Sobota 23. listopadu 2024 21:14
reklama
Purple trading AI
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Investingfox Poplatky
reklama
Fintokei StartTrader

Vzbura na lodi Bank of England

23.02.2011 08:27  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Silné inflačné riziká
Dnes bude kľúčovou udalosťou, ktorá by mala zatieniť ostatné makroekonomické výsledky, zverejnenie  februárovej zápisnice Bank of England (BoE). Posledné týždne púta pozornosť BoE svojimi krokmi a vyjadreniami neustále pozornosť, dôvodom sú vysoké inflačné riziká sužujúce UK ekonomiku. Inflácia sledovaná indexom CPI dosiahla 4% Y/Y, čím výrazne presahuje inflačné cielenie BoE ako primárny cieľ menovej politiky. Trinásty mesiac tak inflačné riziká presahujúce inflačné pásmo sú kľúčom silného rozkolu v menovom výbore BoE, ktorý rozhoduje o nastavení nástrojov menového výboru. Guvernér BoE M. King pri poslednom zverejnení kvartálneho inflačného reportu BoE jasne potvrdil záujem BoE pokračovať v neštandardnom nastavení menovej politiky bez možnosti výhľadu zmeny úrokovej sadzby BoE (aktuálne 0,5%) v strednodobom horizonte.


Šedá eminencia
King je považovaný so svojimi kompetenciami za šedú eminenciu medzi centrálnymi bankármi, pričom aj spôsob rozhodovania v menovom výbore mu nahráva. Guvernér King zverejní svoje rozhodnutie a ostatní členovia menového výboru môžu iba hlasovať proti tomuto návrhu, takže má kľúčový hlas pre smerovanie menového výhľadu BoE. Posledná januárová zápisnica BoE naznačila, že z deviatich členov menového výboru majú dvaja odlišné výhľady na menovú politiku BoE ako sám guvernér King. V menovom výbore BoE začína byť „dusná atmosféra“ a trhy započítavajú pre dnešok potenciál veľkého prekvapenia.


Vzbura je blízko
Trhy tak dnes naďalej živia špekulačnú myšlienku revolúcie v menovom výbore BoE, kde po januárovej revolte A. Sentanca a M. Wealeho bude možnosť navŕšenia sadzieb BoE o 25 bázických bodov z úrovne historických maxím podporovať i zástupca guvernéra M. Kinga Ch. Bean, ktorý naposledy poskytol niekoľko komentárov s mierne jastrabím nádychom („inflačné riziká sú neudržateľné a  ohrozujú obnovu ekonomiky“). Zároveň však je tu i vysoká pravdepodobnosť, že ďalší externý člen menového výboru BoE D. Miles by sa mohol vymknúť kontrole a podporiť jastrabí tábor navršovaním sadzieb. Ide teda o možnosť podpory navŕšenia sadzieb BoE až u štyroch členov menového výboru, čo by síce nestačilo (výbor má 9 členov), ale guvernér King by sa tak dostal pod výraznejší tlak.  Zároveň je tu stále potenciál, že A. Posen už nebude podporovať navŕšenie nákupu programu pre nákup aktív o 50 mld. GBP (aktuálny program sa ukončil na úrovni nákupu dlhopisov v sume 200 mld. GBP), čo by znamenalo zmiernenie jeho silného holubičieho názoru a v tomto prípade víťazstvo jastrabov (odporcov aktuálnej menovej politiky a snaha za podporu navŕšenia sadzieb).


Očakávania sú vysoké a GBP rastie
 Aktuálne sa tak trhy prikláňajú k pomeru hlasovania v dnešnej zverejnenej zápisnici  6:3, resp. 5:4, čo by mohla GBPUSD oceniť výraznejším odrazom smerom nahor. Už včerajšia neochota GBPUSD výraznejšie prelomiť psychologický suport 1,6120/00 GBPUSD, naznačuje silné trhové očakávania pre prípadné prekvapenie v podobe výraznejšieho odporu s potenciálom prípadného odrazu GBPUSD nad bariéru 1,6280/1,63 (pri pomere 5:4). Na druhej strane  pomer 7:2, resp. 6:2:1 (jeden hlas navršovanie programu nákupu o 50 mld. GBP) bude víťazstvom guvernéra Kinga a spätný retest 1,6120/00 GBPUSD nadol by mohol byť veľmi reálny. Kingové slová z posledného zverejneného kvartálneho inflačného reportu „ aktuálne nevidíme možnosť navršovania sadzieb nie je reálne na najbližšom zasadnutí BoE, ani na tom ďalšom, resp. ani vo výhľade niekoľkých kvartálov“, čo sú naozaj silné slová, ktoré zazneli po poslednom februárovom zasadnutí BoE (naznačuje stále jeho silnú nadvládu a pomer 7:2). Tento pomer preferujeme i my, pretože dva hlasy sú isté, čo naznačuje piatkový komentár A. Sentance „úrokové sadzby je nutné navršovať rýchlejšie ako započítavajú trhy v dôsledku extrémnych inflačných rizík“ a pondelkový výrok M. Wealeho „aktuálne mierne navŕšenie sadzieb zabráni budúcemu extrémnemu navŕšeniu úrokových sadzieb“. GBP aktuálne dýcha len za pomoci podpory silných inflačných rizík a vyjadrení členov menového výboru BoE. Je to veľmi podobný stav ako pri EURE, ktoré aktuálne tiež zbiera podporu iba zo silných protiinflačných komentárov členov Rady guvernérov ECB (Bini Smaghu, Stark, Mersch, Wellink). Inflačné riziká sa navršujú a centrálni bankári čelia silnému tlaku, otázkou ostáva ako dlho dokážu tomuto tlaku čeliť.


Graf vývoja EURUSD so 4-hod.periódou


Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • V září z Česka odteklo 50 miliard korun na dividendách, běžný účet platební bilance proto skončil nečekaně v záporu
    Běžný účet platební bilance České republiky skončil v září nečekaně v záporném pásmu, -8,7 miliardy korun. Negativní saldo nečekal žádný z analytiků oslovených agenturou Bloomberg. Ve střední hodnotě svých odhadů čekali tito experti přebytek, a to ve výši 10,9 miliardy korun. Skutečný výsledek je tak o takřka 20 miliard horší.
  • V závěrečném čtvrtletí loňského roku se firmám i domácnostem dařilo
    Čtvrtletní sektorové národní účty za čtvrté čtvrtletí loňského roku, které byly dnes zveřejněny, přinesly ještě příjemné čtení. Zvyšovala se ziskovost i míra investic nefinančních podniků, rostl i reálný příjem domácností, stejně tak jejich spotřeba. S takto pozitivními daty se však nejméně na dvě čtvrtletí budeme muset rozloučit. Míra ziskovosti nefinančních podniků dosáhla v závěrečném čtvrtletí loňského roku 46,8 %, což bylo ve srovnání s předchozím rokem o 0,2 pb více. Míra investic byla o 0,7 pb vyšší, když dosáhla 29,4 %. Reálné příjmy domácností byly meziročně vyšší o 5,4 %, jejich reálná spotřeba pak o 3,3 %. Nepatrně hůře dopadl rok 2019 jako celek. Míra zisku nefinančních korporací poklesla o 0,1 pb na 46,5 %, což je stále vysoko nad průměrem EU, kde se pohybuje kolem 40 %. Ziskové marže tlačily směrem dolů rychle rostoucí mzdové náklady, které meziročně stouply o 6,5 %. To se pak odrazilo i v mírně nižší míře investic (28,5 %).
  • V závěru roku rostl podíl nezaměstnaných jen mírně
    Podíl nezaměstnaných v prosinci vzrostl z 3,5 % na 3,7 %. V kontextu obvyklých sezónních vlivů ale jde o poměrně příznivý výsledek, kdy trh předpokládal růst na 3,8 %. Růst sezónně neočištěného podílu nezaměstnaných v závěru roku je obvyklý a dnešní výsledek tak zatím neukazuje výraznější zpomalování tuzemského trhu práce. V prosinci 2021 dosáhl podíl nezaměstnaných 3,5 %, v prosinci 2020 šlo o 4,0 %. Za celý rok 2022 dosáhla nezaměstnanost podle MPSV 3,4 %. Pro letošní rok očekáváme nárůst do oblasti 4 %.
  • V závěru roku táhly ekonomiku níže výdaje domácností
    Zpřesněný odhad vývoje HDP v posledním letošním kvartálu přinesl mírnou úpravu směrem dolů, kdy odhadovaný mezikvartální pokles dosáhl 0,4 % namísto původně předpokládaných -0,3 %. V meziročním srovnání to znamená, že ekonomika proti Q4’21 rostla jen o 0,2 % (místo původních 0,4 %). V důsledku došlo i k úpravě celoročního výsledku, kdy HDP za celý rok 2022 reálně vzrostlo o 2,4 %, místo původně uváděných 2,5 %.
  • V závěru týdne akcie vymazávají předchozí ztráty
    Odpolední údaje z amerického trhu práce přinesly spíše smíšené signály. Tvorba nových pracovních míst v září zaostala mírně za očekáváními, nahoru však byla revidována data za předchozí měsíc. Míra nezaměstnanosti oproti očekávané stagnaci klesla, naproti tomu hodinové výdělky svým nulovým meziměsíčním růstem zklamaly. Akciové trhy však report přijaly pozitivně. Futures na americký index S&P 500 vyskočily o více jak půl procenta. Evropský index Stoxx 600 rovněž skokově vzrostl a díky růstu všech hlavních sektorů se nyní nachází o půl procenta výše oproti včerejšímu zavíracímu kurzu.
  • V závěru týdne panuje na akciových trzích mírný optimismus
    Evropské akcie v závěru týdne mírně posilují. Index Stoxx 600 si připisuje zhruba 0,3 %, když nejvíce rostoucím sektorem jsou těžaři a zpracovatelé komodit (+1,2 %), jimž jsou v těsném závěsu informační technologie se ziskem okolo 1,1 %. Daří se tak spíše cyklickým akciím, zatímco defenzivní tituly ztrácejí. Prodejci nezbytného spotřebního zboží přicházejí o 0,8 %, farmaceutické společnosti oslabují o čtvrt procenta a utility klesají o 0,2 %. Dnešní vývoj je tak do jisté míry překvapením, když zklamáním byl ráno zveřejněný německý předstihový ukazatel podnikatelské důvěry IFO. V celém týdnu pak evropský index míří k půlprocentnímu zisku.
  • V závěru týdne pražský parket umazává část týdenního zisku
    Evropským akciím se od počátku dnešního dne daří, přestože v odpoledních hodinách svoje zisky pomalu redukují. Index Stoxx 600 roste o zhruba jednu desetinu procenta. Nejvíce ziskovými sektory jsou energetické společnosti a těžaři komodit, jejichž akcie přidávají 0,8 %, respektive 0,7 %. Důvodem jsou rostoucí ceny komodit na světových trzích z titulu slábnoucího dolaru. Ten reagoval na komentář jednoho z představitelů Fedu, Jamese Bullarda, který naznačil, že nevidí příliš silné inflační tlaky ve Spojených státech. Pokud se indexu podaří udržet dnešní zisk, v celém týdnu si polepší o 0,7 %.
  • V závěru týdne se na pražské burze dařilo bankám, naopak ČEZ a VIG ztratily
    Pražská burza zakončila týden nepatrným růstem, dnes index PX stoupl o 0,08 procenta na 1457,47 bodu a zůstává nejsilnější od předloňského února. Z předních emisí se dnes dařilo bankovním titulům, naopak energetická společnost ČEZ a pojišťovna VIG ztratily. Vyplývá to z internetových stránek burzy.
  • Vzbudí koruna zájem u českých investorů?
    Zamyšlení nad ukončením intervencí ČNB. Pozvánka na nový unikátní vzdělávací cyklus na duben.
  • Vzbura na lodi Bank of England
    Silné inflačné rizikáDnes bude kľúčovou ...
  • Vzbura voličov a rast EURa
    Zmena politického mysleniaPo nemeckých krajinsk&yacute...
  • Vzbura voličov a rast EURa
    Zmena politického mysleniaPo nemeckých krajinsk&yacute...
  • Vzdělávací cyklus: PŘÍBĚH TRADERA
    Komerční sdělení: Již tuto středu 17.5.2017 od 17:30h se představí Ondřej Hartman s jeho příběhem obchodování na Forexu. Společnost Bossa ve spolupráci s Ondřejem přinese 2 online webináře a 2 semináře, kde se můžete registrovat zdarma.
  • Vzdělávání ve finančním sektoru je stále náročnější, trh poradců se pročišťuje
    Požadavky na vzdělávání lidí pohybujících se ve finančním sektoru se stále stupňují. Kromě úvěrových poradců a těch nabízejících produkty penzijního spoření musí nově zvládnout zkoušky i každý distributor pojištění a investic. Síto kvalifikace je drsné a bude stále přísnější. Trhu to ale pomůže a novinky povedou k jeho pročištění. Lidem budou v konečném důsledku radit jen ti nejpovolanější. Vyplývá to z názorů odborníků ve finančních službách.
  • V zemědělství chybí pracovníci, může dále zdražit ovoce i zelenina, přitom stát platí mzdu lidem, kteří zůstávají doma. Nouzové navýšení podpory v nezaměstnanosti není žádoucí
    V českém zemědělství se znatelně nedostává pracovní síly. Hrozí tak další zdražování zeleniny i ovoce. Paradoxně se tak děje v situaci, kdy stát platí firmám za to, aby udržovaly pracovní místa. Řada z nich však po skončení programů typu kurzarbeit, k němuž dojde pravděpodobně letos koncem srpna, zřejmě tak jako tak zanikne. Jenže v té době už zároveň pomalu bude po hlavní zemědělské sezóně.
  • Vzestup a pád fake news?
    Poté, co americké prezidentské volby vyhrál realitní magnát Donald Trump, jenž byl ještě před rokem považován za kuriózní zpestření souboje o Bílý dům, se média a organizace zabývající se průzkumy veřejného mínění začaly zpytovat, proč výsledek neodhadly a co vedlo voliče k nečekané podpoře republikánského kandidáta.
  • Vzestup a pád společnosti WeWork
    Každý den jsme svědky velkých úspěchů různých společností, ale také jejich pádů. WeWork se bohužel nachází v té druhé kategorii. Přestože měla skvělou vizi a úžasný nápad, skandály způsobily, že se z tržní kapitalizace 47 miliard dolarů propadla na "pouhých" 44 milionů dolarů. V této analýze vám přiblížíme, co vedlo k jejímu bankrotu.
  • Vzestup cen kryptoměn, zatímco mzdy v mimo zemědělský sektor zaostávají za očekáváním
    Začátek týdne byl pro kryptoměny těžký, ceny klesaly a z celkové tržní kapitalizace ubylo více než 235 miliard dolarů.
  • Vzestup ceny bitcoinu a falešné naděje
    Minulý týden se cena bitcoinu na eToro vyšplhala nad 27 600 amerických dolarů, ale rally neměla dlouhého trvání, protože se na trh vrátily obavy z načasování spuštění spotového ETF.
  • Vzestup e-commerce, mladší generace mění své nákupní zvyklosti
    Evoluci směrem k nakupování přes internet urychlila pandemie, ale ne všechny země se v tomto ohledu vyvíjely stejně. Také různé generace se chovají po svém, pokud jde o to, co nakupují online. V kontextu současného narativu souvisejícího s možným zpomalením globální i místní ekonomiky je důležité pochopit, jak kupující mění své nákupní zvyklosti.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
SAB Finance