Čtvrtek 21. listopadu 2024 16:50
reklama
Swissquote Bank
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Purple ebook obchodování ropy

Zklamání akcií z Fedu se přenáší do Evropy, dluhopisy zůstávají v klidu

15.12.2022 11:07  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Reakce na včerejší zasedání Fedu byla během přísunu jednotlivých informací celkem rozpačitá, ale nakonec akcie zamířily dolů. Evropa dnes na Wall Street navazuje a zdejší klíčové indexy ztrácejí asi procento. A futures naznačují, že by pohyb dolů měl pokračovat i s novou americkou seancí. Vedle toho dluhopisy zůstávají poměrně v klidu. Kratší americké výnosy se posunuly o pár bodů výš, ale delší jsou prakticky tam, kde před jednáním. Dolar sice k euru posiluje směrem k 1,0600, tím však jen maže ztráty ze včerejšího dne.

Jak tedy jednání Fedu hodnotit? Klíčovým poselstvím je, že se centrální banka nezříká boje proti inflaci, ačkoli zpomalila tempo růstu sazeb. Fed potřebuje podstatně víc evidence o udržitelném směřování inflace k cíli, než dosud má. Rizika pro inflaci stále míří nahoru, přičemž jedním z důležitých prvků je extrémní utaženost trhu práce. Restrikce měnové politiky tak stále není dostatečná, Fed má před sebou stále mnoho práce, přičemž jeho rozhodnutí budou záležet na příchozích datech. 

Nová prognóza znamená oproti září zhoršení v případě růstu HDP, nezaměstnanosti i inflace. Předpokládá také vyšší úroveň sazeb - v příštím roce na 5,1 pct a pokles až v roce následujícím, na 4,1 pct. To je nad současnými představami finančních trhů. 

Výhled pro příští rok počítá s růstem HDP jen o 0,5 procenta, ovšem předseda Powell to nepovažuje za známku recese. Stále vidí určitou šanci na měkké přistání, ačkoli podle něj nikdo neví, jestli recese nakonec přijde, či nikoli. 
I přes negativní reakci finančních trhů je znát, že výhledu Fedu příliš nevěří. Odhady pro vrchol sazeb zůstávají pod úrovní naznačenou Fedem a dál se sází na rychlý obrat sazeb dolů během příštího roku. Ani dřívější nadšení akciových či dluhopisových investorů by se tak po zasedání měnového výboru nemuselo úplně vyfouknout. 

Hned den po Fedu navíc přichází řada dalších důležitých informací. Například Čína dodala slabší data o maloobchodu za listopad, kdy došlo k výraznějšímu propadu. Následovat bude zasedání Bank of England, která zřejmě zvedne sazby o 50 bodů a ujistí o jejich dalším vzestupu příště. 

Odpoledne bude poměrně nabité. ECB ohlásí rozhodnutí o sazbách - pravděpodobně také růst o 50 bps - načež prezidentka Lagardová tento krok doprovodí komentářem. Dosud ECB vysílala hlavně jestřábí signály, takže bude zajímavá její reakce na nižší inflaci či rizika pro růst. 

Zprávy z centrálních bank doprovodí data o amerických maloobchodních tržbách, indexy aktivity v oblasti New Yorku a Filadelfie, průmyslová výroba či tradiční týdenní statistika žadatelů o dávky v nezaměstnanosti.


 
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Zítra lze naposledy podat přehled sociálce a zdravotní pojišťovně bez hrozby pokut
    Zítra je poslední den, kdy mohou osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) podat přehled na sociálku, aniž by jim hrozila sankce. Musí ovšem současně zaplatit doplatek na sociálním za rok 2019. Platí přitom, že peníze musí být na účtu příslušné sociálky připsány nejpozději také právě zítra.
  • Zítra začíná jednat Británie s EU o svém členství
    Britská libra po smíšených datech z trhu práce oslabuje proti americkému dolaru. Ačkoliv růst mezd zpomali...
  • Zítra zasedá Bank of Canada. Co od ní čekat?
    Tento týden nás čeká zasedání hned tří centrálních bank a každé z nich může být na devizovém trhu hodně vidět. Důvodem...
  • Zítra zasedá Bank of Japan. Část trhu od ní čeká další uvolnění měnové politiky
    Přestože dnes večer zasedá americká centrální banka, nejedná se v tomto týdnu o jedinou centrální banku, jejíž zasedání si zaslouží pozornost. Zítra ráno nás totiž čeká ještě zasedání Bank of Japan (BOJ) a i ta má co nabídnout. Tržní konsenzus v názoru na očekávaný výstup není zdaleka sjednocený. Níže proto nabízíme přehled aktuálního očekávání trhu k zasedání Bank of Japan a náš krátký komentář.
  • Zítra zasedá maďarská centrální banka
    Ve střední Evropě stojí za zmínku zítřejší zasedání MNB, které bude velmi důležité pro forint, neboť maďarská centrální banka bude opět zvyšovat úrokové sazby. Kromě toho však forint i zlotý budou muset monitorovat zprávy z Bruselu, neboť Evropská komise by již tento týden (podle agentury Bloomberg) mohla zveřejnit nástroj, který by jí umožnil zablokovat platby z fondů EU do zemí, které nerespektují legislativu EU. Kvůli této hrozbě také cestuje polský premiér do Evropského parlamentu, kde by měl zítra před zákonodárci vystoupit.
  • Zítra zůstávají trhy zavřené, Wall Street dnes nabídne standardní seanci
    Evropské akciové trhy (ty otevřené) pomalu míří k závěru v zelených číslech. Jedinou výjimkou je britský index FTSE 100 (UK100). Obchodní seance na Wall Street začíná standardně v 15:30 a bude trvat, také standardně, do 22:00. Nejsilnější měnou ze skupiny G10 je dnes britská libra (jeden z hlavních důvodů poklesu FTSE 100), naopak nejvíce ztrácí novozélandský dolar. Komoditní trhy se obchodují v pozitivním teritoriu v čele s ropou.
  • Zjednodušte investování s aplikací od Arbes Technologies
    Arbes Technologies, přední český dodavatel softwarových řešení, představuje novou investiční aplikaci AIMA (Arbes investiční mobilní aplikace). Tato aplikace vyniká svou intuitivností, která usnadňuje investování i uživatelům bez hlubších znalostí v oblasti investic. Nabízí navíc rychlou a snadnou implementaci, což představuje efektivní řešení bez zbytečně vysokých nákladů.
  • Zjednotený odhad rastu ekonomiky eurozóny podľa nemeckého Ifo, talianskeho ISAE a francúzskeho INSEE
    HDP +0,2% q/q v 1Q, +0,3% q/q v 2Q, +0,2% v 3Q. Teda chudokrvný rast nepresahujúci ani 1%...
  • Zjevná slabost novozélandského dolaru vůči americkému dolaru.
    Novozélandský dolar během pátečního volatilního obchodování klesl, když vyšlo najevo, že největší světová ekonomika, Spojené státy, vytvořila mnohem víc pracovních míst, než se očekávalo, a posílila tak šance na výraznější zvýšení úrokových sazeb na březnovém zasedání Federálního rezervního systému.
  • Zkažený konec týdne pro dolar. Důvod? Americká ekonomika
    Páteční obchodování se nese v lehce negativním duchu, pod což se podepisují nová americká data. HDP za poslední loňský kvartál zaostal za očekáváními a náladu nevylepšila ani zpráva o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby, přestože byla na očištěné bázi mírně lepší než odhady. Revize spotřebitelské důvěry situaci už moc neovlivnila.
  • Zklamání ECB tlačí DAX30 zpět pod 11 000 bodů
    Mimo ostřejší pokles ke konci týdne, zaznamenal Německý index DAX30 také krátký výkyv nad 11 000 bodů. Býčí výkon byl ve skutečnosti překvapivý vzhledem k údajům o HDP USA, které dosáhly poklesu -4,8% (Annual) v prvním čtvrtletí, což je mnohem horší výsledek než očekávání trhu, které činilo -4.0%. Nová data tak ukončily nejdelší období expanze v historii země od čtvrtého čtvrtletí 2008.
  • Zklamání pro dolar a libru, zisky pro korunu
    Dnešní ráno přineslo zisky české koruně, které svědčila vyšší inflační data. Spotřebitelské ceny zrychlily více, než se čekalo, čímž pomohly měně, na kterou předtím doléhalo ochlazování nadšení o domácích sazbách. Koruna se dnes proti euru posunula lehce pod 25,50.
  • Zklamání z amerického ISM činí čekání na data z trhu práce ještě napínavější
    Po celý týden posilující dolar ve světle očekávaných příznivých dat z trhu práce přerušil včera publikovaný ISM index. Pro obnovení tohoto trendu by bylo třeba, aby dnešní statistiky skutečně překvapily. A naši kolegové z New Yorku v to věří. Po červnu a červenci očekávají další silný měsíc. Počet nově vytvořených pracovních míst by měl podle nich výrazně překonat tržní konsensus ve výši 180 tisíc a dosáhnout 225 tisíc. Míra nezaměstnanosti by pak měla klesnout na 4,8 %. Z domova se dočkáme zveřejnění detailní struktury HDP za druhé čtvrtletí. Předběžný odhad překvapil silným mezičtvrtletním růstem o 0,9 %. Z hlediska struktury očekáváme slabé investice. Tahounem české ekonomiky je spotřeba domácností a exporty.
  • Zklamání z amerických dat pomohlo euru
    Společná evropská měna si včera proti dolaru připsala čtyři desetiny procenta, když posílila na své dvoutýdenní maximum 1,3640 EUR/USD...
  • Zklamání z Británie a absence dobrých zpráv. Trhy opět dusí negativní nálada
    Na trzích se odpoledne stále více rozmáhá negativní sentiment projevující se přesunem investorů z akcií do bezpečných dluhopisů a tentokrát už i zlata. Otevření Ameriky evropským akciím dál přitížilo a naopak americké či německé dluhopisy navyšují své zisky.
  • "Zklamání" ze strategického plánu SocGen snížilo akcie banky o 7 %📉
    Začátek nového obchodního týdne se pro investory do banky Societe Generale (GLE.FR), která představila "neuspokojivý" strategický plán společnosti, neukázal být příliš optimistický, a zahájil tak téměř 6% výprodej akcií této instituce.
  • Zklamání z Fedu se přeneslo do Evropy, trpí akcie i dolar
    Včerejší zasedání Fedu v nejzásadnějších otázkách dopadlo podle očekávání, jenže další informace posunuly celkové vyznění jestřábím, tedy pro trh negativním směrem. Spustily se výprodeje rizika a akcie tak odepsaly v krátkém sledu další hodnotu.
  • Zklamání z PMI výsledků a zasedání FEDu - DAX30 prorazil pod 12 800 bodů
    Ke konci minulého týdne se medvědi na DAX30 pokusili o proražení pod 12 750/800 bodů - nakonec uspěli. Vzhledem k výsledku francouzského PMI, který v srpnu klesl na 49 bodů, což je značně pod očekáváním 53.7 a smíšeným výsledkům německého PMI, dokázal DAX30 vydržet první pokus o proražení níže, avšak medvědi uspěli o několik hodiny později.
  • Zklamání z údajů o inflaci v USA naznačuje, že globální trh s dluhopisy bude ještě pokračovat
    „Dnešní údaje o inflaci v USA budou pro vystresované trhy velkým zklamáním a stvrzením postoje Federálního rezervního systému ke zvyšování úrokových sazeb před jeho zasedáním 2. listopadu.
  • Zklamání z velkých techů se postavilo do cesty růstu akcií, eurodolar ale stoupá nad paritu
    Ještě včera to vypadalo, že mají trhy našlápnuto k další bear-market rally, ale Alphabet s Microsoftem mění plány. Výsledky těchto dvou technologických obrů zklamaly a poslaly akcie v premarketu výrazně dolů. A nejde pouze o ně. Varování přichází i ze strany Texas Instruments, která představila slabší výhled, případně od pesimistických komentářů k polovodičovému trhu od menších zástupců v sektoru. Další výsledky velkých jmen v sektoru se tak namísto naděje budou čekat spíš s obavami.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple ebook obchodování ropy