Čtvrtek 21. listopadu 2024 16:48
reklama
Purple trading AI
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
CapXmaster
reklama
Investingfox Nastroje

Ceny průmyslových výrobců v březnu výrazně poklesly

19.04.2023 11:30  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Statistika cen v průmyslové výrobě ukázala za březen meziměsíční pokles o 1,0 %, čímž se meziroční dynamika dostala na 10,2 %. I díky vysoké srovnávací základně to znamená výrazný pokles proti únoru, kdy ceny meziročně rostly o 16,0 %. Hodnota je tak nejnižší od října 2021. Výrazně ceny meziměsíčně klesaly i u zemědělských výrobců, kde došlo ke zlevnění o 3,2 %. Meziroční dynamika tím poklesla z únorových +22,2 % na +11,6 %. Ceny naopak meziměsíčně rostly u stavebních prací (+0,4 % m/m; +9,4 % r/r) a u tržních služeb pro podniky (+1,5 % m/m; +5,7 % r/r).

S výjimkou lednového skoku o 6 % dochází u průmyslových výrobců ke kontinuálnímu zpomalení cenových tlaků. Meziměsíčně ceny klesaly v listopadu (-1,0 %), prosinci (-1,1 %), únoru (-0,3 %) a nyní i v březnu (-1,0 %). Za posledním meziměsíčním poklesem stojí zejména vývoj u energií, kdy v březnu ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu byly nižší o 3,4 %. To z celkového výsledku ubralo 0,7 procentního bodu. Pozitivně se projevil i ústup cen chemických látek (-3,0 %), papíru a papírových výrobků (2,8 %), snížily se i ceny koksu a rafinovaných ropných produktů. V meziročním srovnání naopak energie i nadále hrají hlavní roli, kdy na 10,2% procentním růstu se ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu podílejí více jak čtyřmi procentním body. Proinflační signál pak přichází také ze strany potravinářských výrobků, které do výsledku přidávají 2,4 p.b.

Ceny průmyslových výrobců

 

 

 

 

Aktuální

Předchozí

RB

Trh

v % r/r

10,2

16,0

11,4

11,3

v % m/m

-1,0

-0,3

0,1

-0,1

Zdroj: Raiffeisenbank, ČSÚ, Bloomberg


Březnový pokles cen u průmyslových výrobců představuje důležitý signál, že lednový výkyv neznamenal otočku trendu, naopak že ceny dále pokračují v poklesu. Rychlejší pokles proti odhadu analytiků je způsoben zejména nečekaně silným zlevněním u energií. To by mělo pomáhat v mírnění dalších proinflačních tlaků ve vztahu ke spotřebitelským cenám a přispívat k rychlejší normalizaci cenového vývoje v reálné ekonomice. Trh v reakci na dnešní výsledky mírně snížil svá očekávání ohledně přísnosti ČNB. Před devátou ráno FRA sazby naznačovaly očekávaný pokles základní úrokové sazby ke konci roku o necelých 50bb, po zveřejnění došlo k posunu zhruba o 10bb směrem k rychlejšímu snižování sazeb.

Z pohledu celoročního vývoje očekáváme nárůst cen u průmyslových výrobců v průměru o 8 %. Současný vývoj je v souladu s tímto odhadem.

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ceny průmyslových výrobců dále v poklesu
    Statistika cen v průmyslové výrobě ukázala za duben meziměsíční pokles o 1,2 %, čímž se meziroční dynamika dostala na 6,4 %. Dostavil se další výraznější pokles cen, když v březnu ceny poklesly meziměsíčně o 1,0 %. Výrazně ceny meziměsíčně klesaly i v zemědělství, kde došlo k zlevnění o 3,3 %, obdobně jako o měsíc dříve (o 3,2 %). Ceny naopak opět meziměsíčně rostly u stavebních prací meziměsíčně o 0,3 % po 0,4 % v březnu a u tržních služeb pro podniky, kde se zdražilo o 1,4 %, po 1,5 % v březnu.
  • Ceny průmyslových výrobců jsou po půl roce opět v plusu
    Ceny průmyslových výrobců v říjnu předčily náš i tržní odhad, když meziměsíčně vzrostly o 0,4 % oproti očekávaným 0,2 %. V meziročním vyjádření tak došlo k růstu o 0,3 % oproti odhadovaným 0,1 %. Po šesti měsících poklesu se ceny průmyslových výrobců dostaly meziročně do růstu. Uvedený cenový pohyb byl opět dán meziměsíčním růstem cen dopravních prostředků o 1,0 % (v září o 1,5 %) a obecných kovů a kovodělných výrobků o 1,1 % (v září o 0,7 %). Na druhé straně se dostavil předpokládaný pokles cen v kategorii energií, konkrétně o 0,7 %.
  • Ceny průmyslových výrobců klesají
    Ceny v průmyslu klesly v říjnu meziměsíčně o 0,3 % a jejich meziroční tempo růstu zpomalilo na 0,9 % z předchozích 1,9 %. Trh počítal s mírným meziměsíčním růstem cen o 0,1 % a zpomalením meziročního růstu na 1,3 %. My jsme počítali s cenami průmyslových výrobců meziročně na 1,0 %. I tak byl pokles cen výraznější a odráží se v něm nejen pokles cen ropy, ale celkově desinflační vnější prostředí.
  • Ceny průmyslových výrobců na konci roku stagnovaly
    Ceny průmyslových výrobců po listopadovém překvapivém poklesu o 0,5 % meziměsíčně v prosinci vzrostly o 0,2 %. Meziročně tak vykázaly stagnaci. Rok tak zakončily v souladu s tržním očekáváním.
  • Ceny průmyslových výrobců navyšují tempo
    Ceny průmyslových výrobců v červenci překvapily svižným tempem růstu o 1,6 % meziměsíčně, což je vyslalo na 7,8 % meziročně z 6,1 % v červnu. Překonaly tak náš odhad o 7,1 % a medián trhu 6,8 %.
  • Ceny průmyslových výrobců opět klesají
    Ceny v průmyslu v ČR v srpnu meziměsíčně klesly o 0,3 %, což bylo dvě desetinky pod naším odhadem a celých 0,4 procentního bodu pod očekáváním trhu. Za cenovým poklesem stojí širší škála odvětví. S levnější ropou se zlevňovalo v rafinérském odvětví a klesly ceny v oblasti zpracování pryže a plastů, levněji je i v odvětvích kovodělných výrobků a dopravních prostředků. Vzrostly pak především ceny v chemickém odvětví. V meziročním srovnání došlo k prohloubení meziročního poklesu cen placených výrobcům na -0,5 % z předchozích -0,1 %.
  • Ceny průmyslových výrobců opět zrychlují tempo
    Ceny průmyslových výrobců v květnu opět překvapily směrem nahoru, když vzrostly o 0,9 % po předchozích 0,8 %, přičemž se očekávalo zdražení o „pouhých“ 0,4 %. Meziroční dynamika se tím vyšplhala o 0,5 p.b. na 5,1 %.
  • Ceny průmyslových výrobců pokračují v růstu
    Ceny průmyslových výrobců po lednovém meziměsíčním růstu o 1,3 % přidaly v únoru v souladu s odhadem již o něco nižším tempem. I přesto se ale dostavilo mírné překvapení směrem nahoru. Shodně s trhem jsme počítali s meziměsíčním zdražením o 0,5 %, dle údajů ČSÚ však činilo 0,7 %. Díky nižší srovnávací základně se ceny meziročně dostaly ze stagnace až na 1,4 %. Ke zdražení došlo i u zemědělských výrobců (o 1,7 % meziměsíčně) a stavebních prací (o 0,1 % meziměsíčně).
  • Ceny průmyslových výrobců rostou nejrychleji od roku 1993
    „Do ekonomiky jsme v průběhu pandemie narvali příliš mnoho peněz. Zároveň jsme pozastavovali výrobu. To vytváří extrémně silné inflační tlaky,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Ceny průmyslových výrobců sílí
    Ceny průmyslových výrobců po prosincovém meziměsíčním růstu o 0,2 % přidaly v lednu 1,3 %. Avšak meziročně se kvůli vyšší srovnávací základně udržely ve stagnaci. Medián tržního odhadu ukazoval na meziměsíční růst o 0,7 % a meziroční pokles o 0,6 %.
  • Ceny průmyslových výrobců v ČR i Německu stále svižné
    Centrální banky, ECB a Fed, tento týden zveřejní zápis z jejich posledního měnověpolitického zasedání. U Fedu bude pro trh důležitou informací, jak jednotliví členi bankovní rady vyhodnocují tempo oživení ekonomiky a trhu práce a jak vnímají inflační rizika. Americká spotřebitelská inflace v červenci již nenavýšila meziroční dynamiku, ovšem výrobní inflace (PPI) udržuje vyšší tempo a na spotřebitelské ceny bude nadále vyvíjet tlak. To samé platí i pro ČR, ceny průmyslových výrobců ČSÚ vydá dnes ráno. Ke konci týdne dorazí i ty německé, které jsou přes ceny importů relevantní i pro domácí vývoj. V eurozóně bude zveřejněn zpřesněný odhad růstu HDP ve druhém čtvrtletí a v USA vyjdou maloobchodní tržby a průmyslová výroba.
  • Ceny průmyslových výrobců v srpnu nepatrně poklesly
    U cen v průmyslu se konečně dostavila úleva. Po sedmi měsících zdražování se dostavil pokles cen, i když nepatrný o 0,1 %. Jedná se ale o příjemné překvapení, kdy trh počítal s pokračujícím růstem cen, i když v menší intenzitě ve srovnání s předchozími měsíci. Meziročně ceny vzrostly o 25,2 % po 26,8 % v červenci. Meziroční růst je ale výrazně ovlivňován energiemi. Pokud je ze statistiky vyloučíme, tak meziroční růst cen dosahuje 16,4 % (v červenci 18,0 %).
  • Ceny průmyslových výrobců vzrostly silněji než se očekávalo
    Ceny průmyslových výrobců v březnu meziměsíčně přidaly 1,4 % (v únoru o 0,7 %) a překonaly tak konsensus tržního odhadu, který činil 0,8 % (náš 0,9 %). Meziroční dynamika značně zrychlila z 1,4 % na 3,3 %.
  • Ceny průmyslových výrobců zvolňují díky elektřině
    Ceny průmyslových výrobců v říjnu zvolnily - meziměsíčně vzrostly o 0,6 % a meziroční dynamika tak zpomalila na 24,1 % (v září 25,8 %). Hlavním důvodem byl pokles cen elektřiny v důsledku odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje od října 2022. Na rozdíl od spotřebitelské inflace nehraje ve výrobních cenách elektřiny žádnou roli dočasný efekt energetického úsporného tarifu, a tak ceny elektřiny meziměsíčně zlevnily pouze o 3,9 % (v rámci CPI to bylo o více než 53 %).
  • Ceny pšenice po ostřelování ukrajinských přístavů prudce rostou!
    Podle vyjádření ukrajinského ministra zemědělství Solského se Rusko snaží bránit ukrajinskému vývozu pšenice alternativními cestami k námořní trase. Podle agentury Bloomberg klesly ukrajinské dodávky obilí o 30 % od doby, kdy se Rusko rozhodlo neobnovit dohodu umožňující vývoz obilí z ukrajinských přístavů.
  • Ceny pšenice se stabilizují na 615 dolarech za bušl před zítřejší zprávou COT
    Futures na pšenici z Chicaga na CBOT se stále obchodují v zóně 615 dolarů za bušel kvůli obavám z nedostatku dešťů v oblastech pěstování pšenice v USA a Rusku a v černomořské oblasti posledně jmenované země. Poslední závazek obchodníků (CoT) podávající zprávy CFTC (k 19. dubnu, data za 16. dubna 2024) ukázal, že velcí spekulanti měli velmi velký nedostatek pšenice. Zítra data CoT ukážou, jak se tato situace od 16. do 23. dubna změnila, protože obchodníci očekávají, že někteří velcí spekulanti budou pod tlakem vyšších cen plodin a budou muset pokrýt krátké pozice, což může vést k ještě vyšším cenám. Zároveň předpovědi počasí pro Kansas, Montana, Severní Dakota ukazují, že deště mohou být v květnu vyšší než v dubnu a často nad 30letým průměrem (zejména po 8. květnu).
  • Ceny pšenice v příštím roce vzpruhu nenajdou
    Více než dostatečné zásoby v roce 2017 budou dle analytiků Commerzbank pravděpodobným důvodem, díky kterému se výraznějšího růstu cen pšenice v průběhu stávající sezóny nedočkáme. Současný výhled napovídá, že útlum cen z druhé poloviny letošního roku, který je dílem vysoké globální produkce pšenice, se přelije do roku nového. Aktuální výhled navíc nevylučuje, že bychom v příštím roce mohli být opět svědky další rekordní produkce.
  • Ceny ropy a PHM by mali byť stabilizované
    Posledné stretnutie energetickej aliancie OPEC+ skončilo bez dohody, keďže SAE nesúhlasili s navýšením ťažby o 400 tisíc barelov ropy denne, pretože v posledných rokoch investovali do navýšenia svojich produkčných kapacít, ktoré vzrástli z 3,2 na viac ako 4 milióny barelov, a teda požadovali výraznejšie navýšenie výroby. Počas minulého týždňa sa však objavili fámy, že Spojené arabské emiráty a Saudská Arábia dosiahli dohodu o základných úrovniach produkcie pre SAE. Nová základná produkcia pre Spojené arabské emiráty z ktorej bude vychádzať výška produkcie, sa zvýšila na 3,65 milióna barelov. Tieto správy viedli k upokojeniu situácie na trhu s ropou, čo by malo viesť k stabilizácii, resp. k miernemu poklesu cien ropy. Ak sa to potvrdí, motoristi si budú môcť vydýchnuť.
  • Ceny ropy a zlata ovlivněny strachem z bankovní krize
    Futures na americkou ropu WTI se dostaly k 70 USD za barel poté, co uzavřely minulý týden o skoro 4 % výše. Kvůli tomu, že bankovní turbulence vyvolávají strach z recese, americké úřady přemýšlí o rozšíření nouzového úvěrového nástroje, což je teď jedna z několika možností.
  • Ceny ropy během asijské seance dosáhly maxima roku 2021
    Cena ropy WTI dnes během asijské seance dosáhla 85,5 USD, a překonala tak loňské maximum. Cena ropy si od začátku roku připsala 10 % a mohla by vzrůst ještě více, uvedl Mike Muller, vedoucí asijské pobočky skupiny Vitol Group.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex rijen 2024