Sobota 02. listopadu 2024 16:23
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
SAB Finance
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox Nastroje

Strach z inflace přetrvává i po novém roce. Téměř 70 % Čechů se obává, že bude mít letos problém vyjít s penězi

10.02.2023 15:00  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Vysoká inflace mává s náladou Čechů i v roce 2023. Celkem 7 z 10 Čechů se obává, že bude mít letos problém vyjít se svými financemi. Zatímco obavy z rostoucích cen energií ke konci předchozího roku klesly o více než desetinu, rostoucí inflace se ve srovnání s rokem 2022 bojí o 10 % Čechů více. V tomto roce i nadále Češi šetří nejvíce na potravinách a omezují návštěvy restaurací.

Obavy o své finance v důsledku rostoucí inflace neopustily Čechy ani v tomto roce. Celkem 69,2 % lidí očekává, že bude v letošním roce se svými financemi vycházet v porovnání s předchozím rokem hůře. Vyplývá to z průzkumu společnosti Generali Investments CEE, který proběhl na přelomu letošního ledna a února. Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.

Češi se obávají, že bude hůř

Předchozí rok byl pro mnohé Čechy v rámci finančních úspor nelehkou výzvou. Celkem 60,7 % respondentů uvedlo, že si s vysokou inflací a růstem cen energií v roce 2022 dokázalo poradit s obtížemi. Pouze 8,7 % z nich prošlo rokem z hlediska financí bez problémů. Více než polovina Čechů si poté myslí, že bude jejich finanční situace letos ve srovnání s rokem 2022 ještě horší. Oproti tomu pouze 13,6 % respondentů se domnívá, že bude situace v letošním roce lepší. Přitom více než polovina Čechů uvedla, že v novém roce neplánuje se svými penězi zacházet jinak než v předchozím roce.

„Lednová inflace je ve znamení výkyvů cen energií, zejména elektřiny. Již v prvním čtvrtletí se ale meziroční růst spotřebitelských cen začne zpomalovat a letní měsíce by měly být ve znamení jednociferné inflace. Aktuální vývoj cen na trzích energií zároveň hraje do karet hospodářskému oživení v Evropě v průběhu letošního roku. Středoevropským finančním trhům by se v takové konstelaci mělo dařit, což může platit zejména o akciích a také o měnách. Vzhledem k těmto pozitivním signálům se domnívám, že rok 2023 nebude tak černý, jak se Češi aktuálně obávají,“ uvádí Radomír Jáč, hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE. 

Obavy z inflace rostou

Podíl Čechů, kteří mají strach o své finance kvůli rostoucí inflaci, vzrostl za poslední půlrok téměř o desetinu. Zatímco v polovině předchozího roku bylo kvůli inflaci nervózních 37,5 % lidí, nyní se jedná téměř o polovinu. Oproti tomu za poslední půl rok výrazně opadly obavy o finance kvůli růstu cen energií. Zatímco v polovině předchozího roku představovalo zdražování energií největšího strašáka, v novém roce se jich obává třetina Čechů.

   

Jak jsme si již mohli všimnout, situace kolem cen energií se začíná uklidňovat. Klesající cena plynu na světových trzích společně s nastaveným vládním cenovým stropem vede k opadnutí obav veřejnosti. Nicméně, jak ukazují výsledky průzkumu, celkového vývoje inflace se Češi bojí stále více. Její dopady na sobě v současnosti pociťuje rekordních 84,7 % z nich,“ komentuje aktuální náladu mezi Čechy a výsledky průzkumu Radomír Jáč, hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE.

 

Zdroj: Průzkum Instant Research pro Generali Investments CEE

„Bude to již rok, kdy se Češi nejvíce báli o své finance kvůli válce na Ukrajině. Meziročně však obavy z války klesly téměř o 24 %. A to i přes to, že se její dopady propsaly právě do cen energií a nejen tam. Oproti tomu pandemie Covidu již definitivně není téma. Na počátku loňského roku se dopadů pandemie na peněženky bálo 4,4 % respondentů, ve čtvrtém kvartálu roku 2022 to bylo 1,4 % a nyní se jedná již o pouhé procento respondentů,” komentuje výsledky průzkumu Marek Beneš, finanční ředitel společnosti Generali Investments CEE.

Češi stále šetří na energiích a na potravinách

Z průzkumu vyplývá, že celkem dvě třetiny Čechů šetří na potravinách a 70,5 % z nich se snaží snížit spotřebu energií či vody, a to i přes to, že se situace kolem zdražování energií od čtvrtého kvartálu minulého roku uklidnila. Oproti tomu stoupl podíl Čechů, kteří omezují či ruší předplatné streamovacích služeb či časopisů. Zatímco v loňském létě a na podzim to bylo shodně 16 %, nyní je to již 19 %. Dále pokračuje trend v omezování návštěv restaurací, které se snaží omezovat již téměř polovina Čechů. A zatímco ještě v létě měli Češi jasno a na dětech šetřit odmítali, od podzimu na nich šetří již 8,4 % respondentů.



Zdroj: Průzkum Instant Research pro Generali Investments CEE

Jaká mají Češi novoroční “finanční” předsevzetí?

I přes to, že Češi jsou v oblasti osobních financí v tomto roce spíše skeptičtí, plánuje 46,2 % z nich zacházet s penězi jinak. Jako nejčastější novoroční předsevzetí ohledně financí do roku 2023 Češi uvedli snahu více šetřit a investovat společně se vzděláváním se v oblasti financí a investic.

„Velmi nás těší, že lidé nemyslí pouze na samotné šetření, ale také na investování, a především vzdělávání se ve světě financí a investic. Z našeho pohledu je aktuálně nejlepší doba, kdy své volné peníze zainvestovat, dokud jsou trhy nízko. Oproti tomu úroky spořicích produktů nejspíše začnou brzy klesat, takže se spoření tolik nevyplatí. Češi si tedy svoje předsevzetí určili velmi dobře. Věřím, že pokud je dodrží, pomůže jim to poradit si s inflací i vším dalším, co si na nás rok 2023 v tomto ohledu přichystal,“ dodává na závěr Marek Beneš, finanční ředitel společnosti Generali Investments CEE.


Wordcloud na základě otázky: Máte nějaké novoroční předsevzetí ohledně vašich financí?

Zdroj: Průzkum Instant Research pro Generali Investments CEE

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Strach z delta mutace zastavil zdražování pohonných hmot v ČR. Naftu mají levnější než v ČR v celé EU pouze v Rumunsku a v Bulharsku
    Růst cen pohonných hmot v ČR výrazně zpomalil, až takřka ustal. Cena benzínu i nafty se v uplynulém týdnu zvýšila pouze o jednotky haléřů. Předtím přitom stoupala prakticky nepřetržitě od začátku letošního roku. Litr benzínu za tu dobu zdražil z necelých 28 korun na aktuálních 33,73. Nafta zdražila z necelých 27,50 koruny za litr na 31,66.
  • Strach z druhé vlny určil negativní začátek, trhy se však snaží zvedat
    Evropské trhy začaly ve velmi negativní náladě a investoři se z rizika akcií či komodit přesouvali do relativního bezpečí dluhopisů. Během dopoledne se však situace začíná přece jen trochu zlepšovat. Hlavní akciové indexy registrují ztráty do 2 procent a delší dluhopisové výnosy klesají asi o 2 bazické body. Negativní úvod koriguje ropa, která se obchoduje dole už jen o 0,7 procenta. Nedaří se zlatu, jež ztrácí asi 0,6 pct.
  • Strach z druhé vlny zpět na scéně. Ani Powell trhy asi nepotěší
    Varování bankéřů z Fedu před nebezpečím předčasného, ale také příliš pozdního otevření ekonomiky, nechalo trhy ještě docela v klidu. Když se ale přidal hlavní americký epidemiolog Fauci, který Kongres upozornil, že odvolání opatření hrozí vyvolat nové propuknutí nákazy, reakce už přišla.
  • Strach z európskej búrky
    Hedžový fond je synonymom slobody v investičnom svete. Fond môže stávkovať na čokoľvek a jeho regulácia je minimálna. A tak v časoch, keď všetko kolabuje, sú to excelentní špekulatívni obchodníci a hedžové fondy, ktorí zarábajú. Ináč tomu nebolo ani v roku 2008, a nebude tomu ináč ani v budúcnosti.
  • Strach ze zhoršení fundamentu i státních zásahů. Investoři prchají do bezpečí
    Evropské akcie začaly propadem, který se během dne snažily zmírnit, ale Amerika následně velí k dalšímu propadu - pod drtivý tlak se dostává hlavně Nasdaq . Největší ztráty vidíme v komunikačním sektoru, cyklické spotřebě a technologiích. Negativních impulsů přišlo hned několik.
  • Strach z Fedu je zpět, dolar však dnes postupuje opatrně
    Situace na finančních trzích v posledních dnech celkem jasně naznačuje, že strach z Fedu, respektive rychlého utahování jeho politiky, je zpět. Ropa se během tohoto měsíce vytáhla citelně výš a je vidět i vyšší citlivost investorů na nákladové položky v rámci firemních výsledků, což považujeme za zdroj obav z vyšších nabídkových inflačních tlaků právě skrze komodity či mzdy.
  • Strach z globálního ekonomického zpomalení sráží ceny ropy a tedy i pohonných hmot
    Pohonné hmoty dělají hned zkraje roku řidičům radost. Dále citelně zlevňují, a navazují tak na trend sklonku roku minulého. Benzín Natural 95 zlevnil v uplynulém týdnu o 25 haléřů na 31,70 koruny. Cena nafty klesla za stejnou dobu dokonce o 31 haléřů na 32,23 koruny. Jak benzín, tak nafta tak v uplynulém týdnu zlevnily na nejnižší cenovou úroveň od května 2018.
  • Strach z globální recese? Data teď nedávají důvod k panice
    Americká centrální banka poprvé po dvaceti letech zvýšila základní úrokovou sazbu o 50 procentních bodů. Pokud v posledních dvou dekádách sazby zvyšovala, bylo to maximálně o polovinu. Trhy to očekávaly, nicméně akciové indexy výrazně propadly a výnosy 10letých státních amerických dluhopisů vzrostly na hodnoty přes 3 procenta. Investoři se obávají recese, kterou by mohlo agresivní utahování měnové politiky vyvolat. Data ale důvody k panice nedávají.
  • Strach z inflace dál dusí akcie, Evropa hluboko v záporu
    Inflace nepřestává být dominantním tématem na finančních trzích. Inflační očekávání obsažená v cenách amerických státních dluhopisů včera v jednu chvíli skočila vzhůru dost prudce, načež sice přišla korekce, ale dnes znovu sledujeme postupný nárůst. Do očekávání hodně promlouvají ceny komodit, takže nepřekvapí, že něco podobného můžeme vidět třeba na ceně mědi nebo železné rudy. Ropa vzestupný trend v posledních dnech nesdílí, posouvá se zhruba do strany a konkrétně dnes dokonce klesá.
  • Strach z inflace popularizuje fyzické zlato
    „O fyzické zlato projevují zájem kromě soukromých investorů i centrální banky. Například ta maďarská v poslední době nakoupila 63 tun zlata, čímž ztrojnásobila své zlaté rezervy,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Strach z koronaviru ovládá sentiment a dodává sílu dolaru
    Tržní nálada v Evropě se od rána ještě citelně zhoršila. Naděje na nový fiskální balík v zámoří nevydržela trhy podporovat dlouho a do toho se přidaly stále přítomné obavy ze škod, které v Evropě způsobí současná vlna koronaviru. V centru pozornosti je situace ve Francii, Španělsku a Británii, kde přibývají restrikce. Navíc za dnešek zřejmě přijdou další vysoké statistiky o nově nakažených, což v Evropě znamená podporu pro restrikce a v zámoří strach ze začátku nového zrychlování nákazy.
  • 🔻 Strach z koronaviru posílá DE30 o 2️⃣% down
    Páteční seance přinesla na trhy optimismus. Investoři ignorovali růst počtu případů koronaviru a soustředili se na naději na rychlý vývoj vakcíny a léčby Covid-19. Nicméně víkendové statistiky naznačily, že se pandemie vymyká kontrole, což bude pravděpodobně znamenat další zásahy ze strany vlád. Omezení ekonomické aktivity by mělo ekonomické oživení výrazně přibrzdit. Indexy stále zůstávají na zvýšených úrovních (ve srovnání s jarem), takže hlubší korekci nemůžeme vyloučit. Pokud by index prorazil support na 12 320 bodech, tak další úroveň podpory vidíme na 11 870 bodech.
  • Strach z nového propuknutí koronaviru vedl k opětovnému uzavření v Anglii a Skotsku
    Od konce loňského prosince byl ve Velké Británii identifikován nový kmen koronaviru. Britský premiér odhaduje vyšší míru nákazy o 50% až 70% vyšší, což po vánočních svátcích vyvolává obavy z třetí vlny.
  • Strach z obchodní války posílá akcie i výnosy dolů. Dnešní inflační data mohou ovlivnit Fed
    Už včerejší dění na Wall Street naznačilo, že se pozitivní tržní nálada vyčerpává. Dnešek v Asii i Evropě to jen potvrzuje. Evropské akciové indexy jsou asi půl procenta v záporu. Je znát, že se na scénu částečně vracejí obavy z obchodní války. Podpořit je mohla včerejší slova Donalda Trumpa, který sice nejprve opakoval své známé postoje, ale pak také dodal, že není ochoten dál jednat s Čínou, dokud nekývne na čtyři až pět jeho klíčových požadavků. Bližší detaily však nesdělil.
  • Strach z obchodní války zvyšuje šance na snížení sazeb v USA
    Opětovné zhoršení americko-čínských obchodních vztahů neovlivňuje jen dění na akciových trzích. Strach z obchodní války začíná mít zajímavý dopad také na situaci na dolaru. Konkrétně pak na ocenění úrokových futures, které začínají indikovat zvýšenou pravděpodobnost snížení amerických sazeb, přestože ve prospěch této možnosti zatím ze strany americké centrální banky nezaznělo ani slovo.
  • Strach z obchodu klesá a euro z toho těží. Koruna však oslabuje dál
    Žádné zprávy - dobré zprávy. Na finančních trzích dnes jasně převládla dobrá nálada a předchozí vývoj nabral na obrátkách. Akcie v Evropě i následně v Americe solidně stoupají a vzhůru se odrazil i technologický sektor, jehož výkonnost předtím trhy držela zpět.
  • Strach z omezených dodávek komodit
    Trhy žijí strachem z další eskalace konfliktu na Ukrajině, v jejímž centru stojí globální trh s komoditami - na prvním místě ropa a plyn. V paralelním střetu Západ uštědřil Rusku tvrdou ránu finančními sankcemi, které lze ještě stupňovat. Daleko komplikovanější je ovšem potrestat Rusko na komoditním trhu.
  • Strach z pandemie a šéf Fedu poslaly Wall Street do hlubokých ztrát
    Šéf Fedu Powell včera zčista jasna uvedl, že Fed by mohl ukončit nákupy aktiv o pár měsíců rychleji, než se původně očekávalo. Hlavní indexy na Wall Street tak výrazně oslabily, kdy indexy S&P 500 a DJIA ztratily přibližně 1,8 % a Nasdaq odevzdal 1,6 %. Akciím AT&T se nadále nedaří najít své dno, když oslabily přibližně o 4 %, a ocitly se tak na 12letém minimu. Ve vytrvalém sestupu pokračovaly i akcie Alibaba, které prolomily svá minima z prosince 2018 a dostaly se na nejnižší úroveň od června 2017.
  • Strach z pomalého růstu se vrací. Po ECB trhy poslala dolů Čína
    Včerejší snížený výhled ECB vrátil na trhy obavy z horšího výkonu hlavních ekonomik. Za slabší eurozónou lze částečně vidět i pomalejší růst v Číně a k tomu jsme dostali nové informace dnes ráno. Ani ty nepotěšily. Čínský vývoz za únor v dolarovém vyjádření propadl o 21 % meziročně. Dovozy pak klesly o 5,2 %.
  • Strach z recese tlačí ceny stříbra prudce vzhůru
    Ceny drahých kovů pokračují v růstu. Stříbro dnes přidává více než 2 % a zlato roste 0,9 %. Zisky přicházejí po úspěšné včerejší seanci a například stříbro jen od konce května vzrostlo už o více než 20 % na nejvyšší úrovně od loňského února. V růstu drahým kovům pomáhá hlavně strach z recese, který tlačí dolů výnosy z dluhopisů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster