnem v tomto roce. I tomuto týdnu předcházel nejhorší letošní týden. Napětí na akciových trzích je tedy stále patrné a obchodníci neustále přehodnocují, zda dojde ke zpomalení ekonomiky, nebo naopak. Zatímco dluhopisový trh s výrazným zpomalením počítá, akciový trh s ničím takovým nepočítá a šplhá zpět na historická maxima. Páteční zprávy z trhů nepřinesly žádné významné novinky, ale některé zprávy poskytly jednotlivým akciím významnou podporu. Akcie společnosti Oracle vzrostly poté, co společnost představila svůj optimistický výhled na roky 2026 a 2029, který investory výrazně překvapil ohledně potenciálního růstu společnosti. Tento týden nás čeká zasedání amerického Federálního rezervního systému, který bude rozhodovat o snížení sazeb. Zatím však není jisté, o kolik úrokové sazby sníží. Většina ekonomů se přiklání ke snížení o 25 bb, trh však v současné době počítá spíše s 50 bb.
  • Ranní komentář: Německé výnosy nejníže od konce roku 2016, dolar je stále silnější
    Začátek týdne se vydařil hlavně americkému dolaru, který pokračoval v postupném růstu na většině měnových párů. Na páru s eurem se americká měna dostala pod hranici 1,13 EURUSD, když jí pomáhá kombinace hned několika faktorů, v čele se strachem z ekonomického zpomalení v Evropě a pádem evropských výnosů. Ty jsou v případě Německa u 10letých splatností nyní nejníže od konce roku 2016, když dosahují pouhých 0,1 %. Dnešní seance bude na tradiční makro spíše chudší a trh se tak zaměří hlavně na plánované projevy centrálních bankéřů. Jedním z nosných témat pak zůstává také schůzka mezi americkým ministrem financí a čínským vicepremiérem, která se má konat koncem týdne v Pekingu.
  • Ranní komentář: Nepříjemné překvapení od BoJ a nový cenový strop na plyn v Evropě
    Dnes ráno všechny překvapila Bank of Japan, která zvedla svůj target pro desetileté výnosy na 0,5 %. Překvapivé rozhodnutí zkomplikovalo situaci nejen na japonském akciovém trhu, ale i na ostatních trzích. Přispělo také k výraznému zpevnění JPY a růstu dluhopisových výnosů.
  • Ranní komentář: Nervozita na trzích nepolevuje, SP500 ale zatím drží support 2 600b.
    Závěr minulého týdne se na akciových trzích nesl opět ve velmi nervózním duchu. Akciové indexy pokračovaly ve výprodeji, který do pátečního close v USA ještě zesiloval, takže nakonec indexy v USA uzavřely seanci se ztrátou převyšující dvě procenta. S&P 500 se tak dál blíží ke klíčovému supportu na 2 600 dolarech a bude velmi zajímavé sledovat, jak se na této úrovni v nadcházejících dnech zachová. I v novém týdnu se zájem většiny obchodníků bude soustředit hlavně na dění na americkém akciovém trhu. Důležité bude ale také dění v Británii, kde by se už zítra mělo hlasovat o plánu Theresy Mayové na vystoupení země z EU.
  • Ranní komentář: Nervozita na trzích polevuje, brent zpět pod 66 USD
    Riziková aktiva se včera dočkala dalšího růstu, zatímco bezpečné přístavy, v čele s JPY a drahými kovy, ztrácely. Může za to hlavně zmírnění napětí ve vztazích mezi USA a Íránem, a to navzdory íránskému útoku na americké základny, který se ukázal být nakonec ale docela neškodný. Americký prezident sice naznačil, že na Írán čekají další sankce, další vojenské akce ale neoznámil, což pomohlo k celkovému zklidnění na finančních trzích. Výrazně na to reagovala také cena ropy, která se vrátila zpět pod 66 dolarů za barel (Brent).
  • Ranní komentář: Nervozita na trzích stále nepolevuje, dnes zasedá Bank of Canada
    Také včerejší seance dostala akciové trhy do červených čísel, i když se po otevření Ameriky nakonec situace začala pozvolna uklidňovat. Růst averze k riziku, a jeho následné zvolnění, byl patrný napříč finančními trhy, když nejprve pomohl bezpečným přístavům (zlato, JPY), aby je následně o část jejich dopoledních zisků připravil. Trhy zůstávají viditelně nervózní a tento sentiment se na nich pravděpodobně nějakou dobu ještě udrží. I dnes bude obchodníky velmi zajímat hlavně výsledková sezóna, ale odpoledne pozor také na zasedání BoC, nebo na výsledky z amerického trhu s bydlením.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FxNet
CMC Markets
ACM
reklama
Investingfox Nastroje