Pondělí 30. prosince 2024 18:16
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding
reklama
eightcap krypto
reklama
Dukascopy new

Inflace tlačí na úspory Čechů, zájem o odprodej zlata výrazně vzrostl

15.12.2022 10:42  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Aktuální vysoká míra inflace stále více dopadá i na lidi, kteří byli dříve zvyklí mít přebytky a ty investovat, například do fyzického zlata. Podle dat společnosti Zlaťáky.cz, která patří mezi největší prodejce fyzického zlata a stříbra v Česku, se zájem o výkup investičního zlata a stříbra zvýšil meziročně až čtyřnásobně. Jako nejčastější důvod odprodeje drahých kovů lidé uvádějí potřebu dodatečné hotovosti. Například v září, kdy se cena zlata dostala na 2,5letá minima však dominovaly panické prodeje pod vlivem klesající ceny zlata na světových trzích. Lidé nejčastěji prodávají uncové mince a zlaté slitky, případně stříbrné slitky o váze mezi 0,5 a 1 kilogramem.

„Zatímco v roce 2021 k nám chodilo s požadavkem o výkup zlata na všechny naše prodejny v průměru 10-15 zákazníků denně, letos jich je už v průměru kolem 30 a výrazně narostl také zájem o korespondenční prodeje,“ vypočítává Martin Štich, ředitel společnosti Zlaťáky.cz. Zároveň upozorňuje na to, že i když největší podíl zájmu o zpětný výkup tvoří lidé, kteří z nejrůznějších důvodů potřebují použít utržené finance jinde, řada lidí prodává drahé kovy pod vlivem emocí. „Češi stále opakují tu samou investiční chybu, kterou je panický prodej ve chvíli, kdy se jejich investice dostane do červených čísel. A to přesto, že nejen my neustále připomínáme, že drahé kovy je potřeba kupovat po pečlivém zvážení jako dlouhodobou investici a ochranu majetku a připravit se i na období poklesu jejich ceny,“ říká Martin Štich.

Lidé při panickém prodeji zlata neberou v potaz jeho hodnotu v českých korunách

Největší poptávka po zpětném odkupu zlata a stříbra tak podle Martina Šticha nastala v druhé polovině září, kdy se například cena zlata dostala na 2,5letá minima, když se pohybovala okolo 1 630 dolarů za troyskou unci. Na začátku roku přitom jeho cena dosahovala 1 800 dolarů a v průběhu jara dokonce překonala hranici 2 tisíc dolarů. „Zajímavé přitom je, že například koncem září stála unce zlata téměř 42 tisíc korun, zatímco na začátku roku šlo o necelých 40 tisíc. Důvodem je výrazné posílení dolaru v průběhu tohoto roku. Podle informací našich prodejců si přitom řada lidí, kteří chtěli zlato prodávat právě pod tíhou poklesu jeho dolarové hodnoty, tuto souvislost neuvědomovala,“ připomíná Martin Štich.

Prodeje zlata se vyplatí od 20 g a výš, u stříbra je třeba dávat pozor na DPH

Pokud lidé nakupují drahé kovy s tím, že je budou chtít někdy v budoucnu prodat, měli by brát v potaz několik faktorů. Tím prvním je velikost zlatého slitku nebo mince. Obecně platí, že slitky s váhou nižší než 20 gramů se vyplatí kupovat jako dárek nebo pro vlastní potěchu. Investor při prodeji svého zlata vždy dostane přibližně o 4-7 % nižší cenu, než za jakou se aktuálně prodává, a to kvůli nákladům, které tím prodejcům vznikají. Ty jsou z velké části fixní, proto u slitků s nižší hmotností může být výsledný rozdíl ještě vyšší. Naopak u vyšších hmotností se snižuje. Dalším aspektem je stav slitku. Jakékoli poškození ochranného blistru nebo známka opotřebení totiž opět snižuje jeho cenu.

Samostatnou kapitolou je odkup stříbra. „Stříbro je u nás vnímané jako průmyslový kov, proto jsou například stříbrné slitky zatížené 21% DPH. Lidé si často neuvědomují, že při jeho prodeji tuto část jeho ceny nedostanou zpět,“ říká Martin Štich. Zároveň dodává, že stříbrné slitky můžou být i tak zajímavou dlouhodobou investicí, především kvůli velmi nízké ceně tohoto kovu.

Vývoj ceny zlata zůstává pozitivní

Přestože zlato bylo letos kvůli rostoucím úrokovým sazbám a silnému dolaru pod tlakem, vývoj jeho ceny zůstává podle většiny předpovědí pozitivní. Předpovědi významných bank a analytiků pro rok 2023 mají aktuálně velmi výrazný rozptyl, když se pohybují od 1 600 dolarů až po 2 000 dolarů a více, nejčastěji se však pohybují v pásmu od 1 750 do 1 900 dolarů za troyskou unci. „Zlato vždy sloužilo jako uchovatel hodnoty a tuto roli plní i nyní, přestože letos byla inflace vyšší než samotný nárůst hodnoty zlata. V příštím roce by už však mohlo inflaci opět porazit. Jak už jsem ale zmiňoval, zlato není jednoletá nebo dvouletá investice, mělo by se na něj pohlížet jako na ochranu dlouhodobou,“ uzavírá Martin Štich.

Zdroj: Zlaťáky.cz

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Inflace skokově narůstá a již dosáhla úrovně 16 procent
    „Lidé akceptují vysoké ceny v obchodech a dál nakupují, protože se obávají, že budoucnost přinese další zdražování. To ukazuje, jak se mění naše inflační očekávání. Bohužel to může vést k tomu, že se boj s inflací protáhne na další období,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Inflace skutečně zvolní, jak potvrzují i ceny v průmyslu či zemědělství
    Ceny v primárních okruzích potvrzují nízkoinflační prostředí, které se postupně projeví i ve spotřebitelské inflaci a jejím návratu nejprve do tolerančního pásma ČNB (ještě letos) a následně i k dvouprocentnímu cíli (v průběhu příštího roku).
  • Inflace spotřebitelských cen mírně zvolnila tempo
    Spotřebitelské ceny v srpnu v souladu s naším i tržním očekáváním meziročně vzrostly o 3,3 %, což je o 0,1 % méně oproti červenci. V meziměsíčním srovnání zůstaly spotřebitelské ceny v souhrnu beze změny (0,0 %). Ke snížení cen vedly především klesající ceny potravin a nealkoholických nápojů. V meziměsíčním srovnání klesly ceny zeleniny (-3,4 %) a ceny brambor pokračovaly v klesajícím trendu (-11,1 %). V sekci potravin vzrostly pak ceny cukru (+4,9 %) a olejů a tuků (+2,1 %). K meziměsíční dynamice cen přispěla kategorie dopravy, zejména růst cen automobilů (+0,6 %) a pohonných hmot a olejů (+0,4 %). Ve stravování a ubytování vzrostly ceny o 0,2 %. Ceny dovolených s komplexními službami rostly o 2,1 %, jelikož se s ohledem na pandemickou situaci zohledňují balíčky v tuzemsku namísto v zahraničí. Úhrnem v srpnu meziměsíčně klesly ceny zboží o 0,2 %, zatímco ceny služeb přidaly 0,2 %.
  • Inflace s přispěním nižších cen pohonných hmot v prosinci klesla
    Průmyslová produkce podle našeho odhadu v listopadu částečně korigovala předchozí výrazný meziměsíční pokles. Pomoci by k tomu měly pokračující odeznívání problémů v dodavatelských řetězcích a obnovení vyšší produkce energetického průmyslu po předchozí dílčí odstávce. Maloobchodní tržby v důsledku výrazného snížení reálných příjmů domácností v listopadu pravděpodobně pokračovaly v meziměsíčním poklesu. Meziroční inflace by měla podle nás klesnout z 16,2 % na 15,8 % v prosinci. Na nižší meziměsíční dynamiku spotřebitelských cen působilo hlavně výrazné zlevnění pohonných hmot.
  • Inflace stagnovala na 2,8 % a byla tak nižší, než se čekalo
    Česká inflace v listopadu zůstala v meziročním vyjádření beze změny na 2,8 %. Naše prognóza i tržní konsensus naproti tomu očekávaly zrychlení na 3,0 %. Centrální banka pak pro listopad odhadovala meziroční inflaci ve výši 2,9 %.
  • Inflace stále nepolevuje, spíše naopak
    Inflace v září opět překvapila vyšším nárůstem, než se čekalo. Hlavním tahounem jsou náklady na bydlení včetně počínajícího navyšování cen energií. Meziroční jádrová inflace vzrostla nad 6 %. O tom, že ČNB bude dál zvyšovat úrokové sazby, není pochyb.
  • Inflace stoupla k 18 %
    Index spotřebitelských cen v září vzrostl na 18 % meziročně oproti 17,2 % v srpnu. Trhy očekávaly stagnaci na 17,2 % meziročně.
  • Inflace tématem dne. Stále se řeší vrchol, ale klíčové bude i trvání
    Vrchol inflace v USA je z tržního pohledu určitě jeden z klíčových bodů. V posledních měsících se o vrcholu spekuluje pravidelně, načež květnový výsledek byl nečekaně vysoký a znovu představy o obratu odložil. Něco podobného by mohlo přijít dnes, kdy vyjde červnový inflační report. Očekává se zrychlení cen na meziročních 8,8 pct, přičemž ale jádrová inflace by měla naopak zpomalit na 5,7 pct.
  • Inflace tématem dne. Trhy jsou před daty v pozitivní náladě
    Evropské akciové trhy dnes pokračují v růstu a hlavní indexy si připisují zhruba do jednoho procenta. Nejde o velký růst, přesto nálada zůstává pozitivní a zasahuje i na dluhopisový trh. Tam dnes sledujeme znovu pokles výnosů. Eurodolar vyčkává u 1,0550 a v klidu je také česká koruna.
  • Inflace těsně pod desítkou… zatím
    Podle dnes zveřejněných údajů se spotřebitelské ceny jen v lednu zvýšily o 4,4 % a meziroční inflace se tím dostala na úroveň 9,9 %. Do lednové inflace promluvily drahé energie i nové ceníky v obchodech a ve službách. Lednový skok v cenách obstaraly především vyšší náklady na bydlení, které ovlivnil nejenom návrat DPH u elektřinu a plynu, ale i zdražování energií pro domácnosti.
  • Inflace trhá rekordy, důchodci se proto dočkají třetí valorizace. Oproti loňsku dramaticky zdražují ještě i potraviny, nejlepší ochranou proti inflaci je sbírání známek, vína či umění
    Český statistický úřad dnes zveřejnil čísla k březnové inflaci. Vykázala hodnotu 12,7 procenta, nejvyšší od května 1998. Překonala tak očekávání. Počítalo s inflací pouze 12,4 procenta. Inflace ovšem překonává očekávání také svojí meziměsíční dynamikou. Meziměsíčně totiž činí 1,7 procenta, zatímco mezinárodní analytici oslovení agenturou Bloomberg předpokládali ve střední hodnotě svých odhadů růst pouze o 1,4 procenta.
  • Inflace trhá rekordy, ochrání před ní alternativní investování – do umění, vína i známek
    Máme rekordní inflaci za skoro 24 let. V březnu ceny meziročně vzrostly o 12,7 procenta, tedy nejvíce od května 1998. Inflace tak překonává očekávání, která byla už tak vyšponována. Počítalo se totiž inflací 12,4 procenta. Inflace ovšem překonává očekávání také svojí meziměsíční dynamikou. Meziměsíčně totiž činí 1,7 procenta, zatímco mezinárodní analytici oslovení agenturou Bloomberg předpokládali ve střední hodnotě svých odhadů růst cen mezi únorem a březnem „pouze“ o 1,4 procenta.
  • Inflace, události na Ukrajině a možný silný růst v USA budou tento týden řídit globální trhy
    Globální trhy nadále sklouzávají do hluboké recese kvůli závratně vysoké inflaci a agresivnějším krokům centrálních bank, zejména Fedu. Je zde také válka na Ukrajině a zhoršující se údaje v Německu, Číně a USA.
  • Inflace USA 08/2022 – 8,3 % Y/Y
    „Americká centrální banka FED ukazuje cestu, jak krotit růst cen. Nestačí jen zvyšovat úrokové sazby, ale také snižovat likviditu a stahovat peníze z oběhu. To je ten správný lék. Bohužel Evropská centrální banka se neinspirovala, a dál pokračuje v nákupech dluhopisů. Proto bude inflace v Evropě pravděpodobně delší a bolestivější.“
  • Inflace utlumí spotřebu ve 2. polovině roku
    Předpokládáme, že vysoká inflace a rekordní propad reálné mzdy (letos očekáváme v průměru o necelých 8 %) by měly v tomto roce českou ekonomiku dostat do technické recese. Hlavní obětí by měla být spotřeba domácností.
  • Inflace v Americe meziročně vzrostla
    Inflace v červenci vzrostla o 3,2 % meziročně oproti 3 % v červnu. Trhy očekávaly růst o 3,3 % meziročně. Jádrová inflace se snížila, když vzrostla podle očekávání trhů o 4,7 % meziročně oproti 4,8% růst v červnu.
  • Inflace v Americe vzrostla
    Celková inflace se v prosinci zvýšila na 3,4 % meziročně oproti 3,1 % v listopadu. Trhy očekávaly zvýšení na 3,2 % meziročně. Naopak jádrová inflace klesla na 3,9 % meziročně oproti 4 % v listopadu. Trhy očekávaly pokles na 3,8 % meziročně.
  • Inflace v Argentině vzrostla na 50,9 procenta
    „Argentina se potácí ve vážných ekonomických problémech. Pokud jí nepomůže Mezinárodní měnový fond, hrozí jí další bankrot,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Inflace v Austrálii klesla, analýza AUD/USD
    Australský dolar prožil v noci šok. Silný výprodej během asijské seance spustil překvapující výsledek indexu sp...
  • Inflace v Belgii se před přelomovým zasedáním ECB propadla až na čtyřleté minimum
    Pokud nám Belgie naznačuje budoucí vývoj – což u ní obvykle funguje – pak inflace v květnu zamíří ke dnu. Minulé úterý ráno totiž byla tato země prvním státem...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding