Sobota 21. prosince 2024 16:53
reklama
RebelsFunding
reklama
Investingfox Partner
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding

Bitcoin „vstává z popela“. Prožívá svůj nejlepší týden za poslední více než dva roky, protože americká centrální banka musí opět „pumpovat dolary“, aby nepokrachovaly další banky

17.03.2023 16:26  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Bitcoin „vstává z popela“. Nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna světa dnes překonala psychologickou hranici 27 tisíc dolarů. Poprvé od poloviny loňského června. Navíc má našlápnuto mít vůbec nejúspěšnější týden za poslední více než dva roky. Jeho zhodnocení od pondělí tohoto týdne činí zhruba 25 procent.

Vyšší týdenní zhodnocení vůči dolaru dosáhl bitcoin naposledy začátkem roku 2021 (viz graf níže). Tehdy rostl díky extrémně expanzivní měnové politice světově významných centrálních bank, které tak tlumily ekonomické dopady pandemie, a rostl také díky oznámení šéfa Tesly Elona Muska, že do kryptoměny ve velkém investoval a že za ni chce vozy tesla prodávat.

Nyní bitcoin roste zejména ze dvou důvodů, stejně jako četné další kryptoměny typu etheru či – Muskova oblíbeného – dogecoinu. A také stejně jako akcie na firem kryptobranže, jako je například Coinbase, největší americká kryptoburza.

První z důvodů růstu bitcoinu a dalších kryptoaktiv a „krypto-akcií“ je to, že důsledkem pádů a otřesů bank jako Silicon Valley či Credit Suisse je pokles pravděpodobnosti, kterou mezinárodní investoři přisuzují dalšímu razantnímu zvyšování úrokových sazeb v USA. To nahrává rizikovějším aktivům typu právě bitcoinu, protože to značí, že úvěry by obecně mohly zlevnit dříve, než se dosud mínilo. Mohly by tedy zlevnit i investice. Včetně těch rizikových, třeba do právě bitcoinu. Zároveň to značí, že americká centrální banka vyhlíží rychlejší pokles inflace. Té inflace, která rozleptává budoucí výnos investic. Slabší vyhlížená inflace tedy znamená slabší rozleptávání výnosů vysokým úrokem, což nahrává opět právě třeba bitcoinu a kryptoaktivům, které část investorů vnímá jako svého druhu technologickou akcii. 

Například banka Goldman Sachs v důsledku pádu Silicon Valley Bank přehodnotila svůj výhled ohledně postupu americké centrální banky při měnověpolitickém zasedání, jež se koná příští týden. Goldman Sachs dokonce uvedla, že klíčová sazba centrální banky USA zůstane beze změny. Ještě těsně přes pádem Silicon Valley Bank byl přitom trh přesvědčen, že centrální banka úroky zvedne, a to dokonce hned o 0,5 procentního bodu. Japonský finanční dům Nomura dokonce prognózuje snížení úrokové sazby americké centrální banky, a to o 0,25 procentního bodu, což je ale odhad zřetelně se vymykající konsensu trhu. 

Nutno však říci, že Evropská centrální banka, jež zasedala už včera, prognózy trhu ve věci přehodnocení měnové politiky nenaplnila. Klíčovou sazbu zvedla o 0,5 procentního bodu; otřesy zejména Credit Suisse ji tedy nechaly chladnou. Nenaplňuje se tudíž zatím sázka trhů, že pády a otřesy bank centrálním bankám zamezí pokračovat s dosavadní razancí v utahování měnové politiky, k němuž přistoupily v rámci svého boje s inflací.

Na druhou stranu je pravda, že centrální banky jen tak se založenýma rukama nesedí. Vždyť švýcarská centrální banka v noci ze středy na čtvrtek odklepla ústavu Credit Suisse možnost čerpat z její obří půjčky v přepočtu až 1200 miliard korun. Americká centrální banka zase v reakci zejména na kolaps Silicon Valley Bank přišla s programem výhodných půjček bankám.

Bude-li ovšem nyní americká centrální banka stavět banky v USA na nohy tak, že jim poskytne výhodnější půjčky, než jaké by získaly na trhu, a že se i spokojí s horším ručením za ně, než jaké by žádal trh, jde aspoň po přechodnou dobu o finanční injekce. Fed tak do určité míry schizofrenně bojuje s inflací a zároveň ji těmito injekcemi do jisté míry roztáčí. Nový program výhodných půjček americké centrální banky je jen kvantitativním uvolňováním – tedy masivním vytvářením nových dolarů – pod jiným názvem, říkají stratégové banky Citigroup. Pády amerických bank lze vnímat jako přirozenou proti-inflační reakci trhu, dlouhodobě žádoucí, zatímco ony nové dolary umělý, netržní, pro-inflační zásah.

Což je druhý zásadní důvod, proč má bitcoin vykazuje od tohoto pondělí své vůbec nejvýraznější zhodnocení za poslední více než dva roky, i když třeba loni v listopadu jej už mnozí odepisovali. Tehdy se jeho cena propadla i pod 15 500 dolarů.

Alespoň část trhu ovšem nyní vidí v opatřeních, jimiž Fed křísí churavějící banky, jen další „tištění dolarů“, které nafukuje rozvahu americké centrální banky.

Bitcoin před čtrnácti lety, v době světové finanční krize, vznikl právě jako reakce na záchranné, netržní půjčky padajícím bankám a finančním institucím. Půjčky, které zachraňují finančníky, ale znehodnocují dolar (či další tradiční měny), a tak poškozují řadové občany. Tento étos nyní, v době aktuálních bankovních pádů a otřesů, získává nový impuls. A povzbuzuje proto bitcoin k růstu.


Lukáš Kovanda
Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Bitcoin vlastní každý čtvrtý americký investor
    Průzkum provedený společností Grayscale Investments, ukázal, že každý čtvrtý americký investor, který byl tázaný vlastní Bitcoin. Také ukázal, že 55% investorů na trh vstoupilo v posledních 12 měsících.
  • Bitcoin v makru převažuje nad mikrem
    NÁVRAT: Kryptoaktivům se letos daří nejlépe na světě, přičemž Bitcoin vzrostl o 25 %, a to především díky na tak špatnému makroprostředí. Po kolapsu FTX zůstávají mikrotlaky, které však zastínily určité pozitivní trendy pro třídu aktiv od silného rozvoje ekosystému a rostoucího zájmu maloobchodníků až po přicházející regulaci a institucionální katalyzátory.
  • Bitcoin v poslední době klesá a zastavil se na supportu
    Bitcoin v poslední době klesá poté, co 24. a 26. srpna narazil na rezistenci v blízkosti zóny 64 700. Kryptografický král klesl pod klíčovou zónu podpory (nyní se změnila v rezistenci) 61 600 a včera našel podporu mírně pod 56 200. V širším pohledu se bitcoin od 13. března obchoduje v rámci rozšiřující se formace, což naznačuje neutrální střednědobý výhled.
  • Bitcoin vrací všechny zisky ze začátku dne 📉
    Bitcoin zahájil nový obchodní týden pozitivně. Euforické komentáře Donalda Trumpa v souvislosti s nejpopulárnější kryptoměnou ji dnes vyhnaly do oblasti 70 000 dolarů, což jsou nejvyšší testované zóny od června. Se začátkem obchodování na Wall Street však zisky začaly klesat a nyní je Bitcoin zcela vymazal a na mezidenní bázi ztrácí téměř 0,05 %. Podobné nálady panují i na ethereu a dalších kryptoměnách.
  • Bitcoin v roce 2023 – co je hnacím motorem býčího trendu?
    Regulační opatření, válka v Evropě a bankovní krize – i přes to všechno má Bitcoin za sebou jeden z nejlepších roků v dějinách – co tedy může za nárůst ceny Bitcoinu?
  • Bitcoin v roce 2023 prudce vzroste
    Většina analytiků a technických ukazatelů naznačuje, že v následujících měsících by mohla cena primární kryptoměny klesnout na dno mezi 12 000 – 16 000 dolarů.
  • Bitcoin vs. Ethereum – do čeho je výhodnější investovat?
    Scott Melker sdílí svůj názor na bitcoin a ethereum. Pojednával také o nedávné aktualizaci ETH v Šanghaji. BTC a ETH zatím v tomto roce vzrostly o přibližně 80 %.
  • Bitcoin v síti Fedu
    Nic není věčné. Zájem o specializované burzovně obchodované fondy s bitcoinem jako podkladovým aktivem postupně opadá, což spolu s pochybnostmi investorů, že halving i nadále povede k růstu BTC/USD, vede k uzavírání spekulativních dlouhých pozic. Nárůst objemu obchodů na spotových a futures trzích s kryptoměnami na rekordní hodnotu 9,1 bil. USD však naznačuje zapojení investorů do tohoto procesu. Podle společnosti CCData vzrostl spotový obchod s digitálními aktivy za rok o 108 % a dosáhl 2,94 bil. dolarů, což je nejvíce od května 2021.
  • ⬆Bitcoin vs Ripple📉
    Ripple ztrácí rychle půdu pod nohama. Digitální aktivum ztratilo téměř polovinu své hodnoty za méně než týden. Hlavním důvodem jsou právní kroky SEC proti kryptoměně. Prodejní tlak se zvýšil poté, co několik kryptoburz stáhlo Ripple z trhu právě kvůli právním problémům. Naopak Bitcoin prochází pravou vánoční rally. Dostal se až nad úroveň 28 000 dolarů, i když brzy se kvůli vybírání zisků vrátil zpět pod 27 000 dolarů.
  • Bitcoin vs. S&P 500: kdo bude mít na základě ekonomických dat navrch?
    Cenné papíry na Wall Street v pondělí na konci obchodování zaznamenaly pokles a přišly tak o své předchozí významné zisky. Výnosy amerických státních dluhopisů mezitím vzrostly v souvislosti s očekáváním investorů ohledně klíčových údajů o zaměstnanosti a projevu předsedy Federálního rezervního systému Jeromea Powella v Kongresu na konci tohoto týdne.
  • Bitcoin vs. Zlato: Analytik předpovídá 400% růst BTC do roku 2025
    Bitcoin, často označovaný za „digitální zlato“, vykazuje všechny známky toho, že by mohl v blízké budoucnosti překonat tradiční zlato. Analytik Peter Brandt předpovídá, že poměr BTC/GLD (Bitcoin vs. zlato) by mohl do roku 2025 vzrůst až o 400 %, a to díky rostoucímu institucionálnímu přijetí a sílícímu zájmu o tuto kryptoměnu.
  • Bitcoin v útlumu
    Cena bitcoinu byla minulý týden převážně stabilní, a do třetího týdne obchodování vstoupil kolem hranice 17 000 USD. Cena tohoto kryptoaktiva zůstala po velkém výprodeji na začátku listopadu značně ochromena a v tuto chvíli se zdá být poněkud v útlumu.
  • Bitcoin vykázal ve středu silný růst
    Ve středu bitcoin zahájil obchodní seanci silným vzestupným trendem, který začínal ráno na 26 797 USD. Podle CoinMarketCap cena BTC za posledních 24 hodin kolísala mezi 26 910 USD a 27 285 USD.
  • Bitcoin vykazuje nepatrné zisky, zatímco trhy čekají na rozhodnutí o sazbách
    Bitcoin minulý týden vykazoval známky drobných zisků a za sedm dní vzrostl přibližně o 3,25 %. Kryptoměna zahájila minulý týden na úrovni kolem 25 400 dolarů a zaznamenala propad pod úroveň 24 800 dolarů, než po zbytek týdne rostla. Nyní se na eToro obchoduje kolem 26 350 dolarů.
  • Bitcoin vypadá "přeprodaně", ale s oživením nijak nespěchá
    Bitcoin pokračuje ve fázi zotavení a v rámci postupné konsolidace se aktivu podařilo stabilně se usadit nad 20 000 USD. Zároveň dochází k nárůstu síťové aktivity a rostoucí poptávce po kryptoměnách v rámci kryptoměnového průmyslu. Sociální aktivita také naznačuje ukončení období paniky a postupné uvědomování si nástupu lokálního dna. Bitcoinu se ale nepodařilo dostat se nad 200denní klouzavý průměr, což je medvědí signál a naznačuje dominanci prodejců na trhu.
  • Bitcoin vyskočila nad 200denní klouzavý průměr
    Bitcoin od svého odrazu od zářijového dna na úrovni 24 915 vytvářel strukturu vyšších maxim a vyšších minim. Cena navíc po několika neúspěšných pokusech vyskočila nad 200denní jednoduchý klouzavý průměr (SMA), ale toto býčí vzplanutí nedokázalo vyvolat rally. Pokud budou býci i nadále vyvíjet tlak směrem vzhůru, mohla by cena zpočátku otestovat nedávné dvouměsíční maximum na úrovni 28 985 bodů.
  • Bitcoin vyskočil nad 25,000 USD
    On-chain data ukazují, že po skoku bitcoinu nad úroveň 25 000 dolarů se do stavu zisku dostalo dalších přibližně 2,7 milionu mincí.
  • 🚀 Bitcoin vyskočil nad 30 000 USD
    Sentiment vůči kryptoměnám je po velikonočních svátcích pozitivní. Bitcoin dnes přitahuje velkou pozornost, protože testuje psychologickou oblast 30 000 dolarů a obchoduje se na nejvyšší úrovni od začátku června 2022. Od minima z počátku listopadu 2022 si Bitcoin připsal již více než 90 %. Krátkodobou úrovní, kterou je třeba sledovat, je zóna odporu sahající pod 31 500 USD, která v květnu až červnu 2022 označovala horní hranici krátkodobého obchodního rozpětí.
  • 🚀 BITCOIN vyskočil nad 53 000 dolarů
    Výrazný posun v náladě vůči kryptoměnám lze zaznamenat dnes odpoledne. Bitcoin smazal předchozí ztráty a od poledne vyskočil o téměř 5 %. Poprvé od začátku prosince 2021 se mince vyšplhala nad hranici 53 000 dolarů. Altcoiny také zažívají silné zisky na pozadí stabilních přílivů do ETH fondů i nižších odlivů z Grayscale Bitcoin Trust. Rozdíl v ocenění mezi největšími mincemi, jako jsou Bitcoin a Ethereum, a altcoiny se zmenšuje. Bitcoin a Ethereum byly dvě kryptoměny, které na začátku roku 2024 dosáhly lepších výsledků na pozadí zvýšeného zájmu díky ETF. Altcoiny dosud zaostávaly.
  • 📈 Bitcoin vyskočil nad 69 000 $
    Začátek nového obchodního týdne začíná výrazným nárůstem bitcoinového trhu. Nejoblíbenější kryptoměna se během dne obchoduje téměř o 4 % výše a vyskočí nad hranici 69 000 USD. Bitcoin tak negoval značnou část poklesů zahájených v první polovině března 2024, což dočasně vyneslo toto aktivum na přibližně 60 000 USD. Prolomení historických maxim BTC aktuálně vyžaduje něco málo přes 6 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding